Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-10, 12:55   #901
Tot_Eu

Stage 1
 
Tot_Eu's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 17
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

maine o sa fiu si eu prezent dar nu am mari sperante...daca nu iesim 100.000 in strada(ca francezii) sa ii speriam putin nu cred ca rezolvam prea multe
Tot_Eu is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 13:02   #902
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Aseara nimeni nu a reusit sa imi dea un singur argument la intrebarea mea de ce 1000 litri de benzina (pret fara taxe si accize) costa 527 euro iar media europeana este 524 euro/1000 l iar motorina depaseste si mai mult media europeana de 568/1000 l la noi fiind 575/1000 l in condittile in care:

50% din petrolul folosit la rafinare este extras de la noi din tara si pentru care platesc cea mai mica redeventa din europa 6$ pe baril

Orice angajat omv romania de la cel ce lucreaza la sonda,cel din rafinarie,sau cei de la statia de benzina castiga de 10 ori mai putin decat un angajst omv austria

Chiar aseara am aflat ca preturile transportatorilor din romania sunt mai ieftine cu 18% decat media europeana

Si acum se discuta pe antena 3 problema benzinei si a acestor cresteri de pret si se vor mai discuta si mai mult,nu uitati de la 1 iannuarie se anunta o nua scumpire
Romani este timpul sa actionam


De la 1 ian scumpul nistru boc zicea ca s-a votat/aprobat legea maririi accizelor pt carburanti cu 15%
Apropo de transortatoti..eu ma bag aici dar care mai e...intr-un fel cu tiru nu poti bloca decat o pompa ca restu nu prea ai acces.
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:06   #903
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

As vrea sa cititi cu atentie ceea ce urmeaza sa scriu.

Singura modalitate de a combate capitalismul asta murdar este sa nu colaborezi si sa te folosesti maxim de calitatea ta de CONSUMATOR.


Nu stiu cati intelegeti conceptul acestui boicot, el este foarte simplu.

S-a ajuns la alimentarea inceata la pompa, pentru ca adevaratii clienti sa plece in alta parte, daca faceam in continuare chestia asta noi 30 de insi, nu se ajungea nicaieri, acum ca se fac si-n alte orase si a aparut stirea-n ziare si la televiziuni cate si mai cate, putem la un moment dat sa anuntam o zi, doua, in care nimeni ( macar majoritatea ) sa NU alimenteze.

Companiile sunt dependente de profit, si calca si pe cadavre pentru profit, asa zicea analistul-economic de aseara, si avea perfecta dreptate.

Singura solutie prin care reusim sa facem ceva este sa NU mai alimentam, dar sa nu mai alimentam TOTI, in ACEIASI zi.
Macar sa nu mai alimentam TOTI in aceiasi zi de la ACEIASI COMPANIE.

Daca noi toti, oamenii, hotaram sa nu mai alimentam 1 luna de la petrom-omv si tot lantul asta.
Ii zapacim realmente, ii zapacim
Asta trebuie sa fie atitudinea.
Daca va apucati sa va strangeti mii de oameni si va bateti cu angajatii benzinariei si cu bgs`u si cu jandarmii, n-ati facut ABSOLUT nici o smecherie.
Absolut nici una.

Singura metoda desteapta de protest in capitalismul asta infect este refuzul de a participa in economie, cel putin pe segmentul asta.

Concluzie -


Nu instigati la violenta, nu ajungem nicaieri, interesul final si suprem al boicotului asta este oprirea din a le mai da bani lor, pentru o perioada scurta de timp. Abia atunci, cand le afectezi profitul, ei reactioneaza.
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:10   #904
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
As vrea sa cititi cu atentie ceea ce urmeaza sa scriu.

Singura modalitate de a combate capitalismul asta murdar este sa nu colaborezi si sa te folosesti maxim de calitatea ta de CONSUMATOR.


Nu stiu cati intelegeti conceptul acestui boicot, el este foarte simplu.

S-a ajuns la alimentarea inceata la pompa, pentru ca adevaratii clienti sa plece in alta parte, daca faceam in continuare chestia asta noi 30 de insi, nu se ajungea nicaieri, acum ca se fac si-n alte orase si a aparut stirea-n ziare si la televiziuni cate si mai cate, putem la un moment dat sa anuntam o zi, doua, in care nimeni ( macar majoritatea ) sa NU alimenteze.

Companiile sunt dependente de profit, si calca si pe cadavre pentru profit, asa zicea analistul-economic de aseara, si avea perfecta dreptate.

Singura solutie prin care reusim sa facem ceva este sa NU mai alimentam, dar sa nu mai alimentam TOTI, in ACEIASI zi.
Macar sa nu mai alimentam TOTI in aceiasi zi de la ACEIASI COMPANIE.

Daca noi toti, oamenii, hotaram sa nu mai alimentam 1 luna de la petrom-omv si tot lantul asta.
Ii zapacim realmente, ii zapacim
Asta trebuie sa fie atitudinea.
Daca va apucati sa va strangeti mii de oameni si va bateti cu angajatii benzinariei si cu bgs`u si cu jandarmii, n-ati facut ABSOLUT nici o smecherie.
Absolut nici una.

Singura metoda desteapta de protest in capitalismul asta infect este refuzul de a participa in economie, cel putin pe segmentul asta.

Concluzie -


Nu instigati la violenta, nu ajungem nicaieri, interesul final si suprem al boicotului asta este oprirea din a le mai da bani lor, pentru o perioada scurta de timp. Abia atunci, cand le afectezi profitul, ei reactioneaza.

DECI se mai iese pe strada sau nu ? sanse avem 1 la 22 000 000 de LOCUITORI sa nu bagam benzina TOTI in aceeasi zi !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:11   #905
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

da ti pe realitatea prieteni.

analisti economici sustin ca acest protest este primul protest DESTEPT.
Puterea CONSUMATORULUI este IMENSA.
EA DICTEAZA PRETUL, PUTEREA CONSUMATORULUI
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:21   #906
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pai nu prea e asa !!! Ai auzit ce a spus tipul ala,ca cererea si oferta nu prea au nici o legatura cu stabilirea pretului la pompa !!!!!

A SPUS CLAR SI RASPICAT CA CEREREA PE PIATA ROMANEASCA IN 2010 A SCAZUT CU MAI MULT DE 10% IAR PRETUL BENZINEA A CRESCUT CU 24% . deci unde e chestia cu puterea consumatorului???!!!!.....+ ca 37% din pretul majorat al combustibiliilor este dat de ACCIZELE GUVERNULUI !

Deci parerea mea personala e ca Protestul e mult mai vizibil decat chestia cu nealimentarea( care nu o poate controla nimeni nicicum).

Last edited by ROAD EMPIRE; 29-12-10 at 14:24.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:46   #907
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Pai nu prea e asa !!! Ai auzit ce a spus tipul ala,ca cererea si oferta nu prea au nici o legatura cu stabilirea pretului la pompa !!!!!

A SPUS CLAR SI RASPICAT CA CEREREA PE PIATA ROMANEASCA IN 2010 A SCAZUT CU MAI MULT DE 10% IAR PRETUL BENZINEA A CRESCUT CU 24% . deci unde e chestia cu puterea consumatorului???!!!!.....+ ca 37% din pretul majorat al combustibiliilor este dat de ACCIZELE GUVERNULUI !

Deci parerea mea personala e ca Protestul e mult mai vizibil decat chestia cu nealimentarea( care nu o poate controla nimeni nicicum).
Boicotul , nu protestul, este o lipsa de alimentare, fortzata, cu scopul de a deregla un pic profitul marilor companii.
Pompele se blocheaza in ideea in care adevaratii clienti nu mai apuca sa alimenteze de multi bani, iar profitul benzinariei scade un pic pe perioada in care cei ce boicoteaza baga in total , in 2 ore, de 100 de lei, TOTI !
in 5 minute un consumator poate sa bage benzina de 100 de lei.
Blocand, profitul se rezuma la 100 de lei , in 2 ore.
ok ?
Daca vreti sa faceti ceva, tre sa faceti ceva destept si tre sa vizati PROFITUL.
Nu rezolvati nimic daca spargeti geamuri si incendiati oameni
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:46   #908
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

la ploiesti a iesit treaba buna, ne-am strans peste 25 masini dar a fost umpic cam greu ca benzinaria Petrom de langa Metro chiar la centura avea 12 pompe paralele....dar am reusit sa o tinem inchisa o ora!!!!!
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:49   #909
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Consiliul Concurenţei se apropie de finalizarea anchetei în piaţa carburanţilor

După şase ani de cercetări, Consiliul Concurenţei se apropie de finalizarea anchetei în piaţa carburanţilor. Investigaţia vizează o posibilă înţelegere între producători şi vânzători în privinţa preţurilor. Preşedintele instituţiei, Bogdan Chiriţoiu promite că ancheta va fi finalizată în 2011.

Declaraţiile preşedintelui Consiliului Concurenţei vin în contextul în care preţul carburanţilor a crescut peste nivelul de 5 lei pe litru, fapt ce a stârnit nemulţumirea şoferilor. La Bucureşti şi în alte oraşe din ţară, zeci de automobilişti au blocat staţiile de benzină, în semn de protest.

Şi Asociaţia Oamenilor de Afaceri a protestat în trecut faţă de preţurile carburanţilor, solicitând autorităţilor să ancheteze acuzaţiile privind posibila înţelegere dintre producători. De la începutul anului, benzina s-a scumpit cu 80 de bani pe litru, iar începutul lui 2011 va aduce o nouă majorare cauzată de creşterea accizelor.


"Se apropie" cam repede atunci când văd că nu mai stăm cu nasul în Cancan şi Libertatea ca în 2008.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:49   #910
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Boicotul , nu protestul, este o lipsa de alimentare, fortzata, cu scopul de a deregla un pic profitul marilor companii.
Pompele se blocheaza in ideea in care adevaratii clienti nu mai apuca sa alimenteze de multi bani, iar profitul benzinariei scade un pic pe perioada in care cei ce boicoteaza baga in total , in 2 ore, de 100 de lei, TOTI !
in 5 minute un consumator poate sa bage benzina de 100 de lei.
Blocand, profitul se rezuma la 100 de lei , in 2 ore.
ok ?
Daca vreti sa faceti ceva, tre sa faceti ceva destept si tre sa vizati PROFITUL.
Nu rezolvati nimic daca spargeti geamuri si incendiati oameni
Foarte bine spus!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:55   #911
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Boicotul , nu protestul, este o lipsa de alimentare, fortzata, cu scopul de a deregla un pic profitul marilor companii.
Pompele se blocheaza in ideea in care adevaratii clienti nu mai apuca sa alimenteze de multi bani, iar profitul benzinariei scade un pic pe perioada in care cei ce boicoteaza baga in total , in 2 ore, de 100 de lei, TOTI !
in 5 minute un consumator poate sa bage benzina de 100 de lei.
Blocand, profitul se rezuma la 100 de lei , in 2 ore.
ok ?
Daca vreti sa faceti ceva, tre sa faceti ceva destept si tre sa vizati PROFITUL.
Nu rezolvati nimic daca spargeti geamuri si incendiati oameni
Intr-o tara civilizata da,ai perfecta dreptate !

Dupa parerea mea personala ,eu cred ca multe companii tin foarte mult la imagine. Si imaginea lor e afectata in cazul actiuniilor de pana acum,mai ales ca mass media a inceput sa arate pe sticla . Asta nu le convine ,fi sigur de asta. Mai degraba ar prefera sa piarda din profit decat sa le fie afectata imaginea. Mai precis: MAI DEGRABA LE-AR CONVENII VARIANTA BOICOTULUI DECAT CEA A PROTESTULUI !!!!!!!!!!!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 15:09   #912
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Intr-o tara civilizata da,ai perfecta dreptate !

Dupa parerea mea personala ,eu cred ca multe companii tin foarte mult la imagine. Si imaginea lor e afectata in cazul actiuniilor de pana acum,mai ales ca mass media a inceput sa arate pe sticla . Asta nu le convine ,fi sigur de asta. Mai degraba ar prefera sa piarda din profit decat sa le fie afectata imaginea. Mai precis: MAI DEGRABA LE-AR CONVENII VARIANTA BOICOTULUI DECAT CEA A PROTESTULUI !!!!!!!!!!!
Nu exista man tara civilizata in capitalismul asta boschetar.
Intelege.
Asta e sistemul, degeaba omori tu oameni din functii inalte.
Capitalismul ca si celelalte forme, sunt deja demodate.
Trebuie alt sistem, si cu n-am altul la indemana.
Momentan, te agati de ce poti, ce le e mai drag ?
Profitul.
Phute-le profitul si totul o sa fie in regula.
Imaginea conteaza mai putin.
Eu am zis tot ce aveam de zis. Mai departe, fiecare e liber sa faca ce vrea.
Sunt mai mult decat multumit cu mine.
Nu mai suportam sa citesc frustrarile tuturor frustratilor care : " le-as baga, le-as da foc, o sa le , o sa-i , imi vine sa le sparg , hotii hotii " si atat.
Nimeni nu facea nimic.
Daca fiecare in parte s-ar implica, catusi de putin, am ajunge departe.
Neimplicarea in sistem este cea mai buna arma.
Puterea consumatorului este imensa, trebuie doar sa se faca cunoscuta.

Si nu inteleg, ce e asa greu de inteles, hotaram, mai incolo, cand suntem destul de solidari, ca intre croissantele X si croissantele Y , sa le cumpar pe Y, croissantele X dau faliment. = epic win
Daca stam si citim ce-a facut Bianca Dragusanu. = epic fail.

saliu


p.s: Motivul pentru care s-a ajuns aici e ca unii au fost destepti, si altii prosti.

Sa iasa 3 milioane de oameni din casa sa strige jos guvernul si alte mizerii pana la urma e o prostie, garantez in scris pe un contract de 500 de miliarde de euro.

Urmatorii care vin, fac la fel, asta-i sistemul.

Revolutie incepe in tine. Nu in altii si LA altii.

Sunt multe alte metode mult mai destepte si mai bune de a rezolva lucrurile in Capitalism.

Last edited by EvLSant0S; 29-12-10 at 15:14.
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 15:12   #913
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Daca stam si citim ce-a facut Bianca Dragusanu. = epic fail.

saliu
Prea mulţi stau şi citesc Cancan. După comentariile pe care le lasă acolo, se pare că se vând multe exemplare la Bălăceanca.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 15:26   #914
dony ddc

Stage 5
 
dony ddc's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 861
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Tazmaniak View Post
Adevarat! Treziti-va! NU mai visati ca veti schimba ceva,iesind asa in strada,si la emisiuni penibile de la TV!

Cum eu nu l-am inteles pe Santos,multi dintre voi nu inteleg nici ce scriu eu sau altii care vezi doamne,suntem vai de mama noastra,nu suntem in stare sa facem nimic si bla bla bla...


Fiti sinceri voi cu voi,cate iesiri in strada au fost in ultimii ani?Cata lumeeee,cata? Si au schimbat ceva?DA!Medicamentele sau starea de sanatate,si cam atat .

Care are ceva in sfecla de pe umeri,intelege ce scriu,care nu, TRAIASCA REVOLUTIAAA!


Hai... Un an Nou Fericiti si plin de impliniri,si mai putina prostie!


PS: EvLSanTos,pe viitor daca te mai duci la emisiuni Tv,radio etc,ai grija la astia,ca sunt pregatiti,au dictie,cunostinte in domeniu,etc...te fac din vorbe si iti inchid gura, chiar daca nu au neaparat dreptate...
+1
Cand ziceati voi ca in Spania tiristi au blocat autostrazile timp de 12 ore sau ceva de genu,acolo nu sunt politisti ca in romania sa te ia pe sus si sa te bata pana zici STOP,si va pun o intrebare "DACA IL DAM JOS PE BASESCU PE CINE PUNEM PRESEDINTE?"
__________________
BMWGirlsMoney
dony ddc is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 15:26   #915
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

multumim pe aceasta cale televiziunilor care au inteles mesajul nostru si se pare ca ne sustin in continuare....numai pe ziua de azi la realitatea tv sa dat stirea ora de ora,national tv la fel,antena 1 si 3 ,kanal D,si alti......

dati pe realitatea acum
__________________

A.C.S NO SPEED LIMIT ROMANIA
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -