Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-14, 18:46   #4441
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

si eu sper ca furtuna cea mare a trecut,si putem continua in linste cu povestile,seriale,adevaruri samd,un lucru pot sa va spun cu mina pe inima rica,cearta,mindria personala nu au dus niciodata la ceva bun
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-14, 13:59   #4442
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

1985 multe modificari in viata mea,copil mic acasa,tatal meu vitreg a iesit la pnsie,pe vremea aia cu 60 de ani,eu cu E2 am fost multzumit si nu prea,problema era motorul.Am socotit incoa si incolo,si am hotarat sa fac alta masina,dar de data asta in secret,cadru tubular ,suspensia push rod,motor Lada 1200/1300 modificat pentru inceput putzin,cutia Dacia 4trepte la inceput,mai tirziu 5 trepte
am facut un inventar cu ce am:
2seturi slickuri Barum
un set intermediar Barum
un set de ploaie,montat pe gentzi modificate,dar cauciucuri Barum serie
doua CV 4 trepte modificate,pe care urma sa montez din nou grupul original si asta a fost tot
cu ajutorul coducerii uzinei UCMR,unde am lucrat din78 pina 89,am adunat niste bani cu care am achizitionat un motor Lada.1200 nou,o CV 5 trepte,si inca alte piese de care aveam nevoie si atunci am hotarat sa incep constructia,in toamna a lui TG86,dar de data asta asa cum a construit capitanul Nemo submarinul Nautilus
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-14, 08:12   #4443
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Daca nu este cu suparare as vrea sa il prezint pe Andrei Bellu,
Poate Dl TG il cunoaste fiind tot in domeniul BMW.
Articolul nu este al meu.
Voi prezenta bucati din el pe parcursul mai multor postari.
Publicat Luni, 19.05.2014
de Bogdan Mirică l Foto: Dragoş Savu/ Arhiva Andrei Bellu

Şi-a început cariera la Dacia şi s-a pensionat la BMW. Se numeşte Andrei Bellu şi este românul care a contribuit la dezvoltarea primului BMW M3 şi la introducerea ABS-ului la Le Mans.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Ballu.jpg
Views:	67
Size:	37.1 KB
ID:	2992921   Click image for larger version

Name:	bellu 2.jpg
Views:	49
Size:	46.7 KB
ID:	2992922  
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 03-06-14, 09:31   #4444
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

nu,din pacate nu lam cunoscut.stiam ca este la BMW si din multe povestiri inca in Romania am stiut ca este un meserias de exceptzie si un om integru si de caracter,a plecat din tara,cu 10ani inaintea mea,dar din acelasi motiv frustare,Romania a pierdut un om mare
ar fi interesant de stiut de ce primul M3 E30 a avut vitezele pe dos vit.1stinga,dar in spate poate reusim sa aflam asta de la el,fiind acuma in pensie
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-14, 19:53   #4445
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

am descoperit din intimplare un program de la Resita din 83,unde sint citeva lucruri interesante de citit
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rennprogram 001.jpg
Views:	72
Size:	91.4 KB
ID:	2993296   Click image for larger version

Name:	rennprogram 002.jpg
Views:	84
Size:	135.6 KB
ID:	2993297   Click image for larger version

Name:	rennprogram 003.jpg
Views:	76
Size:	127.3 KB
ID:	2993298  

TG53 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-14, 20:34   #4446
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Nu e cazul sa stricati acest topic pentru mici controverse ! Eu , m-am retras de multa vreme de aici, si nic nu am revenit sa depan amintiri de arbitru ce efectuam revizii tehnice ( alaturi de regretatul Petrica Surloiu ), ca poate as deranja, dar urmaream aceste postari, si ....
va rog,
continuati ca sunt interesate de urmarit! merita uitat acel nor ce a trecut !!
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 03-06-14, 20:53   #4447
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Da, interesanta lectura! Nr 62 (motor R16 in "coaja" de R5 inteleg) era cumva Cornel Motoc?
john17 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-14, 21:18   #4448
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,nu era Motoc ci Cita Ion,un om foarte simpatic,foarte talentat,dar rezultatele nu au fost pe masura talentului,era cam cu toane ce priveste cursele,un pic artizanal,citeodata muncea la masina zi si noapte,dupa aceia luni de zile nu se intimpla nimic, dar si din astfel de oameni traia sportul cu motor
DLE. Nemtanu,eu am sa incerc sa povestesc mai departe,dar ar fi bine,sa povesteasca si altzii,ca arbitru si coleg cu Titi,aveti sigur cite ceva de spus,pe mine cel putzin ma chinuit cu iesirea di masina in 5 secunde,dar pentru asta mie mia facut placere sal pacalesc din cind in cind cu nimicuri,
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-14, 21:28   #4449
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
John,nu era Motoc ci Cita Ion,un om foarte simpatic,foarte talentat,dar rezultatele nu au fost pe masura talentului,era cam cu toane ce priveste cursele,un pic artizanal,citeodata muncea la masina zi si noapte,dupa aceia luni de zile nu se intimpla nimic, dar si din astfel de oameni traia sportul cu motor
DLE. Nemtanu,eu am sa incerc sa povestesc mai departe,dar ar fi bine,sa povesteasca si altzii,ca arbitru si coleg cu Titi,aveti sigur cite ceva de spus,pe mine cel putzin ma chinuit cu iesirea di masina in 5 secunde,dar pentru asta mie mia facut placere sal pacalesc din cind in cind cu nimicuri,
Eram pe aproape si ne radeam impreuna, de cei trecuti' " cu vederea" ca doar trebuia sa apreciem entuziasmul si devotamentul DVS de a construi si a veni la start !! Doar eram constienti de posibilitatile de care dispuneati !!
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 03-06-14, 22:36   #4450
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

exact asta era drumul pe care trebuia mers,posibilitatzile noastre erau si asa destul de limitate,eu cel putin am vrut sa vin aproape intotdeauna cu ceva nou si am incercat sa raman in asa zisa zona gri,teapa mare neau traso si asa altii,fara a avea posibilitatea de a aface mare lucru vezi rusii
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-14, 08:23   #4451
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

În România, pilotajul e ca lăutaria.
În primii ani la Dacia testam maşinile pe autostrada A1. La kilometrul 80, benzile erau unite şi se zicea că e pistă de aterizare, lungă de 4 kilometri. Acolo vedeam câte secunde fac de la 0 la 100 de km/h. Mai ales noaptea
„Puteam să scot maşina din garaj, să o bag în garaj. Puteam să o gresez. Era un Moskvich 407 cu 24 de puncte de gresare. Aveam şi un garaj în care puteam să-mi petrec timpul. Iarna pe străzile din jurul casei puteam să fac un derapaj controlat. Să mă joc, să încerc. E drept că astfel, învăţam să conduc maşina cum învaţă lăutarul să cânte la vioară. După ureche. Nu aveam profesori, nu făceam şcoli de pilotaj.”
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jh.jpg
Views:	60
Size:	39.6 KB
ID:	2993416   Click image for larger version

Name:	be.jpg
Views:	62
Size:	61.2 KB
ID:	2993417  
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 04-06-14, 10:57   #4452
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

asa cum a invatat Bellu meseria este de fapt drumul ideal,ca sa stii ceva in ziua de azi meseria de mecanic auto sau electrician auto nu mai exista la ora actuala in Germania se cheama Mechatroniker,un amestec de mecanic care stie numai sa schimbe piese si ceva electrician,dar mai mult in directia calculatoare ei nu mai invatza azi sa sudeze,sa gaureasca,sa taie sau sa pileasca NIMIC;NIENTE eu am mecanici la mine in atelir care nu au vazut cum arata un piston,de o cutie de viteza nici nu mai vorbesc,Daca asta este drumul adevarat,nu stiu,dar ma indoiesc
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-14, 16:53   #4453
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

TG86 un capitol aparte din viata mea ceva desene,cadru,suspensie,fuzete am avut deja facute,dar cam atit
un lucru vreau sa va spun si anume fara prieteni ADEVARATI mai bine nu incepi nimic eu am avut norocul sa am multi si in pozitzii adecvate care maun ajutat totul,cu TG 86 a inceput cu tatal meu vitreg,care in 85 a iesit la pensie,dimineatza dadaca la fiica mea,dupa amiaza constructor de Easter la motoare,cutii,suspensie nu se prea pricepea,dar un artist cu pila,bomfaierul potrivire de tevi si alt operatzii de lacatuserie am facut rost de teava.iam dat desenul am facut rost de un garaj mai mare si un pic izolat si tata a inceput cu cadrul,dupa desen,taiat,pilit,potrivit,sudat am folosit suportul de la E1 modificat si asa incet,incet aluat cadrul forma singurele elemente indoite in Uzina sectia Diesel,la tevari au fost rollbarurile cred ca diametru 50mm de fapt in aceea perioda stiaua numai putini despre constructia lui TG86,prieteni care au tacut si au facut
intial am avut de gind sa folosesc piese,in special fuzetele de la monococa,dae am renuntzat si am construit altele noi,inbunatatzite
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-14, 22:06   #4454
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Andrei Belu a fost coechipier pe aceasi masina cu Nicu Grigoras !
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 08:17   #4455
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

dupa cite stiu eu a fost nu numai coechipier a lui Nicu ci si mentorul lui,cel putin din cite mia povestit Werner,care la apreciat foarte mult pe Bellu de la care a luat multe sfaturi la inceputul carierei de automobilism.Cine la cunoscut bine pe Werner,stie ca el intreba pe multi,daca voia sa stie ceva,dupa aceia selecta singur si facea cum credea el ca este mai bine
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -