Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-10, 00:05   #196
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
audi si skoda nu sunt facute ambele de volkswagen? nissan nu e facut de renault (sau invers da nu cred)? mini nu e facut de bmw?
Tu chiar nu stii sa folosesti Google?
De unde pana unde Nissan e facut de Renault??
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 02:51   #197
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
audi si skoda nu sunt facute ambele de volkswagen? nissan nu e facut de renault (sau invers da nu cred)? mini nu e facut de bmw?
Audi si Skoda sunt facute de VAG nu de VW.
Nissan nu este facut de Renault, impart unele platforme, motoare si componente.
Mini este facut de BMW dar este folosit ca brand separat pentru istoria care o are si in cazul de fata este luat ca atare.

Comparatia este facuta intre marci nu intre concerne.

Last edited by GTR; 05-07-10 at 02:58.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 11:41   #198
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Empiric(cum altfel? ) am impresia ca in anii 90 europenii faceau legea si japonezii se chinuiau sa ii concureze, dupa 2000 europenii s-au lasat pe tanjeala(li s a suit succesul la cap) iar japo au continuat sa se preocupe de produse ieftine si de calitate buna,deci pe de o parte am avut o scadere a calitatii la europeni recunoscuta aproape unanim(vezi mercedes benz in 2008 care a spus ca o sa fie iarasi ce a fost si mai mult decat atat cu pretul reducerii profiturilor actionariatului) iar japonezii au pastrat standardul cu care erau obisnuiti clientii lor daca nu chiar l-au ridicat(desi si mie mi se pare ca masinile dupa 2000 japo sunt mai slabe calitativ decat cele vechi).

In ultima vreme mi se pare ca europenii incep sa isi revina (cel putin Mercedes Benz, firma mea de suflet) iar japo incep sa se clatine (vezi Toyota,Lexus,Nissan). Deasemnea si americanii fortati de criza si vazand ca nu mai e de gluma au inceput sa umble la calitate,vezi Ford care a surclasat Toyota in materie de fiabilitate, uimitor nu? In principiu, e foarte buna concurenta, de profitat avem noi,clientii.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 15:12   #199
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Empiric(cum altfel? ) am impresia ca in anii 90 europenii faceau legea si japonezii se chinuiau sa ii concureze, dupa 2000 europenii s-au lasat pe tanjeala(li s a suit succesul la cap) iar japo au continuat sa se preocupe de produse ieftine si de calitate buna,deci pe de o parte am avut o scadere a calitatii la europeni recunoscuta aproape unanim(vezi mercedes benz in 2008 care a spus ca o sa fie iarasi ce a fost si mai mult decat atat cu pretul reducerii profiturilor actionariatului) iar japonezii au pastrat standardul cu care erau obisnuiti clientii lor daca nu chiar l-au ridicat(desi si mie mi se pare ca masinile dupa 2000 japo sunt mai slabe calitativ decat cele vechi).

In ultima vreme mi se pare ca europenii incep sa isi revina (cel putin Mercedes Benz, firma mea de suflet) iar japo incep sa se clatine (vezi Toyota,Lexus,Nissan). Deasemnea si americanii fortati de criza si vazand ca nu mai e de gluma au inceput sa umble la calitate,vezi Ford care a surclasat Toyota in materie de fiabilitate, uimitor nu? In principiu, e foarte buna concurenta, de profitat avem noi,clientii.
In anii 90 japonezii scoteau 100 de cp/litru dintr-un motor aspirat de serie care mai circula linistit si in zilele noastre dar nah....BMW RULZZ
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 16:46   #200
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

BMW rullz, de acord. In rest, nu stiu despre ce vorbesti, ce relevanta are puterea litrica cu orice.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 18:57   #201
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Si tot in anii 80-90 vedeai prin filme numai camionete toyota, chiar si acum in zonele desertice se prefera aceasta marca
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 19:06   #202
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Si tot in anii 80-90 vedeai prin filme numai camionete toyota, chiar si acum in zonele desertice se prefera aceasta marca
aici ai dreptate. japonezii in special aveau si au si acum multe camionete si 4x4 si etc. atunci doar americanii cred ca le puneau tine piept, dar cred ca ei nu prea se interesau sa vanda afara
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 19:22   #203
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
BMW rullz, de acord. In rest, nu stiu despre ce vorbesti, ce relevanta are puterea litrica cu orice.
Pai nu are legatura cu nimic ? voi ce comparati aici ? putere, fiabilitate, confort, look astea nu se compara ? sau voi ati deschis topicul asta doar ca sa spuneti ca europenii s-au lenevit dupa anul 2000 ca erau cei mai buni ? Au descoperit drogurile
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 19:53   #204
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Asta e impresia mea, nu e litera de lege.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 22:56   #205
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Asta e impresia mea, nu e litera de lege.
Europenii s-au puturosit de prin 1990 nu 2000. Se pare ca acum isi revin si urca pe val.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 09:51   #206
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by Bogdan OCC View Post
Mazda si Subaru se fabrica inca in Japan
Votez japonezele de azi, si nemtoaicele de ieri.
subscriu.
desi nici de japoneze nu prea mai sunt sigur.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 13:52   #207
Shodo

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

masinile nemtesti mi se par mai bune, e doar parerea mea
Shodo is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 17:42   #208
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Shodo View Post
masinile nemtesti mi se par mai bune, e doar parerea mea
Ti se par din filme sau de unde??? Cate japoneze si cate germane ai condus, mers etc., sau de unde ai parerea aia?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 23:22   #209
Shodo

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Ti se par din filme sau de unde??? Cate japoneze si cate germane ai condus, mers etc., sau de unde ai parerea aia?
spre rusinea mea, singura masina japoneza cu care am mers a fost toyota yaris (parca asa se scria) si pur si simplu nu mi`a placut nici cum merge, nici interiorul ?...in exterior iarasi nu e mare lucru....

masini nemtesti cu care am mers....hmmm...vw,bmw si audi. parerea mea ca nu se compara un audi cu o toyota...?
Shodo is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 23:36   #210
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Shodo View Post
spre rusinea mea, singura masina japoneza cu care am mers a fost toyota yaris (parca asa se scria) si pur si simplu nu mi`a placut nici cum merge, nici interiorul ?...in exterior iarasi nu e mare lucru....

masini nemtesti cu care am mers....hmmm...vw,bmw si audi. parerea mea ca nu se compara un audi cu o toyota...?
toyota pt aufi are lexus.
tu vrei sa spui ca pan acum ai condus decat 3 masini?
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -