Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-09, 22:39   #181
ulyse

Stage 5
 
ulyse's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 357
Default

ce numiti voi ma japoneze nissan e marca renault toyota face masini ieftine
in Romania
sunt niste jeguri de drumuri o mare bataie de joc macar buc trebuia facut impecabil dpv al drumurilor

si ce si eu stiu pe cineva care are un c 180 hidramat are 650 de mii de km si masina a carat marfa la viata ei nu a fost masina de drum lung


iar imi iau cartonas ca nu am folosit edit cer scuze la moderatori dar m-am inervat

Last edited by aleks; 01-02-09 at 22:58.
ulyse is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 22:51   #182
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by ulyse View Post

iar imi iau cartonas ca nu am folosit edit cer scuze la moderatori dar m-am inervat
) e a nu stiu cata oara cand dai cu bata in balta. stii macar ce insemna inervat?

Ca nissan are motoarele (o parte si dieselurile) facute in colaborare cu renault nu insemna ca e marca renault. si ce treaba au drumurile cu ceea ce se discuta aici?

Last edited by DarkJEDI; 01-02-09 at 23:03.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 00:41   #183
nissan_z32

Stage 2
 
nissan_z32's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 44
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

sunt topicuri in care ne mai descretim fruntile.

daca e sa luam in vedere unele reviste de specialitate si mai ales clasamentele jd power, japonezele castiga detasat
nissan_z32 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 15:20   #184
ulyse

Stage 5
 
ulyse's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 357
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

o fi ok da nu poti pune nissan langa un mercedes si bmw niciodata
ulyse is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 15:46   #185
nissan_z32

Stage 2
 
nissan_z32's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 44
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by ulyse View Post
o fi ok da nu poti pune nissan langa un mercedes si bmw niciodata
asa cum nu poti pune nici un A-classe langa un lexus . comparatia se face la un nivel echivalent de clasa si de pret.
nissan_z32 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 05:59   #186
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ulyse View Post
ce numiti voi ma japoneze nissan e marca renault toyota face masini ieftine
in Romania
sunt niste jeguri de drumuri o mare bataie de joc macar buc trebuia facut impecabil dpv al drumurilor

si ce si eu stiu pe cineva care are un c 180 hidramat are 650 de mii de km si masina a carat marfa la viata ei nu a fost masina de drum lung


iar imi iau cartonas ca nu am folosit edit cer scuze la moderatori dar m-am inervat
Toyota nu fac automobile europene !
Nissan-ul face modele europene.
Cat despre preturile la Toyota , nu stiu de ce spui ca sunt asa de ieftine , ca nu sunt deloc , nici ca masina , nici ca piese , nici ca consum , toate sunt scumpe.
Un ex: Toyota Land Cruiser 2006 4.0 benzina , 80.000 euro , in anul 2006 , consum 16% , piese : pernele de aer + senzori = 7500 euro ... eu nu vad nimic ieftin aici ... cum am si spus cateva pagini in urma , japonezele de azi sunt fiabile , dar scumpe la consum si piese.
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 14:00   #187
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Topul fiabilităţii în Anglia: mărcile japoneze le umilesc pe cele europene

Un studiu realizat în Marea Britanie arată că mărcile europene sunt cele mai puţin fiabile de pe pe piaţă. Japonezii şi-au adjudecat primele 7 poziţii din clasament.

Un studiu realizat în Marea Britanie de compania de asigurări Warranty Direct şi de publicaţia What Car? arată că japonezii ocupă fără probleme primele poziţii în clasamentul celor mai fiabile mărci disponibile pe piaţa din Albion. Constructorii niponi şi-au adjudecat primele şapte poziţii în clasamentul realizat în Marea Britanie, mărcile care completează Top 10 fiind Skoda, Kia şi Mini. Un alt amănunt extrem de interesant este faptul că ultimele 10 poziţii din top au fost ocupate exclusiv de mărci europene.

CELE MAI BUNE

Conform studiului care a analizat 50.000 de maşini cu vârste cuprinse între trei şi zece ani, Honda produce cele mai fiabile maşini, doar 7% dintre modelele mărcii japoneze vizitând service-urile din motive tehnice pe parcursul ultimelor 12 luni. În clasament au urmat Subaru, Mitsubishi, Lexus şi Toyota, ultimii reuşind o clasare mai mult decât onorabilă în ciuda recall-ului masiv la nivel mondial anunţat în luna ianuarie a acestui an.

CELE MAI PROASTE

De cealaltă parte a topului îi regăsim pe cei de la Land Rover, marca britanică nereuşind să evite ultima poziţie chiar dacă topul a fost realizat pe "teren propriu", 53% dintre maşinile acestei mărci fiind nevoite să viziteze service-urile în ultimul an. Nici Alfa Romeo şi Renault nu se simt foarte bine, cele două mărci ocupând penultima, respectiv antepenultima poziţie în topul britanic. Totuşi, posesorii modelelor Renault de generaţie veche se consolează cu faptul că media preţurilor reparaţiilor este cea mai mică din acest top: 226 de lire sterline.

CELE MAI FIABILE MĂRCI DE PE PIAŢA BRITANICĂ

1 Honda
2 Subaru
3 Mitsubishi
4 Lexus
5 Toyota
6 Mazda
7 Nissan
8 Skoda
9 Kia
10 Mini

CELE MAI PUŢIN FIABILE MĂRCI DE PE PIAŢA BRITANICĂ

23 BMW
24 Rover
25 Audi
26 Peugeot
27 Vauxhall (Opel)
28 MG
29 Saab
30 Renault
31 Alfa Romeo
32 Land Rover

via | Independent
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 13:20   #188
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Cred ca se impunea si un clasament al vanzarilor ca sa stim cat de elocvent este studiul. Degeaba asiaticii ocupa pozitii fruntase daca nu vand cat celelalte marci europene. Statistic normal ca sunt avantajati daca masinile europene predomina.
De ex. iata tabelul vanzarilor ian-mai 2010 in Ro/Hu:


Dupa cum vedeti, Fordul a vandut de 3 ori mai multe unitati decat Toyota, mi se pare normal ca la un eventual studiu Fordul sa aiba sansa la un procent ridicat de nefiabilitate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vanzari-masini-marci.jpg
Views:	116
Size:	46.9 KB
ID:	1551206  
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 13:55   #189
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Cred ca se impunea si un clasament al vanzarilor ca sa stim cat de elocvent este studiul. Degeaba asiaticii ocupa pozitii fruntase daca nu vand cat celelalte marci europene. Statistic normal ca sunt avantajati daca masinile europene predomina.
De ex. iata tabelul vanzarilor ian-mai 2010 in Ro/Hu:


Dupa cum vedeti, Fordul a vandut de 3 ori mai multe unitati decat Toyota, mi se pare normal ca la un eventual studiu Fordul sa aiba sansa la un procent ridicat de nefiabilitate
In primul rand ca numarul de bucati vandute nu este relvant in fiabilitate.
In al 2-lea rand defectiunile sunt calculate procentual, deci chiar nu conteaza daca testul se face pe 5 mii de masini la un brand si pe 10 de mii la altul, mai ales ca este vorba de sute sau mii nu de zeci, deci marja de eroare este infima.
In al 3-lea rand o statistica de gen se face pe acelasi numar de masini din fiecare brand si pe istoricul fiecareia.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 16:59   #190
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Eu zic ca numarul de masini vandute este relevant. Imagineaza-ti ca Lamborghini ar vinde 3 masini in Ro anul asta si Ford 10.000. Daca la toate Lambo s-ar strica motorul s-ar putea trage concluzia ca fiabilitatea lor este zero, iar daca din 10mii de Forduri s-ar strica 500 atunci restul de masini ar da o fiabilitate zdrobitoare. Si invers daca nici un lamborghini nu ar avea probleme s-ar putea spune oare ca alea 3 masini ar da testul fiabilitatii pt marca respectiva?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 17:20   #191
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Eu zic ca numarul de masini vandute este relevant. Imagineaza-ti ca Lamborghini ar vinde 3 masini in Ro anul asta si Ford 10.000. Daca la toate Lambo s-ar strica motorul s-ar putea trage concluzia ca fiabilitatea lor este zero, iar daca din 10mii de Forduri s-ar strica 500 atunci restul de masini ar da o fiabilitate zdrobitoare. Si invers daca nici un lamborghini nu ar avea probleme s-ar putea spune oare ca alea 3 masini ar da testul fiabilitatii pt marca respectiva?
Scuze, nu vreau sa te jignesc, vorbim de 1500 e masini in medie din fiecare brand, invata ce sunt alea - medie aritmetica si procentaj ca esti complet pe dinafara.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 19:59   #192
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

sa tinut cont si de numarul de kilometrii?
sau una cu un mil si cealalta cu 10 000
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 20:13   #193
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

In mod normal un studiu de genul asta se face pe un numar de masini care sa reprezinte cat mai bine realitatea. Cum alegi lotul respectiv de masini nu stiu sa zic, dar numarul total de masini al unei marci poate influenta rezultatele foarte mult, depinde doar cat de bine au ales cei ce au facut studiul.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 23:14   #194
lanciahf
Banned

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 116
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Greu de ales,atat Japonia cat si Germania au un cuvand important de spus in lumea auto,insa Nemti nu au rivali in domeniul auto,si nu comparati masinile de acum,care sunt facute sa se strice,intentionat, din motive de Marketing.luati un MB de prin ani 94 95 si vedeti ce poate,era si o vorba ,''iti cumperi MB,iti iei masina pe viata'',ei ....acuma nu mai e asa,toate sunt facute sa se strice ,ganditi'va ce s-ar intampla daca nu s-ar strica masinile din ziua de azi,s-ar inchide o gramada de service-uri auto,ar ramane piese pe stoc,multe firme ar da faliment,ca de altfel si MB era sa dea faliment....samd. comparati un TV sony de prin 97 cu unu de acum,si vedeti care ii mai fiabil(si e facut de japonez) ...fiecare are masini bune ,si cu siguranta daca ar fi o competitie bazata pe fiabilitate ,lux,putere etc , am doua tari ar face masini super fiabile.si nu uitati Neamtu a inventat surubul ) )
Pare ciudat,cu technologia de atunci face-au masini de mergeai cu ele la razboi,si acum cu technologia de azi nu mai pot???.....Ciudat,nu?

https://www.youtube.com/watch?v=WQSLwcUrPXM
https://www.youtube.com/watch?v=08KeY...eature=related
https://www.youtube.com/watch?v=6aInY...eature=related
https://www.youtube.com/watch?v=TJeKE...eature=related

Last edited by lanciahf; 04-07-10 at 23:22.
lanciahf is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 23:41   #195
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Topul fiabilităţii în Anglia: mărcile japoneze le umilesc pe cele europene




CELE MAI FIABILE MĂRCI DE PE PIAŢA BRITANICĂ


7 Nissan
8 Skoda
10 Mini

CELE MAI PUŢIN FIABILE MĂRCI DE PE PIAŢA BRITANICĂ

23 BMW
25 Audi
30 Renault


audi si skoda nu sunt facute ambele de volkswagen? nissan nu e facut de renault (sau invers da nu cred)? mini nu e facut de bmw?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -