Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-11, 20:27   #2881
loverboy

Stage 5
 
loverboy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 364
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Acuma pe Realitatea tv e invitat domnu Patriciu, in emisiune, se vorbeste despre preturile combustibilului,
Ps. benzina nu v-a ajunge la 7 lei, va fii 8 lei litrul
__________________
JOS TAXA DE INMATRICULARE !
loverboy is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 20:35   #2882
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Hai sa copiem reteta francezilor. Cine are mai multe detalii ca eu nu am gasit nimic concret pe net?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 20:48   #2883
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Domnilor cu scumpirile astea o sa fie vai de capul nostru .....nesimtiti astea nu au pic de respect fata de omu de rind......astea parca traesc pe alta planeta .....ne-au bagat atatea taxe si impozite de ne omoara incet da sigur
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 07:28   #2884
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Cum ar fi spus proverbul românesc: "Bate şaua să priceapă OMV-ul".

Petrolul Brent e undeva la ~115 USD/baril, ca şi în săptămâna în care s-au aplicat scumpirile.

Azi, la Lukoil Tudor Vladimirescu, benzina de 95 era 5,24 lei. La cele 2 Petromuri de la Şos. Sălaj, era 5,17 şi 5,22.

Până la urmă Petrom a făcut ceea ce au prezis Dany şi Santos, au dat înapoi pentru a fi sub preţul concurenţilor direcţi.

Cu câţiva bani pe litru. Adică un nimic. Un profit ceva mai mare de un leu la un rezervor.

În concluzie, eu aş evita să prezic lucruri bune în România, fiindcă se adeveresc într-un mod care nu ajută pe nimeni cu nimic. Aşa cum au făcut unii cu cota unică, TVA-ul, proiectele de investiţii, cornul şi laptele

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 23-03-11, 16:58   #2885
alnebun

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 18
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
"La câţi utilizatori are forumul", au citit până acum 103.866 (forumul nu socoteşte ca "views" decât unicii). Ştiind că toată Armata nu are decât 90 000 de oameni, e o comparaţie interesantă

Despre protestul împotriva lui OMV-Petrom s-ar fi auzit mai mult dacă s-ar fi procedat la informarea acelor categorii de public care nu folosesc internetul - generaţia 40+ şi 50+. Dintre care mulţi au auzit la a doua mână sau a treia mână de protest şi au decis cu de la ei putere să evite Petrom.

Pentru informarea acestora, am cerut în mod repetat confecţionarea de stickere şi/sau afişe, şi am promis că voi contribui la costul tipăririi lor. Nu văd să fi fost cineva tentat

~Nautilus
Nautilius si eu (pe inputereata.ro) am propus tipararirea de flyere. Acolo insa suntem prea putini aici poate ar prinde. Ma pot ocupa de crearea lor in photoshop dar cu printatul nu stiu. Ideea e ca nu stiu daca putem (legal vb) sa specificam pe flyere si compania boicotata.

Ar trebui sa ne strangem cativa din mai multe zone ale tarii ca sa putem sa facem distribuirea klumea.

Last edited by alnebun; 23-03-11 at 17:00.
alnebun is offline   Reply With Quote
Old 23-03-11, 20:24   #2886
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Discutia ar trebui dusa mai departe si amplificata pentru fiecare comunitate(oras) in parte.
Am auzit de o propunere de lege care obliga statiile peco sa afiseze din ce este compus pretul unui litru de combustibil.Ar fi interesant de vazut cu ce profituri merg,asta bineinteles daca va fi aprobata legea iar datele afisate vor fi corecte.
Snoopy is offline   Reply With Quote
Old 23-03-11, 21:14   #2887
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Snoopy View Post
Discutia ar trebui dusa mai departe si amplificata pentru fiecare comunitate(oras) in parte.
Am auzit de o propunere de lege care obliga statiile peco sa afiseze din ce este compus pretul unui litru de combustibil.Ar fi interesant de vazut cu ce profituri merg,asta bineinteles daca va fi aprobata legea iar datele afisate vor fi corecte.
Ei zic ca profitul e de 5% deci undeva la 0,25 ron/l la prima vedere pare putin dar inmultit cu cateva milioane de litri ..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 01:24   #2888
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Ei zic ca profitul e de 5% deci undeva la 0,25 ron/l la prima vedere pare putin dar inmultit cu cateva milioane de litri ..
Adica te deranjeaza ca o firma privata face profit 5% dar esti ok cu statul basist care ia 70 la suta, nu?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 08:36   #2889
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Adica te deranjeaza ca o firma privata face profit 5% dar esti ok cu statul basist care ia 70 la suta, nu?
Nu ai inteles ma refeream ca profitul e mic dar e la o cantitate mare..Ma deranjeaza tot in tara asta de la statul de rahat pana la toate companiile si firmulite de rahat multinationale care se romanizeaza cand ajung aici..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 18:32   #2890
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

BULGARIA: Guvernul a îngheţat preţul benzinei pentru o lună

În încercarea de a stabiliza economia locală, singura rafinărie din Bulgaria a îngheţat preţul benzinei pentru 30 de zile. Rafinăria este deţinută de LukOil şi a făcut acest pas la îndemnul Ministrului bulgar al Finanţelor.

În baza iniţiativei lui Simeon Djankov, Ministrul bulgar al Finanţelor,
compania care deţine singura rafinărie din Bulgaria a decis îngheţarea preţului benzinei timp de o lună. Compania respectivă este LukOil Bulgaria şi este echivalent ca forţă cu cei de la Petrom (pe piaţa proprie). Cei de la Petrom au şi ei rafinăria proprie, dar aceasta este controlată acum de austriecii de la OMV, corporaţie care a câştigat cursa pentru privatizarea companiei româneşti. Noua măsură luată de bulgari ar trebui să le stabilizeze economia locală pentru cel puţin o lună, iar aceştia nu vor să anunţe măsurile pe care le vor aplica ulterior, după cum au observat şi colegii de la Daily Business.

Mai mult decât atât, Simeon Djankov a declarat că şi celelalte companii petroliere care activează în Bulgaria agreează această soluţie, dar nu a făcut precizări cu referire la soluţiile aplicate de aceste companii. Odată cu această măsură, bulgarii au amânat cu încă un an introducerea obligativităţii amestecării motorinei cu carburant bio (pe bază de rapiţă sau alte plante cultivate special în acest sens). Aşadar, s-a evitat scumpirea motorinei cu peste două procente, după estimările celor de la DailyBusiness. De asemenea, Guvernul de la Sofia a decis reducerea rezervelor obligatorii de benzină pentru distribuitori, lucru care va ajuta companiile să-şi reducă costurile.

Autorităţile au luat această decizie din cauza protestelor de stradă iscate în Bulgaria pe fondul preţului ridicat al carburanţilor. Zeci de mii de Bulgari au protestat la Sofia şi în alte oraşe din Bulgaria din cauza scumpirilor. Bulgarii vor mai face un protest pe 27 martie. Bulgaria se bucură de cei mai ieftini carburanţi din Uniunea Europeană, cu toate că locuitorii ţării respective au un nivel de trai mai scăzut, cel puţin la nivel statistic.

Spre comparaţie, protestele din România referitoare la creşterea preţului carburanţilor au numărat câteva zeci de protestatari per demonstraţie şi nu au avut niciun impact în sufletul guvernanţilor. Mai mult decât atât, mai multe lanţuri de distribuitori de carburanţi şi-au crescut ulterior preţurile din varii motive. Cei de la ANAF au tras deja concluzia că jucătorii din piaţă au crescut în mod nejustificat preţurile în decursul anului trecut, nu s-a luat nicio măsură de sancţionare a acestora.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 18:47   #2891
umbra09
VW Driver

Stage 5
 
umbra09's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Adrian vrei sa zici ca solutia ar fi un protest mai amplu (adica sa fie anuntat in toate felurile posibile : tv radio ziare afise forumuri ) ? eu sunt de acord
umbra09 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 20:03   #2892
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nu ne place sa luam initiativa sau exemplu de la alte tari....ne place sa fim umiliti .....nu ne uitam in jurul nostru sa vedem ce se intimpla .....poate asa le place unora .....cine stie
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 06:43   #2893
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nu suntem cu initiativa dar nici cu guvernantii nostrii nu mi-e rusine.
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 19:26   #2894
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

euro a scazut ....benzina se va ieftini oare sau va creste
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 19:57   #2895
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
euro a scazut ....benzina se va ieftini oare sau va creste
Ieri m-am uitat la o emisiune economica si s-a discutat despre efectul scaderii dolarului (13%) in pretul petrolului si a zis analistul ca normal efectul se va resimti peste 3-4 luni in pretul benzinei si ma gandeam in sinea mea ca e o labareala ca pana atunci va creste barilul cu 5 dolari si petrolistii nostri vor gasi motiv sa mai creasca pretul..Parca din iunie va creste iara acciza la petrol deci nu mai are rost sa mai speram ..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -