Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-09, 09:45   #376
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: help me

Quote:
Originally Posted by kozzmote View Post
am un rover 75 2.0 cdti vreau sa fac revizia acuma de 105 mii si nu stiu cat ulei imi trebuie . in autodata v3,18 care e cea mai noua nu imi gaseste tipul motorului . dar la bmv 520;320 e acelasi tip, ce sa fac de care ulei sa cumpar si cat ?
Motor M47R, 1951 cc, DOHC, fabricat de BMW la Steyr, Austria.
Pdf-ul e copiat de la englezi, presupun ca nu contine date eronate dar nu pot garanta.
Attached Files
File Type: pdf M47r-ulei.pdf (224.6 KB, 164 views)

Last edited by workaholic_ro; 23-03-09 at 10:07.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 16:03   #377
gaitzu_yo89

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 4
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

nu demult am vazut masinuta asta prin oras...si mi-o ramas in gand...as vrea sa-mi iau si eu un 75,si am vazut ceva frumos in anglia...model 2001,full,motor 2000,diesel,92mii km...era vreo 2800 gbp..majoritatea rover75 sunt ieftine in uK dar au volan pe dreapta....vroaiam sa rog pe cineva care se pricepe sa-mi spuna si mie dak se poate face conversia la volan pe stanga si cam cat ajunge...sau dak ii mai convenabil una din germania cu volan pe stanga..ms anticipat
gaitzu_yo89 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 16:44   #378
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by gaitzu_yo89 View Post
nu demult am vazut masinuta asta prin oras...si mi-o ramas in gand...as vrea sa-mi iau si eu un 75,si am vazut ceva frumos in anglia...model 2001,full,motor 2000,diesel,92mii km...era vreo 2800 gbp..majoritatea rover75 sunt ieftine in uK dar au volan pe dreapta....vroaiam sa rog pe cineva care se pricepe sa-mi spuna si mie dak se poate face conversia la volan pe stanga si cam cat ajunge...sau dak ii mai convenabil una din germania cu volan pe stanga..ms anticipat
Am cerut informatii de la o firma britanica serioasa in urma cu vreun an. Mi-au spus sa o las balta, bataia de cap e enorma, manopera scumpa si nici nu gasesti piese. Nu-i exclus sa gasesti vreun carpaci local care sa se ofere s-o faca pa bani marunti, admitand ca gasesti un bord. Cu restul de componente poate te descurci. In fond e viata ta si te priveste cui o incredintezi, dar eu as zice sa cauti una dincoace de garla. Sunt destule, doar sa ai rabdare sa sapi.

P.S. Daca ai cumva in vedere si o varianta pe benzina V6 vezi daca are distributia schimbata, atestata cu documente. E o chestie la fel de simpla ca o operatie pe creier, engelzii le vand doar ca sa nu trebuiasca sa o faca.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.

Last edited by workaholic_ro; 01-04-09 at 16:48.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 18:26   #379
gaby26c

Stage 5
 
gaby26c's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 307
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Buna tuturor posesorilor de R 75.Va admir si ma admir de alegerea facuta,eleganta,rafinament si restul cu bani ok.Sa descriu si eu bijuteria an 2001, Cc1951 CDTI 116Cp ,interior bej,Km 156478 .De cand am luat-o (2 luni)am schimbat la ea 2 schimburi de ulei +filtru ulei la diferenta de 1 zi adica 500 km,apoi 1 singura data filtru aer ,polen si de 2 ori filtru motorina la 2000 km,placute frana spate,ansamblu tampon motor partea stanga cum te uiti la motor,pivot dreapta cu totul,si 2 bucse ce vin in prelungirea longeroanelor nu ma pricep asa ca scuze.Am o problema se prelinge apa pe la radiator in partea stanga cum te uiti la motor si am completat cam 150--200 grame de apa este normal???/Doar este umed mereu.Va salut inca odata pe toti si cati mai multi km si fara evenimente.ACUM A VENIT ERA MASINILOR RAFINATE SA NE BUCURAM DE ELE
__________________
Conduceti prudent ! Nu se merita
gaby26c is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 19:40   #380
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by gaby26c View Post
Buna tuturor posesorilor de R 75.Va admir si ma admir de alegerea facuta,eleganta,rafinament si restul cu bani ok.Sa descriu si eu bijuteria an 2001, Cc1951 CDTI 116Cp ,interior bej,Km 156478 .De cand am luat-o (2 luni)am schimbat la ea 2 schimburi de ulei +filtru ulei la diferenta de 1 zi adica 500 km,apoi 1 singura data filtru aer ,polen si de 2 ori filtru motorina la 2000 km,placute frana spate,ansamblu tampon motor partea stanga cum te uiti la motor,pivot dreapta cu totul,si 2 bucse ce vin in prelungirea longeroanelor nu ma pricep asa ca scuze.Am o problema se prelinge apa pe la radiator in partea stanga cum te uiti la motor si am completat cam 150--200 grame de apa este normal???/Doar este umed mereu.Va salut inca odata pe toti si cati mai multi km si fara evenimente.ACUM A VENIT ERA MASINILOR RAFINATE SA NE BUCURAM DE ELE
Bun venit pe forum!
Nu, nu e normal; primul lucru la Rover cand sunt pierderi de lichid de racire - verificarea termostatului. Poate fi si vreun furtun, colier slabit etc. Putin probabil sa fie radiatorul dar niciodata nu se stie ...

Fratele meu are Mondeo break. Unde anume trancane mai exact ? Daca-i la puntea spate si ai si senzatia ca nu mai sta pe drum ca la inceput sunt amortizoarele. Usor de verificat. Apesi brusc spatele masinii si trebuie sa faca un singur balans, jos, sus si stop. Daca "se lalaie" amortizoarele sunt obosite. Desigur ca poate trancani si altceva, articulatii, bucse, greu de depistat de peste Carpati. Daca ai acces la o rampa de ridicare scutura de tot ce poti si vezi.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 20:15   #381
gaby26c

Stage 5
 
gaby26c's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 307
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Bun venit pe forum!
Nu, nu e normal; primul lucru la Rover cand sunt pierderi de lichid de racire - verificarea termostatului. Poate fi si vreun furtun, colier slabit etc. Putin probabil sa fie radiatorul dar niciodata nu se stie ...

Fratele meu are Mondeo break. Unde anume trancane mai exact ? Daca-i la puntea spate si ai si senzatia ca nu mai sta pe drum ca la inceput sunt amortizoarele. Usor de verificat. Apesi brusc spatele masinii si trebuie sa faca un singur balans, jos, sus si stop. Daca "se lalaie" amortizoarele sunt obosite. Desigur ca poate trancani si altceva, articulatii, bucse, greu de depistat de peste Carpati. Daca ai acces la o rampa de ridicare scutura de tot ce poti si vezi.


Mersi ff mult de raspuns si promtitudine.La Mondeo am rezolvato erau bucsele bara stabilizatoare 70ron reprezentanta.Mersi inca odata si ptr urarea de bun venit
gaby26c is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 08:57   #382
gaitzu_yo89

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 4
Default volan pe dreapta...

vroiam sa rog pe cineva care are masina cu volan pe dreapta din iasi sau imprejurimi dar ar putea si ar dori sa-mi explice cum sta treaba cu volanul pe dreapta...dar s-ar putea sa ne intalnim si sa vad si eu cum merge la condus...fireste pe cheltuiala mea...
gaitzu_yo89 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-09, 13:53   #383
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: volan pe dreapta...

Quote:
Originally Posted by gaitzu_yo89 View Post
vroiam sa rog pe cineva care are masina cu volan pe dreapta din iasi sau imprejurimi dar ar putea si ar dori sa-mi explice cum sta treaba cu volanul pe dreapta...dar s-ar putea sa ne intalnim si sa vad si eu cum merge la condus...fireste pe cheltuiala mea...
Condusul in sine nu e o problema. Te obisnuiesti usor cu schimbatorul pe stanga. Vizibilitatea e beleaua. Nu stai langa axul drumului si trebuie sa te asiste pasagerul la majoritatea depasirilor; pentru a te asigura din spate trebuie sa intorci capul mult spre stanga de fiecare data, retrovizorul cel mai important e pe partea "gresita"; daca ai pasager, la intrarea in sensul giratoriu trebuie sa te apleci in fata; nu poti niciodata parca langa un zid sau un gard (valabil si pentru trotuarele cu stalpisori sau lant) ca nu poti sa iesi din masina; de condus sportiv si "strecurat" prin trafic nici nu poate fi vorba.
Am mers cu masini cu volanul pe dreapta, cumnatul meu are un A6 inmatriculat in Anglia, e sofer pe TIR si are experienta cam cat varsta ta (nu e o ofensa, nu e rau sa fii tanar) si isi pune problema sa isi instaleze o camera video pe stanga si un monitor sa-l ajute la condus
Daca ai avea de facut numai drumuri pe autostrada n-ar fi o problema, dar la noi...
Nu incerc sa te conving sa renunti, e tentant sa-ti iei o masina la jumatate din valoare, dar gandeste-te bine, iar daca ai ocazia sa testezi fa-o in oras sau pe un drum cu vizibilitate proasta.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 12:34   #384
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: volan pe dreapta...

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Condusul in sine nu e o problema. Te obisnuiesti usor cu schimbatorul pe stanga. Vizibilitatea e beleaua. Nu stai langa axul drumului si trebuie sa te asiste pasagerul la majoritatea depasirilor; pentru a te asigura din spate trebuie sa intorci capul mult spre stanga de fiecare data, retrovizorul cel mai important e pe partea "gresita"; daca ai pasager, la intrarea in sensul giratoriu trebuie sa te apleci in fata; nu poti niciodata parca langa un zid sau un gard (valabil si pentru trotuarele cu stalpisori sau lant) ca nu poti sa iesi din masina; de condus sportiv si "strecurat" prin trafic nici nu poate fi vorba.
Am mers cu masini cu volanul pe dreapta, cumnatul meu are un A6 inmatriculat in Anglia, e sofer pe TIR si are experienta cam cat varsta ta (nu e o ofensa, nu e rau sa fii tanar) si isi pune problema sa isi instaleze o camera video pe stanga si un monitor sa-l ajute la condus
Daca ai avea de facut numai drumuri pe autostrada n-ar fi o problema, dar la noi...
Nu incerc sa te conving sa renunti, e tentant sa-ti iei o masina la jumatate din valoare, dar gandeste-te bine, iar daca ai ocazia sa testezi fa-o in oras sau pe un drum cu vizibilitate proasta.
salutare
arni is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 12:39   #385
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

nu am mai stat pe forum de ceva timp. stiti ca mi-a intrat unul in mine. asig imi dau 3400 ron si la service mi-au cerut pe portiera noua 6400 ron doar tabla. bineinteles ca i-am trimis dracului am dus-o in r moldova la un meserias pe bani putini si astept acum despagubiri de la asig
arni is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 12:44   #386
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: volan pe dreapta...

Quote:
Originally Posted by gaitzu_yo89 View Post
vroiam sa rog pe cineva care are masina cu volan pe dreapta din iasi sau imprejurimi dar ar putea si ar dori sa-mi explice cum sta treaba cu volanul pe dreapta...dar s-ar putea sa ne intalnim si sa vad si eu cum merge la condus...fireste pe cheltuiala mea...
nu lua cu volan pe dreapta cum zicea si workalholic in depasiri e riscul maxim vezi cinci morti acu 2-3 luni cu opel astra cu volan dreapta care s-a bagat in depasire. asa ca nu te uita ca e mai ieftin in uk . nu cred ca ai 2 sanatati si vieti
arni is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 08:41   #387
liviu_p4

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 41
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by arni View Post
nu am mai stat pe forum de ceva timp. stiti ca mi-a intrat unul in mine. asig imi dau 3400 ron si la service mi-au cerut pe portiera noua 6400 ron doar tabla. bineinteles ca i-am trimis dracului am dus-o in r moldova la un meserias pe bani putini si astept acum despagubiri de la asig
Salut. Si eu am schimbat luna asta portiera stg. fata si a costat numai portiera 3500 plus manopera. Tot asa m-a lovit unu' cu o dacie si asigurarea nu a vrut sa-mi schimbe portiera mi-a dat-o la reparat, iar dupa ce am facut doua note tehnice la doua service-uri si o cerere la comisie (CSA) si dupa multe zile mi-au aprobat inlocuirea. In total a fost o factura in val de 4300 ron. Cei de la service ce zic? e de inlocuit ?
Bafta!
liviu_p4 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 10:17   #388
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by liviu_p4 View Post
Salut. Si eu am schimbat luna asta portiera stg. fata si a costat numai portiera 3500 plus manopera. Tot asa m-a lovit unu' cu o dacie si asigurarea nu a vrut sa-mi schimbe portiera mi-a dat-o la reparat, iar dupa ce am facut doua note tehnice la doua service-uri si o cerere la comisie (CSA) si dupa multe zile mi-au aprobat inlocuirea. In total a fost o factura in val de 4300 ron. Cei de la service ce zic? e de inlocuit ?
Bafta!
la service au zis ca se poate repara, dar aia de la asigurari mi-au zis ca teoretic portiera tr schimbata, dar dau despagubiri doar 3400 ron. am gasit una la dezmembrari 200 euro dar mi-au dat raspunsul prea tarziu masina deja era in r moldova. am inteles ca in uk portiera e 40-50 lire. chestia cu note tehnice am aflat-o si aseara de la un vecin e tarziu .raman pagubas. acuma astept sa-mi dea asig cascavalul. si acum habar nu am cu sa aduc masina in tara. vize porcarii
arni is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 00:59   #389
barosanu74

Stock
 
barosanu74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 8
Default Re: volan pe dreapta...

Quote:
Originally Posted by gaitzu_yo89 View Post
vroiam sa rog pe cineva care are masina cu volan pe dreapta din iasi sau imprejurimi dar ar putea si ar dori sa-mi explice cum sta treaba cu volanul pe dreapta...dar s-ar putea sa ne intalnim si sa vad si eu cum merge la condus...fireste pe cheltuiala mea...
eu am un Rover 75 cu volanu pe partea dreapta si pot sa-ti zic ca nu e mare diferenta...cred ca tine de fiecare-n parte...eu unu m-am obisnuit atat de mult ca nici nu-mi mai dau seama ca volanu e pe partea opusa... iar cat priveste accidentele care au sfarsit rau, uitati-va la stiri si o sa vedeti in fiecare zi accidente grave produse de soferi care circulau cu masini ce aveau volanul pe partea stanga, deci problema cu astea cu volanul pe dreapta care sunt periculoase e pic falsa...totul e sa mergi atent si cu viteza adaptata conditiilor de drum si trafic, indiferent de partea pe care se afla volanul....
barosanu74 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 09:56   #390
gogu72

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 12
Thumbs up Re: pentru cei care aveti ROVER 75 sfaturi -probleme si alte lucruri utile

Sal all. Ieri am facut cel mai mare pas spre tehnologie. Pentru cei care au Rover75 am rezolvat problema ambreiajului.Cine are probleme sa ma contacteze la nr.de tel:0723512293 sau 0740173194 si o sa ii ajut cu cea mai mare placere.Vreau sa va spun, sau cred ca stiti, ca pretul unei pompe noi este intre 950 si 1100 de lei iar eu cu 650 am rezolvat tot ( inclusiv manopera mecanicului) si ambreiajul este super ok.Am cautat aproximativ 4 luni (din noiembrie anul trecut) pana am gasit toate pompele compatibile si sa aiba caracteristicile necesare, dar efortul a meritat din plin. Asa ca cine are nevoie, poate sa ma contacteze la telefoanele de mai sus, si stabilim mai multe detalii. Sa va bucurati de alegerea facuta "Rover75", ca este o masina excelenta. Pe curand!
gogu72 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -