Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-12, 14:36   #781
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Pentru chestia asta o sa-mi fac un tricou cu tine intr-o zi ! Stii cum era vorba aia "daca taceai, ... " . Am spus doar ca-mi place o masina japoneza, iar ce i-am scris lui ondin despre nsx era sub forma de gluma, iar pe tine nu te bagase absolut nimeni in seama Apreciezi BMW-ul, bravo tie, inclini balanta spre masinile nemtesti, ondin la fel, fiecare cu ale lui. Eu sunt cu masinile italiene, deci n-ar trebui sa am drept de replica in acest topic ( asta daca nu italienii = japonezi, conform a ceea ce am inteles din prea inteligentul tau post de mai devreme )
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 14:53   #782
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

masinile japoneze au inceput sa fie mai placute la vedere, aspect.
daca din anii 90 le faceau mai europenizate cred ca acum detineau suprematia.
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 15:35   #783
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Ar fi trebuit macar piesele aftermarket sa le faca mai "europenizate", castigand astfel prin costurile mai mici de intretinere. Spre exemplu, pentru seria 5 din 2001, am dat in jur de 150 de lei pe un set de placute de frana, pentru honda din 1985 am dat 170 de lei(pretul se justifica probabil pentru ca masina era veche, dar cred ca mai mult pentru ca era japoneza), iar pentru fiat din 95 am dat 70 lei. Am fost nevoit la un moment dat sa schimb o flansa de amortizor la honda, care era facuta doar dintr-un cauciuc ordinar si o bucsa de metal, scor total 280 de lei. Facand o comparatie intre preturi, din experienta-mi personala, spun ca masinile japoneze sunt mai scumpe la intretinere, singurul lor avantaj fiind faptul ca sunt ceva mai bine facute si ceva mai rezistente( cel putin motoarele )
fasso is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 05:07   #784
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
eu am dus acum ceva timp germana cea clasica (opel kadett c city din '77) la remat pentru ca o masina veche nu prea mai face fata astazi la regimul de circulatie nebun din Romania. acum am una tot germana cu mult mai noua pe care nu o dau pe nici o mie de japoneze
Spune unul obiectiv, care nu a detinut niciodata o japoneza.

Tu esti genul care te insori cu prima femeie si aia clar e cea mai tare.)

Spune-ne cate si ce japoneze ai condus si cat le-ai condus. ?

Eu am avut zeci de masini, de la unele aveam asteptari mari si m-au dezamagit rau, de la altele nu aveam nicio asteptare si mai surprins mai mult decat placut. Valabil si la japoneze, si la germane, si la americane, si chiar si rusesti.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 30-11-12 at 05:11.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 09:14   #785
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

Tu esti genul care te insori cu prima femeie si aia clar e cea mai tare.)

Spune-ne cate si ce japoneze ai condus si cat le-ai condus. ?

Eu am avut zeci de masini, de la unele aveam asteptari mari si m-au dezamagit rau, de la altele nu aveam nicio asteptare si mai surprins mai mult decat placut. Valabil si la japoneze, si la germane, si la americane, si chiar si rusesti.
daca tot le stii tu pe toate, de la femei si pana la masini si moda de ce mai intrebi pe aici una si alta?spune tu pentru noi toti si gata.

numai daca dai personal cu capul in prag se pune, daca iti spune altcineva nu conteaza?
am spus doar ca nu imi plac japonezele si nu mi-as cumpara niciodata asa ceva, fara sa detin vreodata vreuna evident si fara fiu dezamagit de ele, tocmai pentru ca nu mi-am dorit niciodata o masina de acest fel, pentru simplu fapt ca masinile nipone nu imi spun absolut nimic, nu ma atrag cu nimic, chestie de gust, la fel si cu femeile din japonia.
imi ajung atat femeile cat si masinile din europa, sunt super incantat de masina pe care o am, asa ca las altora exoticele.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 12:03   #786
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca tot le stii tu pe toate, de la femei si pana la masini si moda de ce mai intrebi pe aici una si alta?spune tu pentru noi toti si gata.

numai daca dai personal cu capul in prag se pune, daca iti spune altcineva nu conteaza?
am spus doar ca nu imi plac japonezele si nu mi-as cumpara niciodata asa ceva, fara sa detin vreodata vreuna evident si fara fiu dezamagit de ele, tocmai pentru ca nu mi-am dorit niciodata o masina de acest fel, pentru simplu fapt ca masinile nipone nu imi spun absolut nimic, nu ma atrag cu nimic, chestie de gust, la fel si cu femeile din japonia.
imi ajung atat femeile cat si masinile din europa, sunt super incantat de masina pe care o am, asa ca las altora exoticele.
Nu, obiectiv esti tu, care nu ai mers/condus dar iti dai cu parerea.

Considera ca sunt 10 prajituri, tu gusti doar 2 dar declari ca alea 2 sunt cele mai bune. Foarte obictiv, ce-i drept! )

Sunt multe persoane care au avut, detinut si japoneze si prefera nemtoaicele, dar aia au argumente plauzibile si pot fi considerati obiectivi, tu real nu ai niciun argument obiectiv, doar comentezi in "n" posturi.

Noi te intelegem pe tine, nu agreezi japonezele, nte te atrag, dar iti place o mare smecherie de marca, VW, o marca cu o cretivitate in design nemaivazuta, un etalon al frumusetii, o marca care te atrage de la prima vedere, o marca pe care toti ne-o dorim si o visam. )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 12:13   #787
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Nu, obiectiv esti tu, care nu ai mers/condus dar iti dai cu parerea.

Considera ca sunt 10 prajituri, tu gusti doar 2 dar declari ca alea 2 sunt cele mai bune. Foarte obictiv, ce-i drept! )

Sunt multe persoane care au avut, detinut si japoneze si prefera nemtoaicele, dar aia au argumente plauzibile si pot fi considerati obiectivi, tu real nu ai niciun argument obiectiv, doar comentezi in "n" posturi.

Noi te intelegem pe tine, nu agreezi japonezele, nte te atrag, dar iti place o mare smecherie de marca, VW, o marca cu o cretivitate in design nemaivazuta, un etalon al frumusetii, o marca care te atrage de la prima vedere, o marca pe care toti ne-o dorim si o visam. )
Corect spus.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 14:06   #788
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Foarta multa imaginatie la Passat, doar ca au uitat sa schimbe designul la modelul "nou".
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	191750l.jpg
Views:	61
Size:	328.7 KB
ID:	2626060   Click image for larger version

Name:	883710l.jpg
Views:	71
Size:	152.9 KB
ID:	2626061   Click image for larger version

Name:	volkswagen-2012-volkswagen-passat-vr6-front-three-quarter-of-2012-volkswagen-passat-vr6_3805.jpg
Views:	60
Size:	149.3 KB
ID:	2626062  

Click image for larger version

Name:	listing_main_Volkswagen-Passat-2012-Interior.jpg
Views:	64
Size:	45.1 KB
ID:	2626063  
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 18:36   #789
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Foarta multa imaginatie la Passat, doar ca au uitat sa schimbe designul la modelul "nou".
nu ai de ce sa schimbi radical ceva perfect.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 18:50   #790
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Nu, obiectiv esti tu, care nu ai mers/condus dar iti dai cu parerea.

Considera ca sunt 10 prajituri, tu gusti doar 2 dar declari ca alea 2 sunt cele mai bune. Foarte obictiv, ce-i drept! )

Sunt multe persoane care au avut, detinut si japoneze si prefera nemtoaicele, dar aia au argumente plauzibile si pot fi considerati obiectivi, tu real nu ai niciun argument obiectiv, doar comentezi in "n" posturi.

Noi te intelegem pe tine, nu agreezi japonezele, nte te atrag, dar iti place o mare smecherie de marca, VW, o marca cu o cretivitate in design nemaivazuta, un etalon al frumusetii, o marca care te atrage de la prima vedere, o marca pe care toti ne-o dorim si o visam. )

parerea mea nu trebuie sa fie sutinuta de zeci de mii de teste de anduranta si nici de mii de km la volanul unor japoneze sau germane pentru ca nu este asta profesia mea si nu plateste nimeni de aici nimic pentru astfel de informatii.este opinia mea pe care sunt liber sa o exprim cu privire la acest topic si fiecare este liber sa decida cu mintea lui daca este de acord sau nu, fara jigniri si fara alte derapaje de orice fel.
am condus zeci de masini pana acum, de la noi si pana la aproape rable, si o sa mai conduc probabil inca multe modele dar asta nu inseamna nimic pentru un pasionat al marcilor japoneze sau asiatice in general, ma ajuta pe mine sa aleg o masina buna si daca cineva este de acord cu mine sa fie sanatos, daca nu este, tot asa.
orice fan insa trebuie sa fie insa fair play si sa recunoasca atunci cand toata media spune ca modelul x are problemele y ca asa este si ca nu sunt chiar toti nebuni.

iar lege e faptul ca o masina bine facuta din prima nu are de ce sa fie rechemata apoi in service, orice posesor care a ajuns pe acolo cu vreo masina stie ca se verifica obligatoriu daca masina respectiva are ceva "actiuni de fabrica" obligatorii de rezolvat de aia fara nici un cost si daca nu are atunci e de bine.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 23:30   #791
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
parerea mea nu trebuie sa fie sutinuta de zeci de mii de teste de anduranta si nici de mii de km la volanul unor japoneze sau germane pentru ca nu este asta profesia mea si nu plateste nimeni de aici nimic pentru astfel de informatii.este opinia mea pe care sunt liber sa o exprim cu privire la acest topic si fiecare este liber sa decida cu mintea lui daca este de acord sau nu, fara jigniri si fara alte derapaje de orice fel.
am condus zeci de masini pana acum, de la noi si pana la aproape rable, si o sa mai conduc probabil inca multe modele dar asta nu inseamna nimic pentru un pasionat al marcilor japoneze sau asiatice in general, ma ajuta pe mine sa aleg o masina buna si daca cineva este de acord cu mine sa fie sanatos, daca nu este, tot asa.
orice fan insa trebuie sa fie insa fair play si sa recunoasca atunci cand toata media spune ca modelul x are problemele y ca asa este si ca nu sunt chiar toti nebuni.

iar lege e faptul ca o masina bine facuta din prima nu are de ce sa fie rechemata apoi in service, orice posesor care a ajuns pe acolo cu vreo masina stie ca se verifica obligatoriu daca masina respectiva are ceva "actiuni de fabrica" obligatorii de rezolvat de aia fara nici un cost si daca nu are atunci e de bine.
Bre, aberezi. Pai fix pe ce spui tu, VW (ala perfect) e un rahat de masina in fata Toyota. Toyota are bunul simt si face recall, VW lasa clientul sa se spele pe cap.

Unde este recall-ul la: 2.0 tdi prima generatie, la 2.0 tdi a 2-a generatie , la prima generatie 2.0 tsi, la 1.4 tsi, la chederele de la EOS (ca a plouat in toate) si exemple sunt zeci si nu numai la VW, sunt si la Audi, si la Mercedes, si la BMW, si la Jaguar, sa nu ami vorbim de Range Rover, Alfa Romeo, Fiat, renault, etc..

Faptul ca Toyota face recall cam pentru orice arata fix respectul fata de client, care celorlalti le cam lipseste.

Faptul ca tu sau altii sunteti axati pe o marca, un brand sau o tara producatoare arata fix inflexibilitate, ca sa ma exprim mai frumos.

Nu exista masina perfecta (ca Passatul tau )), nu exista nici producator perfect.

Eu nu am o preferinta de marca, de producator sau de tara producatoare. Am preferinte pe clase, pe categorii in functie de cerinte-necesitati. Ca dovada inca detin o nemtoaica care in clasa japoneza sau oricare alta, nu are rival. Fiecare masina si fiecare producator are minusuri si plusuri, numai "caii cu ochelari" au preferinte stricte de brand sau tara producatoare.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 12:14   #792
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Bre, aberezi.

Eu nu am o preferinta de marca, de producator sau de tara producatoare. Am preferinte pe clase, pe categorii in functie de cerinte-necesitati. Ca dovada inca detin o nemtoaica care in clasa japoneza sau oricare alta, nu are rival. Fiecare masina si fiecare producator are minusuri si plusuri, numai "caii cu ochelari" au preferinte stricte de brand sau tara producatoare.
se vede ca nu ai preferinte.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 15:46   #793
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

astazi masinile romanesti sunt cele mai frumoase, economice, rapide sa nu se auda discutii
steffan is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 17:47   #794
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
pentru seria 5 din 2001, am dat in jur de 150 de lei pe un set de placute de frana, pentru honda din 1985 am dat 170 de lei(pretul se justifica probabil pentru ca masina era veche, dar cred ca mai mult pentru ca era japoneza)
Placute de frana poti cumpara si la o dacie de 250RON, asta daca esti masochist sau nu ai ce face cu banii. Iar cealalta extrema ar fi 35-40RON. Totul tine de alegere si de cati bani vrei sa dai pe o consumabila. Eu de ex. daca aveam BMW-ul ala din 2001 nu puneam placute asa ieftine nici daca stateam cu masina in parcare o luna
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-12-12, 10:59   #795
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Erau placute Remsa, un producator destul de bun in domeniul pieselor after-market. Dar pana la urma, daca nu scartaie, nu tocesc discurile aiurea si in special, franarea este eficienta, mai conteaza ce producator sunt si cat am dat pe ele ?! Sau neaparat daca masina este una "de pretentii" trebuie sa cheltui o avere in consumabile?
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -