Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-09, 01:30   #121
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

incercand sa copiez ceva muzica dupa dc am participat la o conversatie...voila
[ro]-[pl]-Napoleon> ce masina?
[02:20:08] <[ro]-[pl]-Napoleon> si ce problema?
[02:20:12] <[ro][ar][rds][andrei2009]> toyota
[02:20:17] <[ro]-[pl]-Napoleon> ce model?
[02:20:21] <[ro]-[pl]-Napoleon> si ce ai patit?
[02:20:29] <[ro][ar][rds][andrei2009]> cum e posibil ca dupa 6000 de km sa pice servo ?
[02:20:37] <[ro][ar][rds][andrei2009]> da-on masa de treaba

altul spunea ca la santa- fe`ul lui sor`sa tot pe la 20000 km ia picat nuj ce geam lateral la groapa.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 07:55   #122
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

santa fe nu e facut japonia, e ca si cum ai confunda locul unde s-a produs cielo cu locul unde se produce mercedes ca doar tot pe acelasi continent sunt...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 08:10   #123
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
incercand sa copiez ceva muzica dupa dc am participat la o conversatie...voila
[ro]-[pl]-Napoleon> ce masina?
[02:20:08] <[ro]-[pl]-Napoleon> si ce problema?
[02:20:12] <[ro][ar][rds][andrei2009]> toyota
[02:20:17] <[ro]-[pl]-Napoleon> ce model?
[02:20:21] <[ro]-[pl]-Napoleon> si ce ai patit?
[02:20:29] <[ro][ar][rds][andrei2009]> cum e posibil ca dupa 6000 de km sa pice servo ?
[02:20:37] <[ro][ar][rds][andrei2009]> da-on masa de treaba

altul spunea ca la santa- fe`ul lui sor`sa tot pe la 20000 km ia picat nuj ce geam lateral la groapa.
Asa stiu si eu cazuri cu niste propietari de saab-uri luate de noi in leasing care reclamau proasta fiabilitate a sistemului electric....deci nemtestile sunt varza......
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 10:31   #124
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

din cate stiu eu santa fe e hyundai care e o coreeana nu o japoneza ... dar nah.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 10:46   #125
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

bun, lamurita fiind treaba, totusi cum e cu toyota, cam greu de crezut ca s-a defectat servo la 6.000 de km, pur si simplu, nu?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 11:39   #126
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Asa stiu si eu cazuri cu niste propietari de saab-uri luate de noi in leasing care reclamau proasta fiabilitate a sistemului electric....deci nemtestile sunt varza......
saab este marca suedeza...
eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 12:30   #127
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
santa fe nu e facut japonia, e ca si cum ai confunda locul unde s-a produs cielo cu locul unde se produce mercedes ca doar tot pe acelasi continent sunt...
ai dreptate. dard discutia la un moment dat ajunsese si la hyundai si europene vs asiatice si d`aia am postat. postul era legat de toyota

edit. era vb de un auris, peurma a mai postat inca cateva probleme care le`a avut pana`n 7000km. nu am mai postat ca sa nu zica lumea ca e inventat de mine, ca cum se face ca masina asta a avut atatea probleme.
e posibil ca servo sa se strice datorita unui condus "defectuos
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 13:05   #128
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by eddycdk View Post
saab este marca suedeza...
it was a joke, d'oh... read above...

cad de defectuos poti conduce in 7 mii de km ca sa distrugi servodirectia?
cred ca n-o pui in cap asa nici daca te invarti in cerc, cu volanul la maxim toti km aia
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 17:20   #129
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

in golf 5 , audi A8 si inca cateva masini nemtesti instalatia electrica este fabricat in romania ) poate si de asta innebunesc calculatoarele cateodata ....
joe_infect is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 17:24   #130
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

nu cred joe, se fac lucruri bune in romania....
tu despre sistemele lucrate de tine ce parere ai, sunt bune sau nu?
pe noi ne verifica de 5 ori mai mult ca pe ai lor de fiecare data, indiferent ca producem pantofi, confectii sau sisteme electrice, ca asa suntem noi, am stiut sa ne facem atata reclama, si cu produsele, si cu stilul nostru, pana au ajuns sa fuga toti de noi, si nu-i bine, ne-ar fi prins bine ceva productie concreta acum, romaneasca, altele in afara de constructiile de mall-uri si birouri, dar deja sunt off-topic tare...

Last edited by aleks; 15-01-09 at 17:28.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 18:10   #131
Ionut90

Stage 3
 
Ionut90's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 137
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

dupa mine tot masinile nemtesti sunt mai fiabile si o zic din propria experienza.
Am avut in casa un suzuki baleno din 2001 pe benzina si gpl(din fabrica cred sau i lau montat inainte de vanzarea masini la primul proprietar) va zic ca cat am tinuto noi,adica un an,jumate de an a stat numai la mecanic dupa care ne-am hotarat si am schimbat masina.
Am cumparat masina pe care in momentul de fatza o conduc,un bmw 318tds din '97.De cand am cumparato avea o problema la motor dar mi sa zis sa merg asa ca nu are nimic.Am mers cam 2 ani asa pana cand a cazut motoru definitiv,dar dupa ce am schimbat motoru,acum un an si 4 luni de zile, nici nu a mai avut vreo problema cu masina si a facut de mai multe ori italia romania plus cati saci de cement sau materiale de construtii a mai carat masina fara sa aiba vreo problema.
__________________

BMW fan(318tds fosta masina a familiei si numai buna pt un incepator ca tine)
Ionut90 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 18:18   #132
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by Ionut90 View Post
dupa mine tot masinile nemtesti sunt mai fiabile si o zic din propria experienza.
Am avut in casa un suzuki baleno din 2001 pe benzina si gpl(din fabrica cred sau i lau montat inainte de vanzarea masini la primul proprietar) va zic ca cat am tinuto noi,adica un an,jumate de an a stat numai la mecanic dupa care ne-am hotarat si am schimbat masina.
Am cumparat masina pe care in momentul de fatza o conduc,un bmw 318tds din '97.De cand am cumparato avea o problema la motor dar mi sa zis sa merg asa ca nu are nimic.Am mers cam 2 ani asa pana cand a cazut motoru definitiv,dar dupa ce am schimbat motoru,acum un an si 4 luni de zile, nici nu a mai avut vreo problema cu masina si a facut de mai multe ori italia romania plus cati saci de cement sau materiale de construtii a mai carat masina fara sa aiba vreo problema.
Din propria experienta? O experienta proasta cu un suzuki Baleno? Nu cred iti poti sustine cu acest exemplu afirmatia.
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 18:26   #133
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by Ionut90 View Post
dupa mine tot masinile nemtesti sunt mai fiabile si o zic din propria experienza.
Am avut in casa un suzuki baleno din 2001 pe benzina si gpl(din fabrica cred sau i lau montat inainte de vanzarea masini la primul proprietar) va zic ca cat am tinuto noi,adica un an,jumate de an a stat numai la mecanic dupa care ne-am hotarat si am schimbat masina.
Am cumparat masina pe care in momentul de fatza o conduc,un bmw 318tds din '97.De cand am cumparato avea o problema la motor dar mi sa zis sa merg asa ca nu are nimic.Am mers cam 2 ani asa pana cand a cazut motoru definitiv,dar dupa ce am schimbat motoru,acum un an si 4 luni de zile, nici nu a mai avut vreo problema cu masina si a facut de mai multe ori italia romania plus cati saci de cement sau materiale de construtii a mai carat masina fara sa aiba vreo problema.
sa nu uitam ca sunt mesteri si zgarciti care cumpara o masina si nu mai duc la sercice ca ... costa mult. Daca dupa un asemenea om ai cumparat masina sa nu miri ca ai avut probleme.

In schimb daca consideri ca schimbatul unui motor e normal...bafta.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 18:27   #134
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by joe_infect View Post
in golf 5 , audi A8 si inca cateva masini nemtesti instalatia electrica este fabricat in romania ) poate si de asta innebunesc calculatoarele cateodata ....
Daca nu gresesc instalatia electrica esta facut de un prieten a familiei in ungaria, pentru a8
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 18:34   #135
Ionut90

Stage 3
 
Ionut90's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 137
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
sa nu uitam ca sunt mesteri si zgarciti care cumpara o masina si nu mai duc la sercice ca ... costa mult. Daca dupa un asemenea om ai cumparat masina sa nu miri ca ai avut probleme.

In schimb daca consideri ca schimbatul unui motor e normal...bafta.
Stiu ca nui un lucru normal dar na asta a fost(ambele masini au fost cumparate de la un dealler care are si service la care suzukile a stat mai bine de jumate de an)
in casa la ori ce masina daca nu merge ceva sau se aude ceva este dusa imediat la mecanic deci nu ma zgarcesc.In luna octombrie am avut mici probleme cu cea de-a doua masina si a fost dusa la mecanic si piesele care au fost inlocuite noi de la reprezentant.
Ionut90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -