Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-14, 17:44   #4321
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Gresiti,sunt destui care urmaresc.
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 17:54   #4322
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Uite Tibi ca Vioar vecinul meu de judetz tia dat raspunsul...acum 2 saptamani ne apropiam de 340.000 de vizionari , acum avem 354.000 si ceva...deci aproape 15.000 in 2 saptamani in ciuda dusmanilor...intri pe forum => rally-sprint-crr =>>>Cand au inceput circuitele in romania si te uiti in dreapta la VIEWS ...dupa aia aici pui mouse-ul pe poza si vezi cate vizionati are ..daca nu am gresit ceva
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 23-05-14 at 18:06.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 18:04   #4323
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
daca imi amintesc bine noi am folosit 3 dimensiuni fi in bila de bronz
14mm prinderea fuzetelor de brate
12mm bratele de caroserie posibilitate de reglaj
10 mm directie si pullrod
.................................................. ..............................................
Cornele,de unde stii ca vizionarile sint in crestere?eu am impresia ca nu sint multi interesatzi?
la mine fiind otel-otel
12 mm in loc de pivoti
10 mm prindere brate - caroserie tot cu reglaj
10 mm semi bielete directie
12 mm suspensie
8 mm schimbator vitese
8 mm cantarul reglabil frane (2 pompe)
mai sus ai date reale cati se "uita" la ce "prostii" spunem noi aici... eu zic ca este cel mai urmarit de pe 4tuning...asa ca tot inainte ca pionierii...s-auzim de bine ca belele curg ! ...trebuie sa plec

Last edited by cornel1955; 23-05-14 at 18:07.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 22:19   #4324
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

am reusit,fiind o echipa de 8-10 oameni,neam impartit,de exemplu 2 confectionau bratze,pedale,alti 2 au facut si montat armaturile de tabla pe monococa,alti 2 au confectionat cadrul din spate,si asa mai departe,lucrarile avansau bine,pina cind a venit Peteanu si a spus ca el nu mai continuie,si asa au ramas numai 4 masini,el mai avea Easterul cumparat de la Moldovan si a spus ca vrea sa faca mai departe cu Easterul vechi de ce nu a vrut sa faca mai departe nu stiu pina in ziua de azi,dar a fost hotararea lui si basta
noi am continuat cu cele 4 masini si nu am regretat,am acumulat o gramada DE EXPERIENTZA
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-14, 19:47   #4325
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

intre timp neam ocupat de telescoape,pecare leam scurtat,arcurile au fost facute in uzina,pentru inceput numai 2seturi diferite pentru o singura masina pentru incercari,au fost confectionate si casetele de directie,si asa a venit si ziua cind am asamblat prima masina inca fara frine,fara bare stabilizatoare,dar sta pe roti urmeaza inca multe lucrari frine cu doua pompe simple,conducte,furtune pozitionarea tancului de benzina,30 litri,bateria,in spatele spatarului,radiatoare Skoda,circuitul de apa cu tevi AL si furtune,schimbatorul de viteza de la maneta din fata cu teava si cardane nu a fost prea reusita,prea mult joc,nu a functionat prea bine deja pe atunci in capul meu umbla idea cu schimbator secvential,intro poza cu un Ferrari un schimbator care transforma miscarea H in lineara in fata la maneta au urmat multe nopti nedormite pina cind sa cristalizat ideea in capul meu o cutie lunguiatza din tabla in care era un mecanism maneta si iesea o teava care mergea in spate la cutie
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-14, 20:39   #4326
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Nu stiu de ce eram convins ca acea placa era pe cutie si nu la maneta...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-14, 21:56   #4327
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John.ca intotdeauna atent,dar asta a fost la a doua masina,a fost o incercare pentru cutia cu 4 trepte,detalii mai tirziu,cutia secventiala cu placa pe cutie a urmat mult mai tirziu,a fost o cutie cu 5 trepte,a fost montata numai pe TG86,cred ca a fost ,primele incercari87 sau 88,nu mai stiu exact dezavantaj mare am avut numai o cutie ,volumul de munca pentru modificare era foarte mare
despre prima cutie linear la maneta am sa revin cu detalii
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-14, 18:41   #4328
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

pentru moment am lasat schimbatorul asa cum era ,nu functiona 100%,dar timpul presa,am montat motorul cu care am mers un an mai inainte,cutia cu grupul montat pe partea cealalta in cutie si cutia in care erau toate treptele modificate vorbesc acuma de masina mea,ceilaltzi erau cam in aceiasi faza,de fapt masinile erau aproape gata,lipsea numai carena am hotarat sa construim prima data pontoanele,ca sa avem cit de cit un curent de aer pentru racire plus un pic de protectie pentru radiatoare ca sa putem face primele probe
continuarea urmeaza
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 12:06   #4329
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

daca sint intradevar atitia cititori,atunci nu intzeleg ca nu mai are nimeni nimic de spus,parere proprie.intrebari,contraziceri,povestiri proprii,caci banuiesc ca cei mai multi care citesc au ceva comun cu sportul cu motor,sau ma insel?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 13:09   #4330
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Asta ramane o mare enigma si pentru mine!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 15:11   #4331
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

nu putem comenta , cei care nu am fost pe vremea aceea pe circuite si coaste , iar cand s-au facut comentarii , lumea a fost suparata , asa ca ramanem la nivelul de cititori doar.
eu citesc zilnic si am multe de intrebat , dar MA ABTIN ,
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 15:16   #4332
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pentru ca, spre deosebire de ce se intampla pe 4tuning in general, cei care urmaresc sunt cu adevarat pasionati si, banuiesc, vazand ca posteaza oameni care au facut ceva in vremurile respective, se abtin de la comentariile de prost gust care abunda pe alte topicuri! Iar date, informatii si fotografii sunt f putini care detin. In concluzie: e mai bine asa!
Referitor la cutia de viteze, inteleg ca prima data ati construit un dispozitiv care sa transforme miscarea inainte-inapoi a manetei in H-ul necesar timoneriei originale? Pt ca am mai auzit de un astfel de dispozitiv si mie mi se pare o complicatie in plus si nu prea as avea incredere... Parca mai bine "desenezi" H-ul din mana, macar ai si un feedback. Cu modificarea selectorului cutiei insa e cu totul altceva. Se prea poate sa ma insel si sa fie mai important sa scapi de grija si sa poti actiona doar sus-jos maneta, nu-mi dau seama.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 15:22   #4333
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

de exemplu o intrebare pentru TG , de ce era neaparat nevoie de reductor , ???? din cate stiu eu raportul final al unei cutii de DACIA , cu cu 8/34 era destul de scurt si la turatiii mari ale motorului ( in jur de 8000 +. -) se realiza o viteza chiar destul de mare . La 5000 rpm , cu cutia de 4 trepte se urca la 140 km la ora cu rotile normale 13/155, iar cu 9/35 si cu cutia de 5 trepte la 160km la ora. La 8000 rpm , cum se spune, era destula viteza , iar cu roti mai mici de 155 devenea cutia destul de scurta pentru coaste. Idea , dupa parerea mea , ca un reductor producea mai multa frecare decat ajutor , si la puterile motoarelor ( max 100 cp ) , nu prea vad ajutorul reductorului . La etajarea treptelor cutiei , oricum reductorul nu ajuta cu nimic.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 15:29   #4334
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

o alta intrebare , de ce nu s-au folosit discuri cu etriere cu tot de OLTCIT fata , pe toate rotile , la EASTER ma refer, deoarece erau ventilate si mai mari decat cele de fata de Dacia , care si asa erau destul de mici in diametru si cu etriere gen menghina , doar cu strigere dintr-o parte doar?? Oltcitul , nu avea nici servofrana si frana de sareai din masina daca nu te tineai de volan ( glumesc )
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 15:56   #4335
dan_4_stone

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

@racerVTM
Explicatia de ce s-a folosit reductor a fost deja data - pe scurt ca sa vina motorul de dacie mai jos si mai in fata, easterul fiind proiectat si inceputa constructia in ideea ca va avea motor Lada, nu Dacia.

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Ce sai faci,totul de la capat,daca am fi fixat motorul direct de cutie,era plasat mult prea in spate si prea sus,plus ca nu aveam de ce fixa suspensia si asa a vazut lumina zilei reductorul cu avantaje,dar si dezavantaje mai tirziu mai mult
dan_4_stone is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -