Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-14, 14:32   #4966
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pana se face un topic nou cum a spus John ... o sa postez aici ..

Cei de la FRAS au postat azi pe pagina lor de Facebook :

"Primul circuit de viteza din Romania !

Sub tutela F.R.A.S. va avea loc prima competitie de TIME ATTACK ce urmeaza a fi organizata in premiera pe noul circuit de viteza "Motor Park Romania" de la Adancata. Pentru aceasta etapa-pilot ce va avea loc in a doua jumatate a lunii octombrie 2014, vor fi admisi competitorii detinatori de licenta FRAS de viteza in coasta, automobilele urmand a fi incadrate pe grupe si pe clase conform regulamentului Campionatului National de Viteza in Coasta Dunlop in vigoare. In urma desfasurarii acestei prime competitii, atat proiectul de Campionat National de Time Attack 2015, cat si cel al Campionatului National de Viteza pe Circuit 2015, vor fi finalizate si supuse aprobarii Consiliului Federal F.R.A.S., pana la incheierea actualului sezon competitional."

Sursa : facebook.com/FRAS.RO
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 05-09-14, 17:40   #4967
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

federatia traieste pe facebook... Nici n-au terminat de dat cu mistria la Adancata - cei care au investit, nu federacia care doar s-a gandit cum sa scoata niste bani din investitia lor - si le-a bubuit mintea de time attack. In fine, poate vom avea iarasi competitii pe circuit in Ro, desi din materialul de pe protv de dimineata parea cam valurit asfaltul... Pana una-alta se disputa cica autoslalom acolo in weekend (sau in urmatorul, n-am retinut).
john17 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-14, 21:29   #4968
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

probabil ca nu iasa nimic,caci iarasi isi baga FRAS nasul cu toate ca pentru circuit nu au facut nimic.Nu este o cursa "roata la roata" cece este sarea si piperul in cursele de circuit vezi de exemplu Formula 1 Spa Belgia ci o cursa roata dupa roata o singura masina care face 3 ture,a doua fiind cronometrata ,foarte plictisitor pentru toti,piloti,mecanici, si SPECTATORI;SE PARE CA NUMAI PENTRU fras NU
pacat
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-14, 19:31   #4969
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Ca tot se discuta un pic mai in spate despre padelele Ferrari-ului, aici un filmulet cu el, defapt cu celalalt Ferrari in actiune pe circuit https://www.youtube.com/watch?v=Lk9zfQW_9bo
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-09-14, 14:12   #4970
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

deci padela cum se vede in film este in spatele volanului si cu ea se schimba vitezele si aia sa rupt?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-14, 14:28   #4971
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Da, si o poza cu ea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10639587_732701830108838_3838520966251552284_n.jpg
Views:	81
Size:	68.8 KB
ID:	3026429  
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-09-14, 15:12   #4972
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

na fain,piese ptr.Ferrari facute in Taiwan,China sau?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-14, 18:29   #4973
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cu toate ca imi este greu sa cred asta ... dar in ziua de azi totul e posibil ..
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-09-14, 19:39   #4974
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Si "made in Italy" sa fie nu inseamna ca nu pot fi de calitate slaba. Si credeti-ma ca stiu ce vorbesc!
In alta ordine de idei, am fost ieri la Adancata. Circuit ar fi, dar pana sa se poata desfasura competitii mai trebuiesc facute ff multe! Nu exista spatii de esapare, ai iesit afara - depinde de noroc cum te opresti. Deja un Renault a ajuns "pe tzigla". Standuri nu exista si nici macar un parc de service mobil nu se poate face ca lumea pt ca e pamant, praf, pietris. Vii cu slickuri calde de pe pista si se fac instant snitzele. Nu stiu in ce masura se poate asigura asistenta si interventie medicala, pompieri, curatat pista in caz de incidente. Speram sa nu se opreasca si sa ajunga cu adevarat motorpark, dar time attack cred ca se poate organiza luna viitoare doar... pe feisbuc!

Last edited by john17; 08-09-14 at 19:49.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-14, 19:41   #4975
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

afara este vopsit gardul,inauntru leopardul ce vreau sa spun ca posibil este orice,cu Ferrari este ca si cu toti fabricantii de masini cistig cit mai mare,cheltuieli cit mai mici
Ferrari are un nume,dar totusi masinile sint artizanale acum vreo 10 ani am vrut si eu sami cumpar unul ,308 cel din film Magnum masina a fost la noi la autohaus,eram gata,gata sal cumpar nu functionau geamurile electrice,am incercat sa le repar si asa am ajuns la partea electrica ascunsa la piciore pe partea dreapta totul era montat cu suruburi de lemn pe un placaj sigurante,relee samd,si am aflat ca asa este original am spus multam si parerea mea despre Ferrari sa schimbat intro masina nemteasca nu vezi asa ceva
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-14, 19:54   #4976
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cine stie ce esenta nobila erau surcelele alea!
Aveam noi o vorba in departamentul tehnic la o italiana, din sloganul original "mai mult decat frumoasa" taiasem "decat" si ramasese "mai mult frumoasa"! Se potrivea perfect
john17 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-14, 20:01   #4977
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,ce priveste calitatea italiana,se pare ca sintem de aceiasi parere,eu am scris postul meu fara sa il citesc pe al tau se pare ca mentalitatea lui Enzo mai este valabila si azi pentru o masina de curse trebuie un motor si 4 roti a spus el cindva
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-14, 11:02   #4978
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

de fapt in film se vede ca este numai pista si atit,dar ,in 86 in mai nici la Hungaroring nu a fost mult mai mult pentru iesire in decor a fost terenul nivelat dar pamant am facut cunostinta personal ,au existat boxele si centrul de presa,un singur drum de acces si cam atit,in august 86 sa tinut primul mare premiu F1 mult a fost finantzat de stat
cine finanteaza la Adancata? cine este Willi Nicolae?
cu ce contribuie FRAS ul?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-14, 18:43   #4979
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

E investitie privata, eu ma gandesc ca ar putea fi si ceva fonduri europene dar e doar presupunere. Fras contribuie cu... ideile de pe feisbuc! Si poate nascoceste ceva taxe de autorizare/omologare/blagoslovire a circuitului.
La Adancata terenul pe marginea pistei are variatii mari de inaltime, iar pista e si ea denivelata pe o portiune, sa vedem cum va trece de iarna.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-14, 21:13   #4980
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pacat de abandonul lui Horia Gheorghe (Citroen Saxo, iesire in decor) e un tanar care merge bine si tare.

Frumos, concis si tehnic reportajul despre starja. Multumim frumos d-le John 17.

Horia a zburat din campionatul nat de indemanare, si sub directa indrumare a tatalui, Teodor Gheorghe, progreseaza si chiar isi uimeste parintele ! O lectie cam dura aici, au luat toti campionii, ca ...asta e ! Putini sunt ca Ghunter Graef de care , eu personal, nu am auzit sa fi iesit prin decor in ani !
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -