Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-11, 08:17   #3331
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Daca te referi la cele de pe spate , da se potrivesc . Compatibilitatea lor consta in greutatea suportata (arcuri + amortizor ) : limuzina = coupe , cabrio = touring , compact = compact .

Daca ne referim la fata , stiu ca este conditionat de gruatatea motorizarii : 4 cil, 6 cil , diesel .
da, la cele de spate ma refeream, o sa le schimb curand cu unele noi.
informatiile sunt f binevenite pt cei care au buget mai mic si apeleaza la dezmembrari
__________________
,,Make it count !"
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 08:20   #3332
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
da, la cele de spate ma refeream, o sa le schimb curand cu unele noi.
informatiile sunt f binevenite pt cei care au buget mai mic si apeleaza la dezmembrari
Oricand , cu placere !


Voie buna !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 14:22   #3333
eduard_1

Stage 4
 
eduard_1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 203
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Stie careva??? mi-am montat o toba de 2,0 pe masina si imi face rezonanta la 3000 ture in sus....cum scap de rezonanta aia? fara sa mai schimb toba...
Multumesc!
__________________
Respect!Vand Xenon - www.km7.ro
eduard_1 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 15:41   #3334
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by eduard_1 View Post
Stie careva??? mi-am montat o toba de 2,0 pe masina si imi face rezonanta la 3000 ture in sus....cum scap de rezonanta aia? fara sa mai schimb toba...
Multumesc!
Schimba vitezele sub 3000 ture Glumesc .. incearca sa pui niste tampoane de cauciuc acolo unde se prinde toba de caroserie.
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 18:18   #3335
eduard_1

Stage 4
 
eduard_1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 203
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

da .... ar fi o varianta sa merg pana in 3000 de ture )).... sa revenim la lucruri serioase :P ... unde anume zici sa-i pun tampon de cauciuc? acolo la finala unde sunt tampoanele de la toba?
eduard_1 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 19:22   #3336
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by eduard_1 View Post
da .... ar fi o varianta sa merg pana in 3000 de ture )).... sa revenim la lucruri serioase :P ... unde anume zici sa-i pun tampon de cauciuc? acolo la finala unde sunt tampoanele de la toba?
probabil ca la montarea tobei s-a modificat putin pozitia tobei si atinge ceva rezultand vibratiile respective......poti incerca pe o groapa sau elevator sa o turezi si sa vezi unde anume atinge si vibreaza...e posibil sa atinga doar cand o turezi....eu am patit ceva asemanator cand mi-am pus un ornament la sfarsitul tevii si cand o turam si probabil de la balans imi atingea in bara ( ornamentul fiind mai gros decat teava atingea din cand in cand in bara)..eu am lipit o bucata mica de cauciuc pe bara si a fost ok...
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 07:38   #3337
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Baieti, spuneti-mi si mie : sticla din fata de la faruri la e36 este lipita de far? sau are vreun fel de cheder care izoleaza sa nu intre apa?...mi s-a format condens in interior si as vrea sa desfac sa usuc farul..
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 07:43   #3338
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
Baieti, spuneti-mi si mie : sticla din fata de la faruri la e36 este lipita de far? sau are vreun fel de cheder care izoleaza sa nu intre apa?...mi s-a format condens in interior si as vrea sa desfac sa usuc farul..
se desfac clemele alea de pe margine (3 pe o parte si 2 pe cealalta a farului) si au o garnitura intre sticla si far....cel putin la ale mele asa este...(bosch).....asta daca nu a mai fost umblat in ele si lipite cu silicon. eu acum in iarna am umblat in ele si nu mi s-au aburit-umezit deloc dupa ce am pus la loc sticlele....
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 07:52   #3339
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
se desfac clemele alea de pe margine (3 pe o parte si 2 pe cealalta a farului) si au o garnitura intre sticla si far....cel putin la ale mele asa este...(bosch).....asta daca nu a mai fost umblat in ele si lipite cu silicon. eu acum in iarna am umblat in ele si nu mi s-au aburit-umezit deloc dupa ce am pus la loc sticlele....
am observat clemele care tin sticla...cred ca au mai fost desfacute farurile pentru ca au fost scoase sticlele rotunde din interior.
urme de silicon nu am observat pe margine si banuiesc ca siliconul se pune atunci cand garnitura este prea uzata si nu mai etansaza..
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 07:59   #3340
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
am observat clemele care tin sticla...cred ca au mai fost desfacute farurile pentru ca au fost scoase sticlele rotunde din interior.
urme de silicon nu am observat pe margine si banuiesc ca siliconul se pune atunci cand garnitura este prea uzata si nu mai etansaza..
in mod normal, da. sau poate sa fi pus ptr siguranta, dar cred ca s-ar vedea urme de silicon. eu le-am desfacut de mai multe ori ca am facut pe rand niste modificari.....scos sticle....angel rosu.......pus niste ornamente din tabla in spatele inelelor... si nu am treaba cu garnitura aia ...este ok. oricum si daca ai silicon tot pe acolo trebe sa intri, asa ca taiat cu cuter-ul si apoi pus din nou silicon transparent (cat mai putin fiindca in timp se ingalbeneste si se va vedea)
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 08:06   #3341
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am inteles..farul stanga vreau in primul rand sa-l desfac sa usuc condensul pt ca se vede urat si pe termen lung probabil va afecta becurile, iar in viitorul f apropiat vin si inelele angel eyes care am vazut ca difera in functie de modelul farurilor (cu lupa sau fara)..
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 08:08   #3342
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Am si eu o problema, am lasat masina " pe dreapta " timp de 3 luni si acuma am rotile blocate pe spate, stie careva de ce ? nu a stat nici in viteza, nici cu frana de mana trasa....ce trebuie sa fac sa isi revina ?)
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 08:09   #3343
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
am inteles..farul stanga vreau in primul rand sa-l desfac sa usuc condensul pt ca se vede urat si pe termen lung probabil va afecta becurile, iar in viitorul f apropiat vin si inelele angel eyes care am vazut ca difera in functie de modelul farurilor (cu lupa sau fara)..
eu nu stiu sa fie diferente intre faruri....stiu ca sunt ptr e36..atat
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 08:20   #3344
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Am si eu o problema, am lasat masina " pe dreapta " timp de 3 luni si acuma am rotile blocate pe spate, stie careva de ce ? nu a stat nici in viteza, nici cu frana de mana trasa....ce trebuie sa fac sa isi revina ?)
ai discuri pe spate sau tamburi ?cel mai probabil de vina e frana de mana...am patit si eu odata dar lasasem frana trasa cateva zile...cu putina acceleratie s-au deblocat fara sa ramana infranate....in cazul in care nu se deblocheaza cand incerci sa pleci va trebui sa desfaci rotile sa verifici..

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
eu nu stiu sa fie diferente intre faruri....stiu ca sunt ptr e36..atat
da, teoretic asa ar trebui sa fie pentru ca inelele vin lipite pe rotundul farului, nu prea au treaba cu lupele...va trebui totusi sa ma interesez de unde le iau vizavi de aspectul asta
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 08:22   #3345
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

este cu tamburi. multumesc
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -