Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-13, 17:21   #3076
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...2&d=1367436930
Cutia e de "Oxid"? A mai folosit cineva? Avantajul ar fi ca franele "pleaca" de pe butucul rotii, se reduce masa nesuspendata. Fuzetele par ceva manufacturat, pacat ca nu se vad mai bine.
Paste fericit tuturor celor care activeaza sau urmaresc topicul!
Nu este de "Oxid" pt ca aia are discuri ventilate si alta forma...Make Mateescu a folosit la Easterul lui mecanica de Oltcit...inafara de masa nesuspendata mai este un mare avantaj : etrierii fiind ficsi se folosesc conducte metalice si franarea are raspuns mult mai bun
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 19:39   #3077
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Paste Fericit Tuturor !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	9eea872cfdefac7654bef37248083563.jpg
Views:	65
Size:	185.5 KB
ID:	2765503  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 20:39   #3078
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Moshule, nu ma lasa in ceata cu cutia aia! De la ce provine??? Hai ca n-o sa-mi tihneasca pasca si oo-le daca nu-mi spui!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 21:08   #3079
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Paste Fericit Tuturor !!!
Same to you...Happy EASTER to you ! Eram sigur ca apari cu ceva inedit...Mielu' ala din dreapta nu a latrat cand lau taiat ???
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 21:15   #3080
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Moshule, nu ma lasa in ceata cu cutia aia! De la ce provine??? Hai ca n-o sa-mi tihneasca pasca si oo-le daca nu-mi spui!
Vroiam sa te las in "ceatza" pana ne ciocanim ouale (cine are ) , dar din ce stiu eu era un mix de Wartburg cu modificari de fabrica...se scotea capacul din spate si schimbai "configuratia" in 15 minute ...gata cu tehnica si va recomand sa va bagati la un spritz si dupa 12 noaptea sa si mancati ceva... beheheheheheee !!!

Last edited by cornel1955; 04-05-13 at 21:19.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 22:29   #3081
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Multam fain!
Happy Easter e intr-adevar cea mai nimerita urare aici!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-13, 17:39   #3082
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

HRISTOS A INVIAT !!!... sper ca ati ramas sanatosi dupa prima zi de pasti !!!...si cum am zis aseara sa lasam tehnica acum bag ceva off-topic dar ca sa mai radem putin ca rasul nu strica (cred ca nu se va supara nimeni ca cine se supara.... )...daca cineva nu are simtul umorului ma aleg cu un BAN permanent
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	oua pasti.jpg
Views:	53
Size:	25.5 KB
ID:	2765996  
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-13, 19:03   #3083
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mieii sau mancat si sa revenim la mamicile lor adica oile beheeheeee....O poza care o am pe perete, o poza superba si impresionanta din punctul meu de vedere, prin peisajul drumului spre barajul Vidraru si care nu inteleg de ce este scoasa din calendar...un VTM de mare clasa unde numai cei buni reusesc...probabil a fost considerat periculos pentru fetitze....Stefan Iancovici spre cel mai greu viraj de pe Vidraru 1982...in tricou alb stanga este Moshu' care se pregateste si studiaza marii piloti pt anul 1983
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fane Vid82.JPG
Views:	194
Size:	1.82 MB
ID:	2766020  

Last edited by cornel1955; 05-05-13 at 19:07.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-13, 21:10   #3084
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cutia provine de la wartburg 312 modificata ,dar nu de fabrica.Tatal cutiei este Henrik Opitz ,tot el a proiectat si construit ungerea cu carter sec pentru motorul de Lada folosit in formula ML89.
Cutia este foarte asemanatoare cu cea de Dacia 1300,care putea si ea fi modificata la fel,dar nu sa ocupat nimeni cu asa ceva nemtii au fost mai bine organizati ca noi.
Cea ce priveste frinele de linga cutie,ca totul in viata,pe linga avantage au avut si dezavantage daca se rupe planetara,adio frina,dar problema cea mai mare au fost problemele termice.Lotus 72 masina in care a murit singurul campion mondial post mortem Jochen Rindt a avut acelasi sistem cu discuri interioare si pe axa din fata
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-13, 21:36   #3085
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cutia provine de la wartburg 312 modificata ,dar nu de fabrica.Tatal cutiei este Henrik Opitz ,tot el a proiectat si construit ungerea cu carter sec pentru motorul de Lada folosit in formula ML89.
Cutia este foarte asemanatoare cu cea de Dacia 1300,care putea si ea fi modificata la fel,dar nu sa ocupat nimeni cu asa ceva nemtii au fost mai bine organizati ca noi.
Cea ce priveste frinele de linga cutie,ca totul in viata,pe linga avantage au avut si dezavantage daca se rupe planetara,adio frina,dar problema cea mai mare au fost problemele termice.Lotus 72 masina in care a murit singurul campion mondial post mortem Jochen Rindt a avut acelasi sistem cu discuri interioare si pe axa din fata
Ai dreptate Tibi ...toata forta de franare este pe planetara dar Metalex au folosit cardane nu stiu de unde si nu se rupeau altii au folosit cardane fara sa aiba discurile la cutia de viteze...planetara sistem Oltcit folosita de Make pusa la unghi 0 grade sau aproape, era indestructibila ca si cele de Dacia care le aveam noi si lucrau in pozitia optima ...la Lotus 72 aia a fost o solutie negandita pt ca aveai greutate suplimentara pe fata....nu stiu ce a fost in capul lor de proiectanti

Last edited by cornel1955; 05-05-13 at 21:42.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-13, 19:36   #3086
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,jos cu palaria poza de la Vidraru este splendida,culisa impresionanta Pacat ca nu mai este in program mie mia placut cu toate ca in tunel cu easterul fara faruri trebuia sa stringi un pic bucile stiu ce spun in 84 am fost pe locul2 si in 85 am cistigat,dar usor nu a fost
exista un motiv de ce ce afost scoasa din program sau nu mai exista "nebuni" ca noi?
mai am o intrebare ce stii tu despre RAF fratii Vesely eu nu prea stiu nimic mie mia placut masina
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-13, 22:48   #3087
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Nu cumva Wartburgul avea planetare cu cruci cardanice? Imi aduc aminte ca erau, dar nu tin minte exact pe ce masina - sa fi fost R16, Wartburg sau imi joaca feste memoria, infidela si de genul feminin
Deh, una din chestiile care mi-au placut a fost sloganul cu care a fost lansat MAN in Ro: "romanul s-a nascut poet iar neamtul harnic"...
Planetara pe fata pt frana la o formula mi se pare clar cu mai multe dezavantaje decat avantaje si e chiar rau daca se rupe, pe spate macar ai sanse mai mari sa se rupa la start decat pe franare.
"Nebuni" cred ca ar mai fi, cu organizatorii de etape e problema ca nu prea se gasesc + ca nu-i simplu nici sa blochezi un drum 2 zile...

Last edited by john17; 06-05-13 at 22:54.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-13, 07:24   #3088
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Nu stiu ce planetare a avut Wartburg,cea ce stiu sigur este ca la MT77 sau rupt de citeva ori chiar si lui Ulli Melkus,dar nu asta a fost problema principala,ci problemele termice caldura dela cutie si esapament lichidul de frina se incalzea prea tare
undeva mai sus am scris cum au fost organizati nemtii,fiecare a avut resortul sau unde se pricepea mai bine,cindva mau intrebat de ce nu facem si noi romanii la fel nu am stiut ce sa raspund
cea ce priveste Lotus72 trebuie sa avem in vedere ca masina a fost construita in ani 70 ,Lotus 72 din 1970 pina in 1975 ultimul a fost Lotus 72E si cu toate problemele de atunci este considerata pina in ziua de azi ca masina cu cele mai mari succese di 75 de curse la care a participat,a cistigat 20 dar repet cu posibilitatile technologice de atunci
Pacat ca nu este Vidraru in calendar,coasta este minunata,multi cunoscuti ai mei au fost impresionati cind au vazut poza lui Cornel
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 18:46   #3089
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Nu cumva Wartburgul avea planetare cu cruci cardanice? Imi aduc aminte ca erau, dar nu tin minte exact pe ce masina - sa fi fost R16, Wartburg sau imi joaca feste memoria, infidela si de genul feminin
Deh, una din chestiile care mi-au placut a fost sloganul cu care a fost lansat MAN in Ro: "romanul s-a nascut poet iar neamtul harnic"...
Planetara pe fata pt frana la o formula mi se pare clar cu mai multe dezavantaje decat avantaje si e chiar rau daca se rupe, pe spate macar ai sanse mai mari sa se rupa la start decat pe franare.
"Nebuni" cred ca ar mai fi, cu organizatorii de etape e problema ca nu prea se gasesc + ca nu-i simplu nici sa blochezi un drum 2 zile...
Wartburg avea planetare in stilul Dacia...ce foloseau strainii erau pur si simplu ax cardanic normal de la orice masina, modificat la lungimea necesara...era foarte rezistent si John trebuie sa te contrazic din nou , la 140 CP, masa de 420 Kg si cu 245/40/13 spate si 225/40/13 fata forta cea mai mare este pe franare nu pe acceleratie ...daca vorbim de 1000 CP atunci ai dreptate ....Tibi are dreptate, cand ajungeai in tunel la Easter mergeai la ghici pe baza memoriei 50-80 m dupa care vedeai lumina din capat, (in '87 sau '88 un miel cu Dacia sa dat de pereti cu faruri cu tot) dar nu asta a fost motivul suspendarii probei VTM Vidraru si nici circulatia blocata....pai ce era vreo A1 sau A2 sa fie probleme ? era foarte simplu sa lumineza tunelul ca la Monte Carlo si cu circulatia se rezolva cu alte rute presemnalizate din Pitesti...alta este cauza si nu inteleg care ????? Pacat inca o data pt Vidraru....

Last edited by cornel1955; 09-05-13 at 18:49.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 19:16   #3090
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cornele,jos cu palaria poza de la Vidraru este splendida,culisa impresionanta Pacat ca nu mai este in program mie mia placut cu toate ca in tunel cu easterul fara faruri trebuia sa stringi un pic bucile stiu ce spun in 84 am fost pe locul2 si in 85 am cistigat,dar usor nu a fost
exista un motiv de ce ce afost scoasa din program sau nu mai exista "nebuni" ca noi?
mai am o intrebare ce stii tu despre RAF fratii Vesely eu nu prea stiu nimic mie mia placut masina
Eram sigur ca iti va place poza pt ca noi stim ce era acolo si repet : eu o am pe perete pt 2 motive : Stefan Iancovici +RIP, mentorul meu si peisajul superb din poza....de Ian si Jiri Vesely nu mai stiu nimic dar Jiri Micanec are inchiriat autodromul de la Brno si are vreo 2 sau3 grupe de concurs la start patronate de el si daici scoate malaiu'...bravo lui !!!....stai ca am mai dat de ceva tare...o prelucrez si o bag imediat

Last edited by cornel1955; 09-05-13 at 19:23.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -