Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-08, 00:06   #211
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
da de ce nu te gandesti si la faptul ca unul care vine cu flash-uri si claxoane are o urgenta si nu doar e smeker?poate ii naste lui nevasta
Sti care e treaba/ Daca iti naste nevasta, o face la spital sau in salvare, nu la tine in masina. Daca dai peste un pieton ce faci il pui peste nevasta-ta si-l duci si pe el la spital?

@Crisskro
1. Pai nu o sa am nevoie de pensie alimentara (in cel mai rau caz o asigurare de viata), pentru ca daca ma lovesti/omori tu pe trecere, in afara de puscarie o sa platesti tu toata viata sa o duca familia mea bine (ca smecheria se plateste)
2. Oricum ar fi fost, a fost un idiot, probabil ca se astepta sa fuga lumea inapoi pe trotuar, cum se intampla la tine
3.Daca imi arde casa sau imi naste nevasta, pot suna la 112 si ca sa iau un taxi este posibil sa am nevoie sa traversez si sa fiu zapacit sa nu ma mai uit daca ai tu timp sa franezi
4. Aici ai dreptate
La celelalte nu ai nici o scuza si nici fasso
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:09   #212
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

bai baieti lasati-o moale ca deja vad ca o luati personal ...deja nu mai aveti legatura cu topicu, acu mai mult va hraniti orgoliile...

e aiurea si sa vii cu viteza chiar daca iti tin franele pentru ca tocmai asta ii face pe pietoni sa se intoarca...eu unul cand fac 1,2,3 pasi si vad ca ala nu are de gand sa opreasca,ma intorc..

dar pe cealalta parte a cutitului e treaba ca in oras peste tot e cate o trecere de pietoni si asta ar insemna sa conducem tare stupid daca am reduce viteza peste tot unde vedem trecere
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:09   #213
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

pai stai linistit ca majoritatea pietonilor asa sunt....au impresia ca daca se afla pe trecerea de pietoni sunt imuni la accidente si nu li se mai poate intampla nimic!sa vezi insa ce misto e cand mergi seara pe super DN-71 printr-o localitate caruia nu-i dau numele, cu o viteza de 60-70 km/h, niciun fel de iluminat public decat faza de intalnire a masinii tale si la un moment dat la 15 metri in fatza ta un biciclist ocoleste o groapa!iti trece cam toata copilaria prin fatza ochilor in timp ce franezi si incerci sa-l eviti!in cazul asta ash fi vrut al naibii de tare sa ma dau jos la el sa-l bat insa tremuram cu totul si mi-era frica , ca mi-o iau
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:10   #214
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

1: reciprocitatea... is a killer
2: la mine nu fug ca claxonez, fug ca se razgandesc sau s-au bagat fara sa se asigure si se sperie
3: si soferii pot fi zapaciti cand au drame
4: mersi
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:14   #215
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Sti care e treaba/ Daca iti naste nevasta, o face la spital sau in salvare, nu la tine in masina. Daca dai peste un pieton ce faci il pui peste nevasta-ta si-l duci si pe el la spital?

@Crisskro
1. Pai nu o sa am nevoie de pensie alimentara (in cel mai rau caz o asigurare de viata), pentru ca daca ma lovesti/omori tu pe trecere, in afara de puscarie o sa platesti tu toata viata sa o duca familia mea bine (ca smecheria se plateste)
2. Oricum ar fi fost, a fost un idiot, probabil ca se astepta sa fuga lumea inapoi pe trotuar, cum se intampla la tine
3.Daca imi arde casa sau imi naste nevasta, pot suna la 112 si ca sa iau un taxi este posibil sa am nevoie sa traversez si sa fiu zapacit sa nu ma mai uit daca ai tu timp sa franezi
4. Aici ai dreptate
La celelalte nu ai nici o scuza si nici fasso
nu am scuza pentru ce?pentru ca il injur pe un m**e care traverseaza ca un pishat cu o viteza de croaziera numai ca sa ma scoata pe mine din sarite, iar pe langa asta se mai si uita patrat la mine???ma consider un sofer destul de prudent in trafic, dau prioritate pietonilor aflati pe trecere pentru ca asta e dreptul lor, insa nu-mi interzice nimeni sa-l injur pe unu care m-a enervat, chiar daca ma aude sau nu!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:16   #216
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Poti sa scoti mana pe geam, treci aproape si poc una peste ceafa... nu ma lua in seama > Pot sa visez macar :P

Last edited by Crisskro; 13-06-08 at 00:19.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:19   #217
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

toate ca toate.....poti sa fii tu cel mai prudent din lumea asta in trafic...prosti tot existalegat de pietoni....hai sa abandonam ca deja ne-am abatut prea mult
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:21   #218
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
nu am scuza pentru ce?pentru ca il injur pe un m**e care traverseaza ca un pishat cu o viteza de croaziera numai ca sa ma scoata pe mine din sarite, iar pe langa asta se mai si uita patrat la mine???ma consider un sofer destul de prudent in trafic, dau prioritate pietonilor aflati pe trecere pentru ca asta e dreptul lor, insa nu-mi interzice nimeni sa-l injur pe unu care m-a enervat, chiar daca ma aude sau nu!
e bine daca te-ai razgandit si dai prioritate la pietoni pana la urma, dar vezi ca legea iti interzice sa jignesti oamenii. Dar suntem off topic si nu mai am chef de polemici si sa intram in coduri penale si civile. Faceti ce vreti si mergeti cum vreti
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:26   #219
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

..si calcati pe cine vreti ))

in germania un deget scos pe geam te costa 1500 euro
apache is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:30   #220
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

e simplu cum ii faci sa se miste repede... la mine a functionat intotdeauna:
- turezi motoru scurt si tare. daca nu e suficient de fraier si nu functioneaza:
- dai un scartz f scurt, sau dai 1m brusc in fata. daca nici atunci nu functioneaza:
- te dai jos si-l arzi pe fraier
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:32   #221
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

da, faceti voi pe desteptii cu masinile si a2a zi inrtebati " oare cine mi-a zgariat-o peste noapte?
apache is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:40   #222
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

fii serios... uite tu stai in brasov. un oras mai mare ca pitestiul... cine dracu crezi ca sta sa ti-o caute in parcare? pitesti... un oras mai mic ca brasov dar nu atat de mic... cine sta s-o caute in parcare? pana acu am injutrat destui, am fost si urmarit cum am scris, m-am dat jos sa-l bat pe unu care se luase de cel mai bun pr al meu si n-am avut masina zgariata
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:44   #223
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
e bine daca te-ai razgandit si dai prioritate la pietoni pana la urma, dar vezi ca legea iti interzice sa jignesti oamenii. Dar suntem off topic si nu mai am chef de polemici si sa intram in coduri penale si civile. Faceti ce vreti si mergeti cum vreti
unde am zis ca nu dau prioritate???respect pietonii, dar in ac3elasi timp si pietonii trebuie sa respecte soferiimi-o interzice mie legea sa injur oamenii, dar ii injur cand vad ca nu au martori sau in gand cand sunt insotititoate treaba este sa ma descarc de nervii acumulatima rog,hai sa incheiem subiectu' ca degenereaza
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:46   #224
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
e simplu cum ii faci sa se miste repede... la mine a functionat intotdeauna:
- turezi motoru scurt si tare. daca nu e suficient de fraier si nu functioneaza:
- dai un scartz f scurt, sau dai 1m brusc in fata. daca nici atunci nu functioneaza:
- te dai jos si-l arzi pe fraier
la mine a fnctionat de multe ori faza cu turatul motorului!e autosugestia cum ca daca turezi motorul obligatoriu te misti din loc si iti da un impuls,pieton fiind,sa mergi mai cu talent
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 10:29   #225
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
LA ce bun sa stii ca ai avut prioritate, cand esti MORT sau PARALIZAT. Ca pieton, intai te protejezi pe tine insuti. NU lagi legea sa te protejeze (in cazurile astea)...poate nu ii merg aluia franele, sau e vreun psihopat...sa cine stie.
nu ca acu au auzit si ei de legea asta a prioritatii si gata de arunca pe trecere mai sa ii omori !
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -