Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-11, 13:56   #1111
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

M-am uitat mult la conceptul ăsta, cred că e cea mai reuşită reeditare a unui model vechi de succes de pe piaţă, incomparabil cu erorile gen New Beetle sau Mini..
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 14:30   #1112
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mini ti se pare o eroare? Mie mi se pare super misto masinuta, in spiritul celei vechi. Ca si New Beetle. Nu mi-as cumpara, dar mi se par super ok. Si daca nu ma insel, au avut si succse, tu la ce te referi cand spui ca sunt erori? Mini cel putin are un apect retro autentic, atat exterior cat si interior si o mecanica de bmw cu fwd. Adica, best of both worlds.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 14:37   #1113
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ok, ai dreptate.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 15:41   #1114
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

a3ds is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 15:44   #1115
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Ignoră postul (şi părerea mea), nu simt nevoia unei discuţii īn contradictoriu cu tine pentru că stilul tău de argumentare e prea agresiv pentru mine. Consideră din oficiu că tu ai dreptate şi că părerile mele sunt greşite, observi că recunosc public asta mereu şi aşa toată lumea e mulţumită.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 15:47   #1116
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Eu nu sunt multumit. Daca tot zici "x sucks", ar fi frumos, de dragul discutiei, sa aduci un argument. Promit sa fiu bland, deloc agresiv, nevarsatoriu de sange nevinovat.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 15:59   #1117
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu nu sunt multumit. Daca tot zici "x sucks", ar fi frumos, de dragul discutiei, sa aduci un argument. Promit sa fiu bland, deloc agresiv, nevarsatoriu de sange nevinovat.
Īmi pare sincer rău că nu reuşesc să te mulţumesc.
Nu continui discuţia argumentānd despre Mini şi VW īntr-un topic despre BMW, Audi şi Mercedes. Risc să fiu off-topic, şi n-ar fi frumos tocmai din partea mea.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 16:01   #1118
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Pai mini=bmw, beetle-vw-vag-audi, nu esti offtopic.

In fine, cum vrei. O sa incerc sa nu ma mai adresez onor domniei dvs.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 16:19   #1119
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
a)Pai mini=bmw, beetle-vw-vag-audi, nu esti offtopic.

b)In fine, cum vrei. O sa incerc sa nu ma mai adresez onor domniei dvs.
a) ai dreptate, serios.
b) cum vrei, nu mă deranjează nici dacă mă īntrebi/combaţi, nici daca nu.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 16:20   #1120
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
M-am uitat mult la conceptul ăsta, cred că e cea mai reuşită reeditare a unui model vechi de succes de pe piaţă, incomparabil cu erorile gen New Beetle sau Mini..

acuma ramane de vazut daca se va ridica si la nivelu asteptarilor sau macar undeva pe aproape fata de ce a fost primu model.

din fata e putin cam futuristica masina dar designul spatelui si stopurile imi plac la nebunie.imi place ca intr-o oarecare forma au pastra liniile si designul primului.aaa si sper sa nu vina cu eleronu ala acolo , daca nu il scot de tot macar sa-l regandeasca si sa-l faca putin mai frumos
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 17:33   #1121
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mi se pare mai agresiv ca design primul.
Al doilea as zice ca e creionat pentru generatia cool-gadget.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 19:35   #1122
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
M-am uitat mult la conceptul ăsta, cred că e cea mai reuşită reeditare a unui model vechi de succes de pe piaţă, incomparabil cu erorile gen New Beetle sau Mini..
Este f. tare modelul, sper sa il scoata Audi si normal ca e ceva mult mai special decat Mini si Beetle ... despre erori ... Mini a fost un super hit, nici BMW nu se asteptau, in plus e o masina f. reusita tehnic. Despre Beetle ... la partea tehnica este un esec, designul este infect iar succes pe piata nu prea a avut decat in SUA (nu extraordinar), in Europa chiar a fost un dezastru.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 21:50   #1123
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Este f. tare modelul, sper sa il scoata Audi si normal ca e ceva mult mai special decat Mini si Beetle ... despre erori ... Mini a fost un super hit, nici BMW nu se asteptau, in plus e o masina f. reusita tehnic. Despre Beetle ... la partea tehnica este un esec, designul este infect iar succes pe piata nu prea a avut decat in SUA (nu extraordinar), in Europa chiar a fost un dezastru.
Despre Beetle e cum spui, iar despre Mini... n-am insistat pentru că sunt păreri subiective iar eu recunosc sincer că privesc puţin dubios piaţa auto. Dar să explic, vorba lui a3ds, dacă tot arunc o treabă, s-o şi susţin: Mini era o maşină britanică pursānge, şic, ieftină, cu un aer boem şi uşor rebel. A devenit o chestie cu multă electronică, scumpă, (extrem de scumpă), cu tente nemţeşti prea pronunţate. A devenit o maşină de fiţe, un "must have" pentru orice băiat de cafenea centrală. O eroare, din punctul meu de vedere, prea puţin important faţă cu valul nou de fani care şi-ar tatua-o īn loc de ancoră şi sirenă.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 22:17   #1124
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

aleks, ai inbox-ul plin.Scuze de off.

Last edited by aleks; 21-02-11 at 23:22. Reason: gata, s-a rezolvat.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 22:39   #1125
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Despre Beetle e cum spui, iar despre Mini... n-am insistat pentru că sunt păreri subiective iar eu recunosc sincer că privesc puţin dubios piaţa auto. Dar să explic, vorba lui a3ds, dacă tot arunc o treabă, s-o şi susţin: Mini era o maşină britanică pursānge, şic, ieftină, cu un aer boem şi uşor rebel. A devenit o chestie cu multă electronică, scumpă, (extrem de scumpă), cu tente nemţeşti prea pronunţate. A devenit o maşină de fiţe, un "must have" pentru orice băiat de cafenea centrală. O eroare, din punctul meu de vedere, prea puţin important faţă cu valul nou de fani care şi-ar tatua-o īn loc de ancoră şi sirenă.
Eu personal nu halesc Mini-ul nici cu lamaie, mai ales din cauza pretului dar si a designului funny-gayish pe care il are. In plus, in afara granitelor, am vazut enervant de multe si nu neaparat conduse de fitzosi. Am vazut o gramada de babaciuni, tineri si oameni normali la volan. Si crede-ma ca sunt si in Bucuesti posesori ok de Mini, fara fitze inchipuite. De multe ori, noi doar judecam dupa aparente, fara sa vrem pt ca intradevar sunt si multi oameni care lasa impresii proaste, pt ca in Romania, oamenii nu sunt inca needucati, sunt multi parveniti fara creier, nevoia de etalare etc. Am si condus unul si cum ma asteptam, a fost f. misto la condus. Interiorul e bine finisat dar stilul nu e pe gustul meu, mi-a placut ca sunetul portierelor la inchidere seamana f. mult cu cel de la bimmer, atata .
Eu nu vad neaparat ca pe un lucru rau faptul ca BMW a resuscitat o firma defuncta ("celebra" industrie auto britanica) care produsese candva niste masini austere dar "şic, ieftine, cu un aer boem şi uşor rebel" si a pus-o in varful clasei mici de masini, practic a inventat clasa mica premium (acuma i se alatura si gay-carul A1). Cred ca pt firma Mini e o onoare sa ajunga din cacat, bici ...cui nu i-ar conveni ? Eu cred ca BMW nu a facut rau ceea ce a facut cu Mini (le-a adus superfrofit in conditiile in care e greu sa intri cu o firma fantomatica pe piata), doar ca eu as fi preferat un alt design, si un pret mai de bun simtz.
P.s. Din pacate BMW nu vor sa se potoleasca si au mai scos un monstru: MINI Countryman si parca vad ca si asta o sa aiba succes (afara).
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -