Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-09, 00:57   #916
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

nu are dreptate, linia continua nu se incalca daca vrei sa depasesti, dar ca sa te bagi la loc normal ca o incalci
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 01:15   #917
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Multumesc dar stiti si voi prea bine ca miliatianu' e militian si pana la urma trebuie sa fie ca el sau ca niciunu...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 07:46   #918
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Fasso - Garcea nu a avut dreptate. Poate era si el in foame de Revelion, ce naiba?! Nu il intelegi si pe el?
Daca depasirea s-a facut pe linie discontinua, iar reincadrarea pe banda normala de circulat a fost pe linie continua, nu ai incalcat cu nimic legea! Ce o fi vrut nenea politaiul?! Sa mergi pe contrasens ca sa nu incalci marcajul cu linie continua?
Sau poate sa zbori ca sa nu il incaleci... Da' dupa aia te lua pe motiv ca umbra masinii a incalcat marcajul continuu...
Da-i in palaria mea, ca sunt prea multe abuzuri...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 10:38   #919
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

nope, la litera legii are dreptate.
iti calculezi depasirea in asa fel incatsa reintri pe banda inainte sa se termine linia discontinua.
daca in locul in care incepe linia continua e o curba de 90 de grade, sau un camion, sau un copil, ce faceai?
apareai la stirile de la ora 5?
nu e vinovat politistul ca voi nu va calculati durata depasirii sau nu va intereseaza.
si eu fac la fel, intru pe linie continua dupa o depasire mai lunga, pentru ca e mai comod sau pentru ca nu ma fortez sa intru unde se termina marcajul discontinuu, dar daca ma prinde militianul nu-l arat pe el cu degetul ca "uite incompententul, ma amendeaza aiurea" ...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 11:14   #920
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

aleks - dar daca oligofrenul pe care incepi sa il depasesti ii da blana si nu te lasa sa reintri pe banda ta?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 11:34   #921
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

te ţiganesti cu militianul, ii retii numarul si depui contestatie daca totusi iti face proces verbal
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 12:47   #922
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Multumesc.
Cred ca si fasso a patit-o la fel... daca am retinut eu bine din ce a postat el pe aici...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 18:25   #923
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

mai mult sau mai putin. adica, era coloana si toti mergeau edestul de aproape fatza de celalat si nu prea puteai sa te incadrezi foarte usor in coloana! si eu am tot lungit-o pe stanga pana a pus frana cel pe care l-am depasit ca sa-mi faca loc in coloana( merita un pupic pt faza asta ), dar cand am reusit eu sa intru inapoi in coloana era deja prea tarziu pt ca eram pe linie continua!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 18:27   #924
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
daca in locul in care incepe linia continua e o curba de 90 de grade, sau un camion, sau un copil, ce faceai?
apareai la stirile de la ora 5?
ti-am zis, era un simplu peco unde incepea linia continua...si...cam atat, curba urma, dar cam la vreo 100 de m distanta! acu' unde sunt copii pe marginea drumului e obligatoriu sa fie si linie continua pe jumate ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 18:47   #925
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
nope, la litera legii are dreptate.
iti calculezi depasirea in asa fel incatsa reintri pe banda inainte sa se termine linia discontinua.
daca in locul in care incepe linia continua e o curba de 90 de grade, sau un camion, sau un copil, ce faceai?
apareai la stirile de la ora 5?
nu e vinovat politistul ca voi nu va calculati durata depasirii sau nu va intereseaza.
si eu fac la fel, intru pe linie continua dupa o depasire mai lunga, pentru ca e mai comod sau pentru ca nu ma fortez sa intru unde se termina marcajul discontinuu, dar daca ma prinde militianul nu-l arat pe el cu degetul ca "uite incompententul, ma amendeaza aiurea" ...
ne arati si noua articolul te rog in care se specifica chestia asta?
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 19:14   #926
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Da nu poti sa cauti si singur, pun pariu ca nici nu ai rasfoit sa vezi daca e pe undeva.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 20:21   #927
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
ti-am zis, era un simplu peco unde incepea linia continua...si...cam atat, curba urma, dar cam la vreo 100 de m distanta! acu' unde sunt copii pe marginea drumului e obligatoriu sa fie si linie continua pe jumate ?
nu asta era ideea, si nu pe tine te combateam ci pe Mustang, ideea e ca neprevazutul trebuie luat in considerare.
Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
ne arati si noua articolul te rog in care se specifica chestia asta?

Art. 120 Se interzice depasirea vehiculelor:
[...]
  1. in zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa";
  2. cand pentru efectuarea manevrei se incalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se incalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere;
asta inseamna ca nu ai voie sa depasesti pe linia continua, indiferent daca manevra ta incepe, se desfasoara, sau se sfarseste "pe sensul opus" si/sau daca in timpul asta "se incalca marcajul" continuu.



sa ne intelegem, nu e nimeni mai catolic decat Papa, cu toii conducem mai mult sau mai putin agresiv, grabit, injuram regulile, politistii, camerele, au si ele insa rolul lor, si atunci cand ignoram regulile se pot intampla multe, si rostul topicului asta e tocmai evitarea unor tragedii ca asta.
incercati sa va ganditi de doua ori, regulile de circulatie exista pentru a ne proteja pe noi, si pe cei din jurul nostru in primul rand, chiar daca nu ne convine de multe ori...

Last edited by aleks; 05-01-09 at 20:27.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 20:33   #928
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post ARTICOLUL 120 - tradus de toti.

1) Ce e corect e corect! Insa! Daca BOUL din fata merge cu 10 -20 km/h unde se poate circula lejer cu 50 (oras), sau > 70 afara, ca deh el se uita dupa femei pe strada (vorbeste la tel, isi bea cafeaua etc) sau are masina incarcata la refuz si nu poate sa ii dea mai tare (sau pur si simplu o caruta), atunci sa-mi zica unu ca nu l-ar depasi chiar daca e linie dubla continua!??!!!! desigur cu ASIGURAREA ca nu pericliteaza traficul sau participantii la trafic!


2) si inca o faza tare, ii luasera permisul unui amarat pentru ca a depasit in dreptul trecerii pentru pietoni ! Dansul a depasit o masina ce era PARCATA pe trecerea pentru pietoni ! ce era sa faca in acest caz? sa stea pana vine proprietarul de la amanta si sa plece cu masina? oricum s-a lasat cu contestatie, acum ce o fi, om mai auzi!
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 20:39   #929
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ARTICOLUL 120 - tradus de toti.

Quote:
Originally Posted by demin2609 View Post
1) Ce e corect e corect! Insa! Daca BOUL din fata merge cu 10 -20 km/h unde se poate circula lejer cu 50 (oras), sau > 70 afara, ca deh el se uita dupa femei pe strada (vorbeste la tel, isi bea cafeaua etc) sau are masina incarcata la refuz si nu poate sa ii dea mai tare (sau pur si simplu o caruta), atunci sa-mi zica unu ca nu l-ar depasi chiar daca e linie dubla continua!??!!!! desigur cu ASIGURAREA ca nu pericliteaza traficul sau participantii la trafic!


2) si inca o faza tare, ii luasera permisul unui amarat pentru ca a depasit in dreptul trecerii pentru pietoni ! Dansul a depasit o masina ce era PARCATA pe trecerea pentru pietoni ! ce era sa faca in acest caz? sa stea pana vine proprietarul de la amanta si sa plece cu masina? oricum s-a lasat cu contestatie, acum ce o fi, om mai auzi!
1) toti l-am depasi, sigur ca da
2)castiga 100% in urma contestatiei
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 22:47   #930
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
nu asta era ideea, si nu pe tine te combateam ci pe Mustang, ideea e ca neprevazutul trebuie luat in considerare.


eu glumeam aleks

oricum ideea e ca v-am dat subiect de dezbatut nu gluma
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -