Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-10, 17:23   #1246
indianu12

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
@talpa-iute: lasa-ma, te rog eu.. vezi ca incepe pinocchio pe cartoon.
Amice daca te asteptai sa pun poze pe forum te-ai inselat. In schimb ies peste o ora din casa, asa ca daca vrei sa vezi cum arata o masina mai tare decat un M te astept, cu conditia ca apoi sa te uiti tu la pinochio si sa ne povestesti si noua aici episodul respectiv.
indianu12 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 17:28   #1247
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: AMG vs. M vs. RS

cel mai baiat scump si norocos, tu esti! "sa pune poze, manca-ti-as!" gata, ca stam de vb si-ti creste valoarea..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 17:31   #1248
indianu12

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Greu e cu frustratii. Nu era mai bine daca nu te luai tu de viata mea de la inceput ca poate nu povesteam ce am visat cu o seara in urma?

Poate nu ai observat dar editul a fost dat inaintea postului tau, typo se poate intampla oricui.

Observ ca nu e o situatie fericita cand te bagi singur in c...t si trebuie sa schimbi subiectul.

In fine, lasa ca te faci tu mare si iti iei Veyron si poate iti trece si frustrarea.

Last edited by indianu12; 02-01-10 at 17:38.
indianu12 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 18:01   #1249
unochi

Stock
 
unochi's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 5
Default Re: AMG vs. M vs. RS

voi mai aveti un pic sa va luati la cafteala pe aici
unochi is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 18:23   #1250
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ati putea sa incepeti sa vorbiti de motorul de pe X6-X5 M....lasati actualul m5 de 5.0 litri . Noul M5 cel mai mult probabil va fi dotat tot cu motorul de pe x5M...si parerea mea ca nu va avea nici o sansa motorul aspirat de 6.3 amg extraordinar de usor .
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 18:46   #1251
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Eu sunt curios cine le-a cantarit.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 20:11   #1252
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post

McLaren a fost adus in discutie, pt ca motorul ala a fost o demonstratie de forta din partea BMW la vremea lui, fiind Veyronul din anii '90. de fapt, McLaren din '90, cu motorul de BMW inca mai bate 99% din masinile super sport de azi. inclusiv veyronul, pana pe la 250kmh parca.
Cine īnţelege .. īnţelege
Acel motor avea datele următoare 6.1 Liter V12 engine. 627 hp with a 0-60 mph time of 3.1 seconds and a top speed of 230-240 mph. la vremea aia, mai multe date google
Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
asteapta si alte modele, sau poate la tine pe strada stau altfel lucrurile.
Viitorul sună bine pentru Bmw Motorul M5 (F10) va avea un motor V8 Twin-Turbo..M5 va avea un V8 de 4,4 litri, twin-turbo, ce va dezvoltă 555 CP anul ăsta va fi


Quote:
Originally Posted by dolb View Post
comunitatea 4t = o turma ! No offence !
cei care au votat pe acolo..au votat ca au un amarat de 316 sau ca sunt fani! nicidecum nu au cantarit lucrurile !
99% din voturile , din poll sunt date ori de necunoscatori, ori de oameni care isi iubesc bmw-ul, merc-ul , audi-ul, ori de oameni care nu au condus in viata lor un AMG , M sau RS.
Dolb imi place sesizarea dar scopul poll-ului nu a fost doar pe cei cu M, AMG, RS-uri..ci pentru toti ..la ce visează, ce cred că le este number one-ul lor, ce date ştiu etc,.. etc Nu cred că tu nu ai votat apoi dacă votul tău de proprietar de 2,0tdi spre AMG ..este sau nu indreptatit ..ci pur si simplu īţi respectăm doleanţele, ai face bine să respecţi la rāndul tău pe ale celor care au votat
Quote:
Originally Posted by indianu12 View Post

De atat de bune ce erau BMW-urile le tineam maxim un an, dar deh ca fan luam altul ca poate il nimerisem prost si tot cautam scuze(adevarul e ca mi-a luat mult prea mult timp sa realizez ca imi bat joc de banii mei).
O maşina ..nu o nimereşti proastă etc, ci o exploatezi prost..am văzut cazuri
nu zic că ar fi cazul tău dar nici nu exclud aceasta posibilitate.
. Cert e că numai M-ul tău a cedat după 100,000 de km, măi să fie,
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 20:32   #1253
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

bodyspeed ok.. dar nu poti sa zici ca BMW , recte M , este mai tare doar pt ca au votat mai multi in poll (asa cum s-a zis ).
PS: eu am votat ca am condus.. RS, M , si AMG Nu ca detin..
Numele in topic este "AMG vs M vs RS," nu "Ce ti-ar placea? M, AMG, RS ."

Oftica e mare..stiu !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 09:55   #1254
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by dolb View Post

Numele in topic este "AMG vs M vs RS," nu "Ce ti-ar placea? M, AMG, RS ."
Quote:
Originally Posted by dolb
PS: eu am votat ca am condus.. RS, M , si AMG Nu ca detin..
Că ai condus, că ai avut un oarecare feeling asupra mărci x mai mult decāt asupra mărci y , că proprietarul lui z era mai mulţumit decāt proprietarul y şi tot aşa, aceasta īntāmplare este caz aparte nu se generalizează, ca fiind x mai bună ca y, ci votul in cazul de faţă se face fie că ai condus/că īţi place/ stii anumite lucruri care pe tine la nivel de percepere, īnţelegere ca om sunt net peste celelate lucruri pe care le ştii despre celelate mărci
Numele topicului e "AMG vs M vs RS" nu Dacă le-ai condus/atins/văzut live? "AMG vs M vs RS,?",
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 12:05   #1255
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Eu le urasc pe toate. Se pune?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 13:49   #1256
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

M-ul a avut pe M3 E-46 o serie de motoare cu probleme de ungere in curbe, mai mult sau mai putin recunoscuta de ei, dar cu motoare schimbate pe garatie, cu putin scandal in RO.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 14:54   #1257
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
M-ul a avut pe M3 E-46 o serie de motoare cu probleme de ungere in curbe, mai mult sau mai putin recunoscuta de ei, dar cu motoare schimbate pe garatie, cu putin scandal in RO.
Problema asta am mai citit-o odată pe un alt forum dedicat mărcii, nu ştiam cāt de cunoscută e treaba
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 18:30   #1258
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

A fost o problema de ungere a cuzinetilor aparuta in primul an de productie al motorului care ducea pana la calare. In pricipiu a fost semnalata pe circuite, in curbe , datorita acceleratiei laterale. La aproximativ un an (2002), BMW a dat comunicat de retragere si inlocuire gratuita a unor parti din motor pt a remedia problema. Motorul meu este 2001 si are certificatul ce atestata upgrade-ul. Nu a avut niciodata vreo problema de cand il am.

Quote:
Originally Posted by bodyspeed View Post

Viitorul sună bine pentru Bmw Motorul M5 (F10) va avea un motor V8 Twin-Turbo..M5 va avea un V8 de 4,4 litri, twin-turbo, ce va dezvoltă 555 CP anul ăsta va fi
Viitorul suna chiar mai bine decat ce scrii tu acolo: minim 570 HP, Kinetic Energy Regeneration System (tehnologie Formula 1), sasiu reproiectat integral din aluminiu, uz de materiale compozite.


Last edited by UNLORD; 03-01-10 at 18:43.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 19:20   #1259
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Si daca tot vorbeam de motorul biturbo de M, sa reamintim ca la ora actuala, instalat pe magadoaia de X5, formeaza cel performant SUV al momentului:http://www.caranddriver.com/reviews/...mparison_tests

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 18:47   #1260
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Referitor la greutatea 6.2 V8 AMG...are cam 2-3 KG In minus fata de motorul de pe M5.
Este mai usor cu 3 kg decat v8 de la m3, comparand cu m5, diferenta este mai mare.

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Eu sunt curios cine le-a cantarit.
Engine weight :
E63 : 202 kg
M3 V8 : 202 kg
M5 V10 : 240 kg

Surse :
http://www.bimmerfest.com/pdf/BMW-M3...nformation.pdf
http://www.daimler.com/Projects/c2c/...version_en.pdf


Anyway, daca m5-ul va fii dotat cu acelasi motor de pe x5/6-m , amg-ul va ramane singura varianta aspirata din clasa asta.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -