Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-11, 14:26   #2191
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Subvirator dar nu chiar totdeauna : https://www.youtube.com/watch?v=2mcmvkBkVeg
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 01:05   #2192
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Subvirator dar nu chiar totdeauna : https://www.youtube.com/watch?v=2mcmvkBkVeg
Ma faci sa rad la ce prostie ai scos )) Chiar Chris Harris iti arata ca masina este subviratoare, dar o poti face supraviratoare prin artificii de soferie. Artificii de gen le poti face doar cand ai loc, timp si in anumite circumstante (gradul curbei, pavajul, etc..).

Definitia de masina subviratoare nu tine de artificii de soferie sau de joaca cu tractiunea, tine fix de sasiu - tren de rulare.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 01:48   #2193
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Am crezut ca va veti da seama de natura amuzanta in care e tratata problema de catre Chris (am uitat smile-urile la capatul post-ului , sorry ) se si vede cum partea frontala refuza sa fuga catre centrul virajului. In alta ordine de idei, mi se pare o oarecare evolutie fata de rs4 b7 de ex. dar mai au de lucrat pana sa il vedem pe Ken Block intr-un Audi.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 07:25   #2194
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Am crezut ca va veti da seama de natura amuzanta in care e tratata problema de catre Chris (am uitat smile-urile la capatul post-ului , sorry ) se si vede cum partea frontala refuza sa fuga catre centrul virajului. In alta ordine de idei, mi se pare o oarecare evolutie fata de rs4 b7 de ex. dar mai au de lucrat pana sa il vedem pe Ken Block intr-un Audi.
OK, acum inteleg ))

Pai sa sti ca si RS4 B7 cu artificiul de gen sau/si la viteza mica, unde-l ajuta motorul mai bine, reusesti sa-l faci supravirator cam la fel cum face Chris Harris.
Oricum RS4 B7 este una din cele mai reusite Audi facute vre-odata, f misto masina.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 09:34   #2195
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
esti hilar , pe bune.cu cateva pagini in spate te bateai cu pumnii in piept pt 1 secunda care o avea in fata audi-ul.acum ca e invers treaba n-are nici o relevanta si totul e o consipratie impotriva audi
Mai citeste o data posturile si poate o sa intelegi ce ziceam eu. Nu ma bateam cu pumnii in piept sa cumperi Audi pentru secunda aia ci aratam unor aplaudaci ca situatia nu e cum cred ei si anume M-urile asa rapide pe cat si-ar dori.

@ GTR & co - asa cum RS este subvirator si M-ul este supravirator, care e smecheria ? Ca sa nu mai spun ca o spuneti de parca s-ar comporta ca Vectra OPC. Acum sigur o sa vii cu o explicatie dubioasa in care te legi de sasiu, etc. Daca intri in viraj si dai blana Audi subvireaza, M-ul supravireaza. Ar fi misto sa fie totul neutru dar mai greu.

RS5-ul mi se pare o masina foarte misto, design de nota 10, interior la fel, masina civilizata, AWD (mai usor de condus blana decat un RWD de catre un sofer normal, utilizabil tot anul), cutie meseriasa, etc. Plus ca inclusiv pe circuit desi nu stiu cine sta toata ziua acolo se descurca bine.

LE @ GTR - de ce crezi ca RS4 este ajutat mai mult de motor, are acelasi 4.2 intr-o forma mai veche cu 30 CP mai putin. Sau te referi ca e pozitionat mai in fata ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 10:14   #2196
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Mai citeste o data posturile si poate o sa intelegi ce ziceam eu. Nu ma bateam cu pumnii in piept sa cumperi Audi pentru secunda aia ci aratam unor aplaudaci ca situatia nu e cum cred ei si anume M-urile asa rapide pe cat si-ar dori.

@ GTR & co - asa cum RS este subvirator si M-ul este supravirator, care e smecheria ? Ca sa nu mai spun ca o spuneti de parca s-ar comporta ca Vectra OPC. Acum sigur o sa vii cu o explicatie dubioasa in care te legi de sasiu, etc. Daca intri in viraj si dai blana Audi subvireaza, M-ul supravireaza. Ar fi misto sa fie totul neutru dar mai greu.

RS5-ul mi se pare o masina foarte misto, design de nota 10, interior la fel, masina civilizata, AWD (mai usor de condus blana decat un RWD de catre un sofer normal, utilizabil tot anul), cutie meseriasa, etc. Plus ca inclusiv pe circuit desi nu stiu cine sta toata ziua acolo se descurca bine.

LE @ GTR - de ce crezi ca RS4 este ajutat mai mult de motor, are acelasi 4.2 intr-o forma mai veche cu 30 CP mai putin. Sau te referi ca e pozitionat mai in fata ?
Pai diferenta intre subvirator si supravirator este enorma, la subvirare esti absolut PA, adica te duci spre exteriorul curbei (contrasens sau sant, balustrada, etc.) fara posibilitate de redresare (ai noroc daca apuci sa reduci viteza), la supraviratoare in mare parte din cazuri redresarea este posibila.

La RS4 ma refeream ca poate fi dat de fund doar prin tractiune, adica prin derapajul rotilor care nu este posibil decat in treapta 1 si rareori a 2-a.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 10:20   #2197
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Cred ca GTR facea referire la RS4 in comparatie cu S4. Nu le-am condus pe cele doua dar din ce declara lumea S4-le cica ar fi mai bun din cauza masei reduse pe puntea fata si optimizarea sasiului, fiind singura care se apropie la dinamica de R8.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 17:04   #2198
exhibition_119

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Re: AMG vs. M vs. RS

e adevarat ca motoarele de mercedes suna cel mai bine....daca le scoti pe circuit M-urile standard si cele facute de g power(M5), chiar seria 7 sunt peste mercedes e-63amg, brabus rocket respectiv s63 amg...pana nu de curand audi rs6..si rs6 mtm au fost peste cele 2...dar timpul a trecut.daca vb de bmw m5 g power rs, brabus rocket si audi rs6 mtm situatia sta in felul urmator:diferenta dintre bmw si brabus este mare in afara de acceleratia 0-100.... la acceleratii de la 0-200km/h respectiv 0-300km/h...audi nici nu intra in discutie(mtm-ul)... ptr k n are cu ce....sunt masini bune toate....dar la performante bmw deocamdata este nr 1..e valabil si ptr m3,c63 amg,audi rs4...
exhibition_119 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 17:08   #2199
exhibition_119

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Re: AMG vs. M vs. RS

nissan ul gtr este de departe cea mai buna...e AWD..transmite cel mai bine puterea la roti si pe autobanda nu face un m5 dar pe un drum normal unde tre sa mai si rotesti volanul m5 ul n are nici o sansa.. nu e nimik pe piata mai bun ca nissan ul la aceeasi bani.....
exhibition_119 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 19:52   #2200
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by exhibition_119 View Post
nissan ul gtr este de departe cea mai buna..... nu e nimik pe piata mai bun ca nissan ul la aceeasi bani.....
Buna ziua,da-mi toporul...capra mea este la voi?
GTA is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 01:13   #2201
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by exhibition_119 View Post
nissan ul gtr este de departe cea mai buna...e AWD..transmite cel mai bine puterea la roti si pe autobanda nu face un m5 dar pe un drum normal unde tre sa mai si rotesti volanul m5 ul n are nici o sansa.. nu e nimik pe piata mai bun ca nissan ul la aceeasi bani.....
noroc cu tine, altfel uitasem ca o masina mai tre sa mearga si pe drum virajat
app, ti-ai luat pastila de inima de dimineata?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 02:24   #2202
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by exhibition_119 View Post
nissan ul gtr este de departe cea mai buna...e AWD..transmite cel mai bine puterea la roti si pe autobanda nu face un m5 dar pe un drum normal unde tre sa mai si rotesti volanul m5 ul n are nici o sansa.. nu e nimik pe piata mai bun ca nissan ul la aceeasi bani.....
Nu trebuia sa le mai puna volane la masini ) Sa mearga doar drept )
du0n is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 11:30   #2203
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: AMG vs. M vs. RS

pharaon is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 11:13   #2204
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ezra Dyer of Automobile magazine once suggested that "...car magazines generally regard the M3 the same way a four-year-old regards Santa Claus
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 23-03-11, 22:39   #2205
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

C63 AMG COUPE :

Plusuri :
Motor
Aspect exterior (poate concura cu RS5 si M3-ul )
Interior foarte frumos si echilibrat

Minusuri :
Cutia (ma asteptam la un dublu ambreiaj nu la banalul convertizor) , totusi cica schimba bine
Greutatea (pe site-ul mercedes romania apare cu aceasi greutate ca si sedan-ul, sper tousi sa fie o greseala de tipar)

https://www.youtube.com/watch?v=kcoZE...layer_embedded
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012_C63_AMG_Coupe_4a_jpg_900x900_q100.jpg
Views:	66
Size:	360.1 KB
ID:	1932634   Click image for larger version

Name:	2012_C63_AMG_Coupe_20_jpg_900x900_q100.jpg
Views:	67
Size:	331.3 KB
ID:	1932635   Click image for larger version

Name:	2012_C63_AMG_Coupe_5a_jpg_900x900_q100.jpg
Views:	56
Size:	358.8 KB
ID:	1932636  

Click image for larger version

Name:	2012_C63_AMG_Coupe_21_jpg_900x900_q100.jpg
Views:	83
Size:	330.1 KB
ID:	1932637   Click image for larger version

Name:	2012_C63_AMG_Coupe_22_jpg_900x900_q100.jpg
Views:	60
Size:	320.5 KB
ID:	1932638  
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -