Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-14, 15:20   #5011
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,eu zic ca pentru un motor "varza" in 6 cilindri 6 secunde la cumulat si dupa ploaie contra tractiune integrala nu este rau,sau?
plus cu numai o singura urcare la antrenament stie ce face "batranul vulpoi"
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 15:41   #5012
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Racer,eu zic ca pentru un motor "varza" in 6 cilindri 6 secunde la cumulat si dupa ploaie contra tractiune integrala nu este rau,sau?
plus cu numai o singura urcare la antrenament stie ce face "batranul vulpoi"
Eu nu zic ca nu este bine , dar Lola nu mai are viata care o avea cu ceva vreme in urma . A desfacut bujiile la cil 3 si 6 , cu mine de fata si erau umede si negre . Asa ca o reparatie se necesita . Nu mergea in 6 cil decat in anumite domenii de turatie dar care il enervau belea pe Lucian. Normal ca batranul vulpoi are tehnica lui de a aborda cursele , dar daca nu se reface Lola care o stiam , va fi atacata si batuta . Problema lui Paul este piesa dintre volan si scaun , care merge prea cu frica ( asa cum si Tariceanu ii spunea ) , sa mai lase joaca pe calculator ( la fiecare urcare el seteaza calc masinii si ii modifica parametrii ) intre curse si sa atace pedala la maxim , .... la metal , sa vedem si noi curse ,altfel numai Lola va scrie istoria coastelor in Romania . Mitshu lui Paul este momentan cel mai puternic si performant competitor al Lolei si doar pilotul mai trebuie setat si locul unu va fi al lui , Deja Ferari repara la greu la cele doua , una fiind cu cutia crapata si cel de-al doilea nu mai are nici el mult , probleme cu motorul se pare .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 15:49   #5013
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
>1 sec in prima mansa oprind motorul in start si 6 sec in a 2-a pe umed, strans, ce sa zic!
M-ai cautat pe acolo si nu m-ai gasit?!
Parca balbaie un pic de jos, dar cand urca in ture SIGUR nu merge in 6 cilindri! VIDEO



Ia vezi tu aici cum suna un motor de Lola in 8 cilindrii ( mai ales in faza de la start cand sunetul este cel adevarat al unui motor V8 de 11000 rpm , in toate apele lui )

https://www.youtube.com/watch?v=W_ITx-c4-ig

si cum suna in filmul tau in 6 cilindrii >??? asta numai daca si ai ureche muzicala , asa cum zicea maestrul Cornel odata pe aici .

Last edited by racerVTM; 22-09-14 at 15:53.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 15:50   #5014
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

chiar am vrut sa intreb ce este cu al doilea Ferrari?
citeva posturi mai inainte am spus si eu ca Lola a imbatranit,pierde din putere si iuteala ca si oameni care imbatranesc,cel putin la mine este asa,dar se pare ca pentru acest an sia atins telul,la fel ca si Ovidiu Zaberca si Padurean bravo Resita
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 15:56   #5015
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
chiar am vrut sa intreb ce este cu al doilea Ferrari?
citeva posturi mai inainte am spus si eu ca Lola a imbatranit,pierde din putere si iuteala ca si oameni care imbatranesc,cel putin la mine este asa,dar se pare ca pentru acest an sia atins telul,la fel ca si Ovidiu Zaberca si Padurean bravo Resita
Al doilea Ferari este in Bucuresti intr-un atelier cu cutia ( secventiala , nu dublu ambreiaj ) desfacuta , si cica , din spusele de radio santz , adica din auzite , sunt comandate la fabrica piese de 50000 de euro cu manopera cu tot ) O masina de strada nu are cum sa tina in regim de race , mai ales pe mana lui Horatiu .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 18:23   #5016
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,daca nu a modificat Horatiu ceva la cutie atunci are Ferrar 458 cutie cu dublu ambreiaj 7trepte,controlat de un computer altceva nu exista si cutia cu dublu ambreiaj este asa de scumpa de aceea este si,de exemplu la BMW destul de rara,dar este un vis
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 20:58   #5017
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cum le stie @racer pe toate! Si ce cutie are Ferrari ala demontat (care marti mergea la Adancata bine-merci), chiar si costurile reparatiei! I-a scapat doar faptul ca niste bujii se pot uda si innegri si daca nu ajunge curent la ele, a incurcat nitel sambata cu duminica, nimic grav. Precis daca i-ar da Paul masina pe mana ar iesi racerul din el si i-ar bate pe toti! Mare noroc au fraierii aia din campionat ca nu e gata Eloncia, o cupitza n-ar mai pupa! O sa ramana Lola in 4 cilindri - si aia de frana, nu ai motorului - si n-o sa aflam nici macar cine se ascunde sub userul in cauza, d'apoi sa mai vedem monstrul din Brasov-Ness!
In ceea ce priveste cutiile si ambreiajele ne-a demonstrat mai demult ca se pricepe (sa schimbe la secventiale apasand ambreiajul), acum ne da lectii de motoare in 6-7 cilindri

Last edited by john17; 22-09-14 at 21:00.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 09:53   #5018
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Parerea mea este ca va agitati aiurea de pe margine, din punctul meu de vedere lucrurile sunt foarte simple, vrei sa bati Lola iti cumperi un monopost!
Eu ca spectator sunt foarte bucuros sa vad un monopost la start, mi-ar placea sa vad mai multe monoposturi la start, si din ce in ce mai putini soferi de duminica la coasta/raliu (plangaciosi).
Hora a aruncat manusa, a ridicat stacheta, a crescut nivelul (sau cel putin a incercat), ceilalti ce au facut in afara sa se planga?! Ce vina are el ca a omorat specatolul?!
Vrei sa concurezi de la egala la egal cu el, sau sa-l bati? E simplu, iti iei monopost! Si sa nu-mi ziceti ca e scump ... La cat costa un Ferrari, sau la cati bani se lauda unii ca au bagat in masini ...
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 10:45   #5019
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Parerea mea este ca va agitati aiurea de pe margine, din punctul meu de vedere lucrurile sunt foarte simple, vrei sa bati Lola iti cumperi un monopost!
Eu ca spectator sunt foarte bucuros sa vad un monopost la start, mi-ar placea sa vad mai multe monoposturi la start, si din ce in ce mai putini soferi de duminica la coasta/raliu (plangaciosi).
Hora a aruncat manusa, a ridicat stacheta, a crescut nivelul (sau cel putin a incercat), ceilalti ce au facut in afara sa se planga?! Ce vina are el ca a omorat specatolul?!
Vrei sa concurezi de la egala la egal cu el, sau sa-l bati? E simplu, iti iei monopost! Si sa nu-mi ziceti ca e scump ... La cat costa un Ferrari, sau la cati bani se lauda unii ca au bagat in masini ...
DAR CU DUREREA DE DINŢI CUM RĂMÂNE?
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 10:52   #5020
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dan,parerea ta este si parerea mea,undeva in acest topic am discutat deja de cateva ori aceasta problema,din punct de vedera al costurilor sint sigur ca este mult mai ieftin decat un Ferrari sau Mitshu,foarte multe piese pot fi confectionate dar asa cum am spus de mai multe ori,chiar cu riscul de a fi criticat sau neiubit cred ca cei mai multi nu au curajul de a conduce un monopost si pe vremea mea a fost la fel din toti marii eroi si piloti a indraznit numai Werner,Fane Iancovici un om de exceptie a recunoscut cel putin acest lucru,eu am oferit,acuma ma repet,masina mea pentru probe unul a fost prea gras,altul prea lung si cea mai buna scuza a fost ca il trage curentul sil dor dintii cred ca si la ora actuala este dantura de vina
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 10:59   #5021
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ipcc View Post
DAR CU DUREREA DE DINŢI CUM RĂMÂNE?
Te duci la dentist!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 11:03   #5022
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Te duci la dentist!
Şi scoate ăla frica din măsele de să vezi atunci trase şi fullgas
ipcc is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 11:04   #5023
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Dan,parerea ta este si parerea mea,undeva in acest topic am discutat deja de cateva ori aceasta problema,din punct de vedera al costurilor sint sigur ca este mult mai ieftin decat un Ferrari sau Mitshu,foarte multe piese pot fi confectionate dar asa cum am spus de mai multe ori,chiar cu riscul de a fi criticat sau neiubit cred ca cei mai multi nu au curajul de a conduce un monopost si pe vremea mea a fost la fel din toti marii eroi si piloti a indraznit numai Werner,Fane Iancovici un om de exceptie a recunoscut cel putin acest lucru,eu am oferit,acuma ma repet,masina mea pentru probe unul a fost prea gras,altul prea lung si cea mai buna scuza a fost ca il trage curentul sil dor dintii cred ca si la ora actuala este dantura de vina
Ma bucur ca nu sunt singurul de pe aici cu aceasta parere.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 11:07   #5024
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ipcc View Post
Şi scoate ăla frica din măsele de să vezi atunci trase şi fullgas
Scuze, scuze, scuze ... si va ma intrebati de ce nu sunt sponsori, de ce nu sunt stiri la tv etc.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 11:19   #5025
ipcc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 44
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Scuze, scuze, scuze ... si va ma intrebati de ce nu sunt sponsori, de ce nu sunt stiri la tv etc.
Eu la sponsori nu ma pricep dar d.p.d.v. al mediatizării mulţi gazetari nu ştiu ce îi aia viteză în coastă sau circuit sau autoslalom, toate sunt raliu. Şi atunci cine şi ce să mediatizeze, dacă eşti interesat te documentezi şi dai drumu la treaba dacă nu (raliu pe circuit).
Şi atunci ar trebuii să se numească topicul "Când a început raliul pe circuit în România".
O zi faină vă doresc.
ipcc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -