Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-11, 08:06   #6301
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default

Da,este corect, in privinta asta ai dreptate, dar modelul asta de bord a fost pe mk1 GT si RS. Evident ca difera complet de mk3

Deci, scuze pt ca nu am mentionat varianta asta care este tot cu 6 ceasuri.

Eu ma refeream la a doua generatie de bord cu 6 ceasuri, care am inteles ca a fost si pe mk1 dupa facelift, si care a fost 'mostenita' de mk2 si mk3;

Mai jos: clic in stanga pe 'mk1', apoi clic pe 'UK Range', si iarasi clic pe 'The facelift' si apare o poza cu plansele de bord.

http://www.fordcapri.co.uk/

Capri 1.6 GT din 1973

http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...l?id=147205318

In fotografia cu interiorul se poate vedea bordul dupa facelift, bord absolut identic cu cel de la mk2-3 (butoane orizontale, turometru si vitezometru altfel ca inainte de 1973, ceasurile mici cu decupaj vertical).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bord mk1 facelift.JPG
Views:	66
Size:	32.2 KB
ID:	2050152  

Last edited by NWZeu; 19-06-11 at 11:29.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 20:28   #6302
shrink

Stage 4
 
shrink's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 184
Default Re: Club Ford Capri

..update
astazi s-a intamplat....maine electricitate.. in ultima poza e cu substitutul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ABCD0004.JPG
Views:	62
Size:	825.7 KB
ID:	2053847   Click image for larger version

Name:	ABCD0005.JPG
Views:	54
Size:	581.3 KB
ID:	2053848   Click image for larger version

Name:	ABCD0006.JPG
Views:	92
Size:	745.5 KB
ID:	2053849  

Click image for larger version

Name:	ABCD0007.JPG
Views:	75
Size:	682.7 KB
ID:	2053850  
shrink is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 23:16   #6303
Zakk

Stage 5
 
Zakk's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 664
Default Re: Club Ford Capri

Arata super! spor la treaba in continuare!
Zakk is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 07:40   #6304
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Intr-adevar, arata foarte bine, insa capetele dinspre interior ale barelor din fata ar fi trebuit rotunjite ca sa nu dea impresia de bara taiata.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 11:57   #6305
player77

Stage 5
 
player77's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 477
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[2 Roti]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by shrink View Post
..update
astazi s-a intamplat....maine electricitate.. in ultima poza e cu substitutul
scapa de folia neagra de pe geamurile spate..
player77 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 12:50   #6306
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by player77 View Post
scapa de folia neagra de pe geamurile spate..
Pai folia aia neagra se asorteaza cu capota neagra de la motor
Glumeam

@ shrinc,
se pare ca ca ai renuntat la planul de 'aspect RS'.....Oricum, arata bine, mai cateva zile si-i dai talpa Atunci sa vezi distractie .
Barele si fata si spate ar trebui finisate ceva mai bine...

Last edited by capricosti; 22-06-11 at 12:56.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 14:14   #6307
shrink

Stage 4
 
shrink's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 184
Default Re: Club Ford Capri

Salut baieti,
mersi pentru sfaturi.
da, urmeaza sa fie ca si cele RS, capota si continuare neagre, dar prima data electricitate, motor(sper ca nu) si directie frana puse la punct, interiorul , verificare si RAR. nu neaparat in acest rand dar acestea sunt etapele pe care trebuie sa le parcurg.
Nu am renuntat la la RS, 2 motve, 1 imi place, 2 dupa cum stiti am un atelier de tuning, si masina trebuie sa fie reprezentativa, multi nu o sa fie de acord dar o sa fie negru carbon.
Mai am de lucru si la bare, oricum le-am lovit cand l-am dat jos de pe trailer ( cativa Dumnezei, si asta e), mai am de lucru cam la toata masina, finisurile ma obsedeaza,poata ii va trece dar cel putin acum da, tot caut pe ebay bari originale si fata si spate.
Am vorbit cu cativa care fac interioare de masina, din piele cam toti cer 800 E , parca ar fi in sindicat. mi se pare mult.
Intrebare:
in interior la geamurile din spate ar trebuii sa fie niste, nu stiu cum sa le zic, la fel ca ovalele cromate din afara, pe care se prinde tapiteria si mascheaza marginile geamului aveti idee cam unde gasesc?? - si cum se cheama ::sa pot cuta pe ebay macar

mersi, si bafta si voua!
__________________
WaterTransferPRINTing import&know-how : wtprint.ro
shrink is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 08:26   #6308
sile1

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 217
Default Re: Club Ford Capri

Felicitari pt rezultat , arata foarte bine cel putin din poze ... ai ales o culoare super care dupa parerea mea si daca ar avea ceva mici defecte se mascheaza foarte bine datorita noantei.

Barile cei drept nu cred ca sunt cele mai fericite lucruri de pe masina dar sunt element demontabil deci deocamdata cred ca cel mai bine e sa termini cu functionalitatea si Rar-ul , dupa care sa iti bati capul cu ele si alte nimicuri.

Legat de cum o sa fie cand o sa fie gata spre 100% , tot ce pot sa zic e ca fiecare are gusturile si mai ales placerile lui ... in definitiv masina o faci pt tine iar daca nu ai de gand sa o vinzi prea curand important e sa fi tu multumit de ea , nu numai "marele public".


Daca ramele care acopera marginea geamului si tapiseria la geamurile spate merg de mk3 , te pot ajuta fara probleme cu cele doua elemente.
sile1 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 10:47   #6309
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by shrink View Post
Salut baieti,
mersi pentru sfaturi.
............
Am vorbit cu cativa care fac interioare de masina, din piele cam toti cer 800 E , parca ar fi in sindicat. mi se pare mult.
Intrebare:
in interior la geamurile din spate ar trebuii sa fie niste, nu stiu cum sa le zic, la fel ca ovalele cromate din afara, pe care se prinde tapiteria...........

mersi, si bafta si voua!
Ai grija ca exista riscul sa nu lucreze toti la fel de bine, si chiar daca toti cer 800 E, rezultatul sa fie nesatisfacator .Macar daca o sa dai atatia bani fii atent cui ii dai. Am vazut poze cu interioare refacute care aratau cam naspa...

La geamurile din spate, pe interior, din cate stiu ar trebui sa fie niste ornamente de plastic in culoarea tapiteriei (negre sau maro de obicei).
Din pacate cele de mk2-3 sunt mai mari decat cele de mk1. Stiu pt ca am avut ocazia sa gasesc geam spate dreapta acum 2 sau 3 ani cand cautam pt Capri meu, si am ramas mirat pt ca era mult mai mic decat imi trebuia mie, dar pe urma am realizat ca, de fapt gemuletul ala era de mk1.

Mai jos o poza in care se vede ornamentul interior de la geam (mk1), si o poza (mk3) cu tapiterie de piele super ok ! (parerea mea ) Asa ceva cred ca merita banii
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	capri- interior pe negru.JPG
Views:	81
Size:	126.9 KB
ID:	2055344   Click image for larger version

Name:	4451323f351a4.l.jpg
Views:	104
Size:	156.6 KB
ID:	2055347  
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 21:05   #6310
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

Scaunele is super, dar daca te uiti pe plansa de bord(cea cu ceasurile) o sa vezi intr-un loc ridicata pielea si bordul "coja" ii originala nu ii retapitata, insa pentru scaune tot respectul
baga is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 21:12   #6311
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by baga View Post
Scaunele is super, dar daca te uiti pe plansa de bord(cea cu ceasurile) o sa vezi intr-un loc ridicata pielea si bordul "coja" ii originala nu ii retapitata, insa pentru scaune tot respectul
Da, si e prea mult negru per ansamblu

Ma, da carcotas esti

In orice caz, ar fi super sa fie macar asa si ale noastre
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 05:47   #6312
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Reconditionarea ca la carte a unor scaune Recaro de MK III te duce la nemti undeva la 1000 de euro.
Ce-i drept, arata cel putin ca cele din poza atasata de capricosti (este foarte tare interiorul, chiar prea tare).
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 23:15   #6313
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Da, si e prea mult negru per ansamblu

Ma, da carcotas esti

In orice caz, ar fi super sa fie macar asa si ale noastre
Asa-i? se mai intampla ) pai daca mi-o sarit in ochii
baga is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 16:27   #6314
Vibrezzz

Stage 3
 
Vibrezzz's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 150
Default Re: Club Ford Capri

O intrebare am si eu, vreau sa cumpar un ford capri, de pe forum si are motorul de 2.8 (V6 cred) ce parere aveti despre acest motor...Eu stiam din copilarie modelu asta de FORD, stiu ca avem chiar un poster cu CAPRI RS, din pacate dupa revolutie nu prea am mai auzit ceva despre aceasta masina insa acum am gasit una care imi place, foarte mult...e ca un vis din copilarie, vreau sa aflu cat mai multe de modelul asta, daca stau si ma gandesc chiar cred ca am mers cu un model de capri pe vremea lui impuscatu'


Multumesc mult si astept noi informatii, o sa ma apuc sa citest topicul, care este foarte lung...
Vibrezzz is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 18:36   #6315
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

2.8i? sau carburator? si poti sa dai mai multe detalii sau eventual sa intrebi cam ce te-ar interesa....
Ce stiti despre COSWORTH de 2.9 pe capri?rezista diferentialul, cardanu? ce cutii merg pe motorul ala?
baga is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -