Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-11, 18:15   #2596
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: preluare de pe alt forum

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
"

Pretul la benzina nu are cum sa scada.Sa va intre bine in cap.

Preturile de acuma sunt doar inceputul. Mai bine ati incepe sa vaietati ce punem in farfurie (ca urmeza scumpiri din ce in ce mai dure la alimente, an de an), decat sa va preocupati de ce bagam in rezervor.

Asa zisele "forum-uri de specialitate", nu au nici ceea mai mica idee ce se intampla cu economia mondiala si petrolul. Petrolul e ptr civilizatie ceva la fel de indispensabil ca si apa. Poate sa coste maine benzina si 10 RON, firmele tot vor cumpara ca sa isi duca afacerile mai departe.Ca nu iti permiti tu client pers fizica sa cumperi, de aia nu mai pot ei."

.
Te cam contrazici singur ...
Ce pui tu in farfurie este direct influentat de pretul carburantilor.
Nu cred ca noi am iesit sa protestam pentru ca nu ne mai permitem sa bagam benzina/motorina, cel putin marea majoritate dintre noi ... am iesit sa protestam pentru ca, scumpirea carburantiilor aduce automat scumpirea tuturor alimentelor, sunt legate in mod direct.
Cel mai usor statul poate reduce pretul prin scoaterea taxei de drum din carburanti pe care o platim de 2 ori si in unele locuri chiar de 3 ori, cum ar fi la Cernavoda.
Mai este putin si vine primavara, folositi bicicleta, economisiti din toate punctele de vedere.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 19:16   #2597
mircione

Stage 2
 
mircione's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 48
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

@a3ds Bun pun toti care au masini pe benzina isi pun GPL iar ceilalti care au Diesel ce fac?
Noi cei care am facut acest protest iesit deoarese pretul carburantului este prea mare la nivelul nostru de trai si salariile noastre in comparatie cu tarile din UE nu ca ar fi cea mai scumba din UE , dar ca in comparatie cu alte tari mult mai dezvoltate ca a noastra , da este mai mare. Probabil dumneata esti unul cu bani care nu prea ne vezi cu ochi buni pe noi care am facut protestul. Stima
mircione is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 19:48   #2598
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

CLAUDIA ...ce facem Sambata dupe ora 13:00 ?? ne strangem sa mai vorbim si noi ??? in parcarea de la Palatul Parlamentului ???

MI se pare mie sau am inteles ca se scumpeste benzina cu 5 bani ???
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 19:50   #2599
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
CLAUDIA ...ce facem Sambata dupe ora 13:00 ?? ne strangem sa mai vorbim si noi ??? in parcarea de la Palatul Parlamentului ???

MI se pare mie sau am inteles ca se scumpeste benzina cu 5 bani ???
Cu 5 bani la Rompetrol, asa am citit azi.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 19:54   #2600
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: preluare de pe alt forum

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Cum ziceau si altii, pretul benzinei a crescut, Rompetrol a marit pretul la benzina aseara. Deci genul asta de protest= 0.
La motorină.

Rompetrol a scumpit motorina cu 5 bani
Publicat īn data de: 03 Februarie 2011
Categorii: Carburanti, Stiri.

După aproximativ o lună de linişte pe piaţa carburanţilor, Rompetrol a anunţat astăzi majorarea preţului mediu al motorinelor comercializate īn staţiile proprii cu cinci bani pe litru.


După aproximativ o lună de linişte pe piaţa carburanţilor, Rompetrol a anunţat astăzi majorarea preţului mediu al motorinelor comercializate īn staţiile proprii cu cinci bani pe litru.


Astfel, īncepānd cu joi, 3 februarie 2011, un litru de Efix Diesel costă 5,04 lei, iar unul de Diesel Alto 55 - 5,38 lei.

Preţul benzinelor a rămas neschimbat, şi anume 5,05 lei un litru de Efix benzină 95 şi 5,72 lei litrul de benzină Alto 101.



Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Pretul la benzina nu are cum sa scada.Sa va intre bine in cap.
Aşa s-a spus şi īn vara 2008. S-a mai spus şi că petrolul va sări la 200 USD/baril. Imediat după aceea a pocnit balonul.

Acum unii speculatori mizează pe petrol la 250 USD/baril pentru decembrie.

Se repetă istoria?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Si sa va iasa din cap ca Petrom e de vina.Statul ia grosul.
Statul a luat grosul şi īn primul semestru din 2009. Şi Petrom a vāndut la 2,75-2,83 lei pe litru īn aceeaşi perioadă. Profit tot a făcut.

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Si sa va iasa la fel din cap ca in RO e ceea mai scumpa benzina.In Austria e 1.5 Euro.
Există şi mai ieftină, īn funcţie de zona unde se află staţiile. Producătorii noştri īnsă variază cu sume ridicole īn funcţie de zonă, 2-3 bani.

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Pretul benzinei nu are nimic de-a face nici cu veniturile, nici cu nimic altceva
Are. Asta nu e o simplă coincidenţă.

Şi e destul de curios că īn "anul duduirii economiei", 2008, publicul ţipa că e sfārşitul petrolului... la 4,8 lei pe litru, īn timp ce acum e mult mai calm.

Raportul dintre venituri şi preţul carburanţilor īn acel an e relevant.

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Ca nu iti permiti tu client pers fizica sa cumperi, de aia nu mai pot ei.
Atunci, clientul persoană fizică nu va cumpăra. Indiferent dacă īşi permite sau nu.

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 03-02-11 at 20:13.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 20:40   #2601
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

PS Citat: "Ceea ce am constatat noi este ca majorarea de 20% a pretului benzinei nu s-a datorat poverii fiscale, asa cum s-a incercat a se acredita ideea.

Tot ceea ce inseamna impozite si taxe in pretul final al carburantului reprezinta undeva la nivelul a 49-50%. Pot sa va spun ca, la inceputul lui 2010, ponderea era undeva la 51-52%, iar la finalul anului procentajul a scazut. Deci, nu putem pune pe seama poverii fiscale aceasta crestere"
- vicepreşedintele ANAF Dragoş-George Bogdan, joi, 27.01.2011.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 03:00   #2602
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
CLAUDIA ...ce facem Sambata dupe ora 13:00 ?? ne strangem sa mai vorbim si noi ??? in parcarea de la Palatul Parlamentului ???

MI se pare mie sau am inteles ca se scumpeste benzina cu 5 bani ???
De Luni īncolo .....eu pot să mă prezint ...weekend-ul ăsta īl am foarte ocupat din păcate
DTH is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 08:55   #2603
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

suntem in Februarie ...si deja sa scumpit iar cu 5 bani ..deci benzina bagi acuma sa zicem IN GENERAL cu 5.05 avand in vedere ca la CITY MALL la acel OMV era ieri 5,09 benzina 0.95 carrera

deci se pare ca este FOOARTE POSIBIL sa se ajunga la 7 lei LITRU la sfarsitul anului , Painea la 1.5 lei . si toate cele se vor scumpi !!! SALARIILE vor scadea in CONTINUARE sau vor STAGNA ca e si criza , nu sunt bani la Guvern si ETC !!!

ROMANIA multumim , deci se poate !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 09:20   #2604
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

in perioada IMEDIAT URMATPARE se vor scumpi :

Paine cu 10-15 %
Lactatele cu 4-8%

>>>>>> ULEIUL cu aproximativ 30% <<<<<

si scumpirila Continua , poate multi inca nu realizeaza ce inseamna Benzina si Motorina scumpire intruna , in pietele din BRASOV un kg de CARTOFI se vinde cu 1-1.5 lei KM avand in vedere ca in Bucuresti un KG de cartofi se vinde cu 3 lei KG !!!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 09:41   #2605
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

1. E cam greu să fie 7 lei (1,64 EUR) fiindcă atunci toată lumea ar trece la bulgari sau la unguri şi ar pune de acolo. Deşi mare brānză nu faci nici aşa, profitul ar fi cam de 30-40 de lei la un rezervor de 55 l.

2. Scumpirea motorinei e o pagubă mai mare decāt scumpirea benzinei, fiindcă toate camioanele şi microbuzele care transportă orice fel de marfă, inclusiv alimentele, folosesc motorină. Şi tractoarele agricole de asemenea.

3. Cum a spus DanSGH mai sus, practic niciunul dintre noi nu a fost afectat foarte tare īn calitatea sa de automobilist de scumpirea carburantului. Un om obişnuit pune de vreo 500 de lei pe lună carburant, īn medie, dacă merge aproape zilnic. Eu ştiu că puneam de 450-480 de lei pe lună la Seat cānd mergeam īn fiecare zi, şi nu e tocmai economic la carburant, cum sunt 1.4TDIurile, TDCIurile şi altele.

De fapt, ştiind că toate veniturile salariale sunt calculate īn funcţie de minimul pe economie, īn prezent stăm mult mai bine ca pe vremea "duduirii economiei", fiindcă īn 2006 raportul dintre salariul minim pe economie şi costul celui mai uzitat carburant, benzina de 95, era cam de 98,2:1, iar īn 2008 de 112,5:1 pānă la 122,72:1. Azi, e de 138,06:1 pānă la 142,85:1. Deci fiecare angajat obişnuit poate pune mai mult carburant, chiar dacă acesta e scump.

Dar asta nu ajută cu nimic. Degeaba ai bani să pui benzină sau motorină, dacă fiecare bun ce trebuie transportat cu un vehicul cu motor e mai scump.

Aici e problema, scumpirea īn lanţ a tuturor mărfurilor, de la alimente, chiloţi, pixuri, vin, bere, plasme şi iPoduri, pānă la biletul RATB (autobuzele folosesc motorină) , biletul de tren, gigacalorie (CETurile Bucureştiului ard gaz). Dacă ai de plătit mărfuri mai scumpe, căldură mai scumpă, facturi mai scumpe la orice fel de utilităţi, faptul că (teoretic) ar trebui să ai bani de benzină sau motorină nu mai prezintă nicio importanţă. Īn practică nu-i mai ai.

E o problemă asemănătoare cu aceea a amenzilor de circulaţie - toţi trollii şi lătrătorii de forum o ţineau una şi bună, că amenzile sunt prea mici la noi şi că trebuie pedepse mai drastice. Īnsă punctul de amendă e stabilit la 10% din salariul minim pe economie īn acel an, şi astfel din 2002 pānă acum a urcat mereu, 30 de lei, 31, 33, 39, 50, 54, 60. Acum e 67. Īn momentul īn care salariul minim pe economie va fi la nivelul ţărilor europene mijlocii, 660-700 de euro, şi īn cāţiva ani va fi, fiindcă nici criza nu ţine o veşnicie, vom plăti amenzi de cāteva mii de euro. Şi atunci trollii care au primit lucrul pentru care s-au rugat vor īncepe iar să zbiere, fiindcă nu īntotdeauna e o plăcere să iei din propriul tău medicament.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 09:44   #2606
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

prietene sa o recunoastem ROMANICA este o tara de SARANTOCI !!! 50% CARE O DUC FOARTE BINE si 50% care isi numara zilele !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 11:20   #2607
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
prietene sa o recunoastem ROMANICA este o tara de SARANTOCI !!! 50% CARE O DUC FOARTE BINE si 50% care isi numara zilele !!!
Daca era cum spui tu de 50% cu 50% eu zic ca era bine, mai realist cred ca este undeva la 15% max, care o duc foarte bine, restul o duc din rau spre mai rau, noi cei din Bucuresti poate ca suntem influentati de numarul mare de masini, de ce masini se gasesc in Bucuresti, de cluburile care sunt plin aproape noapte de noapte, dar daca o sa te duci prin tara e jale!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 11:23   #2608
mircione

Stage 2
 
mircione's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 48
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu unul chiar asi fi dispus sa merg pana in Bulgaria daca este mai ieftin sa fac plinul chiar cu un castig infim de 30 lei la un plin, decat sa bag bani in buzunarul nesimtitilor astoara de pe la noi incepand de la guvern pana la moharii astia ai benzinariilor. Statul roman nu merita banii nostrii deoarece stie sa ia ca o sugativa de la noi si sa nu mai dea aproape nimic. Oare cand se vor trezi si romanii nostri la realitate ca noi nu facem protesd doar impotriva scumpirii carburantului ci inpotriva scumpirii in general? Dar mai avem de lucrat la mentalitatea noastra. Cred ca noua ne trebuie ceva gen ca in Egipt cu incendieri de statii dar oare va fi mai bine sau doar se va repeta istoria? Romanii nostrii lasa de dorit.
mircione is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 11:41   #2609
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

@ Nautilius
Pe mine ca, conducator auto nu ma afecteaza scumpirea carburantilor, exact cum spus mai sus si cum si spus si tu, eu de 3 ani folosesc masina doar cand am nevoie de ea, si din cand in cand cand am chef sa ma plimb, in rest din primvara pana in toamna folosesc bicicleta, si crede-ma ma simt mult mai bine, nu mai prind un semafor chiar si de 3 ori, nu mai dau 2-3 ture pana gasesc un loc de parcare etc, economisesc din toate punctele de vedere, bani, timp, stres ... Ma afecteaza scumpirea carburantilor deoarece sunt un consumator de bunuri si servicii.
Din nefericire suntem catalogati golani, uni care au avut bani si acum nu mai au bani de benzina si sufera ca nu pot sa se desparta de masina.
Ca sa se schimbe ceva in tara asta, schimbarea trebui sa plece de jos in sus, de la noi la guvernanti, si o sa se schimbe cu adevarat cand omul, cetateanul, poporul o sa isi dea seama ca defapt el conduce tara, ca el este stapanul, si ca el poate sa-i "concedieze" pe cei care sunt pusi sa administreze tara, nu sa o conduca. Este exact ca intr-o societate comerciala, unde angajezi un administrator, manager, director sa iti conduc firma, nu esti multumit de el il concediezi, tu il platesti, tu ai puterea de decizie.
Cel mai usor de condus un popor este sa-l indobitocesti, ceea ce se intampla defapt in Romania!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 21:52   #2610
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Daca era cum spui tu de 50% cu 50% eu zic ca era bine, mai realist cred ca este undeva la 15% max, care o duc foarte bine, restul o duc din rau spre mai rau, noi cei din Bucuresti poate ca suntem influentati de numarul mare de masini, de ce masini se gasesc in Bucuresti, de cluburile care sunt plin aproape noapte de noapte, dar daca o sa te duci prin tara e jale!
Sa mori tu! Da' noi ceilalti ce mama naibii crezi ca facem? Crezi ca in apropiere de vama se traieste din salar? Sau din Romania? In rest mi se rupe de altii, ca acolo unde e prostie, exista si saracie!

L.E.: Ce facem cu lingaii de cur american? FMI ne va indatora si pe noi si genaratia urmatoare, deci ca sa supravietuiesti, te adaptezi, nu mai schimbi, ca nu ai cu cine in Romania! Pai sa inteleg prin afirmatia ta ca voi cei din Bucuresti sunteti "buricul pamantului"? Nu incepe sa faci diferenta intre Bucuresti si alte orase ca ti-o cam iei pe coaja. Pana acum toti am fost uniti pana a venit PDL si a dezbinat mai mult ca toti ceilalti la un loc.

Last edited by Daci; 04-02-11 at 22:08.
Daci is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -