Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-09, 22:36   #106
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

divizia ford europa nu are aproape nici o legatura cu cea din america in ceea ce priveste masinile. toate pt europa sunt proiectate in germania modelele scumpe si anglia modelele mai ieftine. focus si mondeo sunt facute in germania, fiesta si fusion sunt facute prin cine stie ce locuri, iar ford ka stiu ca e facut in valencia. de asemenea ford a luat motoarele tdci de la Peugeot. hdi-urile sunt aceleasi cu astea de pe ford. deci nu e vina lor. stiu ca mai demult focus fusese declarata cea mai fiabila masina din europa.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:45   #107
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

tdci-urile sunt mizerabile ca fiabilitate, si doar norocul e factorul decisiv daca ai unul bun.
o singura completare: un injector nu e 500, e intre 160 si 250, dar intr-adevar, pica din greu.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 08:28   #108
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
divizia ford europa nu are aproape nici o legatura cu cea din america in ceea ce priveste masinile. toate pt europa sunt proiectate in germania modelele scumpe si anglia modelele mai ieftine. focus si mondeo sunt facute in germania, fiesta si fusion sunt facute prin cine stie ce locuri, iar ford ka stiu ca e facut in valencia. de asemenea ford a luat motoarele tdci de la Peugeot. hdi-urile sunt aceleasi cu astea de pe ford. deci nu e vina lor. stiu ca mai demult focus fusese declarata cea mai fiabila masina din europa.
Esti prost informat FOCUS se face in Spania, iar MONDEO in Belgia. Nu crezi da-mi pm si iti trimit declaratiile vamale a 100 de Focus & Mondeo sa vezi tara de origine ( unde au fost produse ).
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 09:10   #109
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

am cautat mai in detaliu si am vazut ca amandoi avem dreptate. sunt facute si in germania si in spania. mondeo doar e asamblat in belgia, nu spania.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 09:47   #110
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
am cautat mai in detaliu si am vazut ca amandoi avem dreptate. sunt facute si in germania si in spania. mondeo doar e asamblat in belgia, nu spania.
Pai n-am spus ca e facut in Spania Mondeo
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 11:07   #111
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

pfff, niciuna in Germania, nu mai conteaza in topicul nostru...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 12:55   #112
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

era mai interesant daca era si un poll
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 14:08   #113
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default poll

ai dreptate, asadar acum avem si poll
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 21:33   #114
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Eu nu stiu de unde scoateti voi ca TDCI-urile crapa si sunt mizerabile? Am in familie 3 masini cu motoare TDCI, a fratelui meu are aproape 120.000, la nici una nu au fost probleme cu injectoarele. Mai dati cate un ochi si pe ************, inumarati acolo cate TDCI-uri au avut probleme cu injectoarele si dupa aia vorbiti. Au fost niste probleme cu un lot de mondeo tdci de prin 2002-2003. mai precis, era ceva in neregula cu pompa de motorina, se uzau prea repede niste componente si rezulta pilitura metalica ce ajungea, evident, in injectoare. Din ce stiu eu, problema a fost remediata pe la jumatatea lui 2003.
Nu mai spun ca la ora actuala, marea majoritate a motoarelor diesel folosesc tehnologie common-rail.
PS: Am votat la fiabilitate japonezele, am cautat destul pe net si intradevar, sunt mai fiabile decat europenele, raportat la numarul de autoturisme cu probleme in service/100buc.
Si acum ca o curiozitate, momentan lucrez in Nigeria, e tara asta plina de japoneze si coreene, mai vezi din cand in cand si cate o europeana. Subiectul fiabilitate japoneze/europene l-am discutat si pe aici, asa ca o comparatie. Ei bine, toti vad europenele mult mai bine decat japonezele. In tara in care predomina japonezele, ei viseaza la BMW, Mercedes, Audi....

Last edited by forbidden27; 13-01-09 at 19:46.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 23:47   #115
Popov

Stage 2
 
Popov's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 50
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Parerea unui expert

__________________
Old school Ford's never die ...........just get better

Last edited by Popov; 08-01-09 at 00:02.
Popov is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 00:21   #116
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

forbidden27 , nu suntem "bai" cu tine, ca nu ne cunoastem, simlul fapt cai ai alta parere decat noi nu te indreptateste sa ne vorbesti urat, nici noi nu o facem.
"scot parerile astea" din experienta, simplu, asta se poate capata chiar si fara sa am 3 tdci-uri in familie...
toate bune
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 00:34   #117
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
ford a luat motoarele tdci de la Peugeot. hdi-urile sunt aceleasi cu astea de pe ford. deci nu e vina lor. stiu ca mai demult focus fusese declarata cea mai fiabila masina din europa.
lumea vorbea de vechiurile tdci-uri nu de astea noi 1.6 si 2.0 de la peugeot (ai vazut tu vreunul sa scoata fum, sa aibe atatea probleme ca vechiurile tdci-uri, sa faca ca un tractor? ce te minti, crezi ca noi suntem veniti cu pluta?)

alea vechi de la ford sunt niste motoare de toata jena ....... zgomotoase de 100 de ori mai fumegatoare ca un tdi si mai ales ineficiente (macar tdi-ul daca scoate fum se si infige ca lumea).

Asa ca te rog eu frumos numai arunca vina pe Peugeot aiurea...nu au nici o vina pentru vechile motoare facute de Ford (1.8 si 2.0 116 131 cp + alte tentative de motoare)...

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 09:28   #118
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

ford a facut motoare diesel singur pana in 2000 si alea se chemau endura-d. din 2000 sa alaturat mai multor producatori de automobile care lau motoare de la peugeot. printre astia sunt volvo, mazda, citroen si land rover. de atunci nu au mai facut motoare diesel pentru ei, doar pe benzina. sa stii ca orice diesel scoate fum, inclusiv alea de 1.6 si nu stiu ce e asa deranjant, ca nu va baga voua fumul in masina.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 13:32   #119
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Acum am avut ceva vreme si m-am uitat la statistici, cum spune si @forbidden27 aceste probleme cu TDCI erau intre 2002-2003, in rest suntdestul de bine cotate. Probabil problema asta cu pompa centrala este de vina.

Partea a 2 ce scrie @forbidden27 este evident, in japopnia cei mai tari au seria 5 sau E, dar asta nu insemana ca e si buna, sau mai buna decat cele japonez, inseamna ca au pelo mic si scurt, iar cu o masina exlusiva acolo vreu sa iasa in evidenta...de asta cumapara multi in europa masini americane, vezi C300, hunk of garbage, dar are un imige parca esi cel mai mare mafiot din cartier...(in ungaria "romii" cumpara cu mare entuziasm).

Iar ce spune Clarkson e adevarat, cel putin era in vremea respectiva, insa uite ca Rover era nimic inainte de honda, uita ca mai multi cumpara maisni japoneze din caiza fiabilitatii si cinsumului bun, decat din pura placere....ca arata frumos, insa nici nu astept la mai mult de la el, asa e omul, amintitiva cum era cu flappy paddle gearbox.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 14:37   #120
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Eu sunt de parere ca japonezele stau cel mai bine la fiabilitate.Pana acum cativa ani Toyota a ocupat locul 1 la fiabilitate mult timp,acum 3 sa 4 ani nu stiu sigur Mazda a ocupat locul 1 iar Toyota al 2lea drept urmare japonezele sunt cele mai fiabile.
Patrulei is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -