Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-11, 22:17   #2401
B.81.WGX
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 215
Member of:
[DACIA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by cutzitaru View Post
De ideea cu FlashMob vad ca nu este nimeni interesat, deci se abandoneaza si asta
sub deviza: "vrei sa faci, dar nu ai cu cine" ii felicit pe ceilalti conducatori auto din celelalte orase, ca ei macar ies si mai blocheaza cate una-doua benzinarii, nu ca la noi, stam in casa si "clocim"

chestia cu flashmob e interesanta, dar tre discutata la un pahar de vorba undeva nu aici, ca iar se divulga (probabil) locul de actiune
B.81.WGX is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:11   #2402
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by B.81.WGX View Post
sub deviza: "vrei sa faci, dar nu ai cu cine" ii felicit pe ceilalti conducatori auto din celelalte orase, ca ei macar ies si mai blocheaza cate una-doua benzinarii, nu ca la noi, stam in casa si "clocim"

chestia cu flashmob e interesanta, dar tre discutata la un pahar de vorba undeva nu aici, ca iar se divulga (probabil) locul de actiune

Sper sa nu fiu deplasat, dar eu sunt mai "dezinformat". Ce e aia FlashMob ??
eMH is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:28   #2403
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Sper sa nu fiu deplasat, dar eu sunt mai "dezinformat". Ce e aia FlashMob ??
Ceva de genul asta...
https://www.220.ro/video-news/Michael...ti/ZULvfhFupd/
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:37   #2404
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by B.81.WGX View Post
sub deviza: "vrei sa faci, dar nu ai cu cine" ii felicit pe ceilalti conducatori auto din celelalte orase, ca ei macar ies si mai blocheaza cate una-doua benzinarii, nu ca la noi, stam in casa si "clocim"

chestia cu flashmob e interesanta, dar tre discutata la un pahar de vorba undeva nu aici, ca iar se divulga (probabil) locul de actiune
Stim ca am lipsit de la boicoturile importante, dar am blocat 2 benzinarii vinerea trecuta ... vom boicota din nou si in aceasta vineri.
Poze de la boicot https://forum.4tuning.ro/51-cluburi/2...s/page-71.html , iar in josul paginii 72 sunt si cateva filmulete.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:38   #2405
Stuke

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 218
Member of:
[DACIA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Sper sa meaga LINKUL

Sper sa continuie ieftinirea
Stuke is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 00:04   #2406
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.realitatea.net/petrom-va-...ru_795277.html

Sa nu zica ca nu au ieftinit benzina
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 00:36   #2407
montero

Stage 5
 
montero's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 456
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by cutzitaru View Post
Pai hai sa vedem... Nu cumva exista niste reglementari legate de taxe in Uniunea Europeana? Sau poate ar trebui sa ne intoarcem la Mama Rusia?
Or fi oare taxele astea numai la noi? Sau ca sa ma iau iar de Badea si sa ma exprim ca el e vina lu basescu ca is taxele mari la benzina in toata europa...

Acum ON TOPIC:
Am primit o idee misto pe FB: Sa facem un FlashMob la Victoriei!
Avem sanse sa strangem ceva lume? Sau majoritatea sunt prea ocupati cu tastatura si cu mouse-ul sa vine la actiune?
Ma rog... cum vi se pare ideea?

cutzitare orice ai face in legatura cu carburantii, deja pe mine ma poti trece pe lista !!!! voi fi prezent !
montero is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 07:08   #2408
morph_e30
Dacia Driver

Stage 3
 
morph_e30's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 125
Member of:
[DACIA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by montero View Post
cutzitare orice ai face in legatura cu carburantii, deja pe mine ma poti trece pe lista !!!! voi fi prezent !
si pe morph trece'o pe lista:>
morph_e30 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 09:15   #2409
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

OMV/Petrom şi Rompetrol au reacţionat (ori s-au prefăcut că reacţionează) la vânzările slabe şi la presiunea organelor de stat: primul a redus preţul carburanţilor cu 4 bani/litru, iar cel de-al doilea cu 3 bani/litru. Ştirea nu a apărut încă pe site-ul fiecăruia din ei, dar s-a simţit încă din această dimineaţă, staţia OMV Electromagnetica afişând un preţ cu 4 bani mai mic la fiecare carburant.

Evident, după ce au scumpit în decembrie cu 12 bani/litru, îşi permit să dea înapoi cu 3-4 bani, ca să ne arunce un os

Manevra are foarte puţine legături cu cotaţia petrolului, deoarece acesta a scăzut nesemnificativ în ultimele 2 săptămâni (Brent-ul de la 97-98 USD/baril la 96,51, iar WTI-ul de la 90-91 USD/baril la 87) şi oricum e puţin peste cotaţia de la începutul lui decembrie.

Fiindcă noi nu ne mulţumim cu osul lor, vom continua să nu alimentăm de la OMV/Petrom în februarie şi martie, iar după aceea de la ceilalţi jucători de pe piaţă.

Eu nu am circulat cu maşina vreo 33 de zile (din 18 decembrie încoace am scos maşina doar pe 14.01, 20.01 şi 21.01 pentru cumpărături şi atunci am pus de câte 20 de lei benzină de la Lukoil) şi până nu se topeşte zăpada oricum evit s-o folosesc. Deci, fără nicio părere de rău dealtfel, le fac în continuare pagubă

~Nautilus

PS Ceauşescu raţionaliza benzina în funcţie de lună, la 20-40 de litri. Transformând suma de 60-70 de lei în litri (5,51 lei/litru), eu i-am bătut recordul.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 10:44   #2410
catalin_toyo

Stage 3
 
catalin_toyo's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 164
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

foarte reusita Melodia !!! ha ha saieftinit cu 4 bani ? avand in vedere ca sa scumpit cu 12 bani in Decembrie ? VRAJEALA CURATA !!!
catalin_toyo is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 11:43   #2411
danny_nt

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 3
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Salut. Am vazut ca Bucurestiul are una dintre cele mai slabe prezente, dar asta este si pentru ca de obicei cand ati pus ora protestului la ora 17, prea putini termina jobul. Eu de exemplu desi il termin la 5, plec de la servici mai mereu dupa ora asta si cum nu vin cu masina mai dureaza inca o ora pina ajung acasa sa o iau.
Am vrut de vreo cateva ori sa ajung dar cand vedeam ca se face ora 18.30 numai cand ajung acasa si ar mai veni inca o ora pina ajungeam la Miorita mi se cam lua. Probabil ca mine sunt multi care sustin ideea voastra si ar vrea sa participe(cum sunt si mai multi cei care zic ca nu e o idee buna dar nu fac nimic altceva). Dar ora nu ne permite. Poate ar fi mai bine o ora mai tarzie gen 19 sau intr-o zi de weekend?
Mie mi-ar fi mult mai convenabil asa.
Bafta.
danny_nt is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 12:16   #2412
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nautilus, din ce am inteles eu scaderea a fost datorita unei taxe de 1 cent scoase din pret
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 13:24   #2413
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

De fapt a fost cam aşa:

- Rompetrol datora o taxă de 1 cent (4,26 bani) pentru acoperirea datoriilor. OMV/Petrom nu.
- Perioada pentru care era stabilită taxa a expirat (cu ceva timp în urmă, nu acum).
- Guvernul (în mod suspect de binevoitor, ca şi reacţiile ANPC, ANAF şi MFP la protest de până acum) a încetat să mai perceapă taxa.
- Rompetrol a ieftinit benzina cu 3 bani/litru.
- OMV/Petrom, ştiind că lumea a început să fugă de ei, nu numai noi, ci şi firmele şi populaţia civilă obişnuită, a ieftinit imediat cu 1 ban mai mult ca Rompetrol. (A apărut o diferenţă clară între vânzările Petrom şi Rompetrol în ultima lună.)

După ce au majorat cu >12 bani în decembrie, şi unul şi celălalt aveau de unde.

Petrolul a mai dat înapoi şi azi în cursul zilei (Brent 95 USD/baril, WTI sub 87 USD/baril), dar ei se fac că nu ştiu.

De asta, boicotul împotriva OMV/Petrom trebuie să continue cel puţin cât s-a stabilit, februarie-martie. După aceea, urmează ceilalţi.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 13:25   #2414
ObeLix
Chevrolet Driver

Stage 5
 
ObeLix's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,207
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

totusi eee prea putin ar trebui sa continuam sa-i obligam sa o scada in continuoare ... cat mai mult cat mai mult ... sa ajunga macar la 4 lei ....
ObeLix is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 13:48   #2415
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Rompetrol ieftineşte carburanţii cu 3 bani pe litru, Petrom cu 4 bani

Rompetrol ieftineşte carburanţii cu 3 bani pe litru, Petrom cu 4 bani

Nu este un gest făcut ca urmare a protestelor şoferilor, ci doar o ieftinire normală, întrucât Fondul Special pentru Produse Petroliere a renunţat la colectarea unei taxe de un cent pe litru.

Astfel, toţi caraburanţii comercializaţi de compania Rompetrol vor avea preţuri cu 3 bani pe litru mai mici. Efix benzină 95 a coborât la 5,01 lei, benzina Alto 101 la 5,69 lei, pentru un litru de Efix Diesel veţi scoate 4,98 lei, iar Diesel Alto 55 costă 5,32 lei.

Şi Petrom beneficiază de eliminarea acestei taxe şi a tăiat câte 4 bani pe litru la toate sortimentele sale de combustibili.

Sursa: Libertatea

Sa speram ca e adevarat si ca se vor lua astfel de "masuri" in continuare...
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -