Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-09, 13:37   #301
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by Zebeleizis View Post
- Care este cea mai bună metodă de a verifica kilometrajul?
- Sunt anumite părţi care sunt mai puţin rezistente la rugină şi care ar trebui verificate cu mai mare atenţie?
Din cate stiu eu cu un tester T4. Dar nu cred ca poate fi asa de usor de trucat. Si daca vrei sa schimbi instrumentul de bord Rover 75 accepta doar unul nou care trebuie activat tot cu un T4.
Greu de zis cu rugina pentru ca daca ii credem pe englezi inca nu s-a inregistrat nici unul ruginit din 1999 incoace.
Elementele de caroserie sunt tratate cu acoperire de protectie si anodizate.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 19:19   #302
valy_leo

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 80
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

De doua zile am observat ca dupa ce rasucesc cheia in contact ptr oprire motor, motorul continua sa functioneze o secunda.Exista aceasta diferenta din momentul comenzii date prin rasucirea cheii si oprirea efectiva a motorului.....credeti ca e o problema???sau o fi de la motorina??? Deci uitam sa spun ca e un motor diesel de 2.0 tdci 135 cai.si i-am schimbat ambreiajul acum 2 zile....or fi deranjat mecanicii vreun fir ceva??? Multumesc anticipat!

Last edited by valy_leo; 22-02-09 at 19:24.
valy_leo is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 14:28   #303
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by Zebeleizis View Post
Bună ziua,
de ceva vreme urmăresc să cumpăr un Rover 75 pe care, fiind fan al mărcii, să nu īl mai vānd (prin urmare mi-ar trebui unul cu istoric de service şi cu piesele pe cāt posibil originale). Am citit şi am băgat la cap cam tot ce am găsit pe forumul acesta pānă acum şi pe diverse alte pagini web. Dacă cineva are puţin timp, l-aş ruga să mă ajute cu răspunsul la două īntrebări (nu mă grăbesc prea tare, aşa că, cel mai probabil, īn curānd voi reveni şi cu altele):
- Care este cea mai bună metodă de a verifica kilometrajul?
- Sunt anumite părţi care sunt mai puţin rezistente la rugină şi care ar trebui verificate cu mai mare atenţie?
Salut, pt Rover 75 CDT Motorizare BMW, suna-ma la 0726126073. Merita!
bufe is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 18:49   #304
valy_leo

Stage 3
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 80
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Imi spune si mie cineva cum schimb beculetul de la pozitie in far la un rover 75 model 2005? am incercat si prin tragere si prin rasucire si nu am reusit.Cert e ca nu prea l-am fortat , sa nu fac vreo boacana!!
valy_leo is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 20:17   #305
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by valy_leo View Post
Imi spune si mie cineva cum schimb beculetul de la pozitie in far la un rover 75 model 2005? am incercat si prin tragere si prin rasucire si nu am reusit.Cert e ca nu prea l-am fortat , sa nu fac vreo boacana!!
E modelul cu "face lift" si nu stiu daca e la fel, la varianta "veche" se scoate pur si simplu dulia si beculetul iese relativ usor prin tragere. Nu e modelul obisnuit din seturi cu suport rotund, e din acela turtit cu contacte pe laterala. Se gaseste la pompele de benzina.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 21:58   #306
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Salut Workaholic!
Ai spus mai devreme ceva de programarea Webasto.
Cum se face?
bufe is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 07:25   #307
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
Salut Workaholic!
Ai spus mai devreme ceva de programarea Webasto.
Cum se face?
Imi pare rau, nu stiu. Presupun ca are un soi de HID la bord de unde butonezi cele de trebuinta.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 08:31   #308
ShNiddY

Stage 2
 
ShNiddY's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 25
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

se poate pune televizor, computer de bord, de la un rover 75 dotat la unul chel?
ShNiddY is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 18:30   #309
ShNiddY

Stage 2
 
ShNiddY's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 25
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Tocmai am achizitionat si eu o felina din asta 2000CDT..sper sa nu apara probleme la ea foarte devreme...daca imi puteti da careva sfaturi la ce trebuie sa fiu mai atent. Din cate stiu ambreajul cedeaza usor, mai stiti si alte zone sensibile?

Last edited by ShNiddY; 27-02-09 at 11:18.
ShNiddY is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 19:40   #310
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by ShNiddY View Post
Tocmai am achizitionat si eu o felina din asta 2000CDT..sper sa nu apara probleme la ea foarte recent...daca imi puteti da careva sfaturi la ce trebuie sa fiu mai atent. Din cate stiu ambreajul cedeaza usor, mai stiti si alte zone sensibile?
Nu cedeaza chiar asa usor, ideea e sa nu dormi cu piciorul pe pedala, rulmentul de presiune se uzeaza, ca urmare se incalzeste si topeste cilindrul care e din plastic.
Daca te gandesti ca ambreiajul e o piesa slaba ar trebui sa vorbesti cu familia Mondeo la care povestea e la ordinea zilei, se duce "DMF"-ul, produce pulbere metalica si nenoroceste si demarorul; doua dintr-o lovitura.
Posibile probleme - cele specifice lui M47 (BMW), EGR, MAF si toata turma de initiale, dar in principiu sunt destul de fiabile si motorul si masina. Lumea-i panicata ca-s scoase din fabricatie dar piese in general se gasesc.
A..si daca se aprinde avaria de airbag nu te panica, mufele de sub scaune se slabesc, strangele putin, poti sa le si legi daca vrei.
In principiu da-i ce-i trebuie la timp si de calitate si vei fi multumit, e o masina buna si placuta la drum.
Paranteza: [Felina e aia cu V-ul, motorul ala e responsabil cu torsul dar si calutul Diesel are avantajele lui (ma rog poti sa alegi alt animal, dupa preferinta).]
Felicitari si sa ai noroc de ea !
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 19:54   #311
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by ShNiddY View Post
se poate pune televizor, computer de bord, de la un rover 75 dotat la unul chel?
Televizor poti sa pui si la bicicleta; daca te referi la sistemul de navigatie identic cu echiparea de fabrica (high line ii spun "ei") cu toate gadget-urile agatate pe langa el, inclusiv TV, se poate, dar contine o gramada de componente imprastiate prin toata masina si-i o chestie afurisit de scumpa.
Computer de bord de un soi sau altul ai, "tempomatul", ca ma gandesc ca din asta vrei, merge doar daca masina are "cablaraiurile" corespunzatoare montate si, la fel ca mai sus, nu-i simplu. La benzina iti trebuie in plus cel putin un alt corp de acceleratie, cu clapeta cu servoactionare, ma tem ca are si un mic "creier" propriu; la diesel nu stiu.
Poate ca pentru "navi" ar merita sa te zbati, cat despre tempomat am condus masini si cu si fara, eu personal nu-i simt nevoia. Gasesti informatii si despre una si despre alta pe forumurile englezilor, inclusiv o gramada de poze.
In orice caz, daca ai nervi sa te apuci, mult succes si tine-ne la curent.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 22:15   #312
ShNiddY

Stage 2
 
ShNiddY's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 25
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Nu o sa incep sa bag bani in ea deocamdata k trebuie sa adun pentru taxa, dar mai incolo o sa urmeze poate niste jante mai mari, poate de roewe, apoi computer...acum mie blocat indicatorul de la motorina umpic mai in jos de full, mia spus cel de la care am cumparat k sa mai alimentez din cand in cand poate o sa isi revina, sa nu cumva sa raman pe drumuri cu rezervorul gol...ambreajul stiu ca tine cam 100k de km, acuma nush daca a fost vreodata schimbat si are 165k la bord..
Cand am zis felina ma gandeam la jaguar sau ceva elegant

Last edited by ShNiddY; 27-02-09 at 11:24.
ShNiddY is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 17:07   #313
barosanu74

Stock
 
barosanu74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 8
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

am si eu o problema...nu se deschide portbagajul...apas butonul sa-l deshid dar nu se deschide....inchizatoarea este actionata ca se aude cum face un click repetat de cam 4 ori dar de deschis nu se deschide...o fi ceva mecanic sau e ceva la releul care actioneaza incuietoarea ?
barosanu74 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 19:46   #314
ionut24

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 794
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by ionut24 View Post
salut.......o problema bizara la un ROVER 75 CDT..........am observat...ca de ceva timp......cand franez......sa opresc......scade turatia...motorului...simtindu-se un usor tremurat....parca ar vrea sa se opresca .(pana acum nu mi -sa oprit).apoi daca i-au piciorul de pe frana isi revine la normal...nu face tot timpul......!!Stie cineva....de la ce...chiar nu am mai auzit chestia asta...!.o prinde aer..in servo frana??


chiar nimeni??nici o idee??
ionut24 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 20:46   #315
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by ionut24 View Post
chiar nimeni??nici o idee??
Servofrana la diesel e cu pompa de vacuum din cate stiu eu. Nu are legatura cu motorul.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -