Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-14, 16:19   #4951
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
nici locul 1 nu a fost la distanta mare (<2 sec pe cele 2 urcari cumulate, caramida lui @racer cred ca s-a pisat) .
Tu nu observi ca Hora Luci se joaca cu pedala si nu scoate timpi decat cat sa fie pe primul loc ?? Se numeste OLD SCHOOL. Si apoi , cine este locul doi ?? tot Resita , asa ca nu are nici un motiv sa scoata alt timp , decat sa fie primul loc . Deja a vazut ca cele doua Ferari sunt praf in ochi si nu pot mai mult si de aia se joaca cu Lola lui . Caramida de sub pedala , crede-ma , este mare si nu s-a spart deloc . Stima lui Luci , ca poate sa faca asa ceva . Pacat de Paul ca nu urca mai sus cu performantele lui de pilot , iar ONO , pacat ca nu are cu ce INCA , se pare ca vine la Rasnov in cele din urma
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 02-09-14, 16:23   #4952
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Onoriu? anul acesta numai o cursa?
Lipsa motor masina si lipsa sponsori , A inceput restaurarea masinii cu motorul distrus dar este departe de a o pune pe cursa . Asa este la curse acum , cand astepti de la mecanici totul si platesti totul .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 02-09-14, 18:41   #4953
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

de data asta nu sint sigur ca Hora se joaca,este adevarat ca Ovidiu este al doilea,dar Battocchi si Cristea sint foarte aproape si nici Andronic nu este prea departe parerea mea sincera este ca Lola incepe sa dea semne de batranete motor 3,0l 470 CP daca mai sint atitia,cine stie contra Ferrari 4,5 l,peste 600 CP si cutie DSG cu 7 trepte singura mare diferenta este greutatea
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-14, 21:54   #4954
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dupa mansa 1 Ovidiu era pe 4, nu a fost nici o caramida la cat de strans s-a terminat! Hora nu agreaza traseul de la Alba care are si un asfalt alunecos.
Tatuus-ul ar trebui sa apara la Campulung peste 3 saptamani.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-14, 23:19   #4955
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,eu am observat ca primii 5 au avut timpi mult mai slabi in mansa 2 decit in prima mansa cu aprox.3 sec,cu exceptia lui Ovidiu care a avut numai 1 sec si asta la catapultat de pe 4 pe 2,exista vreun motiv special,ploaie,asfalt mai rece sau altceva?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 05:35   #4956
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

In debutul mansei a2-a un concurent a imprastiat ulei intr-un viraj din partea de jos. S-a curatat si dat cu absorbant, dar era destul de murdar inca la sfarsit. Altceva nu stiu, dar poate are @racer o expliicatie mai pertinenta (sau mai abracadabranta ).
john17 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 07:42   #4957
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
In debutul mansei a2-a un concurent a imprastiat ulei intr-un viraj din partea de jos. S-a curatat si dat cu absorbant, dar era destul de murdar inca la sfarsit. Altceva nu stiu, dar poate are @racer o expliicatie mai pertinenta (sau mai abracadabranta ).
Nu mai zic nimic , las pe altii sa vorbeasca, dar nu inteleg cum puteti compara greutatea Lolei de 645 kg ( si latimea masinii) cu greutatea Ferari 458 de 1300 kg . Mitsubele sunt departe ca si stabilitate ( chiar daca vor avea si o mie de cai , nu ii va putea pune jos cu aderenta necesara ) Lola se joaca pe traseu cu orice momentan , iar scoala lui Lucian nu se pupa cu dinamica concurentilor , va bate mereu si mult timp la timpi apropiati , numai asa de spectacol. Cine este capabil de o discutie , sa o aiba cu Paul Andronic si veti auzi ce a spus Lucian despre aceste abordari ale curselor , in privat , NU VA FACE timpi mici decat sa bata la primul loc , asta il enerveaza si pe ONO si de aia sustine sus si tare sa schimbe regulamentul .

Last edited by racerVTM; 03-09-14 at 07:48.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 07:47   #4958
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
de data asta nu sint sigur ca Hora se joaca,este adevarat ca Ovidiu este al doilea,dar Battocchi si Cristea sint foarte aproape si nici Andronic nu este prea departe parerea mea sincera este ca Lola incepe sa dea semne de batranete motor 3,0l 470 CP daca mai sint atitia,cine stie contra Ferrari 4,5 l,peste 600 CP si cutie DSG cu 7 trepte singura mare diferenta este greutatea
Pai si cutia LOLEI , ?? nu este tot secventiala?? sa nu comparam cutia Lolei care este full RACE cu a Ferari care este stradala chiar daca este secventiala si ea ( cu toate ca Ferari sustine altceva ).
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 08:24   #4959
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,ce sustine Ferrari referitor la cutie?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 10:36   #4960
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Racer,ce sustine Ferrari referitor la cutie?
Ferari sustine ca este o cutie de viteza RACE , numai ca nu are rapoartele RACE ci are rapoarte de strada . Si nu este acelasi lucru . Se vede si aude pe coaste ca are o cutie lunga si nu scurta cum ar trebui , iar modificarea rapoartelor la acele Ferari , sunt numai vise si costa F F multi bani .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 10:59   #4961
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Ca o paranteza la discutiile purtate aici, imagini cu primul circuit din Romania
https://www.youtube.com/watch?v=CfYl...ature=youtu.be
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 11:24   #4962
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cred ca ar trebui deschis un topic dedicat curselor de viteza din prezent...
Rapoartele c.v. Ferrari 458 Challenge:
1° 15.81
2° 11.14
3° 8.29
4° 6.55
5° 5.24
6° 4.28
7° 3.52
Puterea maxima la 9000 rpm, limitator la 9200 rpm, roti 255/650 19”x 9” fata si 305/690 19”x 11 spate. Spor la calculat si facut diagrame-fierastrau! Cutia e etajata pt circuit si nu pt coasta (padelele nu stiu pt ce sunt facute, poate pt mancat inghetata cu ele...).
P.S. Masina are 1218 kg la gol si 570 CP.
Pai ba e obosita Lola si crapa piesele "made in Resita", ba e avion supersonic si merge omul cu rezerve uriase! Dupa prima mansa avea 1 sec si un pic in fata lui Horatiu si, amintidu-mi de Poiana 2013 cand A. Dumitrescu fusese cel mai rapid in mansa 1 cu ~1 sec si apoi l-a batut Radut, nu cred ca nu ar fi frezat Hora din acea caramida ipotetica pt a nu avea surprize... Una peste alta mai intervine varsta masinii ca si conceptie, o masina de strada actuala merge mai tare decat una de curse de acum 20 ani!
Masina lui Paul e pe tot drumul, pare ca nu sta, degeaba are atata putere, iar cu 1-2 etape pe an nici Onoriu si nici altcineva nu cred ca poate merge la 100% din capacitate, nici pe departe.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 12:09   #4963
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,ce sint padelele de mancat inghetata
cutia montata in Ferrari 458 este o cutie AUTOMATIZATA;nu automatic nu stiu cum ii spune pe romaneste,in germana DOPPELKUPLUNGSGETRIEBE care practic nu are pierderi de tractiune la schimbarea vitezelor.acelasi tip de cutie este montata de exemplu sub numele M DKG Drivelogic in BMW M3 din 2008,din septembrie2011 si in M5,si inca in alte BMw uri,bineinteles este montata si in alte marci.Eu am avut ocazia sa conduc un M3,un M5 si un Z4 cu o asemenea cutie va asigur ca este un vis
si Mitstu Lancer Evo X incepand din noiembrie 2007 sub numele Twin Clutch SST
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 19:23   #4964
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Denumirea ar fi "cv mecanica robotizata", cu dublu ambreiaj in cazul de fata.
Pai Horatiu a rupt padela de -, aia care comanda retrogradarea, si am zis ca Ferrari le-a facut sa mananci inghetata cu ele dupa ce se rup
john17 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 22:33   #4965
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,este vorba de maneta de la volan in germana schaltwipe cu care schimbi vitezele de la volan la BMW poti schimba vitezele si cu maneta cea normala,care de fapt este mai mult joystick,plus mai exista un program unde schimba cutia ca una automata si poate fi modificata caracteristica mai multe programe sint sigur ca si Ferrari are ceva asemanator
mai am o intrebare si anume ce cutie de viteze are Lola lui Hora,dupa cite stiu eu Lola B99/50 are o cutie Hewland 5 trepte H schaltung a modificat Hora aici ceva?sau
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -