Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-03-13, 20:53   #931
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Si Honda 1.4 90 de cai e facuta praf RAU de 1.8 IS de 143 de cai!
Si Honda de 160 de cai e facuta praf de 328 de 193 de cai!
Si S2000 de 240 de cai e facut praf de M3 de 286 de cai!

Ideea era ca e normal ca o masina cu o putere mai mare sa mearga mai repede decat o masina cu o putere mai mica.

Eu sunt singurul de aici care crede ca argumentul lui e invalid??
Daca erai putin mai atent observai ca LauX_LauX_LauX a facut comparatiile cu motoare de aceeasi cilindree,
raduku is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 21:04   #932
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Oricum nu stiu ce relevanta au puterile in topicul asta, al carui principal subiect e fiabilitatea!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-03-13, 23:26   #933
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Si Honda 1.4 90 de cai e facuta praf RAU de 1.8 IS de 143 de cai!
Si Honda de 160 de cai e facuta praf de 328 de 193 de cai!
Si S2000 de 240 de cai e facut praf de M3 de 286 de cai!

Ideea era ca e normal ca o masina cu o putere mai mare sa mearga mai repede decat o masina cu o putere mai mica.

Eu sunt singurul de aici care crede ca argumentul lui e invalid??
lasa-i frate ca ma minunez in fiecare zi de comparatii d-astea facute aici pe forum....sincer s-a umplut forumul asta de terminati care cum au dat de o masina de 100 cai cred ca e racheta.....si nu ma refer la nimeni in mod special,uita-te in versus pe la toate comparatiile ca te dai cu capul de pereti.....sincer intru pe forum imi fac cruce si ies...nu mai am puterea sa incerc sa explic ceva sau sa demonstrez cuiva ca nu are dreptate.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 11:00   #934
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Degeaba va certati aici pt ca fiabilitatea unei masini, fie ea germana sau japoneza nu tine de tara unde e facuta sau de fabrica de care e facuta ci tine in primul rand de cum e exploatata de catre proprietar! Poti sa ai tu masina masinilor, daca nu stii cum sa mergi cu ea ... daca o hingheresti, nu ii faci revizile la timp sau le faci la nea caisa, dai tare prin gropi cu ea etc ... se duce pe copca repede ... de obicei stim cu totii la ce sa ne asteptam cand luam o masina sh deja rulata in Ro (cam la ce e mai rau ), eu personal nu am curaj sa imi cumpar din Ro masina, pt ca stim cu totii cum sta treaba atat cu educatia soferilor cat si a starii drumurilor. Mai e o chestie, cu cat ai o masina mai noua si mai rafinata, garnisita de electronica si alte nebunii, cu atata vei avea si costuri de intretinere mai mari si uneori inevitabile probleme. Cu cat e mai simpla masina si mai nepretentioasa, fara electronica in exces, eventual motor aspirat cu atata poti sa ai o masina mai fiabila si cu costuri mici de intretinere si batai minime de cap. In sensul asta am avut un prieten cu Suzuki Samurai care mi s-a parut super robusta.

P.s. Mai in gluma, mai in serios, acum 10 ani se spunea ca masinile fiabile sunt alea pe care le vezi conduse de romi. (Lada de ex.)
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 12:20   #935
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Nu stiu cum stau la tabla masinie asiatice facute recent. Candva insa, era o vorba in DE : aca inchizi muzica la masinile asiatice le auzi ruginind
Mecanicul de la noi de la firma se da cu Almera si e super multumit de masina. Drept ca nu face carca de km dar in afara de ceva consumabile nu a schimbat la ea mai nimic, si o are de ceva timp. Plus ca nu se poate spune ca tine mult la masina.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 12:29   #936
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Degeaba va certati aici pt ca fiabilitatea unei masini, fie ea germana sau japoneza nu tine de tara unde e facuta sau de fabrica de care e facuta ci tine in primul rand de cum e exploatata de catre proprietar! Poti sa ai tu masina masinilor, daca nu stii cum sa mergi cu ea ... daca o hingheresti, nu ii faci revizile la timp sau le faci la nea caisa, dai tare prin gropi cu ea etc ... se duce pe copca repede ... de obicei stim cu totii la ce sa ne asteptam cand luam o masina sh deja rulata in Ro (cam la ce e mai rau ), eu personal nu am curaj sa imi cumpar din Ro masina, pt ca stim cu totii cum sta treaba atat cu educatia soferilor cat si a starii drumurilor.
Legat de chestia asta am un prieten care repara masini si in timp ce stateam odata la o tigara a venit unul la el cu un Renault Megane 1.6 benzina. Masina in stare perfecta, nu i-a schimbat nimic timp de 5 ani !!! I-a schimbat doar uleiul! NUMAI ULEIUL!
Bineinteles, cand a inceput asta sa se uite la ea a constatat ca discurile erau facute praf, placutele de frana erau facute praf, filtrul de aer avea pamant in el si o gramada de alte astea. Cand i-a zis aluia stiti ce a zis?
"Hai dom'le, asta e masina luata din Germania, de 5 ani nu i-am facut nimic si acum vii tu si imi zici ca e stricata. Asa sunt mecanicii in Romania, te duci cu masina buna si te intorci cu ea stricata!". Mi-a picat fata...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 14:02   #937
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Tu ai citit macar ce ai scris? Nici macar nu se intampla in Europa...
Ce conteaza ca e din Europa sau alt continent, era vorba de Bmw, nu ? Ce mia-ti zis voi ? Baaa Franz, mai hai si tu in secolul asta, si lasa vechiturile alea de masini de sub anii 2000. Ok. Deci Bmw-urile astea noi, care au venit inapoi in servisuri, din cauza ca aveau probleme la partea electrica, deci ce sa mai vb de masini mai vechi, daca si astea noi, iesite deja din fabrica, sint deja cu probleme. Cum se poate numi masinile astea noi ( Bmw ), fiabile, daca deja din fabrica ies cu probleme la partea electrica ? Deci unde-i fiabilitatea la masinile astea noi, germane ? Firma unde lucrez, a dus deja 2 masini in servisuri, ca faceau figuri. Amindoua erau Mercedes-uri. Sti ce a zis mecanicu, cind iam povestit ce figuri face masina ? Raspunsul lui a fost : PROBLEME LA PARTEA ELECTRICA. Asta ia fost raspunsul. La asta se gindeste prima data un mecanic. Apoi sa nu mai zic de o cunostinta care si-a cumparat un Mercedes C clase din '98, diesel, cu 130 de mii de km, si i sa dus pompa de injectie, care la costat 1000 de euro, plus schimbul de ulei inclus. Mercedes si Bmw haa ? Sa nu ma intelegi gresit, mie imi plac masinile germane, da mam cam lamurit de ele. Mai bine o japoneza. Cum a mai zis unu de aici, deja facea 3 Golfuri praf, ( masina germana ) pina dai o japoneza gata.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 14:38   #938
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Si Honda 1.4 90 de cai e facuta praf RAU de 1.8 IS de 143 de cai!
Si Honda de 160 de cai e facuta praf de 328 de 193 de cai!
Si S2000 de 240 de cai e facut praf de M3 de 286 de cai!

Ideea era ca e normal ca o masina cu o putere mai mare sa mearga mai repede decat o masina cu o putere mai mica.

Eu sunt singurul de aici care crede ca argumentul lui e invalid??
Ce vorbeeeesti ? Honda 1,4 cu 90 de cai e facuta praf RAU de Bmw 1,8 IS cu 143 de cai ?
In primul rind Bmw-u 1,8 IS nu are 143 de cai, ci 140. Ai gresit.
In al doilea rind, Honda 1,4 i, sedan, cu 90 de cai, din '99 - 2000, face suta in 11 s.
Uite aici dovada : http://www.auto-data.net/de/?f=showCar&car_id=12259
Asta e masina mea, si scrie in cartea masinii modelul motorului D14A4, am verificat.
Mai departe : Bmw 1,8 IS, sedan, cu 140 de cai, din '98, face suta in 10,2 - 11,6 s.
Uite aici dovada : http://www.auto-data.net/de/?f=showCar&car_id=10037

Ai vazut, daa ? Deci eu cind am spus ca Civicu asta al meu cu 90 de cai, e la fel de rapida ca si Bmw-u cu 140 de cai, nu mai crezut, si cred ca nu ma crezut nimeni. Am avut Bmw cu 140 de cai, stiu ce vorbesc. Deeeeci ... , o Honda face cit 5 Bmw-uri . E tare Honda degeaba. Japoneza tot japoneza ramine. Asa ca degeaba te zbati de pamint, ca japoneza da in freza la germane. Zii tu ca nu-s tari japonezele ! Si si fiabile, ca nu se strica in veci.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 14:43   #939
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Ce vorbeeeesti ? Honda 1,4 cu 90 de cai e facuta praf RAU de Bmw 1,8 IS cu 143 de cai ?
In primul rind Bmw-u 1,8 IS nu are 143 de cai, ci 140. Ai gresit.
In al doilea rind, Honda 1,4 i, sedan, cu 90 de cai, din '99 - 2000, face suta in 11 s.
Uite aici dovada : http://www.auto-data.net/de/?f=showCar&car_id=12259
Asta e masina mea, si scrie in cartea masinii modelul motorului D14A4, am verificat.
Mai departe : Bmw 1,8 IS, sedan, cu 140 de cai, din '98, face suta in 10,2 - 11,6 s.
Uite aici dovada : http://www.auto-data.net/de/?f=showCar&car_id=10037

Ai vazut, daa ? Deci eu cind am spus ca Civicu asta al meu cu 90 de cai, e la fel de rapida ca si Bmw-u cu 140 de cai, nu mai crezut, si cred ca nu ma crezut nimeni. Am avut Bmw cu 140 de cai, stiu ce vorbesc. Deeeeci ... , o Honda face cit 5 Bmw-uri . E tare Honda degeaba. Japoneza tot japoneza ramine. Asa ca degeaba te zbati de pamint, ca japoneza da in freza la germane. Zii tu ca nu-s tari japonezele ! Si si fiabile, ca nu se strica in veci.
Franz o sa te trezesti si tu vreodata???
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 14:58   #940
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Franz o sa te trezesti si tu vreodata???
Sa ma trezesc ? Adica ? Sau nu e adevarat ce am scris mai sus ? Ce vrei sa spui, ca nu te inteleg.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 15:00   #941
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Franz, fara suparare, nu imi spune tu mie de Honda! Eu aveam Honda Civic din 2007 probabil pe vremea cand tu te bucurai de Dacia ta 1300 cu carburatorul micsorat care consuma 3% ...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 15:33   #942
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Franz, fara suparare, nu imi spune tu mie de Honda! Eu aveam Honda Civic din 2007 probabil pe vremea cand tu te bucurai de Dacia ta 1300 cu carburatorul micsorat care consuma 3% ...
Fara suparare, de 9 ani am permis, si de atunci conduc. Chiar cind mi-am luat permisu, ( din prima ), mi-am luat un Golf 1 pe benzina ( prima masina a mea ). De atunci schimb masinile, ca si tu ciorapii. Nici nu mai stiu sa-ti enumar cite masini am avut la viata mea, inmatriculate pe numele meu. Deci degeaba te zbati de pamint, ca esti mic pe linga mine, din toate punctele de vedere, si la propriu si la figurat. Sper ca nu te-ai suparat ?
Haai ma ce drecu atita vrajeala cu japonezele astea, ca doara nu-s din titan. Bine zic ?

Hoppa, amu am vazut ca am gresit. Motorul nu e D14A4, cum am sris mai sus, ci D14Z2, EJ9.
My Bad.

Last edited by franz34sm; 08-03-13 at 15:53.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 16:13   #943
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Fara suparare, de 9 ani am permis, si de atunci conduc. Chiar cind mi-am luat permisu, ( din prima ), mi-am luat un Golf 1 pe benzina ( prima masina a mea ). De atunci schimb masinile, ca si tu ciorapii. Nici nu mai stiu sa-ti enumar cite masini am avut la viata mea, inmatriculate pe numele meu. Deci degeaba te zbati de pamint, ca esti mic pe linga mine, din toate punctele de vedere, si la propriu si la figurat. Sper ca nu te-ai suparat ?
Haai ma ce drecu atita vrajeala cu japonezele astea, ca doara nu-s din titan. Bine zic ?

Hoppa, amu am vazut ca am gresit. Motorul nu e D14A4, cum am sris mai sus, ci D14Z2, EJ9.
My Bad.
Franz pe pamantul asta care traim noi,nu a existat si nu exista masina de 90 cai sa bata una de 140 cai....poate pe pamantul tau exista...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 16:30   #944
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Franz pe pamantul asta care traim noi,nu a existat si nu exista masina de 90 cai sa bata una de 140 cai....poate pe pamantul tau exista...
Io nam zis ca bate, doar ca e la fel de rapida. Ia verifica si tu sa te lamuresti putin.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 16:51   #945
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Io nam zis ca bate, doar ca e la fel de rapida. Ia verifica si tu sa te lamuresti putin.
Este acelasi lucru,pe pamantul nostru nu se poate...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -