Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-10, 23:40   #1996
marius75r

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 21
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
daca e cu cutie automata si cu trapa s ar putea sa ma intereseze pe mine
schimbi cu un ford mondeo 2001? + diferenta ta
roverul e fara trapa si nu are cutie automata e manuala
si cam cat ar fii diferenta
marius75r is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 08:34   #1997
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marius75r View Post
roverul e fara trapa si nu are cutie automata e manuala
si cam cat ar fii diferenta
as fi fost interesat daca ar fi fost automatic si cu trapa

multumesc
player1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 08:41   #1998
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

pentru liviu1410
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	relay box rover 75.JPG
Views:	113
Size:	441.0 KB
ID:	1581748   Click image for larger version

Name:	Picture 011.jpg
Views:	79
Size:	886.6 KB
ID:	1581749   Click image for larger version

Name:	Picture 006.jpg
Views:	63
Size:	851.5 KB
ID:	1581750  

Click image for larger version

Name:	Picture 007.jpg
Views:	69
Size:	849.2 KB
ID:	1581751   Click image for larger version

Name:	Picture 009.jpg
Views:	59
Size:	873.9 KB
ID:	1581752  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 08:55   #1999
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by inseder View Post
Super masina xchris. Bravo.

Am si eu niste intrebari :
ulei am inteles ca trebuie castrol magnatec 10w-40w
ce filtru de ulei, aer, polen imi trebuie?

Ca mi-e sa nu ma duc la service si sa imi puna aia ceva aiurea sau ceva foarte scump.

Ms mult.
cel mai bine cumpara ti le tu de la orice magazin de piese pe baza certificatului de inmatriculare si apoi du te cu ele la service daca nu vrei sa ti le schimbi tu
toate filtrele fara ulei ar trebui sa fie in jur de 300 de lei (eu am dat 258. filtre MANN )

filtrul de polen il poti gasi si la 130 de lei si la 40 de lei, depinde daca vrei cu carbon sau simplu


uleiul e bun 10w-40
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 08:56   #2000
adrianu00

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 4
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Daca se intampla numai la cald, atunci iti curge (scapa) cel putin un injector. Picaturile de benzina se evapora in galeria incinsa si ineaca motorul; dupa 20-30 min. vaporii de benzina se duc, presiune de pe rampa de injectie cade de la 3.5 bar la mai putin sau chiar la 0 si injectorul nu mai picura. Cand pui contactul pompa de alimentare restabileste presiunea (instant) si motorul pleaca normal.
multumesc pt raspuns. saptamana viitoare cred ca o sa rezolv si asta si apoi, in principiu, nu ar trebui sa mai am nici un fel de probleme.
adrianu00 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 09:04   #2001
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by xchris View Post
Il poti schimba tu lejer.Ai nevoie doar de o surubelnita dreapta mai ingusta.Dai chederul jos din fata celor doua capace de langa stergatoare,sub capace ai doua dopuri de plastic cu cap de stea .Le desfaci usor fara a apasa pe surubelnita,pana se ridica la cca juma de cm.Apoi tot cu surubelnita desfaci dopurile de langa parbriz,ai canturi la fiecare dop ,doar bagi surubelnita in unul din cele 2 canturi si ridici pana iese dopul.Am omis,sa dai stergatoarele jos inainte.Dupa ce termini cu toate dopurile de plastic,apuci ornamentul de la mijlocul Lui si-l torsionezi Putin in sus pana trece de balamalele capotei.Vei vedea acolo capacul de la filtru care e prins in 2 cleme .Schimba-l si reia operatia invers.Cu ocazia asta desfa si mufa de la ecu (deconectezi bateria inainte) si cureti cele 2 mufe cu un spray contact.Ecu e chiar langa filtru si tot ai ocazia asta...

!afta!
nu vreau sa te contrazic dar nu e necesara demontarea stergatoarelor. se poate fara la cele cu volan pe partea stanga
player1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 09:05   #2002
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by xchris View Post
Ai probat?La cele mai multe calculatoare,aceastea vad doar daca exista sarcina pe portul respectiv,adica becurile au o rezistenta(ca si valoare).Dar becurile astea ar trebui sa fie calculate pe intrare pt a nu da eroare martorul.Probez eu luni daca vrei ca mi-ia dat idei....si asa am destule...


BR
astept raspuns

multumesc
player1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 09:21   #2003
xchris

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 123
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
nu vreau sa te contrazic dar nu e necesara demontarea stergatoarelor. se poate fara la cele cu volan pe partea stanga
La asta nu m-am gandit,sorry.Eu am volanul pe dreapta.

BR
xchris is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 10:26   #2004
inseder

Stage 2
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 34
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

PLayer care e treaba cu pozele postate mai sus ?
inseder is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 12:25   #2005
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by inseder View Post
PLayer care e treaba cu pozele postate mai sus ?
raspunsesem pe privat lui liviu1410 legat de o problema la instalatia de clima si nu stiam cum sa atasez poze mesajului privat

pentru a demonta ventilatorul trebuie desfacute conductele de clima de la radiatorul cu freon, asa ca mai intai trebuie eliminat freonul din instalatie iar o reincarcare costa in jur de 100-150 de lei.pentru a elimina aceasta problema in cazul in care pe viitor va trebui din nou demontat ventilatorul pentru alte interventii se decupeaza suprotul-cadru al ventilatorului.dureaza 5 minute si costa 80 de bani panza de bomfaier. in plus ai doar de castigat facand operatiunea asta

Last edited by player1; 25-07-10 at 12:38.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 12:50   #2006
inseder

Stage 2
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 34
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
raspunsesem pe privat lui liviu1410 legat de o problema la instalatia de clima si nu stiam cum sa atasez poze mesajului privat

pentru a demonta ventilatorul trebuie desfacute conductele de clima de la radiatorul cu freon, asa ca mai intai trebuie eliminat freonul din instalatie iar o reincarcare costa in jur de 100-150 de lei.pentru a elimina aceasta problema in cazul in care pe viitor va trebui din nou demontat ventilatorul pentru alte interventii se decupeaza suprotul-cadru al ventilatorului.dureaza 5 minute si costa 80 de bani panza de bomfaier. in plus ai doar de castigat facand operatiunea asta
ms tocmai operatia asta o sa o fac si eu si e bun sfatul.
inseder is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 10:38   #2007
phunk3r

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 55
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marius75r View Post
roverul e fara trapa si nu are cutie automata e manuala
si cam cat ar fii diferenta
Si un pret ceva? as fi interesat mai mult pentru piese!
phunk3r is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:22   #2008
cvbv

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 38
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare ,

pt motorul meu , 1.8 fara turbo are cineva vreo idee de ce miros a benzina gazele arse ? Am constatat asta cand am dat cu spatele cu usa deschisa . Motorul merge bine .

multumiri
cvbv is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 00:49   #2009
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
spune mi tu xchris daca sti:

cum pot "pacali" martorul de bec ars din bord in cazul in care vreau sa mi inlocuiesc becurile de la stopuri cu unele cu led?
Vad ca nu era pentru mine, dar poate te ajuta...
LED-urile au un consum mult mai mic decat becurile cu incandescenta, ceea ce ECU interpreteaza ca o rezistenta mult mai mare (LED-ul nu are propriu-zis rezistenta, d-aia vorbesc de o "interpretare", de o rezistenta echivalenta). Pentru a-l pacali trebuie sa-i "arati" o rezistenta de o valoare mult mai mica, prin conectarea unui rezistor in paralel cu consumatorul cu pricina, in cazul nostru "becul" cu LED-uri. Partea proasta la acest rezistor e ca se incalzeste ca naiba, asa ca trebuie sa asigure o putere disipata echivalenta cu a becului si sa fie plasat intr-un loc unde nu poate praji nimic. Practic degaja cam aceeasi caldura ca becul.
Ca exemplu valoric, pentru un bec de 25W ai un grup de LED-uri echivalent de vreo 3W, deci ai de "pacalit" vreo 22, sa zicem ca-i destul 20... Asta face un pic peste 1,5A curent consumat, deci e vorba de un rezistor de cca. 8 Ohm, ceramic, evident de o putere de minim 20W.
Partea proasta la genul asta de "aranjament" e ca daca ti se duce "LED"-ul, sau daca nu face contact, ECU e pacalit de rezistor si nu te avertizeaza, chiar daca nu se aprinde nimic...rezistorul ii ajunge ca sa declare ca becul e OK.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 04:32   #2010
marius75r

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 21
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by phunk3r View Post
Si un pret ceva? as fi interesat mai mult pentru piese!
2300 euro
marius75r is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -