Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-11, 21:28   #2896
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nesimtiti astea de guvernanti si petrolisti stiu numai adunarea că scaderea astea un au invatat......cind creste euro hop creste si pretul la benzina .....cind scade euro se amana scaderea pretului la benzina cu doua trei luni......ASTA E HOTIE PE FATA
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 21:30   #2897
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Se va ieftini nesemnificativ, aşa cum a fost de fiecare dată. Chiar dacă printr-un joc nemaipomenit de favorabil al evenimentelor ar reveni de la 5,22 lei, media de acum, la 4,90 lei, media de dinainte de începerea scumpirilor, la un rezervor de 60 de litri profitul e de 19,2 lei, adică nicio brânză - în toate sensurile posibile ale expresiei. Se poate verifica în orice piaţă cât e un kilogram de brânză

Noi nu protestăm pentru 19,2 lei, ci pentru că alimentele transportate cu vehicule cu motor s-au scumpit de au ajuns oamenii să se bată pe ele, după cum s-a văzut azi cu uleiul.

Am, aşa, o vagă bănuială că printre flămânzii cu uleiul nu se număra niciun membru 4tuning şi că pentri fiecare dintre cei de aici 19,2 lei sunt ceea ce şi trebuie să fie, bani "de cornuri şi lapte".

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 22:05   #2898
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Domule gindestete ca de la pretul mare a carburantului incep scumpiri la toate utilitatile.....in primul rind noi nu stim sa ne cerem drepturile de a trai civilizat de accea se intinpla toata mascarada asta in tara asta.... SUNTEM UN POPOR LAS....NE MERITAM SOARTA
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 00:17   #2899
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Oricum nu intereseaza pe nimeni ca ne plangem, ca nu ne convine etc.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 19:55   #2900
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

E vai de mama noastra .....nu ne place sa luam exemple de la alti parca suntem orbi SAU ASA NE PLACE SA TRAIM IN SARACIE
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 22:11   #2901
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nu cred ca ii place cuiva sa traiasca in saracie iar pretul mare la combustibil deranjeaza pe multa lume.Presupun ca si voi auziti sa se planga multa lume de pretul la benzina motorina dar nici macar nu au in gand sa faca ceva.Un protest ar trebui adresat in special guvernului dupa care petrolistilor,iar pentru asta trebuie multi oameni ca sa fie ceva viabil.

P.S si totusi daca ne-am strange jumatate din userii de pe 4tuning ar iesi un protets splendid!! )
Snoopy is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 02:18   #2902
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

În momentul de faţă, situaţia stă cam aşa în ceea ce priveşte benzina (despre motorină nu m-am informat):

Lukoil - (95) - 5,24 lei/litru. În weekend sau în timpul săptămânii în unele staţii mai izolate, 5,19.

Lukoil - (98 ) - 5,64-5,69 lei/litru.

Petrom - (95) - 5,17-5,22 lei/litru. În staţiile cu trafic intens, spre exemplu Militari, 5,24 lei.

Petrom - (99) - 5,56-5,61 lei/litru. În staţiile cu trafic intens, spre exemplu Militari, 5,64 lei.

Până la ultima scumpire, Lukoil a fost cel mai ieftin jucător de pe piaţă, însă OMV-Petrom, mai de bunăvoie, mai cu sila, a decis să vândă cel mai ieftin.

Santos, în decembrie, şi Dany, în ianuarie, au prezis că boicotul va face ca unul dintre rafinători, cel care în acelaşi timp ştie că e evitat de public, dar şi că îşi permite, să vândă carburantul mai ieftin, sub presiunea concurenţei. De fapt, expresia exactă a fost "daca cineva ar vinde benzina cu cateva mii de lei vechi mai jos decat concurenta ar avea coada non-stop". Asta era speranţa noastră şi a companiilor de transport care ne-au susţinut, acesta era scopul din spatele protestelor şi boicoturilor.

Ambele predicţii s-au îndeplinit. La fel cum guvernul (pe care toţi îl fac vinovat de orice, de la criza economică până la hemoroizi) a dovedit că are urechi de auzit, eliminând taxa de 3 bani/litru. La fel cum guvernul Bulgariei a îngheţat temporar preţul carburantului, demonstrând şi el că are urechi de auzit.

Cu un mic amendament, care schimbă tot: OMV-Petrom a decis să vândă mai ieftin... cu câţiva bani pe litru.

Cum ar fi spus un proverb american: "gone horribly right."

Din punctul meu de vedere, benzina nu e "mai scumpă cu X bani/litru" sau "mai ieftină cu Y bani/litru". Benzina e scumpă. Şi atât.

Iar benzina de la OMV şi Petrom nu e scumpă fiindcă e 5,17, 5,22, 5,56 sau 5,61 lei. Chiar şi dacă ar fi 4 lei, sau 3 lei, sau 1 leu, ba chiar dacă ar fi gratis, din punctul meu de vedere e tot scumpă atâta vreme cât provine de la Petrom. Aşa cum spunea un banc cu evrei, unul dintre ei încercând să vândă o casă, iar rivalul său apărând pe post de cumpărător: "Preţul e prea mare pentru tine, şi indiferent cât de mult ai oferi, cât timp e vorba de tine preţul va fi mereu peste posibilităţile tale." Cât timp e vorba de ei, litrul de benzină la >5,89 lei de la Rompetrol mi se pare mai ieftin. O chestiune de perspectivă.

De la Petrom, OMV sau staţii care se aprovizionează de la ei (MOL, Agip etc) nu am mai luat benzină de ceva timp, şi pe viitor nu voi mai cumpăra niciodată nimic dintr-o staţie Petrom sau OMV. Nici suc, nici ciocolată, nici lichid de parbriz, nici măcar un capăt de aţă. Niciodată.

Astfel încât cui ţine să se războiască împotriva accizelor lui Boc, petrolului lui Gaddafi şi leului lui Isărescu nu pot decât să-i doresc succes. Şi nu la plural, ca EBA

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 02:37   #2903
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.antena3.ro/externe/sute-d...rn-121467.html

Presa din regat susţine că în stradă au fost aproximativ 300.000 de oameni, în timp ce organizatorii marşului au spus că, de fapt, au protestat 500.000. Toţi au ieşit în stradă la chemarea sindicatelor.


.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 21:06   #2904
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

la alti se poate ......noi stam ca prosti si suferim
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 05:22   #2905
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.bucharestherald.ro/dailye...uel-price-hike

"Bulgarii au blocat graniţa cu România, protestând faţă de scumpirea carburanţilor

Mii de bulgari din mai multe oraşe din ţară au participat duminică la acţiuni de protest împotrivă preţurilor ridicate ale carburanţilor, scrie Agerpres.

Protestatarii din oraşul Ruse au blocat timp de o oră drumul spre singurul pod de peste Dunăre dintre România şi Bulgaria. În zona oraşului Blagoevgrad a fost blocat şi principalul drum spre Grecia, în alte oraşe precum Varna, Plovdiv şi Sofia au fost blocate străzi principale, ceea ce a dus la formarea unor ambuteiaje enorme. Participanţii la acţiunea de protest din Sofia au parcurs aproape întregul oraş cu o viteză de cinci kilometri pe oră, multe maşini au fost împinse de proprietarii lor.

Aceasta este cea de-a doua acţiune de protest împotriva scumpirii la combustibili. Protestul a fost organizat în pofida promisiunii recente a ministrului finanţelor Simeon Diankov că preţurile carburanţilor vor fi îngheţate în Bulgaria în următoarea lună. În urma unei solicitări din partea guvernului bulgar, compania Lukoil, care este proprietarul singurei rafinării petroliere din ţară, a acceptat să impună un moratoriu de o lună asupra creşterii preţurilor la benzină şi motorină, a spus Diankov."
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 05:28   #2906
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.thebulgariannews.com/view_news.php?id=126685
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 14:28   #2907
avatar3d

Stage 3
 
avatar3d's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 131
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

o sa ajungem sa mergem cu bicicleta niste hoti
avatar3d is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 14:49   #2908
montero

Stage 5
 
montero's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 456
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

din motive personale de ceva timp -cca 1 luna- nu am mai putut fi activ pe forum. am cam citit tot ce s-a scris si am o intrebare pentru voi toti : NE MAI BAGAM LA UN BOICOT ????....eu unul persoanl am renuntat la masina pe cat de mult posibil, inainte circulam zilnic...acum....cam la 4 zile, mai mult o sterg de praf . Merg aproape zilnic cu bicicleta, in special cand ma duc la serviciu...cam 9 km zilnic plus ce mai merg pe unde merg.
si sincer chiar ma bucur cand vad ca am banii in buzunar si ca trec o data la 2 saptamani pe la benzinarie.
deci ne mai bagam ???
__________________
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista !!!
montero is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 20:17   #2909
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Trebue sa mai facem, nu un protest cit mai multe si cit mai serioase sa nu fie cu bascalie tiganie si panarama ca astfel nu obtinem nimic si iar ne rad astea in nas ca de fiecare data
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 20:24   #2910
umbra09
VW Driver

Stage 5
 
umbra09's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

poi din cauza revolutiei din egip a crescut pretu , din cauza razboiului din libia a crescut pretu orce eveniment determina cresterea pretului la combustibil. sau cel putin asta inteleg eu. zicea cineva ca ii din cauza guvernului da parerea mea ii ca asa ii conceptia in romania degeaba se schimba guvernu. este o vb : "degeaba omori cainele si lasi catelu cand creste mare tot caine se face "
umbra09 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -