Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-12, 16:26   #4336
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Buba sta in felul urmator: este vorba despre clima analoga - probleme aveam cu rezistenta de la ventilator (BLOWER RESISTOR 64118391749 ). Avea momente cand pe treapta 1-2-3 nu mergea; o dadeam pe 4 si cand reveneam la treptele inferioare , ventilatorul functiona. Asa nu facea tot timpul, avea toane .
De curand nu a vrut sa mai mearga nici pe treapta 4 . Am cumparat piesa noua , dar surpriza = tot nu invarte. Suspectez a fi ventilatorul in sine ; ce parere aveti ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture.JPG
Views:	52
Size:	31.5 KB
ID:	2301408   Click image for larger version

Name:	Fotografii-0004.jpg
Views:	42
Size:	186.4 KB
ID:	2301409   Click image for larger version

Name:	Fotografii-0005.jpg
Views:	47
Size:	190.2 KB
ID:	2301410  

__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 16:26   #4337
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trusca View Post
Are cineva idee ce e asta ?
tind sa cred ca avandu-se in vedere si anul, a fost masina de teste....
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 16:33   #4338
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Buba sta in felul urmator: este vorba despre clima analoga - probleme aveam cu rezistenta de la ventilator (BLOWER RESISTOR 64118391749 ). Avea momente cand pe treapta 1-2-3 nu mergea; o dadeam pe 4 si cand reveneam la treptele inferioare , ventilatorul functiona. Asa nu facea tot timpul, avea toane .
De curand nu a vrut sa mai mearga nici pe treapta 4 . Am cumparat piesa noua , dar surpriza = tot nu invarte. Suspectez a fi ventilatorul in sine ; ce parere aveti ?
Da. Suspectezi bine. E fix motorul aerotermei. Exact asa am patit si eu. Si tot in plina iarna m-a lasat in pana totala. Probabil nu mai are filtrele conice si l-a nenorocit umezeala.
Partea nasoala e ca... da, ai ghicit... e futere de mama sa-l schimbi singur. Nu-ti trebuie cine stie ce unelete, insa accesul e greu, vai fi nevoit sa indoi niste tablaraie pe acolo daca nu cumperi motor nou (motoarele noi vin cu palele detasate si se monteaza direct in suporti, palele intra da nu mai ies). Pe langa asta vei sta cocosat sub capota si cel mai probabil in frig pentru cateva ore. Bafta! Vei avea nevoie.

LE: A, si vezi ca rezistenta din poza 1 este pentru masinile fara clima de loc, iar cea din poza 3 este pentru clima manuala.

Last edited by rdy4ever; 21-01-12 at 16:36.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 16:53   #4339
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
LE: A, si vezi ca rezistenta din poza 1 este pentru masinile fara clima de loc, iar cea din poza 3 este pentru clima manuala.
Poza 1 este exact ce am dat jos de pe masina, poza 2 si 3 este acelasi obiect pozat din alt unghi .

Multumesc pentru urari; nu pot sa zic decat ... o sa imi cam belesc mainile !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 18:06   #4340
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut,in legatura cu problema ta,cu aeroterma.mie mi s-a intamplat la fel in momentul cand am dat jos filtru de polen si am stat cu el asa pt catvea zile pt ca nu gaseam filtru compatibil(am a.c. after market).si datorita firului de la capacul de la fitrul pe polen.exact asa,nu mergea decat pe pozitia 4.nu stiu,poti incerca si asta,sa vezi daca e de acolo,poate s-a impuscat firul sau eu stiu.bafta cu ea
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 18:12   #4341
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by OdorogLGV View Post
salut,in legatura cu problema ta,cu aeroterma.mie mi s-a intamplat la fel in momentul cand am dat jos filtru de polen si am stat cu el asa pt catvea zile pt ca nu gaseam filtru compatibil(am a.c. after market).si datorita firului de la capacul de la fitrul pe polen.exact asa,nu mergea decat pe pozitia 4.nu stiu,poti incerca si asta,sa vezi daca e de acolo,poate s-a impuscat firul sau eu stiu.bafta cu ea
Mercy ; am sa verific si asta !
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 20:15   #4342
BimBim

Stage 2
 
BimBim's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 65
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salutare! ash avea o intrebare....am un 316 e36....si azi dupa ce am fortat putin in vreo 2 curbe se mishca volanul cam greu si facea un sunet nasol (pompa servo banuiesc)...care se schimba in functie de turatie...acuma si-a mai revenit dar tot suna cand virez pe loc sau la viteza mica...sa se fi dus pompa? asa dintr-o data?(cureaua am verificat-o si e intinsa bine,si lichid servo este).......si scuze stiu ca nu e vreun trick, secret sau altceva despre e36.va multumesc
__________________
No....amu-i cald afara?
BimBim is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 21:25   #4343
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by BimBim View Post
Salutare! ash avea o intrebare....am un 316 e36....si azi dupa ce am fortat putin in vreo 2 curbe se mishca volanul cam greu si facea un sunet nasol (pompa servo banuiesc)...care se schimba in functie de turatie...acuma si-a mai revenit dar tot suna cand virez pe loc sau la viteza mica...sa se fi dus pompa? asa dintr-o data?(cureaua am verificat-o si e intinsa bine,si lichid servo este).......si scuze stiu ca nu e vreun trick, secret sau altceva despre e36.va multumesc
eu cred ca ai fortato putin in cerculete da e posibil ca pompa servo sa fie pe moarte,ar fi bine sa o achizitionezi din timp ca nu sti cat o mai duce actuala.
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 21:26   #4344
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Poza 1 este exact ce am dat jos de pe masina, poza 2 si 3 este acelasi obiect pozat din alt unghi .

Multumesc pentru urari; nu pot sa zic decat ... o sa imi cam belesc mainile !
Da, s-ar putea sa ai dreptate, cred ca e o chestiune de anul productiei.... la fara A/C e mai patratoasa, mi-am amintit


Eu am inlocuit atat motorul cat si aeroterma in sine (desteptul fost proprietar decupase o gaura in aeroterma sa-i intre un 2DIN si nu mai batea decat in fata) si pot sa-ti zic ca m-am apucat diomineata pe la 11 si am terminat pe la 9 seara. Tot cu ocazia asta am racit la rinichi

Last edited by rdy4ever; 21-01-12 at 21:36.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 21:27   #4345
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by BimBim View Post
Salutare! ash avea o intrebare....am un 316 e36....si azi dupa ce am fortat putin in vreo 2 curbe se mishca volanul cam greu si facea un sunet nasol (pompa servo banuiesc)...care se schimba in functie de turatie...acuma si-a mai revenit dar tot suna cand virez pe loc sau la viteza mica...sa se fi dus pompa? asa dintr-o data?(cureaua am verificat-o si e intinsa bine,si lichid servo este).......si scuze stiu ca nu e vreun trick, secret sau altceva despre e36.va multumesc
Prima data verifica nivelul de lichid in vas .
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 12:11   #4346
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Stie cineva ce anume face piesa asta?82 89 9 404 272 ed5 bmw sound modul,se afla sub torpedou.intreb pt ca am vb cu ceva persoane si nimeni nu a stiut.am preusupus ca este o statie pt difuzoare?cel putin arata ca una...
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 08:14   #4347
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Unhappy Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Update :
Vestea buna : am descoperit exact problema !
Vestea proasta : Blower resistor - dus ( dar deja am altul cumparat nou ), motor aeroterma blocat ( scartaie daca vrei sa-l impingi cu mana, merge foarte greu) si siguranta aferenta arsa .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 10:20   #4348
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by OdorogLGV View Post
Stie cineva ce anume face piesa asta?82 89 9 404 272 ed5 bmw sound modul,se afla sub torpedou.intreb pt ca am vb cu ceva persoane si nimeni nu a stiut.am preusupus ca este o statie pt difuzoare?cel putin arata ca una...
Intr-adevar este un amplificator , in germana se cheama Verstärker adica amplificator
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 19:05   #4349
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Update :
Vestea buna : am descoperit exact problema !
Vestea proasta : Blower resistor - dus ( dar deja am altul cumparat nou ), motor aeroterma blocat ( scartaie daca vrei sa-l impingi cu mana, merge foarte greu) si siguranta aferenta arsa .
punctul 2 iti va da dureri de cap... si se trage de la umezeala...
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 09:14   #4350
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

se intampla ceva daca dau cu spray de contacte pe mufele de la ceasuri si am bornele puse ?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -