Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-11, 18:08   #4186
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
E vreo tehnica speciala de aplicare a siliconului ? Cum ai facut ? Ai dat pe tabla sau pe plastic intai ? Ai dat pe ambele parti ? Nu curge silicon si pe aripi sau pe unde pui ? explica-mi te rog cum ai procedat tu.

in primul rand am facut- seara operatiunea..sa il las peste noapte.... am curatat bine zonele....si am pus banda din aia de mascat .de hartie ...pe usa...deasupra si sub bandou...daca iasa siliconul sa nu stau sa il frec de pe vopsea.....si am aplicat puncte de silicon pe ambele parti..si pe bandou si pe usa...pe usa pe langa clipsuri...iar pe bandou am pus peste tot...gramazi asa........ am parcat masina cu partea dreapta langa un zid..am pus bandoul ..l-am presat.... l-am asezat pe pozitie...iar dupa am pus vreo 3-4 crengi..intre bandou si zid:sa stea presat peste noapte...e cel mai bine asa.... ca il preseaza lemnele pe usa.......si sta fix toata noaptea...iar dimineata am indepartat lemnele si banda de mascat si gata...... e foarte usor.... banda chiar usureaza munca in caz ca da' peste... nu te chinui sa iei siliconul de pe vopsea... spor la lucru
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 00:42   #4187
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Merci Momentannu fac nimic ca am ramas fara bandouri pe o parte iar daca tot ma apuc de chestia asta ma gandesc sa le pun de M... E buna metoda cu presatul
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 00:55   #4188
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

O sa pui de M si o sa traga de ele pana se rup. Din pacate, traiesti in Romania si nu ai garaj.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 01:00   #4189
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

sper sa n-ai dreptate dar ce sa zic... mie mi-au furat si capota de pe masina asa ca oglinzi si bandouri n-ar fi nimic special...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 01:39   #4190
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Am si eu o problema ciudata la mizeria asta de masina (1993 325i): Check engine aprins si eroare de lambda. Pana aici, nimic ciudat. Am luat multimetru si am zis sa masor lambda (rezistenta la firele de incalzire, si voltajul la alea de semnal si minus).

Acum apare partea ciudata: cand infig pinii de la multimetru in mufa de la lambda, mai exact in cele 2 fire albe de la preincalzire, se stinge Check-ul. Pt o perioda (mai scurta sau mai lunga). Dupa care apare iar. Si aceiasi poveste, cand imping cu pinii aia de la MM prin mufa, se stinge Check-ul.

Am incercat sa strang un pic gaurile de la mufa lambdei, unde intra pinii din instalatia masinii, sa faca contact mai bine. Fara succes insa.

Aveti idee, cam care ar putea sa fie problema?
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 07:41   #4191
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
...iar dupa am pus vreo 3-4 crengi..intre bandou si zid:sa stea presat peste noapte...
Ai fost tare la faza asta cu crengile ! No offence !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 11:59   #4192
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Ai fost tare la faza asta cu crengile ! No offence !
crede-ma ca stateam si radeam si eu ) dar alea mi-au sarit in ochi ......e aiurea.arata rau intradevar.... dar macar le tin presate....sa nu stau cu cu mana pe ele 5 ore)pana se intareste siliconul.... asa ca ocrotiti natura , ca nu se stie cand aveti nevoie de ea!
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 14:52   #4193
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
Am si eu o problema ciudata la mizeria asta de masina (1993 325i): Check engine aprins si eroare de lambda. Pana aici, nimic ciudat. Am luat multimetru si am zis sa masor lambda (rezistenta la firele de incalzire, si voltajul la alea de semnal si minus).

Acum apare partea ciudata: cand infig pinii de la multimetru in mufa de la lambda, mai exact in cele 2 fire albe de la preincalzire, se stinge Check-ul. Pt o perioda (mai scurta sau mai lunga). Dupa care apare iar. Si aceiasi poveste, cand imping cu pinii aia de la MM prin mufa, se stinge Check-ul.

Am incercat sa strang un pic gaurile de la mufa lambdei, unde intra pinii din instalatia masinii, sa faca contact mai bine. Fara succes insa.

Aveti idee, cam care ar putea sa fie problema?
daca multimetrul iti da exact rezistenta de care are nevoie ca sa considere "valoare normala" si sa stinga check-ul? adica ...adauga rezistenta de care are nevoie?
infige dimineata pe motor rece o lambda buna in mufa si vezi cum se comporta (dupa ce seara i-ai lasat calculatorul nealimentat vreo 10-15 min sa stearga toate erorile)
__________________
mu˛
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 15:31   #4194
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
daca multimetrul iti da exact rezistenta de care are nevoie ca sa considere "valoare normala" si sa stinga check-ul? adica ...adauga rezistenta de care are nevoie?
infige dimineata pe motor rece o lambda buna in mufa si vezi cum se comporta (dupa ce seara i-ai lasat calculatorul nealimentat vreo 10-15 min sa stearga toate erorile)
Da, probabil cumva inchid circuitul cand pun multimetru pe mizeriile alea. Deocamdata nu am alta lambda sa o pun, si nici bani sa comand una. Plus ca asta a mea are un cod ciudat care nu prea il gasesc. Si cand il gasesc e o spinare de bani (80 de lire!!). O sa mai pandesc pe egay sa vad ce pica.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 18:36   #4195
nick_nasta

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 658
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
in primul rand am facut- seara operatiunea..sa il las peste noapte.... am curatat bine zonele....si am pus banda din aia de mascat .de hartie ...pe usa...deasupra si sub bandou...daca iasa siliconul sa nu stau sa il frec de pe vopsea.....si am aplicat puncte de silicon pe ambele parti..si pe bandou si pe usa...pe usa pe langa clipsuri...iar pe bandou am pus peste tot...gramazi asa........ am parcat masina cu partea dreapta langa un zid..am pus bandoul ..l-am presat.... l-am asezat pe pozitie...iar dupa am pus vreo 3-4 crengi..intre bandou si zid:sa stea presat peste noapte...e cel mai bine asa.... ca il preseaza lemnele pe usa.......si sta fix toata noaptea...iar dimineata am indepartat lemnele si banda de mascat si gata...... e foarte usor.... banda chiar usureaza munca in caz ca da' peste... nu te chinui sa iei siliconul de pe vopsea... spor la lucru
eu am avut bandouri de M prinse cu mastic auto de geamuri si tot mi le-au furat...eu stiu daca e mai bun asta de baie...
nick_nasta is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 21:11   #4196
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
Da, probabil cumva inchid circuitul cand pun multimetru pe mizeriile alea. Deocamdata nu am alta lambda sa o pun, si nici bani sa comand una. Plus ca asta a mea are un cod ciudat care nu prea il gasesc. Si cand il gasesc e o spinare de bani (80 de lire!!). O sa mai pandesc pe egay sa vad ce pica.
Sir, doriti sa comandati ceva de pe plaiurile natale? avem di tăti
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 21:14   #4197
joevulpoi

Stage 3
 
joevulpoi's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 137
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am gasit un manual interesant pentru 318 td(s) si 325td(s)....sper sa va ajute cu toate ca e in spaniola...http://www.mediafire.com/?zbcop8zts46lsbx
joevulpoi is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 21:16   #4198
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by joevulpoi View Post
am gasit un manual interesant pentru 318 td(s) si 325td(s)....sper sa va ajute cu toate ca e in spaniola...http://www.mediafire.com/?zbcop8zts46lsbx
ia...pai ce de google translate nu s-a auzit ?
zic saru-mana pana sa se fi terminat download-ul ...e aur curat pentru mine
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 21:18   #4199
joevulpoi

Stage 3
 
joevulpoi's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 137
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
ia...pai ce de google translate nu s-a auzit ?
zic saru-mana pana sa se fi terminat download-ul ...e aur curat pentru mine
stiu!tu m-ai determinat sa caut...mai adanc!!bine, ca-mi trebuia si mie!!!
joevulpoi is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 21:37   #4200
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by joevulpoi View Post
am gasit un manual interesant pentru 318 td(s) si 325td(s)....sper sa va ajute cu toate ca e in spaniola...http://www.mediafire.com/?zbcop8zts46lsbx
Cred ca nu gresesc cu nimic daca spun ca este mai explicit decat cel de benzina de la Bentley .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -