Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-10, 09:44   #2731
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
Stie cineva cat este inaltimea standard la drept pentru suspensia la e36 316 (stock) ? Ma refer la spatiul dintre roata si aripa sus pe spate..
Voila !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ride high.jpg
Views:	102
Size:	137.4 KB
ID:	1772746  
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 11:45   #2732
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Eu am pus de 325i pe 318i arcuri + telescoape...singurul minus este ca sta mai ridicata cam cu 3-4 cm si este mai rigida.....
e ok, asta ma interesa...deci sa inteleg ca odata cu schimbarea arcurilor ar trebui sa schimb si telescoapele (de la aceeasi masina de care sunt arcurile) pantru ca ma gandesc la faptul ca arcurile mai tari or sa uzeze mai tare telescoapele originale..


Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Voila !!!
multumesc Sparkle_81 . ma lamuresc imediat cum fac masuratoarea la roti daca arcurile mele sunt de schimbat sau nu. acolo precizeaza ca se masoara de la partea de jos a aripii masinii pana la partea de jos a jentii...ar trebui sa fie vreo 51cm standard...

Last edited by FireBlad3; 08-12-10 at 11:47.
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 11:47   #2733
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
e ok, asta ma interesa...deci sa inteleg ca odata cu schimbarea arcurilor ar trebui sa schimb si telescoapele (de la aceeasi masina de care sunt arcurile) pantru ca ma gandesc la faptul ca arcurile mai tari or sa uzeze mai tare telescoapele originale..
nu stiu ce sa zic, nu cred ca e neaparat nevoie sa schimbi si telescoapele..eu am schimbat suspensia ca telescoapele mele erau praf si s-a nimerit sa dezmembreze cineva un 325i..oricum le-am luat cam cu frica ca nu stiam daca se potrivesc...
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 11:49   #2734
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
nu stiu ce sa zic, nu cred ca e neaparat nevoie sa schimbi si telescoapele..eu am schimbat suspensia ca telescoapele mele erau praf si s-a nimerit sa dezmembreze cineva un 325i..oricum le-am luat cam cu frica ca nu stiam daca se potrivesc...
dar s-au potrivit fara modificari...asta e important si pentru mine.
eu as vrea sa pun de 320, n-ar trebui sa fie vreo problema din moment ce tu ai reusit sa pui de 325i
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 11:50   #2735
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
........multumesc Sparkle_81 . ma lamuresc imediat cum fac masuratoarea la roti daca arcurile mele sunt de schimbat sau nu. acolo precizeaza ca se masoara de la partea de jos a aripii masinii pana la partea de jos a jentii...ar trebui sa fie vreo 51cm standard...
Uite si cum se face masuratoarea !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture.JPG
Views:	76
Size:	39.4 KB
ID:	1772773  
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:03   #2736
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Uite si cum se face masuratoarea !
da, asa am inteles si eu ca se face masuratoarea, acum sunt 100% sigur.

Apropo, arcuri noi stock pentru e36 se gasesc pe undeva? se mai fabrica ?
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 04:01   #2737
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

de ce sa pui arcuri/suspensie stock cand ii poti pune ceva sport/reglabil(nu neaparat) dar mult mai jos....un e36 fara cel putin arcuri sp[ort este incredibil de urat...nu suport asa ceva...si imi cer scue daca am deranjat pew cineva cu aceasta afirmatie
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 04:01   #2738
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

de ce sa pui arcuri/suspensie stock cand ii poti pune ceva sport/reglabil(nu neaparat) dar mult mai jos....un e36 fara cel putin arcuri sport este incredibil de urat...nu suport asa ceva...si imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu aceasta afirmatie
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 09:40   #2739
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
de ce sa pui arcuri/suspensie stock cand ii poti pune ceva sport/reglabil(nu neaparat) dar mult mai jos....un e36 fara cel putin arcuri sport este incredibil de urat...nu suport asa ceva...si imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu aceasta afirmatie

intr-adevar o suspensie sport reglabila nu se compara cu cea stock, dar este o investitie destul de mare si deocamdata nu o pot face...poate pe viitor
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 09:41   #2740
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Ca sa mai aflu cateva pareri...e adevarat ca daca pui arcuri sport pe telescoape stock se duc mai repede telescoapele ? eu pe suspensia veche asa am avut si am facut 40.000 km cu masina si se dusesera rau alea pe spate...la cea mai mica denivelare pierdea aderenta
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 12:02   #2741
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
de ce sa pui arcuri/suspensie stock cand ii poti pune ceva sport/reglabil(nu neaparat) dar mult mai jos....un e36 fara cel putin arcuri sport este incredibil de urat...nu suport asa ceva...si imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu aceasta afirmatie
ai mare dreptate.asta e si parerea mea, dar acum fiecare cum poate...sunt vremuri grele
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 13:39   #2742
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

De ce va trebuie suspensie sport pe tigai in Romania, ma depaseste. Nu e de ajuns ca va troncane tot pe cazanele din 1900 toamna cu numere de bulgaria, acu' tre' sa va mai si clantane dintii-n gura, 90 la suta din pisicutele pe care le stiu au motor de 1.8 si suspensie sport+jante pe 17...Patetic. Voi credeti ca BMW au fost prosti cand au facut suspensia aia la e36? Va duceti in weekenduri pe circuit cu tigaile si va bateti pe 2-3 secunde per tur de pista?
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 14:55   #2743
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
De ce va trebuie suspensie sport pe tigai in Romania, ma depaseste. Nu e de ajuns ca va troncane tot pe cazanele din 1900 toamna cu numere de bulgaria, acu' tre' sa va mai si clantane dintii-n gura, 90 la suta din pisicutele pe care le stiu au motor de 1.8 si suspensie sport+jante pe 17...Patetic. Voi credeti ca BMW au fost prosti cand au facut suspensia aia la e36? Va duceti in weekenduri pe circuit cu tigaile si va bateti pe 2-3 secunde per tur de pista?
Tu defapt , esti suparat pe baietii cu ideologia asta , nicidecum pe marca !!!
Adevarul este ca , si eu cand am ajuns prin Craiova am ramas putin uimit : E36- le este la fel de raspandit cum era Olcitul ! Unu mai .. tunarit ca altul !
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 14:57   #2744
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

e36 este o masina foarte corecta si ieftin de intretinut, evident ca nu am nimic cu modelul sau cu firma BMW. Si da, este plin de pisi in Craiova. Din pacate, prea multe dintre ele sunt intr-o stare deplorabila iar soferii niste idioti. Renumele prost al marcii(Desi este o tampenie sa condamni marca pentru niste oligofreni) li se datoreaza in mare parte.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 15:00   #2745
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
e36 este o masina foarte corecta si ieftin de intretinut, evident ca nu am nimic cu modelul sau cu firma BMW. Si da, este plin de pisi in Craiova. Din pacate, prea multe dintre ele sunt intr-o stare deplorabila iar soferii niste idioti. Renumele prost al marcii(Desi este o tampenie sa condamni marca pentru niste oligofreni) li se datoreaza in mare parte.
Asta e si crudul adevar , din pacate !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -