Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-10, 00:47   #241
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

GTR, ia sa vedem:

BMW extends M engine warranties while it investigates engine failures
By BOB GRITZINGER

BMW has extended factory warranties on more than 17,000 M3 six-cylinder engines—a powerplant some owners have referred to as the “Engine of Damocles”—while it investigates the cause of a number of engine failures.

The standard four-year, 50,000-mile warranty is extended to six years and 100,000 miles on M3s, M coupes and M roadsters equipped with the 333-hp 3.2-liter engines. The extension covers vehicles with BMW designation “S54” engines built in model years 2001, 2002, and until further notice, 2003.


http://www.mbmw.com/e46_m3_engine_failure.htm


In traducere libera, BMW isi recunosc greseala si prelungesc garantia la 17 mii de masini, nu vad de ce ai putea sa-i acuzi, care e problema, eu vorbeam despre altceva respectiv firma Nissan. Spre deosebire de orezari care nu au probleme oficial decat dupa ce ii da statul american in judecata. Aia era ideea. Vezi recent Toyota Lexus etc. La orezari nu exista probleme (vezi GTR, e vina clientului ca nu si a exploatat masina corespunzator si i-a crapat transmisia ).

Cateodata este asa de stupid...
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 11:01   #242
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
GTR, ia sa vedem:

BMW extends M engine warranties while it investigates engine failures
By BOB GRITZINGER

BMW has extended factory warranties on more than 17,000 M3 six-cylinder engines—a powerplant some owners have referred to as the “Engine of Damocles”—while it investigates the cause of a number of engine failures.

The standard four-year, 50,000-mile warranty is extended to six years and 100,000 miles on M3s, M coupes and M roadsters equipped with the 333-hp 3.2-liter engines. The extension covers vehicles with BMW designation “S54” engines built in model years 2001, 2002, and until further notice, 2003.


http://www.mbmw.com/e46_m3_engine_failure.htm


In traducere libera, BMW isi recunosc greseala si prelungesc garantia la 17 mii de masini, nu vad de ce ai putea sa-i acuzi, care e problema, eu vorbeam despre altceva respectiv firma Nissan. Spre deosebire de orezari care nu au probleme oficial decat dupa ce ii da statul american in judecata. Aia era ideea. Vezi recent Toyota Lexus etc. La orezari nu exista probleme (vezi GTR, e vina clientului ca nu si a exploatat masina corespunzator si i-a crapat transmisia ).

Cateodata este asa de stupid...
Aia cu extinderea garantiei este o vrajeala proasta, motoarele respective trebuiau schimbate, adica trebuia recall nu garantie extinsa, pentru ca toate aveau probleme fara exceptie. Problema lor era ungerea in curbe in mersul sportiv. Daca propietarul se multumeste cu accelerari puternice dar nu este capapil sau adeptul mersului sportiv in curbe atunci nu pateste nimic masina, dar urmatorului propietar daca i se strica masina (din acelasi motiv, defect de fabricatie) si este iesita din garantie atunci teapa lui, nu?
Noi am facut scandal 2 luni de zile si pana nu am vorbit in Germania nu au vrut sa schimbe motorul, asa ca masura asta a fost luata dupa ce o gramada de propietari schimbasera motoarele pe banii lor sau pe banii BMW in urma unor scandaluri de proportii, mai ales ca difereau putin conditiile din Germania cu cele din alte tari.

Daca ai fi citit cartea tehnica a Nissan GT-R ERAU SPECIFICATE conditiile de exploatare in care nu ar fi existat problemele respective. Problema a fost rezolvata oricum.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 20:59   #243
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

de cand te stiu pe forumul asta numai de problema asta de la bmw vorbesti cand e vb de fiabilitatea proasta a nemtoaicelor....
mai bine vezi-ti de ograda ta... gt-r intai sa rezolve ei cu problemele care le-au avut cu clientii
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 21:32   #244
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Aia cu extinderea garantiei este o vrajeala proasta, motoarele respective trebuiau schimbate, adica trebuia recall nu garantie extinsa, pentru ca toate aveau probleme fara exceptie.

Mananci rahat mane.

"In December, AutoWeek reported that more than 100 M3 owners had logged complaints online about potential engine problems. Some owners estimated that as many as 500 vehicles could be affected (AW, Dec. 2); BMW put the number at under 100 and said it was dealing with engine failures on a case-by-case basis."

De la toti la worst case scenario adica 500 este o cale lunga. Cand vine vorba de Nissan, esti in disonanta cognitiva grav. Extinderea garantiei la BMW e vrajeala proasta dar la Nissan e ok ca nu au facut recall la GTR,problema cu transmisiile find foarte reala si neacoperita de garantie desi ce e drept au rezolvat-o(zic ei) la facelift. Dar e ok ce face Nissan, BMW sunt de ***.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 21:33   #245
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
de cand te stiu pe forumul asta numai de problema asta de la bmw vorbesti cand e vb de fiabilitatea proasta a nemtoaicelor....
mai bine vezi-ti de ograda ta... gt-r intai sa rezolve ei cu problemele care le-au avut cu clientii
Nu au probleme cu clientii, nu ai inteles. E totu' in mintea ta, ai citit manualu' la GTR? Scrie clar acolo cu litere mici, daca strici transmisia e vina ta.Problema la maxima nu exista, daca exista ar fi facut recall nu? ) Funny stuff.

Last edited by a3ds; 30-07-10 at 21:36.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 22:01   #246
L!V!U

Stage 3
 
L!V!U's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 82
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

acum depinde de gusturile omului.parerea mea este ca cele nemtesti sunt mai fiabile la partea mecanica(motor).de exemplu mercedesul meu are 656.000 de mii si merge destul de bn in conditiile in care am schimbat o data setul motor in rest nu iam mai facut nimik pe la motor.
L!V!U is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 11:56   #247
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
de cand te stiu pe forumul asta numai de problema asta de la bmw vorbesti cand e vb de fiabilitatea proasta a nemtoaicelor....
mai bine vezi-ti de ograda ta... gt-r intai sa rezolve ei cu problemele care le-au avut cu clientii
Spre deosebire de parerile tale "documentate" eu as putea sa caut in arhive sa-ti arat actele de intrare in service si ale iesirii din service pentru schimbarea motorului la M3-ului asociatului meu (cumparat de nou) si numai noi stim ca pana nu am vorbit cu directorul tehnic BMW din Germania nici nu voiau sa auda de schimbarea motorului pe garantie, masina care tocmai fusese la revizia de 40 k de km si al carei motor cedase de 43 k de km dupa o alergare frumosa pe Valea Oltului. Cu putin timp in urma o cunostinta care avusese aceeasi problema dar mai putin inspirata si perseverenta isi platise integral reparatia M3-ului cu aceeasi problema.
Si iti mai explic inca odata, problema era numai la stil sportiv de mers in curbe, daca soferul nu o solicita deosebit in curbe masina nu avea nimic, ei tocmai pe asta s-au bazat, ca trec de periada garantiei fie ea si extinsa si daca masina nu era solicitata in curbe nu patea nimic. Fiind o defectiune tenica de fabricatie trebuia recall nu extinderea garantiei, pentru ca masina aia poate dupa perioada aia de garantie extinsa o sa ajunga in mainile unui nou propietar care are un stil de mers mai agresiv si o pateste fara a fi vinovat.
Deci trebuia recall nu garantie extinsa.
Alte reparatii in perioada de garantie, caseta de directie de 2 ori (boala lor), diferential spate, display navigatie, asta pana la vanzarea ei la 80 k de km.

Acum si tu si a3ds aveti o fixatie anti japoneze, eu nu am nici un fel de fixatie, cu toate problemele avute cu M3-ul tot ramane marca mea preferata printre cele europene si consider ca este si cea mai fiabila marca germana. Aproape orice constructor mai are si cate o ratare dar aprecierea brandului trebuie facuta global nu pe cazuri izolate.

Din puntul asta de vedera japonezii stau mult mai bine in medie decat Europenii pentru ca europenii au si Renault si Fiat si VW si Fiat si Peugeot si Citroen, branduri care trag mult in jos de media fiabilitatii Europene.
Japonezii au cazuri izolate de fiabilitate slaba, per total sunt permanent topul tuturor testelor si statisticilor de fiabilitate din toata lumea locuri in care numai europene ca BMW, Mercedes, Skoda si Audi isi mai baga coada, deci mai mult marcile premium.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 12:08   #248
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu au probleme cu clientii, nu ai inteles. E totu' in mintea ta, ai citit manualu' la GTR? Scrie clar acolo cu litere mici, daca strici transmisia e vina ta.Problema la maxima nu exista, daca exista ar fi facut recall nu? ) Funny stuff.
Iti dau eu manulalul primului GT-R (apropo, nu au rezolvat la facelift, ei sunt deja la a 5-a revizie si facelift-ul nu a avut inca loc) unde scrie cu litere normale ceva de gen "sa nu incerci a pleci cu scart, adica cu sistemul de tractiune scos" mai pe limbajul tau. Real o chestie de tot rahatul, adevarat, care la putine luni dupa aparitie se rezolva usor cu o modificare aftermarket si care ulterior au rezolvat-o si ei sub diferite forme in functie de revizie.

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
In traducere libera, BMW isi recunosc greseala si prelungesc garantia la 17 mii de masini, nu vad de ce ai putea sa-i acuzi, care e problema, eu vorbeam despre altceva respectiv firma Nissan. Spre deosebire de orezari care nu au probleme oficial decat dupa ce ii da statul american in judecata. Aia era ideea. Vezi recent Toyota Lexus etc. La orezari nu exista probleme (vezi GTR, e vina clientului ca nu si a exploatat masina corespunzator si i-a crapat transmisia ).

Cateodata este asa de stupid...
Repet, trebuia recall, defectiunea fiind valabila la toata seria, nu prelungirea garantiei cu speranta ca pe periada acesteia unii propietari nu vor forja masina in curba, lucru care dealtfel sa si intamplat.

Referitor la Toyota esti foarte naiv (ca sa spun asa), ia si citeste aici:

" Achetatorii americani au testat deja peste 3.000 de unităţi Toyota despre care se credea că au probleme cu pedala de acceleraţie. Niciunul dintre acestea nu a manifestat semne ale blocării pedalei de acceleraţie în condiţiile de testare.
Epopeea Toyota: Peste 3.000 de vehicule verificate nu aveau probleme la pedale zoom

Potrivit americanilor de la Wall Street Journal, reprezentanţii Departamentului Transporturilor din Statele Unite ale Americii au verificat deja peste 3.000 de plângeri legate de blocarea pedalei de acceleraţie la automobile Toyota şi au descoperit că toate acestea erau legate de greşeli ale şoferilor, nu de blocarea efectivă a pedalei de acceleraţie. Anchetatorii sunt de părere că şoferii care s-au plâns de această problemă au intrat în panică în momentele premergătoare accidentului şi au apăsat acceleraţia în loc de frână, cauzând accidentele respective în urma cărora au dat vina pe pedala de acceleraţie blocată. Doar un exemplar dintre cele 3.000 testate avea acceleraţia blocată la momentul accidentului, dar blocajul era cauzat de preş, nu de o problemă electronică.

Singurul incident fatal legat de blocarea pedalei de acceleraţie a fost cel care a dus la moartea a patru persoane în luna august a anului trecut. Este vorba de incidentul în urmă căruia un poliţist american a murit alături de trei membri ai familiei sale la bordul unui Lexus ES350. Celelalte 74 de incidente fatale în urma cărora au fost învinovăţite pedalele de acceleraţie ale modelelor Toyota nu au avut drept cauza această problemă. Singurul defect dovedit al acestui modele era întoarcerea îngreunată la relanti a unora dintre modelele testate – lucru pentru care cei de la Toyota au făcut deja recall şi preşurile necorespunzătoare – elemente care au fost şi ele înlocuite gratuit de cei de la Toyota.

Achetatorii nu au descoperit încă nicio problemă de natură electronică sau mecanică ce ar fi putut duce la cauzarea acestor incidente. Cu toate acestea, imaginea constructorului nipon de automobile a fost lezată grav în ultima perioadă, chiar dacă nu a avut probleme propriuzise cu pedala de acceleraţie sau cu mecanismul acesteia.

Via | WallStreetJournal
"
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 17:08   #249
manu07

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 105
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
am condus si am avut nemtesti si japoneze . un ex scurt : la un passat 2.0 in stare f buna la 180 km /h pe bucuresti -pitesti incepea sa i urce temperatura la apa si sa se zdruncine din toate incheieturile. cu hondele am venit 1300 km pe zi cu 3 pauze de 10 minute pe caldura mare la viteza medie de 160 si de multe ori pe la 200. nici un fel de probleme!
romanul a ramas cu impresia proasta ca masina germana e cea mai fiabila. dupa revolutie a inceput lumea sa duca masini din germania si a ramas omul socat sa vada masina in alta clasa decat dacia . dar pana la urma nu e doar germania producator de masini , ar fi cazul sa evoluam si noi..
am un passat din '99, diesel 110 caluti si la 200, 210 constant pe autostrada nu auzeai altceva decat sunetu motorului care apropo nu era chiar asa rau .depinde si de cat de intretinuta e masina.si un mercedes, bmw, audi poate sa fie facut varza
manu07 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 17:14   #250
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Mai nou isi baga si coreenii coada serios.

Hyundai detroneaza marcile germane premium in topul calitatii

Hyundai s-a clasat pe primul loc al clasamentrului realizat de Auto Bild în ceea ce privește calitatea, fiabilitatea și satisfacția clienților.
Hyundai detroneaza marcile germane premium in topul calitatii zoom

În urma unei analize detaliate realizată de publicaţia Auto Bild la nivel de fiabiliate, calitate şi satisfacţia clientului constructorul sud-coreean Hyundai a reuşit să se situeze în vârful listei realizate de germani, devansând astfel producători precum BMW, Audi sau Mercedes.

Evaluarea realizată de publicaţia germană are la bază şapte criterii prevăzute cu valoare egală în punctajul total. Aceasta include părerile a peste 9.000 de posesori auto despre garanţia oferită de producător, despre rechemările în service şi despre raportul TUV (Technische Überwachung Verein). Acesta din urmă oferă date despre inspecţiile a peste 7.5 milioane de automobile. Raportul de Calitate Auto Bild 2010 nu este primul titlu pe care Hyundai îl primeşte. Hyundai i30 a ocupat locul întâi în raportul de satisfacţie a clientului englez şi a fost numit cel mai fiabil model de clasă medie de către publicul ghidului Which?

"Este o onoare să primim acest titlu de excepţie, mai ales pe o piaţă atât de competitivă precum Germania. Hyundai a triumfat încă o dată asupra mărcilor considerate etalon în general de către clienţi. Calitatea rămâne prioritatea Hyundai. Sub sloganul "Adevărata Calitate Contează" (True Quality Matters) am abordat de fapt o direcţie strategică orientată către obţinerea supremaţiei la capitolul satisfacţia clientului. Ne propunem atingerea acestui obiectiv cel târziu în anul 2015. Programe inovative dedicate clientului Hyundai, precum "Five Year Triple Care" aduc în avantaj clientul mărcii noastre, iar promisiunea Hyundai este aceea de a ne menţine constant în topul pieţei auto", a declarat Allan Rushforth, vicepreşedinte Hyundai Motor Europe.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 17:26   #251
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

pai normal..coreenii copiaza de la japonezi..sau de unde apuca..cum a facut Daewoo cu Cielo..de exemplu..si nu imi spuneti ca cei de la Kia au obtinut 126 cai din 1.6 doar din propriile lor forte..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 17:32   #252
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Dacia si Hyundai detroneaza BMW si Mercedes, aint life grand? Pe internet ma refer
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 17:37   #253
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
pai normal..coreenii copiaza de la japonezi..sau de unde apuca..cum a facut Daewoo cu Cielo..de exemplu..si nu imi spuneti ca cei de la Kia au obtinut 126 cai din 1.6 doar din propriile lor forte..
Este al 2-lea topic unde ma iau de tine, nu de alta dar pari cam paralel cu lumea auto.

In primul rand ce are fiabilitatea cu copiatul.
In al 2-lea rand coreeni au cumparat motoare si patente de la japonezi, nu au furat si asta cu mult timp in urma.
In al 3-lea rand 126 CP din 1.6 nu este deloc o performanta deosebita, acum 18 ani se scoteau 160 CP din 1.6.
In al 4-lea rand KIA apartin de concernul Hyundai care este un mare monstru financiar, cu mult mai mare decat majoritatea concernelor auto, deci au bani sa conceapa si sa dezvolte, nu au nevoie de copiat.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 17:48   #254
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

ce treaba are fiabilitatea cu copiatul? simplu..cand copiaza se uita si la materialele care le folosesc la fabricatie(de exemplu la motor..).si pentru asta exista caietul de sarcini.
! Merci ca m-ai facut paralel cu lumea auto.Iti sunt recunoscator.!!!!

@126 cai la 1.6 e bine.VW inca mai tine motoare de 1.6 si 102 cai in lista de motorizari =)) chiar daca tehnologia e mai veche.Coreeni nu mai tin astfel de motoare depasite.
@da stiu de Honda Civic VTEC..nu trebuie sa aduci aminte :P si sa stii ca sunt cam putini care aveau 100 cai/litru in anii 1990.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 19:33   #255
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Este al 2-lea topic unde ma iau de tine, nu de alta dar pari cam paralel cu lumea auto.

In primul rand ce are fiabilitatea cu copiatul.
In al 3-lea rand 126 CP din 1.6 nu este deloc o performanta deosebita, acum 18 ani se scoteau 160 CP din 1.6.
.
da. un motor minunat, puturos la turatii joase, greu de reparat si foarte complicat
cum de u ai adus in discutie si gt-r ul?
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -