Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-13, 09:21   #3271
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

avand in vedere toate discutiile astea inutile provocate de oameni pusi sa faca dezordine este clar ca eu sunt vizat, iar pentru "sanatatea" in continuare a acestui topic trebuie sa dispar si dispar cu fruntea sus pt ca mia placut totdeauna sa fiu primul...provocatori vor aparea din nou periodic si nu stiu de ce mai discutati cu ei si nui puneti la punct ...sanatate tuturor !!!
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 06:54   #3272
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ca intotdeauna domnul Rusanescu a recunoscut problemele,certurile nu aduc nimic,discutiile in contradictoriu sint aproape intotdeauna constructive
Cind am fost copil este mult de atunci am reactionat si eu asa NU MA MAI JOC CU TINE,MA DUC ACASA
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 09:00   #3273
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Consider ca certurile astea nu aduc nimic constructiv si nici nu imping topic-ul mai departe,
Banuiesc ca in spatele lui racervtm este Puiu Rusu si daca este asa ii bine sa spuna ca discutiile sa poata continua in mod civilizat.
Numai bine tuturor.
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 16:11   #3274
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

cine este Puiu Rusu si dece se ascunde?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 19:15   #3275
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
cine este Puiu Rusu si dece se ascunde?
https://www.youtube.com/watch?v=NB3tR-0Z1N8
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 20:18   #3276
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

http://www.monitorulexpres.ro/?mod=m...ort&s_id=34803

Citesc topicul asta de mult timp, dar nu am intervenit pentru ca nu am cu ce. Am o colectie de reviste Autoturism (cu ocazia aceasta am recunoscut multe poze de aici ca fiind preluate din acele reviste), dar din pacate a ramas in Romania in pod. Altfel, as fi putut sa va delectez cu multe poze .

Tatal meu a concurat in raliuri, cand era tanar, dar fara pretentii de mare sportiv. Hai sa zicem, amator - cred ca e cel mai potrivit cuvant. Am cunoscut personal cativa piloti de raliuri (stiu ca aci se discuta de circuite si nu de raliuri, dar la urma urmei pilotul e pilot), fosti (nu mai traiesc multi din ei) amici de ai tatalui meu. Spun asta ca sa arat ca nu sunt total strain de domeniul curselor. Strain sunt insa totusi, pentru ca nu am reusit niciodata sa iau parte la vreuna ) de aia citesc, tac si invat.

Dar nu pricep de unde atata 'poveste'. Dl. Cornel, cursele de alta data sunt pline de nostalgia timpului deja trecut. Cine sa mai aiba ceva impotriva Dvs ? Cred ca judecati gresit. Sau poate sunt mai multe aici decat se lasa sa se vada si atunci gresesc eu.

PS : haideti sa ii dam inainte cu topicul, poze, povesti din timpuri apuse, informatii tehnice cat cuprinde ..... si sfaturi de la cei batrani pentru cei tineri.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 21:58   #3277
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
http://www.monitorulexpres.ro/?mod=m...ort&s_id=34803

Citesc topicul asta de mult timp, dar nu am intervenit pentru ca nu am cu ce. Am o colectie de reviste Autoturism (cu ocazia aceasta am recunoscut multe poze de aici ca fiind preluate din acele reviste), dar din pacate a ramas in Romania in pod. Altfel, as fi putut sa va delectez cu multe poze .

Tatal meu a concurat in raliuri, cand era tanar, dar fara pretentii de mare sportiv. Hai sa zicem, amator - cred ca e cel mai potrivit cuvant. Am cunoscut personal cativa piloti de raliuri (stiu ca aci se discuta de circuite si nu de raliuri, dar la urma urmei pilotul e pilot), fosti (nu mai traiesc multi din ei) amici de ai tatalui meu. Spun asta ca sa arat ca nu sunt total strain de domeniul curselor. Strain sunt insa totusi, pentru ca nu am reusit niciodata sa iau parte la vreuna ) de aia citesc, tac si invat.

Dar nu pricep de unde atata 'poveste'. Dl. Cornel, cursele de alta data sunt pline de nostalgia timpului deja trecut. Cine sa mai aiba ceva impotriva Dvs ? Cred ca judecati gresit. Sau poate sunt mai multe aici decat se lasa sa se vada si atunci gresesc eu.

PS : haideti sa ii dam inainte cu topicul, poze, povesti din timpuri apuse, informatii tehnice cat cuprinde ..... si sfaturi de la cei batrani pentru cei tineri.
Foarte bun articolul!
Eu personal cand l-am vazut live cu Golf-ul Diesel am ramas masca! Ca sa nu zic cum a pilotat EVO sau Focus WRC (cu celelalte masini n-am avut ocazia sa-l vad live).
Din nefericire pentru el in primul rand, si pentru noi cei de pe margine in al doilea rand, cum a spus si el in articol, n-a stiut sa-si promoveze imaginea ... Romania a pierdut un pilot foarte talentat! Poate intr-o zi o sa revina la Coasta

Puiu Rusu Renault Alpine Turbo Voineasa 1994 https://www.dailymotion.com/video/x7x...o#.UbJInedM_oI

P.s. Poate reusesti sa pui mana pe reviste

Last edited by DanSGH; 07-06-13 at 22:02.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 22:16   #3278
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

acuma stiu de unde il cunosc pe Puiu Rusu,am fost impreuna in cantonament cu lotul national la Felix Oradea anul exact nu il mai stiu 86,87? si asa iasa la lumina multe cunostinte uitate
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 17:44   #3279
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Eu in Germania si revistele in Romania, in podul casei de vacanta la 1800km slabe sanse sa pun mana pe ele anul asta. Dar mai vedem oricum, multe din pozele puse acolo de acolo provin, le tin minte (culmea cum iti raman anumite chestii in memorie, cu toate ca le citeam cand eram copil. Colectia se opreste pe la inceputul anilor '90, cam de cand s-a introdus plasticul si electronica ca materiale de baza la masini ).

Citind articolul am realizat si eu cine conducea respectivul Golf . Nah, sa mai spui ca fumigena nu tine la tavaleala de coasta.
Personal, cred ca imaginea are legatura cu banii, mai exact cu banii pe care imaginea ta ii strange de la sponsori. Cu bani de acasa mai greu, ca nu suntem toti urmasi ai boierilor de alta data .

Acum, revenind la topic, ori nu ma mai ajuta amintirile (deh, varsta ), ori nu oi fi citit cu atentie topicul, dar nu am regasit nicaieri numele lui Lenti Moldovan. Asta ca si legat de Easter-e, nu musai de circuite.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 18:27   #3280
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Eu in Germania si revistele in Romania, in podul casei de vacanta la 1800km slabe sanse sa pun mana pe ele anul asta. Dar mai vedem oricum, multe din pozele puse acolo de acolo provin, le tin minte (culmea cum iti raman anumite chestii in memorie, cu toate ca le citeam cand eram copil. Colectia se opreste pe la inceputul anilor '90, cam de cand s-a introdus plasticul si electronica ca materiale de baza la masini ).

Citind articolul am realizat si eu cine conducea respectivul Golf . Nah, sa mai spui ca fumigena nu tine la tavaleala de coasta.
Personal, cred ca imaginea are legatura cu banii, mai exact cu banii pe care imaginea ta ii strange de la sponsori. Cu bani de acasa mai greu, ca nu suntem toti urmasi ai boierilor de alta data .

Acum, revenind la topic, ori nu ma mai ajuta amintirile (deh, varsta ), ori nu oi fi citit cu atentie topicul, dar nu am regasit nicaieri numele lui Lenti Moldovan. Asta ca si legat de Easter-e, nu musai de circuite.
Sigur nu ai citit cu atentie
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 09-06-13, 18:10   #3281
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pentru crywolf, ca să nu mai cauţi:

Laurenţiu MOLDOVAN - 1933-2008.
Născut la 9 aprilie 1933 īn Gherla, Judeţul Cluj. Cunoscut īn sportul auto cu numele LENŢIU. Profesie: Conductor arhitect, Debut īn automobilism īn anul 1970. Pilot complet cu participări la raliu, viteză īn coastă, viteză pe circuit. Cluburi sportive MOTOR-IRA Cluj Napoca, POLITEHNICA Cluj Napoca şi UNIVERSITATEA Braşov. A avut coechipieri īn raliuri pe: Horia GHEORGHIU, Adrian ONDREJKOVICZ, Mihai AVRAM, Mircea POPESCU, Ştefan HAAS, Dacian BANCA. Distins cu titlul de maestru al sportului īn anul 1981. A creat două automobile de curse: Dacia 1100 Sport şi formula EASTER. Pentru cei care nu l-au văzut la curse, pentru cei care nu l-au cunoscut sau nu au apucat să-l cunoască pe Lenţiu, maestru al sportului la automobilism, titlu acordat atāt pentru rezultatele sale din competiţii, cāt şi pentru cele de constructor al unui automobil tip formulă, putem spune că transmitea celor cu care vorbea acea pasiune a sa pentru automobilism, care parcă īl īnviora şi īl făcea să trăiască la maximum, făcāndu-l să revină īn mijlocul competiţiilor ori de cāte ori avea ocazia. A participat la competiţii locale sau naţionale cu aceeaşi tinereţe şi prospeţime pe care ţi le dă numai dorinţa şi pasiunea pentru un lucru bine făcut, deşi era trecut de 74 de ani. Şi Lenţiu şi-a dedicat 38 de ani pentru automobilism alături de alţi sportivi renumiţi din panoplia automobilismului sportiv romānesc. Īn 1974 şi 1979 a fost desemnat īntre primi 10 sportivi ai anului.
Īnsă īntr-o zi de iulie a anului 2008 īn timpul unei urcări cronometrate pe Valea Domanului maşina nu l-a mai ascultat, a ieşit īn decor lovindu-se violent de copacii de pe marginea traseului. Cāteva ore mai tārziu la spital inima lui Lenţiu a īnceta să mai bată. A fost o legendă vie care va rămāne īn memoria celor care iubesc sportul īn general şi automobilismul sportiv īn particular.

Palmares Internaţional
Raliu:
-1974 locul V cls general īn echipaj cu Mircea POPESCU, Raliul DUNĂRII, ediţia a X-a, etapă īn Campionatul European de Raliuri

Viteză īn coastă:
-1970 locul III īn cls general, etapa FELEAC (ediţia a XII-a), a Campionatului European de Viteză īn Coastă

Palmares Naţional
Raliu:
- 1971 Campion Naţional la raliuri la clasa a II-a, copilot Ştefan HASS
- 1975 Campion Naţional la raliuri cu echipa UNIVERSITATEA Braşov,

Viteză īn coastă:
- 1977 Vicecampion Naţional la clasa a I-a
- 1979 Campion Naţional la clasa a II-a,
- 1979 Campion Naţional cu echipa UNIVERSITATEA Braşov,
- 1981 Campion Naţional la clasa EASTER

Viteză pe circuit:
- 1979 Vicecampion naţional de viteză pe circuit, clasa a II-a
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	L.MOLDOVAN.1.E.jpg
Views:	70
Size:	129.1 KB
ID:	2794400   Click image for larger version

Name:	L.G.M.1.jpg
Views:	51
Size:	441.0 KB
ID:	2794401  

Last edited by Rusanescu; 09-06-13 at 18:16.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 09-06-13, 18:12   #3282
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
acuma stiu de unde il cunosc pe Puiu Rusu,am fost impreuna in cantonament cu lotul national la Felix Oradea anul exact nu il mai stiu 86,87? si asa iasa la lumina multe cunostinte uitate
Pentru Tibi, despre Constantin (Puiu) RUSU:
Constantin RUSU
S-a născut la 18 octombrie 1962 īn Braşov. (Pilot raliu, viteză īn coastă şi karting. Căsătorit, un copil. Cluburi sportive: RACING TEAM DACIA Piteşti, EUROCIP DREAM TEAM Bucureşti, MACH 1 LUCKY STRIKE TEAM Bucureşti. A fost desemnat īntre cei mai buni sportivi ai anului 1994, 1996, 1997, 1999.

Palmares Naţional
Raliu:
-1996 Campion naţional la gr H, Campion Naţional clasa H 12, copilot Florin HANGU, Vicecampioană Naţională echipa RACING TEAM DACIA Piteşti cu Cristian MĂCĂNEAŢĂ+Gheorghe NEMEŞ, Ştefan VASILE+Silviu MORARU, Dumitru NECULA+Adrian ANCA
-1997 Locul IV cls Open, Campion naţional grupa H, Campion Naţional clasa H 7, copilot Florin HANGU, Campioană Naţională echipa RACING TEAM DACIA Piteşti cu Heinz GOLLNER+Sorin ITU, Ştefan VASILE+Silviu MORARU, Bogdan MARIŞCA+Dinu VELA, Dumitru NECULA+Adrian ANCA
-1998 Vicecampion Naţional la grupa H, locul IV cls Open, Campion Naţional clasa H, Vicecampion Naţional clasa H 7, Vicecampioană Naţională echipa RACING TEAM DACIA Piteşti cu Mihai LEU+Gabriela STROESCU, Ştefan VASILE+Silviu MORARU, Bogdan MARIŞCA+Dinu VELA, Dumitru NECULA+Adrian ANCA
-1999 Campion Naţional la grupa H, Campion Naţional clasa H 7, copilot Florin HANGU, Vicecampioană Naţională echipa RACING TEAM DACIA Piteşti

Viteză īn coastă:
-1994 Campion Naţional grupa H şi clasa H9, Vicecampioană Naţională echipa MACH 1 LUCKY STRIKE TEAM Bucureşti (George GRIGORESCU, Teodor GHEORGHE, Lorincz BORBELY, Laurenţiu BORBELY, Ionel MĂLĂUŢ)
-1995 Locul III cls general, Vicecampion grupa H, Vicecampion clasa H 9, Campioană Naţională echipa MACH 1 LUCKY STRIKE TEAM Bucureşti (George GRIGORESCU, Teodor GHEORGHE, Lorincz BORBELY, Laurenţiu BORBELY, Ionel MĂLĂUŢ)
-1996 Vicecampion grupa H şi clasa H 9, Locul IV Cupa ROMĀNIEI
-1997 Locul IV īn cls general, locul III grupa H, locul III clasa H7, Vicecampioană Naţională echipa RACING TEAM DACIA Piteşti (Heinz GOLLNER, Eduard DIACONU, Viorel OBREJAN, Dumitru NECULA)
-1998 Locul IV īn cls general, locul III grupa H şi locul III clasa H 7, Vicecampioană Naţională echipa RACING TEAM DACIA Piteşti (Bogdan MARIŞCA, Eduard DIACONU, Mihai LEU, Dumitru NECULA)
-1999 Locul IV clasa H 7, Vicecampioană naţională echipa RACING TEAM DACIA Piteşti
-2004 Vicecampion Absolut, locul VIII grupa H, locul VII clasa H 12
-2005 Campion Naţional la clasa H3, Vicecampion Naţional cu echipa RALLY DREAM TEAM Bucureşti
-2006 Locul 3 īn cls OPEN, Campion Naţional la clasa H3, Vicecampion Naţional cu echipa EUROCIP DREAM TEAM Bucureşti
-2007 Locul 3 īn cls Open şi īn cls grupei H

Karting:
-1970-1994 14 titluri de Campion Naţional Absolut, 6 titluri de Vicecampion Naţional şi de 6 ori desemnat "Cel mai bun sportiv al anului".
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 09-06-13, 18:32   #3283
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

https://www.youtube.com/watch?v=3h-62aG8jcE
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-13, 19:48   #3284
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pt crywolf : Nu putea pe acest topic minunat sa lipseasca Lenti Moldovan si este valabil si pt "dusmanul" meu de curse Wilhelm Kulpinski care amandoi au fost pionierii Ester in tara asta de kko...fara ei nici eu nu eram si nici multi altii nu existau decat mult mai tarziu sau niciodata...asta cu B8 este cumva un fel de viata libera, non conformista, o alegere a noastra a celor mai "dusi cu capu' , inedita in peisajul auto de atunci...noi am ales, noi am cules !!!
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-13, 21:59   #3285
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

multzumesc d-lui Rusanescu pentru informatiile foarte interesante despre Lenti Moldovan si despre Puiu Rusu,bineinteles ca pe Puiu Rusu il cunosc,dar din pacate numai del la Kart,eu fiind plecat din tara din 1991 nu am stiu ca a fost activ si la automobilism mea culpa
Cornele daca tot ai amintit pe cei doi care au facut inceputul Easterelor in Romania stii tu cite Eastere au fost construite in tara si de cine dupa parerea mea ar fi interesant sa facem o lista si bineinteles poze.Cred ca sint mai multe decit ne inchipuim.
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -