Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-13, 07:43   #991
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
da cam asa este,dar cand iti pica o piesa care face cat jumate de motor de nemteasca iti cam dai cu parul in cap,iar majoritatea celor din romania nu avem bani sa tinem o japoneza in conditii excelente(si aici poti sa te contrazici cat vrei ca asta e adevarul) si cand ma refer la o japoneza nu ma refer la un yaris cu motor de 1.3 benzina.....si ar mai fi si cu treaba cealalta vizavi de km,mercedes la 1.000.000 km am vazut si condus cateva,la 500.000-600.000 km am vazut zeci si am si avut,vw la 400.000-500.000 sunt sute,japoneze mai rar....ma refer fara interventii la motor.....
aici te inseli, si vorbesti din auzite. da-mi exemplu de o singura astfel de piesa si te cred. consumabilele sunt umpic mai scumpe la japoneze decat la germane, de multe ori insa gasind si chiar mai ieftine.

da-mi un singur exemplu de piesa care poate sa pice la o japoneza si sa coste cat jumatate de motor de germana.
daca doresti voi putea si eu sa iti dau MULTE exemnle de piese mai ieftine la o japoneza decat la opel sau vw.
daca e sa aducem in discutie mercedes si bmw... vezi cat costa acolo piesele... (probabil vei fi surprins sa afli ca multe sunt mai scumpe ca la japoneze)
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 07:59   #992
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

vezi in link kit de ambreiaj pentru Mitsubishi 3000GT din 92.
te rog sa postezi link-uri cu kit-uri de ambreiaj pentru orice alte masini nemtesti cu motor de 3.0 benzina, facute in perioada aia si chiar mai noi. (cel mai ieftin kit pentru mercedes probabil costa cel putin dublu decat cel mai ieftin pentru mitsubishi)

in al 2-lea link ai un seturi de placute de frana pentru 3000GT, care costa de la 51 de lei in sus.
exemplele pot continua...

http://www.ingaraj.ro/set-reparatie-...33/3445/10151/

http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLi...5&cMegnNr=4168
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 09:37   #993
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post

standard sau nu eu am serie de 11 caractere. incerc sa te conving ca pe caroseria si actele mele sunt doar 11. si nu sunt singurul.

daca s-a inteles asta e ok. daca nu... nush cum sa fac sa te conving
Ai putea face o poza la talon, din care sa rezulte numarul de kw si seria aia de 11 caractere. Restul poti cenzura. Si sa nu zici ca ai telefon fara camera ca nu te cred
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 09:47   #994
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

)
am telefon fara camera, dar o sa fac poze cu camera, sau tel unui prieten si o sa le postez in curand.

pana atunci poti sa verifici cum a zis "!41!" scrie "jdm vin" pe google si vezi o gramada de poze cu serii de sasiu scurte ale masinilor nipone.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 12:25   #995
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
tipul motorului e 6G72
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubi...Applications_2
De unde 280+ cai?
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 12:33   #996
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

ce ai pus tu acolo sunt modele pt america si europa
cauta pentru japonia
sau intra pe unix.ro, sau in garaj.ro sau orice alte site-uri de unde poti comanda piese si vei gasi putere 210Kw
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 12:34   #997
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

de acolo 286 cai
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 12:47   #998
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

uite aici:
http://en.mitsubishi-club.eu/engine_detail.php?id=43
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 12:51   #999
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

uite si aici:
http://www.carrepairdata.com/service...6g72/2972/210/
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 13:42   #1000
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
aici te inseli, si vorbesti din auzite. da-mi exemplu de o singura astfel de piesa si te cred. consumabilele sunt umpic mai scumpe la japoneze decat la germane, de multe ori insa gasind si chiar mai ieftine.

da-mi un singur exemplu de piesa care poate sa pice la o japoneza si sa coste cat jumatate de motor de germana.
daca doresti voi putea si eu sa iti dau MULTE exemnle de piese mai ieftine la o japoneza decat la opel sau vw.
daca e sa aducem in discutie mercedes si bmw... vezi cat costa acolo piesele... (probabil vei fi surprins sa afli ca multe sunt mai scumpe ca la japoneze)
Copilu vezi de treaba ta ca ai fost bagat prea mult in seama p-aici te contrazici cu toata lumea si esti vai de capul tau nu stii decat sa pui link-uri...in momentul cand mi-am facut service tu nu aveai nici permis...te rog eu lasa-ne cu link-urile tale....daca te bag sub masina si te pun sa comanzi o piesa te uiti in programe ca muta la...si imi spui mie ca vb din auzite...vezi ca nu vb cu franz
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 14:03   #1001
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Copilu vezi de treaba ta ca ai fost bagat prea mult in seama p-aici te contrazici cu toata lumea si esti vai de capul tau nu stii decat sa pui link-uri...in momentul cand mi-am facut service tu nu aveai nici permis...te rog eu lasa-ne cu link-urile tale....daca te bag sub masina si te pun sa comanzi o piesa te uiti in programe ca muta la...si imi spui mie ca vb din auzite...vezi ca nu vb cu franz
prietene suntem cam de aceiasi varsta. daca ti-ai facut service la 20 de ani, probabil ti la facut cadou taticu. )
am rugat sa nu fiu contrazis de pusti frustrati care nu pot sa argumenteze.
te-am rugat sa imi dai exemplu de cel putin o astfel de piesa.

cat despre cunostintele tale vaste in ale mecanicii cred ca esti cam penibil si pe dinafara si nu te-a intrebat nimeni.
legat de cunostintele mele legate de comandarea pieselor probabil ca ai dreptate. eu nu sunt nevoit sa ma tarasc sub cazanele altora sa-mi castig existenta. eu imi comand dor piese pentru cazanele mele de care sunt foarte multumit. tot respectul pentru cei care fac asta si se pricep, dar se pare ca nu esti unul dintre ei.

in tot cazul... subiectul nu era care dintre noie e mai priceput. (e despre masini)

si daca tot vorbim aici unde poate vedea toata lumea... nu m-am contrazis cu nimeni fara sa pot argumenta, si se pare ca cei mai multi au inteles asta...
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 14:12   #1002
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
prietene suntem cam de aceiasi varsta. daca ti-ai facut service la 20 de ani, probabil ti la facut cadou taticu. )
am rugat sa nu fiu contrazis de pusti frustrati care nu pot sa argumenteze.
te-am rugat sa imi dai exemplu de cel putin o astfel de piesa.

cat despre cunostintele tale vaste in ale mecanicii cred ca esti cam penibil si pe dinafara si nu te-a intrebat nimeni.
legat de cunostintele mele legate de comandarea pieselor probabil ca ai dreptate. eu nu sunt nevoit sa ma tarasc sub cazanele altora sa-mi castig existenta. eu imi comand dor piese pentru cazanele mele de care sunt foarte multumit. tot respectul pentru cei care fac asta si se pricep, dar se pare ca nu esti unul dintre ei.

in tot cazul... subiectul nu era care dintre noie e mai priceput. (e despre masini)

si daca tot vorbim aici unde poate vedea toata lumea... nu m-am contrazis cu nimeni fara sa pot argumenta, si se pare ca cei mai multi au inteles asta...
Vad ca esti frate cu franz,te las la fel cum te-au lasat toti care si-au dat seama ca esti pe drumul tau si nu are rost sa isi bata capul cu tine,asta nu inseamna ca te cred sau ca au inteles ce vrei tu de fapt..alta chestie lucrez de la 16 ani,parintii nu mi-au dat nimic,am realizat pana acum prin munca mea o casa si 3 masini,am spus ca am service nu ca ma tarasc sub gunoaiele altora si chiar daca ar fi asa nu imi e rusine,oricum eu bag motorina intr-una din masinile mele cat castigi tu intr-o luna,dar nu asta conteaza ca nu completam in oracol aici...este ultima oara cand iti mai raspund ca deja m-am coborat destul la nivelul tau si am doar 8 clase sunt destul de prost...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 14:34   #1003
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

ai dreptate este destul de prost... )
adica nici nu esti in stare sa argumentezi ce spui.
eu tot ce am spus am sustinut cu argumente.
cat despre banii pe care ii castigam noi... nu are legatura cu topicul.

dar fii cocalar si urla sus si tare ca ai bani de motorina.
e inco o dovada ca vorbesti fara sa fii in stare sa sustii.
1- habar nu ai cat castig eu sau oricine altcineva de aici de pe forum.
2- ai spus ca eu nu aveam permis cand aveai tu service, nu ca hamaleai sluga de la 16 ani.

acum ai face bine sa nu mai scrii pe aici ca murdaresti topicul, si nu e al meu sau al tau... e al tuturor. deci sa nu ne batem joc de el!
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 14:43   #1004
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
ai dreptate este destul de prost... )
adica nici nu esti in stare sa argumentezi ce spui.
eu tot ce am spus am sustinut cu argumente.
cat despre banii pe care ii castigam noi... nu are legatura cu topicul.

dar fii cocalar si urla sus si tare ca ai bani de motorina.
e inco o dovada ca vorbesti fara sa fii in stare sa sustii.
1- habar nu ai cat castig eu sau oricine altcineva de aici de pe forum.
2- ai spus ca eu nu aveam permis cand aveai tu service, nu ca hamaleai sluga de la 16 ani.

acum ai face bine sa nu mai scrii pe aici ca murdaresti topicul, si nu e al meu sau al tau... e al tuturor. deci sa nu ne batem joc de el!
Multumesc,sa fie in bafta ta pretenash...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 17:43   #1005
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
)
am telefon fara camera, dar o sa fac poze cu camera, sau tel unui prieten si o sa le postez in curand.

pana atunci poti sa verifici cum a zis "!41!" scrie "jdm vin" pe google si vezi o gramada de poze cu serii de sasiu scurte ale masinilor nipone.
Eu te cred stai linistit, mie altceva mi-a sarit in ochi anume acel 850, unde l-ai gasit tu ca sunt cam foarte rare pe la noi
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -