Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-14, 22:15   #5041
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Lola B99/50 este original echipata cu un motorDFV V8 2993 ccm,470 CP la 8750 u/min,alezaj 88,o,cursa 61,5 constructiv identic cu motorul DFV Cosworth ,4 supape cil,4 axe camemotorul care in formula 1 a castigat intre ani 1967-1983 155 mari premii,care a fost produs in aceasta perioadda in 3 variante
John,probabil gazetarul tau sa exprimat corect,avind in vedere cai putere la o masina de F1,eu am comparat easterul cu slickuri Barum cu o masia normala ,cu cauciucuri serie pe ploaie.Cu prostor si la sfirsit Michelin,daca erau calde era mai bine,dar gradul la care tinea cauciucul pe asfalt si momentul cind pierde aderenta,limita era foarte mica,sper ca intelegi ce vreau sa spun
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 10:10   #5042
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
nu chiar,sint multe puncte unde se diferentiaza
pozitia in cart stai aproape drept,in monopost culcat si inaintea nasului nu vezi nimic ci un punct mult mai indepartat
directia la cart este mult mai directa
stabilitatea pe linea dreapta cart este instabil fiind foarte scurt
tinuta de drum in curbe este cu totul alta din cauza diferentialului
cartul sare mult mai mult lipsa suspensie
daca eu as fi proprietarul la Adancata as face rost de un monopost sau chiar mai multe,pentru inceput cu motorizare slaba pe care leasi inchirea,ca sa aiba,cine vrea posibilitatea sa piloteze o astfel de masina,sint convins,clienti ar fi destui si numai asaiti poti face o parere,eu pe vremea mea am oferit masina mea pentru probe,dar nu la toata lumea,ci numai la citiva cunoscuti,piloti licentiati,dar foarte putini au profitat atunci,dar,dupa cum am spus,din alte motive
Dan,tu spui"imi imaginez" ca ar fi asa,numai daca conduci tu poti sati faci o parere,credema
Multumesc pentru raspuns. Iar ca sa incerc un monopost, slabe sanse, spre 0, momentan ma limitez la kart ca hobby, ar fi ceva sa bage la inchiriat monoposturi, din ce am auzit cica or sa bage masini, bune si astea decat deloc.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 10:25   #5043
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

La noi extrem de putine sanse sa ofere cineva monoposturi de inchiriat. Daca nici pt a se bate la locul 1 nu risca lumea sa cumpere... Nici afara nu stiu in ce masura exista oferte, eu m-am dat pe un circuit si nu mi-au lasat Audi R8 pe mana decat dupa ce am facut un stagiu preliminar cu un Clio. Fara sa fi condus vreodata monopost ma gandesc ca totusi R8 e mult mai usor de controlat. Riscurile ar fi deci f mari, chiar si cu monoposturi de putere mica. Pana si Caterham cu un motor de Sierra stock iti da senzatii, si are mai multe kg decat o formula!
Asa poti inchiria Legend Car-ul la Prejmer, nu stiu cat costa dar sigur e distractiv!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 10:59   #5044
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John o sa te duci cu Opelul la Andancata?
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 11:54   #5045
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

asta cu monopostul de inchriat a fost numai o ideea de a mea,sint constient ca nu este simplu atit din punct de vedere al asigurarilor,cine raspunde daca se intampla un accident sau daca se strica masina,samd dar ca sa poti incerca un monopost trebuie indeplinite cel putin doua conditzii sa existe un monopost si sa ai unde sal incerci traseu inchis,de aceea mam gandit ca ar fi Adncata ideal bineinteles ca solicitantul trebuie sa aiba cel putin un permis de conducere valabil de fapt sint numai probleme organizatorice
cum este la ora actuala organizatia la Adancata daca ma dau cu masina personala si fac un accident,sau ies in decor sau crapa motorul si umplu pista cu ulei cine plateste?
John,cea ce spui tu cu Clio si dupa aceea R8,cred caci exista multe legi ciudate si Germania este o tara care are multe astfel de legi.De exemplu,in AH unde lucrez am avut un client care a cumparat un M5 E60 cu motor V10 normal 400CP,apesi pe bumb 507CP dar,conform legilor in vigoare viteza maxima este limitata electronic teoretic la 257kmh/h,de fapt merge pina undeva aproape de 270 si aici este gata.
Clientul nostru cam trasnit si plin de bani a vrut neaparat sa fie limita ridicata,culmea este ca BMW concernul ofera un paket care costa 3000 Euro in paket este integrat modificarea calculatorului,in uzina BMW,un curs de pilotaj de 2 zile,un mic spoiler pentru capacul portbagaj si un abziehbild in care scrie ca ai voie sa folosesti numai cauciucuri Michelin,presiune de aer.Zis si facut,clientul a cumparat paketul,el a facut cursul,noi masina,viteza maxima undeva pe la 330 kmh/h ultramultumit.Totul a mers bine pina la prima reparatie,lege spune ca masina poate fi numai reparata si condusa in AH,da in atelierul respektiv exista cineva care are acelasi curs de pilotaj ca si clientul,seful meu a injurat ca un birjar,a scuipat foc dar ma trimis la cursul de pilotaj pe care la si platit,culmea tot 3000 cu toate ca eu am facut numai cursul
Ha,Ha,Ha
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 12:06   #5046
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Chair nu stiu cum e organizata treaba la Adancata si cine plateste d'astea! Nici nu stiu daca s-a gandit cineva la toate posibilitatile...
Pana una-alta in primul weekend din octombrie se tine etapa de superbike pe noul circuit!!! Pana acum tot campionatul romanesc se desfasura pe circuite din alte tari.
Nici macar eleron si abtzibild n-au dat aia de la BMW? Macar la voi sunt portiuni de autobahn fara limita de viteza, sa vezi cand venea clientul de Maserati reclamand ca aude un zgomot la >240 km/h si in Ro limita maxima e 130! Fa proba daca nu iti mai trebuie permis! Bine, a mai venit si dupa ce a acvaplanat la 200 km'h pe ploaie torentiala si voia garantie, cica masina are sistem de stabilitate Sky Hook si trebuia sa-l tina Sf Petru de carlig sa nu sara bivolul de pe autostrada...
@DanSGH - eu nu ma duc cu Opelul nicaieri, e pus la conservat intr-o hala f misto, cu companie din cea mai selecta, asteapta ori vremuri mai bune, ori petzitori. De asemenea nu mai am nici un cauciuc de curse - le-am donat unui prieten, mai bine sa le rupa el pe trasee decat sa se coaca la mine in garaj, scaunul si centura au expirat etc.
Poate @racer sa scoata Eloncia la circuit!

Last edited by john17; 26-09-14 at 12:15.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 12:48   #5047
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

nebuni,se pare ca exista peste tot
ce esteEloncia?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 16:29   #5048
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Eloncia = Elodia + Lancia
Elodia - avocata disparuta fara urma
Lancia - aia de care zicea racer ca o/se pregateste sa rupa coastele, 1000 CP si alte brasoave, dar n-a vazut-o nimeni niciodata.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 18:29   #5049
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Aha,acuma in sfirsit am inteles si eu despre ce este vorba
ce nu inteleg este de ce este nevoie de 600,700 sau maimult CP pe coastele noastre,inguste,denivelate calitate asfaltului care lasa de dorit,dar probabil ca asa este trendul
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 18:48   #5050
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Din pacate trendul e sa trecem cumva prin viraje, nu conteaza cum, si unde e drumul drepl BLAAAANA cu cati mai multi cp. Am vazut asta de cate ori am stat pe margine si in filmari, nu mai e aproape nici un pilot care sa "curga" frumos pe trase. Chiar si cei care merg bine piloteaza "colturos", dar aici e si vina masinilor moderne care cam asa stiu sa mearga.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 20:35   #5051
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Eram cu un prieten care participa in RoSBK la un antrenament cu bicicletele prin padure, si-mi spune la un moment dat "mergi tare pe viraje ca in linie dreapta oricine poate sa mearga tare". Apropo, pe vremuri ce pregatiri se faceau (in afara de cele cu masina) alergare, sala, bicicleta?
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 21:54   #5052
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,brasoave vine de la Brasov sau de alt undeva?ai dreptate,cursiv din cite am vazut eu in video nu prea mai merge nimeni,dar eu presupun ca vine de la puterea mare,greu de dozat si banuiesc cutiile de viteza nu sint intotdeauna adecvate traseului,daca ai putere te scoate din incurcatura la iesirea din viraj
eu in copilarie si in tinerete am facut mult sport,schi iarna,vara canotaj foarte mult antrenament de forta,am mers foarte mult cu bicicleta am avut una de curse,am jucat destul de regulat ping pong,marea mea slabiciune a fost ca nu mia placut niciodata sa alerg nici pana in ziua de azi prefer bicicleta din pacate ,din motive de boala nu pot face in momentul de fata mai nimic,dar,sper ca in primavara sa pot sami reiau un pic activitatea
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 22:20   #5053
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

"Vanzator de brasoave" e o expresie, inseamna palavragiu, mincinos. Acum ca vine sau nu de la Brasov...

Last edited by john17; 26-09-14 at 22:27.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-14, 10:06   #5054
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

deci nu sa schimbat nimic,si intimpul cit am fost eu in Romania brasoave insemna acelasi lucru
incet,incet incep sa cred ca poate ar fi mai multi interesatzi de monopost,dar neavind posibilitatea sa incerce asa ceva,nu risca sa achizitioneze asa ceva si dupa aceea,din diferite motive sa nu poata profita,sper ca intelegeti ce vreau sa spun.Eu am avut norocul sa construiesc un monopost,la inceput am fost eu si Tibi Ciurciu,apoi Costica Gherghel si asa am fost tot mai multi.Se pare ca in ziua de azi,asa ceva nu este posibil
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-14, 19:18   #5055
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Este posibil, si teoretic mult mai usor, dar nu se mai incumeta nimeni la un asa proiect, in ziua de azi daca ai bani iti cumperi de-a gata, trebuie sa fii foarte mare pasionat si cunoscator ca sa te apuci de un proiect de genul asta.
DanSGH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -