Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-10, 23:27   #1981
mastersync

Stage 5
 
mastersync's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am aceiasi problema ..dupa 110 km/h tremura masina ...nu stiu inca sigur daca e de la jante...dar stiu sigur ca am probleme cu un pivot ....asa ca te sfatuiesc sa urci masina sus si sa tragi de roti ,,,stanga dreapta sus jos ..vezi daca se misca pivotii aia mari de langa roata .
mastersync is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 07:50   #1982
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

aceiasi problema am avut-o si eu .....dupa 80 iti dadea impresia ca o sa sara volanu din butuc .....cum am schimbat jantele nu mai misca 1mm
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 08:00   #1983
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

http://www.bmwe36blog.com/2007/01/24...d-diagnostics/ nu stiu daca merge, nu am incercat.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 08:15   #1984
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
http://www.bmwe36blog.com/2007/01/24...d-diagnostics/ nu stiu daca merge, nu am incercat.
te omor ..am incercat eu si nu merge=))
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 16:06   #1985
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

la mn merge da tre sa faci o mica modificare) trebuie sa vi cu un fir da nu mai sti ce pin de la ecu in ceasurile de bord iara nu mai stiu ce pin trebuie sa ma uit si merge perfect. pui contactul apesi de 5 ori acceleratia la fund si incepe sa palpaie acel bec de la check engine cam greu de decodificat la inceput dar se invata
__________________
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 20:34   #1986
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by bebe no1 View Post
la mn merge da tre sa faci o mica modificare) trebuie sa vi cu un fir da nu mai sti ce pin de la ecu in ceasurile de bord iara nu mai stiu ce pin trebuie sa ma uit si merge perfect. pui contactul apesi de 5 ori acceleratia la fund si incepe sa palpaie acel bec de la check engine cam greu de decodificat la inceput dar se invata
ce masina si din ce an? si asemenea, ai OBC mare? ca eu de ex am d-ala mic, cu 7 butoane, si ma gandesc ca s-ar putea sa nu mearga. si daca poti sa te interesezi un pic despre ce fir e vb si unde trebuie tras, ar fi super. chiar mi-ar placea un sistem de diagnoza on-board.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 22:36   #1987
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

boss ca sa iti explic nu e vorba de ce obc ai eu vorbesc ca poti sa afli coduri de eroare ale motorului care se inregistreaza in ecu cu ajutorul unui bec care se poate pune chiar si la mufa de diagnoza a masini dar iar nu stiu ce pin si sa nu ma injuri dar poti sa faci sa iti arate si in bord este acolo un bec cu check engine care mi se pare ca doar cele de america au deja fir tras pt el si ca sa intelegi nu iti arata codul de eroare pe obc daca tu asa ai inteles. codurile trebuie sa le descifrezi din aprinderea si stingerea acelui bec de check engine. promit ca o sa ma uit cum amlegat acel fir si la ce pini ca nu imi mai aduc aminte si postez . masina este un e36 din 93 2.5 24v acum am obc cu 18 butoane dar am avut cu 11 si mergea si inainte

Last edited by bebe no1; 04-05-10 at 22:38.
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 23:23   #1988
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

m-am prins ca nu arata pe obc, ma intrebam daca are vreo legatura obc-ul cu diagnoza asta. am inteles cum lucreaza si cum ar trebui sa se activeze, doar ca la mine nu merge. oricum, mersi, mai trag un research pe google, poate gasesc pe undeva intre ce pini tre' sa fie becul.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 23:30   #1989
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

nu merge ca nu ai acel fir tras de la ecu la ceasuri o sa ma uit ca nu mai imi aduc aminte cum am facut si te anunta fratele tau ce si cum. din ce imi aduc aminte e ca firul era tras deja de fabrica de la ecu pe instalatia motorului pana in mufa x20 una din alea rotunde de langa panoul de sigurante care se leaga cu instalatia masinii dar de acolo nu mai pleca sper masina
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 00:07   #1990
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by bebe no1 View Post
nu merge ca nu ai acel fir tras de la ecu la ceasuri o sa ma uit ca nu mai imi aduc aminte cum am facut si te anunta fratele tau ce si cum. din ce imi aduc aminte e ca firul era tras deja de fabrica de la ecu pe instalatia motorului pana in mufa x20 una din alea rotunde de langa panoul de sigurante care se leaga cu instalatia masinii dar de acolo nu mai pleca sper masina
pfff, daca reusesti sa afli.. ce mai! dau o lada de bere la vara! chiar vreau sa fac diagnosticarea asta functionala, dar nu gasesc nimic legat de asta pt masinile de europa. la cele de state am inteles ca merge la toate. la noi, trebuie tras un fir, cum ai zis si tu, dar nu gasesc exact de unde, pana unde. deci daca afli ceva, neaparat sa ma pui curent! raman dator big time!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 01:05   #1991
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

cum sa nu aflu boss daca eu singur am facut treaba asta mi luat ceva dar am resusit am tocit ceva diagrame cu ecu si ceasuri bord si stai linistit nu ai cu ce sa mi ramai dator eu sunt pasionat ca si tine si trebuie sa ne ajutam. bafta
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 01:08   #1992
UsCaTu_

Stage 5
 
UsCaTu_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 306
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by ionutz_njd View Post
Calibrare obc
1. Pentru ca OBC-ul să poată indica corect consumul, acesta trebuie să provină de la o maşină cu acelaşi număr de cilindri.

2. Faceţi plinul la maşină īnainte de a pleca la un drum lung (de ex. Bucureşti - Iaşi), pānă la refuz.

3. Resetaţi OBC-ul, īn principal consumul.

4. Resetaţi kilometrajul din bord.

5. După 200, 300 km, 500...etc. fiecare īn funcţie de ce rută aveţi de parcurs, faceţi plinul din nou pānă la refuz.

6. Calculaţi cu ajutorul unui calculator (cel din telefon), consumul real cu regula de 3 simplă.

7. Să presupunem că valoarea rezultată este de 7,5 litri % , iar pe obc vă arată 8,7 litri %

8. Apăsaţi tastele 1000 şi 10 amāndouă odată, vă duceţi la testul nr.20, iar acolo gasiţi o valoare, de obicei 1000.

9. Modificaţi valoarea de acolo, īn plus sau īn minus, pānă cand consumul de pe obc, coincide cu consumul real calculat de
dvs.

10.De exemplu, am 8,5 pe obc, iar mie mi-a dat la calcule 7,5. Şterg valoarea 1000 din testul 20 şi pun 970, 930, 910..etc
pānă cānd valoarea consumului de pe obc ajunge la valoarea consumului calculat de mine.

Din acest moment, obc-ul va arăta exact cāt consumă maşina. Succes!
poate uni stiau alti nu ...
subiectul cu pricina e copiat de pe un forum am dat de el din intamplare si am zis sa il postez si aici
sal
si daca consumul din obc este mai mic am dat pana la 1250 ca atata merge si nu imi indica normal mie pe obc imi indica 6,1 si consumu e undeva la 7 cum trebuie sa fac ca ma luat capu cu el
UsCaTu_ is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 01:45   #1993
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

mistreku am cautat diagramele alea si am dat de ce trebuie deci sa o luam de la inceput desfaci mufa x20 prima de langa panoul de sigurante cum te uiti din fata masinii te uiti in ea daca ai pin(BABA) tras in gaura 8 dar partea de sus a mufei nu partea de jos care duce la instalatia masinii ca singur nu ai unde se afla pinii(MOS). cel mai bine ar fi sa dai si acea protectie de cauciuc a mufei sa vezi si culorile firelor.deci ar trebui acum daca ai dat jos si cauciucul acela sa ai la pinul(BABA) 8 un fir gri.daca nu ai atunci trebuie sa tragi direct de la ecu dar mai mult ca sigur trebuie sa fie.in caz ca nu scoti ecu afara banuiesc ca stii unde se afla ii desfaci mufa si trebuie sa ii adaugi un pin in slotul cu nr 8 al mufei de la ecu.avand acest fir tras de la ecu vezi pe unde il poti baga in masina si il duci la ceasurile de bord unde il legi la mufa alba a ceasurilor la nr16 trebuie sa desfaci mufa ca sa poti adauga un pin acolo. verifici daca ai bec la martorul check engine acolo si gata asta e ai diagnoza on board. spor la treaba.
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 02:04   #1994
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by bebe no1 View Post
mistreku am cautat diagramele alea si am dat de ce trebuie deci sa o luam de la inceput desfaci mufa x20 prima de langa panoul de sigurante cum te uiti din fata masinii te uiti in ea daca ai pin(BABA) tras in gaura 8 dar partea de sus a mufei nu partea de jos care duce la instalatia masinii ca singur nu ai unde se afla pinii(MOS). cel mai bine ar fi sa dai si acea protectie de cauciuc a mufei sa vezi si culorile firelor.deci ar trebui acum daca ai dat jos si cauciucul acela sa ai la pinul(BABA) 8 un fir gri.daca nu ai atunci trebuie sa tragi direct de la ecu dar mai mult ca sigur trebuie sa fie.in caz ca nu scoti ecu afara banuiesc ca stii unde se afla ii desfaci mufa si trebuie sa ii adaugi un pin in slotul cu nr 8 al mufei de la ecu.avand acest fir tras de la ecu vezi pe unde il poti baga in masina si il duci la ceasurile de bord unde il legi la mufa alba a ceasurilor la nr16 trebuie sa desfaci mufa ca sa poti adauga un pin acolo. verifici daca ai bec la martorul check engine acolo si gata asta e ai diagnoza on board. spor la treaba.
pfuaaa, nu-mi vine sa cred! ai gasit-o deja! danke shoen! abia astept sa ma duc maine sa o rezolv! gata, ma bag la somn si maine snt pe ea! mersi mult, sef, raman dator! de 3 ore caut continuu o rezolvare la chestia asta, si ori nu gasesc nimic, ori gasesc numai balarii, ca nu se poate face, ca nu merge decat la masina de US etc, ca sa-mi iau un peake tool d-ala de citit codurile etc. nici un sfat relevant! te anunt maine daca mi-a iesit schema. dar tre' sa-mi iese, intelesei care e treaba.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 08:12   #1995
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
pfuaaa, nu-mi vine sa cred! ai gasit-o deja! danke shoen! abia astept sa ma duc maine sa o rezolv! gata, ma bag la somn si maine snt pe ea! mersi mult, sef, raman dator! de 3 ore caut continuu o rezolvare la chestia asta, si ori nu gasesc nimic, ori gasesc numai balarii, ca nu se poate face, ca nu merge decat la masina de US etc, ca sa-mi iau un peake tool d-ala de citit codurile etc. nici un sfat relevant! te anunt maine daca mi-a iesit schema. dar tre' sa-mi iese, intelesei care e treaba.
+ 1 ...avem a multumii "bebe no1:
asta trebuia facuta ..
mistreku .. te las pe tine primul =) si imi zici cum e )ca daca fac eu , ard dracu toata instalatia)
myky99 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -