Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-13, 20:28   #7201
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Intre timp m-am apucat si de caroserie si am pus roata pe spate - 245 50 (8x)16 si, spre suprinderea mea, nu iese foarte mult, desi am si placa adaptoare de 1 inch, insa, ce-i drept, am offset pozitiv.

Oricum, cert este ca marim ecartamentul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1167676_614155665272019_1670244882_o.jpg
Views:	77
Size:	153.2 KB
ID:	2837424  

Last edited by Silencer Power; 16-08-13 at 20:34.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 17-08-13, 01:01   #7202
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Club Ford Capri

eu zic ca arunci cu banii degeaba.....

las-o rat/mad max style
o prinde mult mai bn..daca se mai usureaza natural, va trage chiar mai bine

Last edited by NWZeu; 19-08-13 at 10:33.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 17-08-13, 10:07   #7203
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Depinde din ce perspectiva privesti problema.
Singurul adevar este ca arunc cu banii, partea cu "degeaba" e extrem de discutabila.

Am atasat o poza facuta astazi cu un mkii care zace la cateva strazi distanta de mine. Masina a fost facuta cu bani putini, iar poza nu e foarte elocventa, pt ca in realitate treaba sta cam asa: fier vechi si nimic altceva. Asta se intampla cand bagi putini bani, iar atunci cand modifici, modifici ca la carte, nu la "hai sa vedem daca merge asa"... parerea mea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20130817_104750.jpg
Views:	98
Size:	3.29 MB
ID:	2837539  

Last edited by Silencer Power; 17-08-13 at 10:15.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 17-08-13, 11:35   #7204
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Club Ford Capri

iti cam dau dreptate, dar aia rosie sigur si sta demult, ca daca ar circula saptamanal n-ar decadea chiar asa.
Rat style-ul e interesant, culoarea ta matuita de soare e foarte interesanta din punctul meu de vedere, chiar perfecta pt un Rat. Tehnic am vazut ca ai pus-o la punct, iar la tabla nu cred ca sta chiar asa rau incat sa nu treaca de ITP, RAR etc, dar tu stii mai bine. Mie imi place poza cu a ta, din spate si automat am zis RAT. M-am saturat sa vad ca lumea isi ingroapa banii in buzunarlee tinichigiilor/vopsitorilor si apoi nu sunt multumiti, cum trece vremea tot mai nemultumiti, smecherii zgarie masinile cu cheia, o desteapta incepatoare ti-o freaca in parcare la un centru comercial, etc.
Poti incerca anul asta s-o scoti la plimbare si vezi daca te prinde sau nu starea actuala.
Sunt de parerea ca orice e la interior, sau sub capote merita facut/imbunatatit, vopsit/schimbat, dar exteriorul mai mult decat functional si un aspect decent(cele care il au cat mai original si neatins) nu se merita la noi.

Poate imi vei informa/confirma teoria, oricum succes in continuare
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 17-08-13, 11:42   #7205
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Nu pot decat sa confirm teoria ta, si mie imi place la nebunie cum arata acum insa aici sunt 4 aspecte:
1. la interior, haionul, lonjeronul dreapta fata si compartimentul motor trebuie facute - deci tot trebuie lucrat la ea pe partea asta
2. rar-ul de la noi nu te trece daca masina nu are un aspect acceptabil din punctul lor de vedere, iar sa le explic ce inseamna rat rod cred ca ar fi prea mult pentru mine
3. tabala inca rezista, chiar daca vopseaua aproape s-a dus, insa nu mai e decat o chestiune de timp pana cand incepe sa pice cu totul (daca as lasa-o asa)
4. oricum sunt eu cu morcovetul tot in fund ca nu stiu cum o sa omologhez toate modificarile, iar daca as merge pe varianta rat rod, l-as indesa bine de tot acolo

Indiferent ce si cum, masina o sa aiba un aspect agresiv, asta-i clar.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 17-08-13, 11:46   #7206
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Club Ford Capri

cel putin motorul, sa nu-l omologhezi
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 19-08-13, 10:51   #7207
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

sa vedem...
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 14:32   #7208
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Club Ford Capri

Sunt balamale de capota Capri astea?

totul este de vanzare, capac injectie V6, volan capri original si elice de V6
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	balamale capota Capri MK 2 oare...jpg
Views:	20
Size:	145.9 KB
ID:	2839911   Click image for larger version

Name:	07052010(008).jpg
Views:	24
Size:	88.3 KB
ID:	2839912   Click image for larger version

Name:	07052010(007).jpg
Views:	27
Size:	100.4 KB
ID:	2839913  

Click image for larger version

Name:	Capac injectie Ford v6i.jpg
Views:	26
Size:	129.6 KB
ID:	2839914   Click image for larger version

Name:	Elice pompa apa Ford.JPG
Views:	22
Size:	77.7 KB
ID:	2839915  

Last edited by florin_cars; 21-08-13 at 14:34.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 14:42   #7209
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default Re: Club Ford Capri

Capra roşie cu flăcări nu s-a mişcat din 2006 de acolo.
ITP-ul cu vopsea rat style o sa īl fac eu poate curānd.
jantele alea au un offset enorm. E īn tipicul meu o poza cu jantele pe 9 pe spate şi nu ies deloc. Nu o sa fie prea uşor să păstrezi o linie frumoasă dacă vrei să umfli aripile atāt de mult, mai ales ca presupun ca o sa laşi şi suspensia mai jos.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0293.jpg
Views:	47
Size:	2.71 MB
ID:	2839916   Click image for larger version

Name:	IMAG0302.jpg
Views:	53
Size:	1.93 MB
ID:	2839917  
__________________
cand vei fi vazut atata rugina cat mine vei putea vorbi
silencer is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 15:43   #7210
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Club Ford Capri

Ma, terminati odata cu prostia asta kitschoasa romaneasca, "lasi suspensia mai jos"..lasi pe naiba asa cum a fost de la mama ei, eventual pt drumurile noastre o ridici daca e posibil

Una e o lucrare cu mii si mii de euro/$ si alte valute forte cand schimbi chiar suspensia cu totul, motorizari power, modifici toata linia unui masini si atunci e necesar sa o si cobori, dar mai mult pt show, acolo unde show-urile auto isi au rostul, nu la noi ca masina de placere care mai apoi ajunge de zi cu zi si pe urma epava umblatoare cu gand de Rabla, ce naiba ?

Oldscholurile arata frumos chiar neumflate, nelasate, dar cu rotile scoase, e ceva total aparte, frumos si ieftin pe deasupra(not to much mods
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 16:54   #7211
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Club Ford Capri

pt cine isi face un V6 din bucati, sunt bune si astea: garnitura metalica de la capacul distributiei si tabla dintre bloc si cv

Siii, un bloc motor V4 de pe un Capri MK I, are si axa cu came si axa de echilibrare, doar rugina nu-i prea frumoasa, poate ca si suport de masa ar fi bun
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	23072010(007).jpg
Views:	23
Size:	122.7 KB
ID:	2840032   Click image for larger version

Name:	04112011(007).jpg
Views:	38
Size:	173.8 KB
ID:	2840033   Click image for larger version

Name:	bloc V4 Ford Capri.jpg
Views:	32
Size:	149.5 KB
ID:	2840034  

Click image for larger version

Name:	04112011(003).jpg
Views:	22
Size:	181.0 KB
ID:	2840035   Click image for larger version

Name:	04112011(006).jpg
Views:	26
Size:	187.1 KB
ID:	2840036  

Last edited by florin_cars; 21-08-13 at 16:59.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 18:31   #7212
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Ma, terminati odata cu prostia asta kitschoasa romaneasca, "lasi suspensia mai jos"..lasi pe naiba asa cum a fost de la mama ei, eventual pt drumurile noastre o ridici daca e posibil

Una e o lucrare cu mii si mii de euro/$ si alte valute forte cand schimbi chiar suspensia cu totul, motorizari power, modifici toata linia unui masini si atunci e necesar sa o si cobori, dar mai mult pt show, acolo unde show-urile auto isi au rostul, nu la noi ca masina de placere care mai apoi ajunge de zi cu zi si pe urma epava umblatoare cu gand de Rabla, ce naiba ?

Oldscholurile arata frumos chiar neumflate, nelasate, dar cu rotile scoase, e ceva total aparte, frumos si ieftin pe deasupra(not to much mods
nush cum ai ajuns tu la ideea asta ca e kitch sa lasi suspensia mai jos. probabil te invarti in cercurile nepotrivite. cat despre a inalta o masina veche ca sa faca fata drumurilor din ro.. asta e blasfemie.
silencer is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 19:01   #7213
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by silencer View Post
Capra roşie cu flăcări nu s-a mişcat din 2006 de acolo.
ITP-ul cu vopsea rat style o sa īl fac eu poate curānd.
jantele alea au un offset enorm. E īn tipicul meu o poza cu jantele pe 9 pe spate şi nu ies deloc. Nu o sa fie prea uşor să păstrezi o linie frumoasă dacă vrei să umfli aripile atāt de mult, mai ales ca presupun ca o sa laşi şi suspensia mai jos.
Da, probabil spui rat style pentru ca s-a mai dus din frumusetea vopselei, insa chiar si asa, cele doua nu suporta comparatie, a mea chiar aduce a rat style.

Nu stiu cum e janta din topicul tau, insa a mea nu intra. Nici nu are offsetul enorm, ba chiar din contra, il are pozitiv, foarte pozitiv (asa cum spuneam si in postul anterior). Problema sta in placa adaptoare - jantele sunt in 5 prezoane, care are 1 inch.

Ramane de vazut cu linia, care nu cred ca are cum sa fie mai urata decat una dreapta indiferent cum o fac. )))
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 19:04   #7214
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Ma, terminati odata cu prostia asta kitschoasa romaneasca, "lasi suspensia mai jos"..lasi pe naiba asa cum a fost de la mama ei, eventual pt drumurile noastre o ridici daca e posibil

Una e o lucrare cu mii si mii de euro/$ si alte valute forte cand schimbi chiar suspensia cu totul, motorizari power, modifici toata linia unui masini si atunci e necesar sa o si cobori, dar mai mult pt show, acolo unde show-urile auto isi au rostul, nu la noi ca masina de placere care mai apoi ajunge de zi cu zi si pe urma epava umblatoare cu gand de Rabla, ce naiba ?

Oldscholurile arata frumos chiar neumflate, nelasate, dar cu rotile scoase, e ceva total aparte, frumos si ieftin pe deasupra(not to much mods
Ramane de vazut cum o fac. Cu suspensia ridicata, cu ea coborata... nu conteaza... e reglabila.
Insa tind sa merg si eu pe varianta suspensie ridicata.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 21:55   #7215
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by silencer View Post
nush cum ai ajuns tu la ideea asta ca e kitch sa lasi suspensia mai jos. probabil te invarti in cercurile nepotrivite. cat despre a inalta o masina veche ca sa faca fata drumurilor din ro.. asta e blasfemie.
ma, poate exprimarea a fost cam gresita, dar avand in vedere starea drumurilor noastre, e bine sa fie sus, pt ca JOS arata si urat.
Eu imi voi recupera Granada MK I 2 usi luna asta(revine aks dupa 7 ani) si daca o pastrez cu siguranta ii ridic spatele cumva si as incerca si cu fata cat de cat.
Un muscle car nu sta pe jos, ala e dragster sau masina relativ moderna.
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -