Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-09, 14:32   #211
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Dar A2 cum ti se pare ? Sau A/B/R - Klasse ?
A2 si A klasse mi se par cel putin urate.
B si R sunt monovolume, imi plac constientizand lucrul asta, nu pot sa le compar cu un sedan sau un hatchback la frumusete. Au totusi un "ceva" specific mercedes si privite din prisma claselor in care se afla sunt masini frumoase.
Si da mi se par mai frumoase decat X6 si seria 5 GT din orice punct de vedere (daca asta era punctul de comparatie)

Seria 5 arata ok (sa nu creada cineva ca o consider o masina urata), dar pentru mine pare lipsita de stralucire (am o parere neutra fata de BMW ca marca).
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 10:57   #212
ceobyy

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 187
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

BMW, superioare tehnic (se potrivesc persoenelor puternice, dinamice )
Mercedes mai elgante, pentru persoane instarite un pic mai in varsta, calme elgante
Audi frumos A4-ul , probabil undeva intre cele 2 de mai sus, numai ca tractiune fata

BMW a introdus adevaratul computer de masina pe seria 7. Toata lumea l-a blamat. Dar cine ii punea sa isi bage nasul in el daca erau antitehnica. Toati baietii alearga cu masinile sa faca sa dreaga ceva la soft, folosesc tot felul de chinezarii pentru a schimba softul. BMW le-a dat pasionatilor o unealta puternica de a-si customiza singuri masina. Cine nu e in stare sa nu se bage :P. Sa o foloseasca ca pe o masina normala, bagi chei ai plecat. Si atat de controversatul sistem il baga si mercedes si audi si cine mai vrea sa fie in top.
__________________
BMW e39 525 TDS, diesel rulez

Last edited by ceobyy; 29-11-09 at 11:13.
ceobyy is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 12:49   #213
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Regele a murit, traiasca Regele! Adevarul e ca desi a avut design controversat, Bangle a avut succes comercial nemaintalnit de BMW. Seria 5-ul trecut mi-a placut oricum destul de mult la design ca era mai indraznet. Pe lista de reprosuri era interiorul cam cacacios, Dar acum cred ca nu mai reprezinta osta o problema:





Mamaaaaa, ce frumos e F10-le....e mai luxos si decat seria 7 F02-ul, cu mult peste E60 de acuma, sau E65.....si ma bucur f tare ca au bagat si eu franele regenerative ....si aspectul e mai apropiat de E39 decat E60

Last edited by Gixer; 29-11-09 at 12:52.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 13:37   #214
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mi se pare mie sau botul e mai aplatizat, astfel incat sa semene mai mult cu septarul?
Farurile si stopurile ca design aduc ceva nou. E destul de frumos, dar parca sunt linii care se mai intalnesc si la alte marci. Eram obisnuit cu designul anterior, care parca era putin mai aparte. Nu ma indoiesc nici de performantele motorului, doar la consum nu am certitudini. Mai toti producatorii o dau pe consumuri mici, chiar si la ditamai masinile.
O mica remarca: meniul din bord seamana izbitor cu Audi. Cele 4 ceasuri din bord, simbolizand 4 cercuri erau mult folosite de Audi. Ar mai fi si unele butoane ca asemanare, dar asta e. Sa speram ca va fi un succes, spre bucuria fanilor marcii bavareze, si spre motivarea concurentei de a produce masini mai bune.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 13:02   #215
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Deja bmw-urile astea noi le au pe toate, si mi se pare ca seria 5 asta nou e cam peste e-classe ....mai ales in design si ergonomie in interior . M-am urcat in e-classe asta nou la lansare si pararea ma e ca au facut o prostie cu noua consola centrala ...vechea consola mi se pare mult mai frumoasa si trebuiau sa o imbunatatesca pe aia si nu sa o schimbe complet cu ceva mai urat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2010-mercedes-e63-amg_11.jpg
Views:	105
Size:	352.8 KB
ID:	1200880   Click image for larger version

Name:	img_09011804-copy1.jpg
Views:	98
Size:	174.3 KB
ID:	1200881   Click image for larger version

Name:	E-classe-Interior.jpg
Views:	81
Size:	189.7 KB
ID:	1200882  

Click image for larger version

Name:	Dash.jpg
Views:	85
Size:	34.4 KB
ID:	1200883   Click image for larger version

Name:	0905_04_z+2010_bMW_5-series_gran_turismo+front_passenger_interior.jpg
Views:	98
Size:	26.5 KB
ID:	1200884  
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 18:22   #216
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
Mi se pare mie sau botul e mai aplatizat, astfel incat sa semene mai mult cu septarul?
Farurile si stopurile ca design aduc ceva nou. E destul de frumos, dar parca sunt linii care se mai intalnesc si la alte marci. Eram obisnuit cu designul anterior, care parca era putin mai aparte. Nu ma indoiesc nici de performantele motorului, doar la consum nu am certitudini. Mai toti producatorii o dau pe consumuri mici, chiar si la ditamai masinile.
O mica remarca: meniul din bord seamana izbitor cu Audi. Cele 4 ceasuri din bord, simbolizand 4 cercuri erau mult folosite de Audi. Ar mai fi si unele butoane ca asemanare, dar asta e. Sa speram ca va fi un succes, spre bucuria fanilor marcii bavareze, si spre motivarea concurentei de a produce masini mai bune.

imita si ei ca sa aiba succes.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	0 (117).JPG
Views:	133
Size:	1.40 MB
ID:	1201594  
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 19:47   #217
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
imita si ei ca sa aiba succes.
10x
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 10:08   #218
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

dar cu A8-ul nou 2011 nu pune nimeni poze?
arata extraordinar de bine.
AR33COP is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 16:18   #219
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

A8-ul a aparut de cateva zile si observi si eu ca nu spune nimeni nimic. Probabil fanii audi sunt dezamagiti de design care nu vine cu nimic in plus fata de A4 decat niste culori la leduri. Interiorul e f frumos.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 17:11   #220
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

arata foarte bine.insa nu mi-as lua una la varsta asta.nici 7 si nici S.sint masini pentru tatici viitori bunici.
AR33COP is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 17:46   #221
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
A8-ul a aparut de cateva zile si observi si eu ca nu spune nimeni nimic. Probabil fanii audi sunt dezamagiti de design care nu vine cu nimic in plus fata de A4 decat niste culori la leduri. Interiorul e f frumos.
Masina arata bine, nu prea vad cum ai putea fi dezamagit de design, mai ales ca fan al marcii.

Daca are cineva poze sa le posteze aici, atat cu exteriorul cat si cu interiorul, eu cel putin nu am vazut niciuna la interior dar aici este capitolul unde am cele mai mari asteptari, capitolul unde Audi exceleaza, mai ales in ultimul timp.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 17:57   #222
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

https://www.4tuning.ro/poze/Masini-No...iami-5689.html
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 18:10   #223
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Masina arata bine, nu prea vad cum ai putea fi dezamagit de design, mai ales ca fan al marcii.

Daca are cineva poze sa le posteze aici, atat cu exteriorul cat si cu interiorul, eu cel putin nu am vazut niciuna la interior dar aici este capitolul unde am cele mai mari asteptari, capitolul unde Audi exceleaza, mai ales in ultimul timp.
Masina e mare si rotunda, nu prea vad ce s-a schimbat la design, cum zicea cineva, audi face aceeleasi modele doar de marimi diferite, arata destul de bine, insa ledurile alea la faruri urcate in sus arata chiar rau si nu arata bine, strica linia masinii dupa mine, da ai dreptate are un interior frumos desi volanul nu prea imi place.Cele mai frumoase volanuri dupa mine le face BMW, nici cele de la Mercedes nu-mi prea plac.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 19:53   #224
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ca fan al marcii BMW cu siguranta observi ca acest lucru, pastrarea identitatii brand-ului, este prezent si la BMW si la Saab si la Alfa Romeo si la Volvo. Ar fi o greseala sa faci modelele total diferite intre ele deci faptul ca exista similaritati intre diferitele masini Audi nu este un lucru rau dar dupa cum am spus este prezent si la multe alte firme.

Intr-adevar, interiorul este superb, mai frumos decat ma asteptam si sincer ma asteptam la multe. Apreciez ca pastreaza o parte din stilul vechiului A8 si ca este diferit de orice model din gama, asa cum trebuie sa se prezinte nava amiral.

In faptul ca este mare nu vad nimic ciudat, doar la nava amiral, limuzina de lux te astepti sa fie mare, nu am vazut niciun model de A8/7xx/S Klasse sa fie mic. Rotund, nu prea si chiar daca ar fi inseamna ca asta este design-ul brand-ului dar uitandu-ma la poza asta ( https://www.4tuning.ro/poze/Masini-No...za-186321.html ) nu vad ceva excesiv de rotund incat sa necesite observatie .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 20:07   #225
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

exterior: designul pastreaza liniile A8-urilor anterioare, si pastreaza si liniile gamei actuale de modele Audi in acelasi timp. e o masina frumoasa daca imi permiteti sa fiu subiectiv. asezarea ledurilor in faruri este specifica intregii game, iar daca pentru unii asta inseamna doar: Audi face masini la fel... nu e problema mea. Daca toate bmw au angel eyes inseamna ca bmw face toate masinile la fel? nu cred.

interior: depaseste asteptarile in materie de lux, dotari, functionalitate, etc

Last edited by CLM_Audi; 03-12-09 at 20:20.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -