Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-13, 18:41   #3316
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

cred ca trebuie sa stabilim niste criterii ce inseamna de fapt construtor al unui sau mai multe eastere Andrei Martin a participat efectiv la costrutia celor doua Eastere a lui Tibi Ciurciu dar asta fiindca el a fost angajat la ICMMR ca mecanic si a lucrat la fabricarea masinilor dar costructorul a fost Tibi Ciurciu el a suportat partea organizatorica si partea financiara.Easterul lui Wener a fost construit in aceiasi cladire,dar de construit la contruit Werner care a fost si el angajat la ICMMR si lucra numai la Easter.
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 19:30   #3317
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Din cate stiu Adameck nu a mers la easter, a mers la A. Si a mai mers un easter de la Bocsa dar nu mai stiu exact numele pilotului, parca Trales Liviu.

Last edited by ipcc; 12-06-13 at 19:35.
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 21:01   #3318
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
cred ca trebuie sa stabilim niste criterii ce inseamna de fapt construtor al unui sau mai multe eastere Andrei Martin a participat efectiv la costrutia celor doua Eastere a lui Tibi Ciurciu dar asta fiindca el a fost angajat la ICMMR ca mecanic si a lucrat la fabricarea masinilor dar costructorul a fost Tibi Ciurciu el a suportat partea organizatorica si partea financiara.Easterul lui Wener a fost construit in aceiasi cladire,dar de construit la contruit Werner care a fost si el angajat la ICMMR si lucra numai la Easter.
Asa mam gandit si eu si mi se pare corect...cine a venit cu planurile, schitele, a stat efectiv acolo si a taiat cu bomfaieru' si a facut sasiul si restul si a dormit langa masina...ala este constructor...pt ceilalti toata stima, dar se incadreaza la mecanici sau "personal auxiliar"...a fost buna precizarea Tibi !
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 06:35   #3319
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

vag imi amintesc si eu ca a fost ceva miscare cu un easter la Bocsa,Petrica poate afli mai mult sau poate domnul Rusanescu are in arhiva de aur ceva despre Trales
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 12:51   #3320
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Stiu ca Trales a mers in acelasi an cu Florentin Creanga (Dacia Sport copiata dupa masina lui Grigoras), dar cred ca mai multe date ar putea sa ne dea nea Nicu Zaberca, el parca a alergat o perioadă pentru Bocşa.
Si Lelu eu nu stiu sa fie mers în anii 80 până în 90 pe easter, eu stiu ca ulterior a avut o Estonia. În 89 dacă nu greşesc la Baia Mare a venit Lelu cu o Dacia Sport cu motor alpine turbo de grupa C şi s-au bătut la circuit el cu Grigoraş ca doi draci îmi aduc şi acum aminte cum veneau pe palierele de viteză la mustaţă. Frumos
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 16:57   #3321
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Trebuie sa va spun ca Nelutzu a ajuns acasa la Resita. Cred ca in curand o sa apara si el pe aici cu mai multe precizari si binenteles cu promisa surpriza!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 14-06-13, 19:11   #3322
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Trebuie sa va spun ca Nelutzu a ajuns acasa la Resita. Cred ca in curand o sa apara si el pe aici cu mai multe precizari si binenteles cu promisa surpriza!
Extraordinar !!! Tot ne ameninti ca Nelutzu este in drum spre casa, ca a ajuns si nimic...esti mesagerul sau avocatul lui....ce o fi vreun VIP ? ... unde este ? ... il asteptam cu drag sa ne povesteasca VTM din Italia ! mai glumim ca sa nu fim sclavii automobilismului si sa devenim habotnici...mai revenim si pe pamant !!
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-13, 19:57   #3323
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ipcc View Post
........cred ca mai multe date ar putea sa ne dea nea Nicu Zaberca, el parca a alergat o perioadă pentru Bocşa.
Si Lelu eu nu stiu sa fie mers în anii 80 până în 90 pe easter, eu stiu ca ulterior a avut o Estonia........
Da Nicu ar putea da info exacte dar este o neregula ... Easterul lui Eugen stiu ca a plecat la Minerul Moldova Noua....atunci cine este mielu' beheheheee din poza urmatoare #49 VTM Valea Domanului 1989 pe masina lui Eugen ???????
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Last Easter1.jpeg
Views:	84
Size:	1.64 MB
ID:	2798166  

Last edited by cornel1955; 14-06-13 at 20:00.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-13, 20:34   #3324
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

exact nu mai stiu,sar putea sa ma insel,dae cred ca este Costica Dobrea,poate sa ne ajute domnul Rusanescu dupa nr.de licenta cred ca Dobrea a avut prima data masina lui Peteanu si dupa aia pe cea de la Werner cu motor Lada
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 20:15   #3325
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
exact nu mai stiu,sar putea sa ma insel,dae cred ca este Costica Dobrea,poate sa ne ajute domnul Rusanescu dupa nr.de licenta cred ca Dobrea a avut prima data masina lui Peteanu si dupa aia pe cea de la Werner cu motor Lada
Asa imi aduc si eu aminte, Ctin Dobre sau Dobrea a mers pe el...pt ce echipa a alergat el ????? Nea Mitica scoatene din ceatza ...HELP !!!...ca e groasa perioada 88-90+ cand sau vandut multe masini sau construit altele, # de licenta sau schimbat si noi am pierdut firul evenimentelor...

Last edited by cornel1955; 15-06-13 at 20:23.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-13, 05:36   #3326
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Stiu ca in 1990 Tutuianu a pilotat o masina care a fost a lui Peteanu.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 16-06-13, 06:09   #3327
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

dupa cite imi mai amintesc,Costica Dobrea a locuit in Oravitza,unde a fost seful unui magazin de piese auto,si a concurat la inceput ptr. Minerul MoldovaNoua.
cred ca road are dreptate,ela cumparat easterul lui Werner,si pe a lui Peteanu la vandut lui Tutuianu
ce este acum cu Easterul lui Sabin Munteanu?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-13, 08:38   #3328
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Vă anunţ cu tristeţe că aseară - sâmbătă 15 iunie 2013, după multă suferinţă, Gheorghe (Gheghe) FOTESCU, cunoscut în lumea automobilismului ("tatăl traseelor de curse-mulţi ani) şi kartingului românesc, ne-a părăsit pentru totdeauna.
Înmormântarea va fi marţi 18 iunie 2013 la Cimitirul BELLU.
Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească-n pace!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1040899.JPG
Views:	88
Size:	839.2 KB
ID:	2798913  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 16-06-13, 15:28   #3329
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Vă anunţ cu tristeţe că aseară - sâmbătă 15 iunie 2013, după multă suferinţă, Gheorghe (Gheghe) FOTESCU, cunoscut în lumea automobilismului ("tatăl traseelor de curse-mulţi ani) şi kartingului românesc, ne-a părăsit pentru totdeauna.
Înmormântarea va fi marţi 18 iunie 2013 la Cimitirul BELLU.
Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească-n pace!
Dzeu sa-l odihneasca!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 16-06-13, 16:09   #3330
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Robert Visoiu
castiga prima cursa a monoposturilor GP3 in Spania, a sa , si aduce cel mai frumos rezultat pentru automobilismul romanesc !! Moment istoric !!
Bravoo Robert !!
Ne putem mandri ca dupa Marinescu, alt roman, Visoiu Robert ridica stacheta si se impune !!
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -