Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-09, 16:12   #1276
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
la mine masterul este de la LUK si nu scie ce lichid sa bag.. mentionez ca masterul l-am achizitionat acum cateva luni de zile... nu stiu ce sa mai cred .. cand am plecat cu masina de la service aveam pedala tare, destul de tare, adica ...normal..(dupa ce am schimbat kitul-disc placa si slave- si dupa ceva timp 500Km se pare ca nu mai este asa de tare, parca se apasa mai usor, si o simt ca intra mai greu.. si chestia cu variatiile de temperatura... la mine este tocmai invers... cand este frig afara, adica cand este motorul rece bocna imi intra ffff bine, dupa ce sa incalzeste .. incepe sa imi agate.si mai ales nu imi mai intra deloc in marsalier si 1... trebuie sa dau 3-4 si apoi marsalier.. ( cred ca o dau...( nu mai pot). sigur este din lichid sau cred ca slaveul nu este montat cum trebuie... (mecanicii p***) deci o treaba ar ma fii.. sa schimb lichidul cu unul de la mobil1? dot 3 ? specificatii ceva(ambreiaj-frana)? sau nu conteaza? va multumesc si astept sfaturi de la voi ...
si inca ceva... ce ulei trebuie mai exact( masina este Rov 75, din 2000, manual)Diesel 116cp).. vreau si eu o firma si de care trebuie.. multumesc...
daca la apasarea completa a pedalei de ambreiaj se decupleaza complet motorul de transmisie, adica volanta de cutia de viteze si nu intra in viteze cum trebuie atunci s ar putea sa fie de la cutie
daca nu ai schimbat uleiul din cutia de viteze cand ai schimbat kitul de ambreiaj eu zic ca ar fi indicat sa l schimbi.intra 1,4 litri de ulei de transmisie.
si mie imi agata foarte usor in treapta intai la rece dar tind sa cred ca daca schimb uleiul din cutie sa se remedieze.tare s ar putea sa nu am dreptate si sa fie din cauza kitului nou de ambreiaj care nu decupleaza complet sau nu e montat corect
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 16:48   #1277
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

din fericire sau din "pacate" kitul de ambreaj nu poate fi montat prost la rover 75.
se pun la locul lor si gata....dicul si placa se centreaza cam singure chiar daca nu are mecanicul dispozitiv de centrat....
singurul lucru trebuie tinut cont de fata discului de ambreaj pe care scrie cu ce fata se pune la volanta atat (daca il pune invers nu merge deloc)
.................................
bine sa nu se scape pistonasul master pe jos ca atunci il aruncati....
.......................................


alceva inafara de aerisire ok dot 3 (dot4 an fabricatie 2005..dar de vazut pe capacul pistonului master) nu se mai face alceva si trebuie sa mearga
intradevar este bine sa se schimbe si/sau completeze uleiul din cutie care oricum se cam pierde cand se umbla la ea.
totusi cred ca f important este lichidul din inauntru si sa fie aerisirea bine facuta..

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 17:33   #1278
dorrian1

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 47
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Multumesc pt raspuns. masina este 2005 luna 12,si este trecuta in talon 2006
dorrian1 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 17:37   #1279
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dorrian1 View Post
Multumesc pt raspuns. masina este 2005 luna 12,si este trecuta in talon 2006
Cool

te asteptam in club....AICI..poze sa pui si tu sa vedem si noi frumusetea

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 17:43   #1280
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dorrian1 View Post
Multumesc pt raspuns. masina este 2005 luna 12,si este trecuta in talon 2006
este printre cele mai noi (ultimele) iesite pe poarta fabricii...poate este chiar ultima
player1 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 17:52   #1281
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

thanks Marcell
thanks Player1
Am sa schimb lichidul... si inca ceva ... ce ulei trebuie la cutie? 75w90 de la castrol?
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 17:54   #1282
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
thanks Marcell
thanks Player1
Am sa schimb lichidul... si inca ceva ... ce ulei trebuie la cutie? 75w90 de la castrol?
AICI ai raspunsul....
M

si pe scurt da ...eu am bagat agip

cu placere si sa ne anunti ca sa rezolvat...
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 22:06   #1283
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
aceeasi problema am si eu ... dupa ce am schimbat kitul imi intra fff greu in viteza .... nu stiu ce sa mai cred .... si tot asa raportul 1 si marsalier. si daca stiti careva .. ce lichid trebuie bagat.. dot 3 sau 4 si mai ales de la ce firma sa fie... eu ma gandesc ca in kiturile acestea noi au bagat dot 4 .. dar nu stiu sigur .. voi ce ziceti ? am nevoie de un sfat ...
SALL. de vreo 2 saptamani nu am avut probleme cu tr 1 si marsh,nu stiu s-a reglat singura ,dar intradevar am schimbat si ulei cutie la recomandarea lui Marcellr si antigelul. diferente mari nu sunt la mine schimbat viteza daca e rece sau cald
arni is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 22:19   #1284
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by arni View Post
SALL. de vreo 2 saptamani nu am avut probleme cu tr 1 si marsh,nu stiu s-a reglat singura ,dar intradevar am schimbat si ulei cutie la recomandarea lui Marcellr si antigelul. diferente mari nu sunt la mine schimbat viteza daca e rece sau cald
intrebare personala, rover 75 B-09-RKN, a fost cumva vara asta in mamaia camping holidays, l-am vazut acolo,prima ce mi-a venit ca pe forum nu e nimeni <rekinu> asa am zis eu, am impresia ca e la lui Marcellr?
arni is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 08:23   #1285
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by arni View Post
intrebare personala, rover 75 B-09-RKN, a fost cumva vara asta in mamaia camping holidays, l-am vazut acolo,prima ce mi-a venit ca pe forum nu e nimeni <rekinu> asa am zis eu, am impresia ca e la lui Marcellr?
NU RECUNOSC NIMIC !!!....

STIMA,
M

dar daca intri AICI exista un REKIN de BV....superREKIN...poza mai jos..(poza 2)


tu cu ce masina ai fost ?...ca nu am vazut decat un rover 75 de galati si parca un 25 cu nr de it.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rekin la marea neagra.jpg
Views:	141
Size:	3.50 MB
ID:	1194227   Click image for larger version

Name:	rekinul e brasov.JPG
Views:	92
Size:	208.9 KB
ID:	1194228  
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 10:22   #1286
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
NU RECUNOSC NIMIC !!!....

STIMA,
M

dar daca intri AICI exista un REKIN de BV....superREKIN...poza mai jos..(poza 2)


tu cu ce masina ai fost ?...ca nu am vazut decat un rover 75 de galati si parca un 25 cu nr de it.....
asa este mai era unu de galati parcat langa bar.eu am stat alaturi in camping mamaia, dar venisem la niste amici la o bere in holidays,deci tu erai ala langa masina pe scaun cu barbutza si ochelari
arni is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 10:58   #1287
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

da

.....cool...ce spirit de observatie....

si cel de gl...am tras o poza...ca nu se stie....maine poimaine ne vedem pe aici....

M.



o sa incercam sa facem ceva umbrele mari cu sigla clubului...sa ne identificam mai usor..... tricouri....etc...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rov gl.jpg
Views:	96
Size:	262.0 KB
ID:	1194428  
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 15:19   #1288
arni

Stage 3
 
arni's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 97
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
da

.....cool...ce spirit de observatie....

si cel de gl...am tras o poza...ca nu se stie....maine poimaine ne vedem pe aici....

M.



o sa incercam sa facem ceva umbrele mari cu sigla clubului...sa ne identificam mai usor..... tricouri....etc...
am vazut roverul 25 RKN din pozele de la intrunire SI AT AM ZIS O FI DE LA ROVER KLUB NICE
arni is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 20:39   #1289
Rovercedes

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 54
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

ha ha ha ! Coincidenta sau nu, am fost si eu anul asta in august la mare si am stat in acelas kemping. Acolo era un Rover &5 de bucuresti. Am vb cu el despre masina . dar sigur nu erai tu ..

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
NU RECUNOSC NIMIC !!!....

STIMA,
M

dar daca intri AICI exista un REKIN de BV....superREKIN...poza mai jos..(poza 2)


tu cu ce masina ai fost ?...ca nu am vazut decat un rover 75 de galati si parca un 25 cu nr de it.....
Rovercedes is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 13:07   #1290
Iulian_B

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Ciao, am si eu un Rover 75 2000cc V6 din 2001 si ar fi timpul sa schimb distributia la el. Aveti ceva recomandari? Locuiesc in Timisoara, deci ar fi preferabil cat mai aproape posibil.
va multumesc !
Iulian_B is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -