Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-13, 22:09   #3466
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ceva frumos . Pace car la cursa Frohburg 1989 - era o Dacia ( cu carlig de remorca chiar ) ????
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PACE CAR Frohburg 1989.JPG
Views:	113
Size:	20.3 KB
ID:	2810525  
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 02-07-13, 22:12   #3467
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

pe ai nostrii ii descoperim in aceasta poza de la Rennen 1990 ???
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Rennen 1990.jpg
Views:	99
Size:	50.3 KB
ID:	2810526  
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 02-07-13, 22:30   #3468
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by racerVTM View Post
pe ai nostrii ii descoperim in aceasta poza de la Rennen 1990 ???
Nu recunosc pe nimeni
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 02-07-13, 22:30   #3469
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

interesant site-ul

http://www.puru.de/pff89.html

se poate vedea toate participarile si concurentii la extern si Cupa Pacii si prieteniei intre anii 1970 si 1990
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 21:11   #3470
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,in acei ani 80 Dacia 1300 era o masina foarte cautata in DDR,pentru o Dacie noua puteai primi un Easter MT 77 folosit,cu remorca si ceva piese de schimb
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 02:49   #3471
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by racerVTM View Post
pe ai nostrii ii descoperim in aceasta poza de la Rennen 1990 ???
Cu Dl. Ray Puruker proprietarul acestui site vorbesc constant pe mail si il informez cu ce este nou la noi in auto sportiv....arata chestii personale ale tale sa te credem ca esti "deal nostru" ...nu vad nici un roman acolo ...vorbesti pe dinafara fara nimic concret...este ultimul reply pt tine si nai decat sa vorbesti singur de acum
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 04-07-13 at 02:52.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 06:44   #3472
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,pe mine mar interesa cine este Ray Puruker si de ce este interesat de sportul cu motor?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 07:05   #3473
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cornele,pe mine mar interesa cine este Ray Puruker si de ce este interesat de sportul cu motor?
Locuieste in Germania si este pasionat de sportul auto...este prieten foarte bun cu presedintele asociatiei masinilor de epoca de la voi din Germania Dl. Stromhardt Kraft si administreaza acest site unde sunt toate datele si cursele noastre de pe vremuri...gasesti acolo clasamente si tot ce vrei...
http://www.puru.de/pff86.html

Last edited by cornel1955; 04-07-13 at 07:15.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 08:00   #3474
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
....daca va uitati in filmarile din ultimi ani(ultimi 10) o sa observati 2 categorii de piloti si masini, ... o categorie de masini pur de Viteza in Coasta si masinile de Rally. cele din urma cu pilotii lor fac spectacol si sant admirati de public pt ca dau impresia ca merg tare si spectaculos iar prima categorie sant cei care merg ca tramvaiele pe sine si nu admit nici o greseala si nici o eroare, ei aleg sa mearga curat si cu viteza

va salut si va admir pe toti pasionatii de motorsport faceti minuni in acest topic ....eu o sa lipsesc iara o perioada, maine plec spre Pikes Peak-ul europei, la Trento-Bondone cea mai lunga si spectaculoasa Viteza in Coasta din Europa, traseul are 17,3Km de 4 ori mai lung ca Resita....
................. surpriza pe care am promis e ca pot anunta oficial ca o masina va purta simbolurile si emblema Resitei in aceasta cursa europeana, iar pt prima data acolo la "Universitatea Vitezei pe Traseu Montan" pt ca asa e supranumita acea cursa vor fi si "studenti" resiteni , Va salut si spun si eu ca Nea Cornel, hai sa fim sanatosi ca belelele curg(pe langa noi) ha ha....
Ma bucur de veste si BAFTA !!!...cu "mersul pe sine" este adevarat...noi la Easter mergeam asa, trasa ideala la limita de aderenta....castigi foarte mult prin mers curat fata de derapaj de spectacol...pe gume late daca ai scapat masina esti gata ....poate nu aduci poze si filme de la Trento ca 7 ape nu te mai spala ...DRUM BUN !!!...si vezi sa ai grija de fata de la hotel ... sa fim sanatosi ca belele curg !!!

Last edited by cornel1955; 04-07-13 at 08:03.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 11:49   #3475
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cu scuze pt off topic, fara intentia de a-l discredita in vreun fel pe Loeb, eu prefer varianta "oldies & goldies" - https://youtu.be/TKgeCQGu_ug
Si profit de ocazie sa pun o intrebare tuturor tehnicienilor si constructorilor care posteaza pe aici: ampatamentul scurt este sau nu avantajos pt o masina de coasta? Ma gandesc la o varianta pe baza de Fiat 500/600/126 de exemplu, cu motor de motocicleta. Merci.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 12:38   #3476
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Cu scuze pt off topic, fara intentia de a-l discredita in vreun fel pe Loeb, eu prefer varianta "oldies & goldies" - https://youtu.be/TKgeCQGu_ug
Si profit de ocazie sa pun o intrebare tuturor tehnicienilor si constructorilor care posteaza pe aici: ampatamentul scurt este sau nu avantajos pt o masina de coasta? Ma gandesc la o varianta pe baza de Fiat 500/600/126 de exemplu, cu motor de motocicleta. Merci.
centrul de greutate jos sa fie , latimea mare sa fie sau suficient de mare si lungimea nu prea conteaza , in schimb echilibrarea de mase fata spate e mai importanta decat lungimea. tractiunea spate e mai buna decat integrala sau fata doar si cauciucuri super soft . Greutatea finala sa nu fie prea mica ca nu ai aderenta la o puterea mai mare si cuplu
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 13:52   #3477
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pai asa iese ceva "suprapatrat" - mai mult lat decat lung - si mi-e ca se face titirez una-doua... Eu zic ca de usoara tre' sa fie cat de usoara - la D si E oricum exista limita minima regulamentara -, ca doar monoposturile au raport greutate/putere mic! Partea cea mai naspa e ca, si daca as reusi sa construiesc o astfel de tarlie, nu am unde sa ma duc s-o testez si setez, probabil ar dura 5 ani constructia si inca 5 s-o fac sa si stea pe drum...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 13:54   #3478
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Cu scuze pt off topic, fara intentia de a-l discredita in vreun fel pe Loeb, eu prefer varianta "oldies & goldies" - https://youtu.be/TKgeCQGu_ug
Si profit de ocazie sa pun o intrebare tuturor tehnicienilor si constructorilor care posteaza pe aici: ampatamentul scurt este sau nu avantajos pt o masina de coasta? Ma gandesc la o varianta pe baza de Fiat 500/600/126 de exemplu, cu motor de motocicleta. Merci.
in primul rand vad ca mi sau taiat posturi...pai noi la ce mai pierdem timp aici daca se taie....ne ducem dracu si ne impuscam in cap si moare topicul...mai sus am postat parerea mea despre PPike 2013...o afacere de "familie"...ai dreptate...varianta Fiat 600 (numai exterior sa semene) este la mine desenata inclusiv sasiul, iar pt ea am motor de 1400 hayabusa....lipsesc sponsorii....o masina de genul asta usoara si puternica, plus un pilot sa stie sa o duca este sigur in top la noi

Last edited by cornel1955; 04-07-13 at 14:02.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 14:11   #3479
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Partea cea mai naspa e ca, si daca as reusi sa construiesc o astfel de tarlie, nu am unde sa ma duc s-o testez si setez, probabil ar dura 5 ani constructia si inca 5 s-o fac sa si stea pe drum...
Vi la mine la Floresti si este o linie dreapta asfaltata perfect de pista de 2 Km....cred ca e suficient sa testezi performanta...pt viraje inchidem circulatia ca am "prieteni" si se rezolva si asta
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-13, 14:47   #3480
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Pai asa iese ceva "suprapatrat" - mai mult lat decat lung - si mi-e ca se face titirez una-doua... Eu zic ca de usoara tre' sa fie cat de usoara - la D si E oricum exista limita minima regulamentara -, ca doar monoposturile au raport greutate/putere mic! Partea cea mai naspa e ca, si daca as reusi sa construiesc o astfel de tarlie, nu am unde sa ma duc s-o testez si setez, probabil ar dura 5 ani constructia si inca 5 s-o fac sa si stea pe drum...
uite ce faci cu asa ceva
https://www.youtube.com/watch?v=VUCLlKmLSDg

nu sta pe sosea nici daca o rogi
racerVTM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -