Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-10, 14:32   #1546
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Si eu am fost safety car la Monaco, ok, so what? Sunt o exceptie notabila chit ca ies la sucuri cu Schummy si facem schimb de femei cand ne plictisim de numarat bani si chei de Ferrari. Nu ma lua cu filmulete de pe internet, eu am specificat clar: Nu am auzit de COMPETITII din mers, nu exista decat drag 400 m cu plecare de pe loc.

Repet , in viata reala RS-ul este masina de ales pentru un om obisnuit care nu este dk-san.


De ce nu se vinde Audi ca BMW? Pai , simplu, fanboys si am spus totul. Ce imagine de boyracer are BMW si ce imagine are Audi? Nu are legatura cu performantele, cati din posesorii de M3 si AMG sau RS isi duc masinile la limita? Sa fim seriosi,totul e marketing si imagine.

Eu zic ca e mult mai usor si mai sigur de dus la limita un quattro decat un RWD, desigur nu pentru profesionisti, ma refer la oameni normali. Un om normal scoate timpi mai buni cu un AWD pe circuit decat cu un RWD care cere skill nu gluma. Nu mai zic de viata reala unde exista 4 anotimpuri,balti pe strazi, ploi, nisip, pietris gropi etc. Cum zicea un regretat de pe threadul asta maniac Audi, in fiecare weekend vezi raceri cu BMW spulberati prin parapeti. Asta e imaginea BMW la noi cel putin, roadkill, boyraceri and shit. Trist dar adevarat. Nu traim intr-o tara potrivita pentru masini RWD.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 02-04-10 at 14:40.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 15:18   #1547
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Si eu am fost safety car la Monaco, ok, so what? Sunt o exceptie notabila chit ca ies la sucuri cu Schummy si facem schimb de femei cand ne plictisim de numarat bani si chei de Ferrari. Nu ma lua cu filmulete de pe internet, eu am specificat clar: Nu am auzit de COMPETITII din mers, nu exista decat drag 400 m cu plecare de pe loc.

Repet , in viata reala RS-ul este masina de ales pentru un om obisnuit care nu este dk-san.


De ce nu se vinde Audi ca BMW? Pai , simplu, fanboys si am spus totul. Ce imagine de boyracer are BMW si ce imagine are Audi? Nu are legatura cu performantele, cati din posesorii de M3 si AMG sau RS isi duc masinile la limita? Sa fim seriosi,totul e marketing si imagine.

Eu zic ca e mult mai usor si mai sigur de dus la limita un quattro decat un RWD, desigur nu pentru profesionisti, ma refer la oameni normali. Un om normal scoate timpi mai buni cu un AWD pe circuit decat cu un RWD care cere skill nu gluma. Nu mai zic de viata reala unde exista 4 anotimpuri,balti pe strazi, ploi, nisip, pietris gropi etc. Cum zicea un regretat de pe threadul asta maniac Audi, in fiecare weekend vezi raceri cu BMW spulberati prin parapeti. Asta e imaginea BMW la noi cel putin, roadkill, boyraceri and shit. Trist dar adevarat. Nu traim intr-o tara potrivita pentru masini RWD.
1.Competitiile de drag sunt cu slick-uri si daca pui pe RS slick nu or sa existe diferente dar la Z4 or sa fie majore, nu o sa mai ia TT-ul alea 2 masini la start, cred ca nici macar una si atunci o sa fie papat TT-ul mult mai repede.

2. Din puntul meu de vedere RS, M3 sau AMG nu sunt pentru oameni ''obisnuiti".

3. M3, AMG si RS sunt duse des la limita de cei care le iau din pasiune si nu de imagine si care nu au legatura cu covrigul.

4. Desigur ca e mai usor de dus la limita 4x4 si clar aduce anumite avantaje, cat de psihologia BMW in mintea multor cocalari care viseaza motoare cat de cat puternice si tractiune spate pentru a fii zeii drifturilor, asta este Romania, peste tot in Romania dam de ei, doar ca parerile mele sunt legate strict din experinta mea si parerile oameniilor cu scaun la cap.

Si chiar nu sunt fan BMW si al nici uneialte marci, am doar preferinte pe categorii, cazuri etc., iar RS este o super masina care are avantaje si dezavantaje fata de BMW si care promite si mai mult. Apreciabile sunt noile sasiuri (destul de slabe si blamate in trecut), noul sistem 4x4 mult mai performant dar ma mira alegerea unui aspirat pentru RS5 de exemplu pe care ma asteptam sa puna un Turbo, categorie unde au aratat ca sunt destul de buni si mai ales acum cand M3 a anuntat varianta turbo.

Nici AMG nu sat pe loc, Noul E 63 AMG are timpi surprinzatorid e buni pe pista si acum si ei trec pe turbo.

Parerea mea este ca este o competitie echilibrata, cu avantaje si dezavantaje de de fiecare brand, fiecare cu asii lui in maneca.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 16:34   #1548
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

In mod normal startul este de pe loc. Ca fac unii baieti curse si din mers.... Ca ti-o furi de la 4WD este partea a doua, asta este avantajul masinii.

Cursele din mers anuleaza avantajul 4WD si il transforma in dezavantaj. De ce sa faci asta, doar ca sa castige ce masina vrei tu ? Te dai de pe loc, ai furat-o...ghinion, ia-ti 4WD. Asa poti organiza si curse pe asfalt umed sau pe pietris, daca tot trebuie favorizat cineva de ce nu ar fi tot 4WD ?

Last edited by _anaconda_; 02-04-10 at 16:38.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 17:05   #1549
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Cum zicea careva mai sus,masinile astea nu sunt pentru drag racing,pt ca exista alte masini pregatite pt asa ceva. Cel mai elocvent exemplu: 2 oameni de afaceri isi iau M RS si AMG, merg pe autobanda,cel cu 4x4 va da geamul jos si va spune hai sa ne luam de pe loc,ca asa se fac cursele?
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 18:15   #1550
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Mercedes se gandeste la un E65 AMG de 612 cai putere

Mercedes ar putea lansa in viitor un nou varf al gamei E-Klasse. Este vorba despre un E65 AMG, care ar putea readuce in atentia publicului unitatea V12 de 612 cai putere, folosita in prezent doar de Brabus
Mercedes ar putea propune pasionatilor o noua versiune de performanta a modelului E-Klasse. Sedanul ar putea face loc in gama sa versiunii E65 AMG, gata sa satisfaca si cele mai exigente gusturi in materie de putere. Sub capota se va afla un motor care parea ca spusese adio modelelor Mercedes, fiind folosit doar de Brabus in pachetele sale.

Este vorba despre unitatea V12, care se pare ca va reveni in curtea nemtilor pentru a livra 612 cai putere sedanului german, adica suficient pentru a face din acesta poate cel mai rapid E-Klasse de serie.

Surse neoficiale vorbesc chiar si despre o versiune Black Series, care ar putea sa aiba insa la baza doar V8-ul de 5.5 litri biturbo, anuntat recent intr-un comunicat de presa. Daca va vedea lumina zilei, un E63 AMG Black series va scoate din contul celor pasionati chiar si 150.000 de euro
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 18:27   #1551
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Cum zicea careva mai sus,masinile astea nu sunt pentru drag racing,pt ca exista alte masini pregatite pt asa ceva. Cel mai elocvent exemplu: 2 oameni de afaceri isi iau M RS si AMG, merg pe autobanda,cel cu 4x4 va da geamul jos si va spune hai sa ne luam de pe loc,ca asa se fac cursele?
Oamenii de afaceri nu fac curse pe autobahn. Oamenii de afaceri au soferi.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 20:17   #1552
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Oamenii de afaceri nu fac curse pe autobahn. Oamenii de afaceri au soferi.
asta e replica? ti`e specifica.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 21:03   #1553
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

specifica sau nu, ce a zis anaconda e destul de realist
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 22:27   #1554
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Pai oamenii de afaceri sunt oamenii care au o afacere mai mica sau mai mare, de orice varsta si cu orice pasiuni, asa ca nu vad de ce nu se pot intalnii oameni de afaceri cu masinile pe autobahn.

Oricum a vrut sa zica de oameni care-si permit nu vorbea de varsta sau infatuare.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 02:55   #1555
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Oamenii de afaceri nu isi cumpara M si RS ca sa le conduca niste sclavi, cine isi ia M si RS si Brabus isi ia pentru sufletelu' lui.


"Oamenii de afaceri" isi iau S klass in general, Seria 7, alea sunt masini "business".
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 03:23   #1556
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Oamenii de afaceri nu isi cumpara M si RS ca sa le conduca niste sclavi, cine isi ia M si RS si Brabus isi ia pentru sufletelu' lui.


"Oamenii de afaceri" isi iau S klass in general, Seria 7, alea sunt masini "business".

Omul de afaceri nu are varsta + ca pasiunile exista la orice versta, poti sa fi om de afaceri si la 26 de ani sa ai o afacere buna si un M3 (caz cunoscut), nu e comunism.
In Germania am vazut bosorogi care rupeau Ferrari si Porsche pe Autobahn.

S-Klasse e pentru busines si relaxare, masina sport este pentru hobby, placeri senzatii tari si nu tin cont de varsta.

Last edited by GTR; 03-04-10 at 03:27.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 03:31   #1557
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Oameni de afaceri si neafaceri, din ce am auzit AMG s-ar putea sa introduca pana la sfarsitul anului pe facelift-ul la clasa C, noul motor de 5500cc biturbo, suna cam interesant. Intre timp cei de la M s-ar putea sa aleaga o varianta 3.0L biturbo. Are cineva date mai concrete ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 05:16   #1558
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Omul de afaceri nu are varsta + ca pasiunile exista la orice versta, poti sa fi om de afaceri si la 26 de ani sa ai o afacere buna si un M3 (caz cunoscut), nu e comunism.
In Germania am vazut bosorogi care rupeau Ferrari si Porsche pe Autobahn.

S-Klasse e pentru busines si relaxare, masina sport este pentru hobby, placeri senzatii tari si nu tin cont de varsta.
Si eu ce am spus? NU EXISTA M3 cu sofer sau rs 4 sau rs6 cu sofer, alea nu sunt masini de "business", sunt masini de senzatie,nu iti iei sofer la M3, il iei pentru tine.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 13:11   #1559
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

personal...in afara de incalzirea din scaune si sunetu hi-fi superb n`am simtit nici o senzatie in `09 RS4
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 14:09   #1560
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by HoricutzWSR View Post
personal...in afara de incalzirea din scaune si sunetu hi-fi superb n`am simtit nici o senzatie in `09 RS4
rs4 2009?
Sasha is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -