Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-11, 22:29   #3376
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
eu as forta la saptamana... da nah daca omul crede ca ii mananca cureaua din putere...
il concureaza serios cel cu discurile autoventilate , autoperforate si autofiletante ))))))))))))))))))))))))
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 22:40   #3377
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
il concureaza serios cel cu discurile autoventilate , autoperforate si autofiletante ))))))))))))))))))))))))
lasa ca acolo si noi ne-am cam avantat. am cercetat mai laborois si am ajuns la concluzia ca nu se pot pune fara a schimba etrierii si suporturile (suportul are o marja de 2 mm fata de disc si e fix iar etrierul are alt part no).
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 21:17   #3378
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
il concureaza serios cel cu discurile autoventilate , autoperforate si autofiletante ))))))))))))))))))))))))
omule daca tot nu folosec compresorul ce rost are s tot invarta acolo fara rost?ca pana nu vine caldura bine nu mai bag gaz in instalatie ca s folosesc AC.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 21:22   #3379
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
omule daca tot nu folosec compresorul ce rost are s tot invarta acolo fara rost?ca pana nu vine caldura bine nu mai bag gaz in instalatie ca s folosesc AC.
serios cred ca iti lipseste vreo curea pe la creier , tu crezi ca deageaba a fost pusa aia acolo? ca sa poti tu sa o dai jos cand vrei cum vrei ? cu ce te deranjeaza ca se invarte acolo? daca tu nu folosesti AC ? doar nu credeai ca scade consumul daca nu mai invarte cureaua , sa iti dau un pont : rolele se invart si fara curea , sper sa iti fie de folos
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 22:31   #3380
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am si eu 2 antrebari...1...am amortizoare normale...daca pun arcuri sport risc sa stric amortizoarele???
2...daca antaresc amortizoarele[am auzit ca e cineva prin rosu care face treaba asta]riscul de a le strica este acelasi??
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 22:59   #3381
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by m_c_fast View Post
am si eu 2 antrebari...1...am amortizoare normale...daca pun arcuri sport risc sa stric amortizoarele???
2...daca antaresc amortizoarele[am auzit ca e cineva prin rosu care face treaba asta]riscul de a le strica este acelasi??
1) depinde cat de mare e drop-ul arcurilor......daca nu e mare, nu e asa mare riscul... o sa se mai intareasca putin ...
2) eu unul nu as face asa ceva , cel putin pt mers zilnic......
eu decat sa intaresc telescoape..alea alea...improvizatii..mai bine as strange bani pt o reglabila ieftina ~300e......e totusi noua, facuta dupa niste standarde, tuv-uri ..etc.... sunt bune dar sa nu ai pretentii foarte mari de la ele.
o seara buna!
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 23:06   #3382
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post
omule daca tot nu folosec compresorul ce rost are s tot invarta acolo fara rost?ca pana nu vine caldura bine nu mai bag gaz in instalatie ca s folosesc AC.
esti penibil...
crezi ca e pusa acolo degeaba?
fa' un test iarna...cu si fara compresor de ac/u..sa vezi dezaburirea, si imi spui la anu'
ce treaba ai cu acea curea? de aia are compresorul un ambreiaj ....sa cupleze cand vrea utilizatorul....... efortul motorului de a invarte acea fulie..este infim ....
las-o acolo ca a stiut ingineru' de a pus-o sa " mearga chiar si cand sta"
cand parchezi seara masina poti sa scoti si cealalta curea ,,ce iti trebuie pompa de apa, servo ...etc..noaptea? cand masina sta...si o pui dimineata cand pleci ...
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 23:09   #3383
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
esti penibil...
crezi ca e pusa acolo degeaba?
fa' un test iarna...cu si fara compresor de ac/u..sa vezi dezaburirea, si imi spui la anu'
ce treaba ai cu acea curea? de aia are compresorul un ambreiaj ....sa cupleze cand vrea utilizatorul....... efortul motorului de a invarte acea fulie..este infim ....
las-o acolo ca a stiut ingineru' de a pus-o sa " mearga chiar si cand sta"
cand parchezi seara masina poti sa scoti si cealalta curea ,,ce iti trebuie pompa de apa, servo ...etc..noaptea? cand masina sta...si o pui dimineata cand pleci ...
+1 , bun raspuns
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 23:43   #3384
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
esti penibil...
crezi ca e pusa acolo degeaba?
fa' un test iarna...cu si fara compresor de ac/u..sa vezi dezaburirea, si imi spui la anu'
ce treaba ai cu acea curea? de aia are compresorul un ambreiaj ....sa cupleze cand vrea utilizatorul....... efortul motorului de a invarte acea fulie..este infim ....
las-o acolo ca a stiut ingineru' de a pus-o sa " mearga chiar si cand sta"
cand parchezi seara masina poti sa scoti si cealalta curea ,,ce iti trebuie pompa de apa, servo ...etc..noaptea? cand masina sta...si o pui dimineata cand pleci ...
+ 1
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 21:05   #3385
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=RIcKO;4283894]serios cred ca iti lipseste vreo curea pe la creier , tu crezi ca deageaba a fost pusa aia acolo? ca sa poti tu sa o dai jos cand vrei cum vrei ? cu ce te deranjeaza ca se invarte acolo? daca tu nu folosesti AC ? doar nu credeai ca scade consumul daca nu mai invarte cureaua , sa iti dau un pont : rolele se invart si fara curea , sper sa iti fie de folos[/


mda.multumesc pentu compliment.treaba cu cureaua la creier e o chestie de lipsa de bun simt.dar eu nu raspund la provocari asa ca spune ce vrei.
si ink ceva MECANICULE,ca vad ca te pricepi de minune.cum sa se invarta singure rolele ?ca eu nu inteleg.daca cureaua nu le angreneaza nu au cum sa se invarta.dar tie treb s iti desenez ca sa intelegi.si era vorba de o rola intinzatoare si compresorul de AC.atat.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 21:15   #3386
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=gyovannniy;4286405]
Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
serios cred ca iti lipseste vreo curea pe la creier , tu crezi ca deageaba a fost pusa aia acolo? ca sa poti tu sa o dai jos cand vrei cum vrei ? cu ce te deranjeaza ca se invarte acolo? daca tu nu folosesti AC ? doar nu credeai ca scade consumul daca nu mai invarte cureaua , sa iti dau un pont : rolele se invart si fara curea , sper sa iti fie de folos[/


mda.multumesc pentu compliment.treaba cu cureaua la creier e o chestie de lipsa de bun simt.dar eu nu raspund la provocari asa ca spune ce vrei.
si ink ceva MECANICULE,ca vad ca te pricepi de minune.cum sa se invarta singure rolele ?ca eu nu inteleg.daca cureaua nu le angreneaza nu au cum sa se invarta.dar tie treb s iti desenez ca sa intelegi.si era vorba de o rola intinzatoare si compresorul de AC.atat.
nu sunt mecanic ca sa stiu ca se invarte cel putin 1 fulie ,,,,deci tot ai miscare acolo , ca doar nu le invarte vantul
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 22:25   #3387
SiLoTh

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 726
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

pot scoate capota spate(portbagaju la e36 fara sa tai firele?? adica are vreo mufa undeva?? daca da , unde??.
multumesc anticipat
SiLoTh is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 23:08   #3388
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

dap scoti mufele de la: actuatorul inchiderii porbagajului de la iluminatul numarului de inmatriculare de la iluminatul porbagajului apoi scoti usor mansonul de cauciuc din coltul porbagajului si tragi instalatia afara , dupa care poti da jos porbagajul
__________________
„Nu te certa niciodată cu un prost! Te aduce la nivelul lui şi te bate cu experienţa! ..."
My tires are worn from the street not from idiot camber,
E36 320i sedan BR 36 EVO
E46 320d touring BR 04 KRO
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 09:42   #3389
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=RIcKO;4286440][QUOTE=gyovannniy;4286405]

nu sunt mecanic ca sa stiu ca se invarte cel putin 1 fulie ,,,,deci tot ai miscare acolo , ca doar nu le invarte vantul[/QUO


esti culmea.cum sa se invarta daca nu e angrenata de ceva?in cazul nostru de cureaua pe care eu am dat/o jos.in mod normal motorul e unica sursa de energie care angreneaza fulia respectiva si rola intinzatoare.fara ca motorul sa le invarta nu au cum sa se roteasca singure.e ilogic ce spui.te gandesti un pik la ce vorbesti?
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 12:02   #3390
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

[QUOTE=gyovannniy;4287335][QUOTE=RIcKO;4286440]
Quote:
Originally Posted by gyovannniy View Post

nu sunt mecanic ca sa stiu ca se invarte cel putin 1 fulie ,,,,deci tot ai miscare acolo , ca doar nu le invarte vantul[/QUO


esti culmea.cum sa se invarta daca nu e angrenata de ceva?in cazul nostru de cureaua pe care eu am dat/o jos.in mod normal motorul e unica sursa de energie care angreneaza fulia respectiva si rola intinzatoare.fara ca motorul sa le invarta nu au cum sa se roteasca singure.e ilogic ce spui.te gandesti un pik la ce vorbesti?
ok ..fa-i ce vrei ..scoate ce curele vrei tu ...inclusiv pe aia de distrubutie, dar lasa-ne...deja esti exagerat...ti-am explicat de N ori ca ce faci tu e o prostie lipsita de sens , dar vad ca nu vrei deloc sa intelegi .
spor la dezmembrat motorul ala
numai bine
myky99 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -