Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-10, 08:30   #1996
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Eu tot modelul US am .... dar vorba lu' myky99 asteptam sa faci tu primul
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 09:48   #1997
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

baieti treaba cu pinul 8 care vinde de la ecu si se gaseste tot la nr 8 in acea mufa este doar pt motoarele 2.5 24 cu vanos M 3.3.31iar pinul de la ceasuri este la fel la toate modelele nu stiu acum cum e la cele cu mile deci ca sa faceti treaba la alte motoare nu stiu trebuie sa ma mai uit dar acum nu am cum ca nu sunt acasa
__________________
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 12:17   #1998
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

@miky: postez aici dupa ce incerc treaba. daniel, tu daca ai masina de US, nu tre` sa mai faci nimic. poti sa incerci direct: pui contactul si apesi acc la maxim de 5 ori. si ar trebui sa inceapa check engine sa clipeasca. vezi ca e descris mai in detaliu pe pagina anterioara sau 2 pagini mai in spate.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 12:45   #1999
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ACC fiind acceleratia ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 13:41   #2000
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

da mah, uite aici.. http://www.bmwe36blog.com/2007/01/24...d-diagnostics/

dar sa stii ca nu va merge decat daca masina e chiar US spec, adusa de acolo, ceea ce parca nu-mi vine sa cred.

eu trasei o privire la masina, firul gri la pinul 8 e tras (adica de la ECU la mufa x20), mai trebuie sa-l trag pe cel de la mufa X20 la mufa alba de la ceasuri (pinul 16).

p.s. daca vrei sa vezi cam cum functioneaza testul, cauta pe youtube "stomp test bmw".
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 15:51   #2001
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

gata! treaba descurcata. chiar nu ma gandeam ca merge! ) dar merge! imi dadu un cod din care nu intelesei nimic, adica un flash scurt si dupa aia unul lung, de vreo 3-4 sec. si se repeta. flash, pauza, flash lung. resetai toate erorile, ii mai trasei un test, dadu 1444, adica nici o eroare. acu astept sa vad ce alte erori isi mai ia, sa le citesc din nou. ca calcu meu nu a fost resetat deloc pana acu, si erori a avut saracu gramada: ba de abs, ba airbag, ba de lambda, debitmetru etc. acu astept sa vad ce erori isi ia, dupa ce termin. inca ma gandesc pe unde sa trag milogul ala de fir, ca acum e de proba, pe la capota. e cam etans totul, nu gasesc inca o portita pe undeva, sa ma duc cu firul de la motor la ceasuri. da' imp e ca merge! deci Bebe: ESTI MARE! ms inca o data! dau o bere la vara, cand vin aks! URA!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 16:01   #2002
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ma bucur ca ai reusit eram 100% sigur ca o sa ti mearga eu firul l am tras printr un dop de cauciuc care se gaseste pe la pedele pe acolo mai spre ambreiaj. Repet cei care nu aveti 2.5 24v cu vanos M3.3.1 nu incercati !!! o sa ma uit pe diagrame si o sa va mai spun cum e si la alte motoare cand ajung acasa asta pe la sfarsitul saptamanii
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 16:12   #2003
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Sunt mai greu de cap , deci cum anume ai facut sa stergi erorile ? Ca as dori sa fac si eu treaba asta si nu stiu cum .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 19:07   #2004
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by bebe no1 View Post
ma bucur ca ai reusit eram 100% sigur ca o sa ti mearga eu firul l am tras printr un dop de cauciuc care se gaseste pe la pedele pe acolo mai spre ambreiaj. Repet cei care nu aveti 2.5 24v cu vanos M3.3.1 nu incercati !!! o sa ma uit pe diagrame si o sa va mai spun cum e si la alte motoare cand ajung acasa asta pe la sfarsitul saptamanii
il vazui si eu dopul ala, da' cand il dadui jos, mai era o tabla in spatele lui. nu dadea direct afara. asa ca il trasei prin dreapta, se sub topedou. pe unde intra plus-ul ala mare in masina. resetai tot, si acu ast sa vad ce apare.

@daniel: tii apasat 10 sec acc, dupa ce termina de citit codurile. si se reseteaza.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 01:55   #2005
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ok, primul cod care aparu': 1211 - adica ceva in neregula cu ECU. are cineva vreo sugestie? pt ca calcul snt destul de sigur ca nu are nimic. poate v-ati mai lovit vreunul. mai gasi pe undeva ca are legatura cu masa masinii (minusul). maine il dau jos si il curat. dar daca mai are cineva si alte pareri..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 12:09   #2006
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
ok, primul cod care aparu': 1211 - adica ceva in neregula cu ECU. are cineva vreo sugestie? pt ca calcul snt destul de sigur ca nu are nimic. poate v-ati mai lovit vreunul. mai gasi pe undeva ca are legatura cu masa masinii (minusul). maine il dau jos si il curat. dar daca mai are cineva si alte pareri..
sa aiba vreo treaba faptul ca ai soft schimbat?:P
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 13:58   #2007
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
sa aiba vreo treaba faptul ca ai soft schimbat?:P
sa stii ca la asta ma gandeam si eu.. ar fi naspa sa nu pot sa folosesc OBD-ul, dupa cat m-am chinuit sa aflu cum se face, doar pt ca e chipuita masina..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 20:07   #2008
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
sa stii ca la asta ma gandeam si eu.. ar fi naspa sa nu pot sa folosesc OBD-ul, dupa cat m-am chinuit sa aflu cum se face, doar pt ca e chipuita masina..
logic s-o luam : tu in calculator ar trebui sa ai schimbati doar parametrii de admisie si scoasa bucata de cod (sau modificata valoarea) care-i spune masinii sa nu mai plafoneze la 6800
in afara de asta,n-ar trebui sa fie mari modificari,deci ar trebui sa-ti mearga toate functiile calculatorului,inclusiv self-diagnose
asa ca....baga mare
__________________
muČ
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 20:19   #2009
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

sper sa nu radeti de mine, sunt pe dinafara la capitolul motoare. M50b20 din 07. 1992 are distributia pe curea sau pe lant? Eu stiam ca pe curea, dar am gasit pe unele aite-uri ca ar fi pe lant. Acum nu stiu ce sa mai cred...
http://www.usautoparts.net/bmw/engines/m50.htm
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 21:39   #2010
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
sper sa nu radeti de mine, sunt pe dinafara la capitolul motoare. M50b20 din 07. 1992 are distributia pe curea sau pe lant? Eu stiam ca pe curea, dar am gasit pe unele aite-uri ca ar fi pe lant. Acum nu stiu ce sa mai cred...
http://www.usautoparts.net/bmw/engines/m50.htm
lant din cate stiu.
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -