Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-10, 10:25   #1291
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by b_gt View Post
un interior urat...am vazut si pe un M
Tie iti place sa conduci ? Ca observ ca vb doar de interioare ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 14:33   #1292
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by b_gt View Post
m ul a ramas istorie..o masina de clasa medie acum. amg este exclusivista are nume...calitate..imagine...
nasol in cazul asta, ca AMG, intruchiparea exclusivismului, a numelui, calitatii si imaginii ia bataie pe circuit de la o masina de clasa medie. te face sa te intrebi daca merita banii, AMG-ul ala..
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 15:11   #1293
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

intradevar, modelele anterioare amg nu erau foarte competitive pe circuit (nu slabe, doar putin in spatele M-urilor), nu de alta dar nici nu era obiectivul lor principal. Mai nou cu black series si directia brand-ului AMG au lucrat pe partea asta, devenind chiar interesante. Sa vedem noul m3 gts
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 16:34   #1294
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: AMG vs. M vs. RS

O masina o alegi pt senzatia oferita si mai putin pt performante asa ca aleg M-ul .
Goose is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 22:43   #1295
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Pana una alta noul E 63 AMG face legea in clasa lui, sa vedem ce va face noul M5.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:22   #1296
Alexandu.Filimon

Stock
 
Alexandu.Filimon's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 5
Default Re: AMG vs. M vs. RS

eu unul as opta pt 63 amg.m5 nu e depasit dar sunt cam satul,nu ca nu ar fii la fel de bun ca in prima zi.cum zicea cineva mai sus,sa vedem noul m5 ce poate.nu sunt fan audi,dar motorul de pe rs6 suna bine(si pe laborgini) cu stabilitatea nu cred ca sta prea bine fiind integrala si grea.la alea mai mici fara nici o ezitare M3,iar la alea mari,(nu ma intereseaza ca nu pune puterea jos ca altele) S65
Alexandu.Filimon is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:23   #1297
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Un + pentru RS6 este potentialul mare de upgrade, ajungi lejer la 730+ CP fara sa te arzi la buzunar. M5 si E63 sunt aspirate dar probabil urmatorul M5 o sa aiba acelasi motor de pe X5/6 M deci biturbo.

Quote:
cu stabilitatea nu cred ca sta prea bine fiind integrala
Aici nu prea ai nimerit-o. Si GT-R e AWD si sta bine cu stabilitatea, si Evo/STI sunt integrale, si Gallardo/Murcielago si multe altele. Ah, si sunt si grele pe deasupra .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:31   #1298
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Un + pentru RS6 este potentialul mare de upgrade, ajungi lejer la 730+ CP fara sa te arzi la buzunar. M5 si E63 sunt aspirate dar probabil urmatorul M5 o sa aiba acelasi motor de pe X5/6 M deci biturbo.



Aici nu prea ai nimerit-o. Si GT-R e AWD si sta bine cu stabilitatea, si Evo/STI sunt integrale, si Gallardo/Murcielago si multe altele. Ah, si sunt si grele pe deasupra .
Nush cat de lejer ajunge la 730 de cai,da greutatea o da de gol,la 730 de cai merge ca alte masini cu cai mai putini. Cu ce te incalzeste ca ai sute de cai in cazu asta?
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:37   #1299
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Pai un soft, o evacuare si chestii d'astea, eu cred ca este lejer. Sa duci un M5 la 730+ CP te costa de 10 ori mai mult. Iar RS6 la 730CP merge ca un sedan/avant de 2 tone AWD la 730CP, nimic in plus, nimic in minus.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:40   #1300
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai un soft, o evacuare si chestii d'astea, eu cred ca este lejer. Sa duci un M5 la 730+ CP te costa de 10 ori mai mult. Iar RS6 la 730CP merge ca un sedan/avant de 2 tone AWD la 730CP, nimic in plus, nimic in minus.
Poi nu am zis eu ca ajunge greu,este normal e un motor pe benzina cu turbo,eu ma refer la performantele masinii. Cu ce ma incalzeste ca are nu stiu cate sute de cai,daca ea are performantele unei masini cu un numarr (considerent) de cai mai putini.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:45   #1301
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Pai normal ca exista masini cu mai putini CP care sa fie la fel de performante sau mai performante. Nu ai cum sa ai tot confortul, toate dotarile din lume, AWD si toate cele si sa cantaresti 1000KG. Daca vreau sa stau in fiare dar sa am senzatii tari imi cumpar un Caterham, varianta cea mai buna si dau fum la orice sedan/break premium de 1.5-2.0 tone pe circuit, indiferent ca e Audi, BMW, Merc, Lexus sau altceva.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:47   #1302
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai normal ca exista masini cu mai putini CP care sa fie la fel de performante sau mai performante. Nu ai cum sa ai tot confortul, toate dotarile din lume, AWD si toate cele si sa cantaresti 1000KG. Daca vreau sa stau in fiare dar sa am senzatii tari imi cumpar un Caterham, varianta cea mai buna si dau fum la orice sedan/break premium de 1.5-2.0 tone pe circuit, indiferent ca e Audi, BMW, Merc, Lexus sau altceva.
Eu nu faceam referire la masini speciale pentru circuit usurate si etc.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:22   #1303
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Poi nu am zis eu ca ajunge greu,este normal e un motor pe benzina cu turbo,eu ma refer la performantele masinii. Cu ce ma incalzeste ca are nu stiu cate sute de cai,daca ea are performantele unei masini cu un numarr (considerent) de cai mai putini.
Asta nu ti se pare performant pentru 5 locuri ? :

https://www.youtube.com/watch?v=trLRDKgbMNQ

https://www.youtube.com/watch?v=o-2kPwgwvmY

https://www.youtube.com/watch?v=mu0CD...eature=channel

Mie da, mi-ar fi greu sa aleg intre E63 si RS6, dar stiind ce bestie devine dupa MTM plus faptul ca este 4x4 (all time wheather fun) as stii pe ce sa arunc 100.000 euro )
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 20:11   #1304
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Asta nu ti se pare performant pentru 5 locuri ? :

https://www.youtube.com/watch?v=trLRDKgbMNQ

https://www.youtube.com/watch?v=o-2kPwgwvmY

https://www.youtube.com/watch?v=mu0CD...eature=channel

Mie da, mi-ar fi greu sa aleg intre E63 si RS6, dar stiind ce bestie devine dupa MTM plus faptul ca este 4x4 (all time wheather fun) as stii pe ce sa arunc 100.000 euro )
Motorul turbo este avantajul RS6 dar sasiul cam lasa de dorit.
Cum spun si in AMS.
'' In ciuda tractiunii integrale permanente, RS6 nu exceleaza la capitolul agilitate, fiind clar subvirator.''
''RS6 este un campion al autostrazii, puternicul sau motor V10 Biturbo si tractiunea integrala sunt principalele atuuri. Manevrabilitatea redusa il penalizeaza drastic.''
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 20:22   #1305
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Eu cred ca sasiul este bun, ceea ce il penalizeaza este greutatea mare (2 done).
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -