Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-09, 15:33   #661
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

pvdaudilover scrie frate si u posturi mai scurte... din cauza ta cred ca o sa pun ochelarii cu un an mai devreme. si treci direct la obiect, nu o lua pe ocolite
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 15:47   #662
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Daca sunt prea la obiect si nu detaliat nu inteleg incuiatii la minte, ca bmw in stanga si in dreapta poate spune oricine, dar realitatea e dura. Realitatea e cea care arata adevarul pur sange, iar Audi in realitate cat si in teste se descurca mai bine decat BMW si mai ales RS-urile care sunt mult mai practice ca M-urile, precum si acel nivel de siguranta extrem.
Si AMG e foarte aproape de RS, dar iarasi practicalitatea si design-ul unui RS isi spune cuvantul, eu unul, precum si multi altii care au macar un ochi format stiu cand vad un RS ca e cel mai frumos din clasa lui si are cel mai deosebit cockpit. Conteaza extraordinar de mult asta, crede-ma, ca nimeni nu vrea sa dea zeci de mii de euro pe un model sport care nu atrage pe oricine la tot pasul...iar la capitolul asta RS iese mereu invingator. Cel putin cand vad un RS6 C6 sedan ma ia cu fiori, e incredibil de frumos, asa ceva nici nu-mi imaginam ca or sa scoata Audi, dar uite ca au reusit
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 15:54   #663
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Intr-un Audi Quattro plecarile de pe loc si din mers sunt mult mai eficiente si te ajuta sa si castigi liniute
...exact...
https://www.youtube.com/watch?v=ZSNI7YPbfaw
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 15:56   #664
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Si AMG e foarte aproape de RS, dar iarasi practicalitatea si design-ul unui RS isi spune cuvantul, eu unul, precum si multi altii care au macar un ochi format stiu cand vad un RS ca e cel mai frumos din clasa lui si are cel mai deosebit cockpit. Conteaza extraordinar de mult asta, crede-ma, ca nimeni nu vrea sa dea zeci de mii de euro pe un model sport care nu atrage pe oricine la tot pasul...iar la capitolul asta RS iese mereu invingator. Cel putin cand vad un RS6 C6 sedan ma ia cu fiori, e incredibil de frumos, asa ceva nici nu-mi imaginam ca or sa scoata Audi, dar uite ca au reusit
dami voie sa te contrazic. pe forme, linii design, frumusete m`am axat si eu de ani de zile, recunosc nu in acelasi domeniu si din punctul meu de vedere audi e cel mai plictisitor.amg e o alta mancare de peste si cred ca sunt cele mai agresive si frumoase masini in acelasi timp, bmw are un interior mai simplu dar foarte bine gandit si foarte placut (din pct meu de vedere peste audi la ceva modele) si lista poate continua.
best regards
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 16:05   #665
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Imi pare rau, imi mai toate testele Audi a fost declarat cel mai frumos si in plus fata de asta a castigat la sportivitate, siguranta si mai ales practicalitate. Daca e asa de "plictisitor" de ce la premiile de design internationale si cele de la revistele europe si americane Audi si-a invins tot timpul concurentii?! De ce pana si in ziua de azi unui american i se pare mai frumos un A8 din 2002 cu un facelift de 2007 decat un S sau 7 nou?! R8 nu mai zic ce dezastru a facut in fata criticilor fiind nr. 1
TT, iarasi a iesit cel mai frumos din clasa sa, A4/A5 la fel, A5 cel putin a devastat la capitolul design 3 Coupe si E Class Coupe. Pana si conceptele lor sunt cele mai apreciate. R8 V12 TDI cel mai frumos a iesit si la fel a fost si in cazul lui A7 Sportback, ceva de zis?! Daca tie ti se pare "plictisitor", celor cu facultate si experienta vasta in design nu, iar crede-ma cuvantul tau nu inseamna nimic in fata celor ce stiu cu adevarat ce inseamna design avangardist, futurism si linii superbe. Zi-mi si mie un singur Audi cu single frame urat cap coada?!Mai ales productie 2008-2009...toate Audi un limbaj de design foarte atractiv, in special cand bate soarele sau noaptea cand detaliile se accentueaza si mai tare.
Pana una alta, TT-S, TT-RS sunt peste Z4 la design, RS6 nu mai zic, iar R8 deja e poezie in miscare. Asa design n-o sa aiba BMW in curand, doar in concepte poate, cum e noul concept de la BMW destul de placut, dar un detaliu e cam aiurea la masina aia, volanul arata nasol rau, sincer.
Nimeni nu se pricepe mai bine ca Audi la design...mai asteapta putin sa iasa si A8 si A7 si ai sa intelegi ce inseamna Audi la capitolul design care atrage.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 16:19   #666
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

de la a3 pana la a8 parca e aceeasi masina doar mai umflata si lungita, aceleasi linii, acelasi design. r8 nu are concurent la bmw si pt tt acum a aparut si z4, de acum sa vedem cum stam si plus de asta pt mine audi sunt mult prea feminine fata de concurentii bmw si merc, care merc`ul cu ale lor amg`uri la ora actuala i`mi par foarte barbatesti si tind spre un look agresiv de muscle power. punct, atat am avut de spus, nu vreau sa intru intr`o polemica
oricum ce am scris eu mai sus cred ca au mai scris si altii inaintea mea, si ce ai scris u.... tot u ai mai scris de 3-4x cred
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 16:38   #667
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post

daca ti se pare youtube un etalon atunci.....................
https://www.youtube.com/watch?v=CkGP5...eature=related
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 16:43   #668
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
daca ti se pare youtube un etalon atunci.....................
https://www.youtube.com/watch?v=CkGP5...eature=related
ala cu motorul nici nu a reusit sa plece bine, era sa si pice daca nu ma insel....
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 16:55   #669
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Imi pare rau, premiile luate de Audi la design isi spun cuvantul. Design of the year, Autobild, AMS, Autocar, etc au o greutate mult mai mare ca fanatismul unora. Feminine Audi?!Ha... daca A3/A4/A5/A6/A8/R8, etc sunt feminine atunci e clar ca cineva are probleme grave cu vederea... O sa vedeti si in continuare ca tot Audi va da tonul la design.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 17:01   #670
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Imi pare rau, premiile luate de Audi la design isi spun cuvantul. Design of the year, Autobild, AMS, Autocar, etc au o greutate mult mai mare ca fanatismul unora. Feminine Audi?!Ha... daca A3/A4/A5/A6/A8/R8, etc sunt feminine atunci e clar ca cineva are probleme grave cu vederea... O sa vedeti si in continuare ca tot Audi va da tonul la design.
faret nu cred ca te`am jignit cu nimic. in primul rand la toate mult laudatele tale audi inclusiv tt si r8 vezi acelasi design, aceleasi linii aceeasi linia a farurilor, caroserie etc ce vrei tu. si daca tu poti spune in orice clasa ca bmw sau merc are o masina cu forme mai feminine...eu nu mai postez aici. te rog eu mai scoate nasul din sigla aia cu 4 cercuri si nu mai jigni oamenii aiurea, doar sa dovedesti u ceva, pan acum cred ca u ai dat dovada de fanatism si incapatanare, si am si specificat pt indivizi mai "duri" ca tine: PAREREA MEA
pana atunci traiasca vw, ca altfel admirai doar s1-2
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 18:56   #671
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Cosmarul lui Quattro?) Fi serios si nu mai vorbi prostii... Quattro combinat cu diferentialul sport nou e la ani lumina de eficienta X-Drive si lasa-ma cu dyno 4wd test ca aia e aberatie, am testat pe pielea mea ambele sisteme si e mult mai sigur Quattro, cel putin in volan nu simti cum se debalanseaza masina ca la X-Drive.
Iar ai inceput sa aberezi????
Nu ne intereseaza pe pielea ta, experienta ta auto eu o consider "0.5", tu nu esti nici un fel de etalon mai ales la cate aberatii ai scos. Cat timp te simti in pericol la volanul unui BMW nu stiu ce ai fi facut daca conduceai un 325I E30, ala era periculos, nu astea si eu am avut vre-o 7 BMW-uri si nu m-a inspaimantat nici un BMW si nici o alta masina pana acum.

Referitor la Quattro ia si asculta, sa nu ami aberezi, a mai fost si un test 4x4 iarna asta in nu-s ce revista si au spus ca e arahaic.
http://www.************/teste-auto-te...9/videoclipuri

Si mai pun odata un post al unui coleg de forum ca sa vedem de senzatia din BMW.
https://www.youtube.com/watch?v=DaZExdTHHjY
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 19:16   #672
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Promotor?)) Fi serios...idiotii aia sunt fani bmw de cand se stiu...ohooo, sunt toti precum turma, doar in fata. BMW nu are ce cauta in liga premium cu design-ul ala si toate compromisurile pe care le face. BMW e premium doar la motoare.
Iar in idiotenia aia de video poate n-ai aflat dar Audi-ul era pe anvelope de vara, iar iarna nu e ca vara.
Si nu m-a inspaimantat nici un bmw asa ca las-o moarta cu ideile astea, numai ca nu merge ca un Audi, atat de bine, atat de rafinat, asta spuneam, dar ce sa intelegi tu.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 19:19   #673
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Promotor?)) Fi serios...idiotii aia sunt fani bmw de cand se stiu...ohooo, sunt toti precum turma, doar in fata. BMW nu are ce cauta in liga premium cu design-ul ala si toate compromisurile pe care le face. BMW e premium doar la motoare.
Iar in idiotenia aia de video poate n-ai aflat dar Audi-ul era pe anvelope de vara, iar iarna nu e ca vara.
Si nu m-a inspaimantat nici un bmw asa ca las-o moarta cu ideile astea, numai ca nu merge ca un Audi, atat de bine, atat de rafinat, asta spuneam, dar ce sa intelegi tu.
Ce scuze ieftine ..app de quatroo m-am facut de ras cu el in spate la tribunal la unirii ..nu a reusit sa urce o bordura de 17-20cm ..parcam cu spatele...
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 19:30   #674
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Iar ai inceput sa aberezi????
Nu ne intereseaza pe pielea ta, experienta ta auto eu o consider "0.5", tu nu esti nici un fel de etalon mai ales la cate aberatii ai scos. Cat timp te simti in pericol la volanul unui BMW nu stiu ce ai fi facut daca conduceai un 325I E30, ala era periculos, nu astea si eu am avut vre-o 7 BMW-uri si nu m-a inspaimantat nici un BMW si nici o alta masina pana acum.

Referitor la Quattro ia si asculta, sa nu ami aberezi, a mai fost si un test 4x4 iarna asta in nu-s ce revista si au spus ca e arahaic.
http://www.************/teste-auto-te...9/videoclipuri

Si mai pun odata un post al unui coleg de forum ca sa vedem de senzatia din BMW.
https://www.youtube.com/watch?v=DaZExdTHHjY
pana acum tipul nu a dovedit ca a condus sau poseda un audi sau bmw, plus de asta el detine un tico....
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 19:35   #675
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Eu am condus BMW si chiar mi s-a parut penibil, nu ofera nimic in plus fata de un Audi, din contra in minus, cat despre Mercedes e mult peste BMW la toate capitolele. Ahh si mai sunt si incuiati la minte pe aici care spun ca Mercedes nu e bun in curbe!Pe bune?! Stiti voi mai bine?) Sweet dreams...
Am condus 3 feluri de BMW-uri si toate 3 mi-au lasat un gust amar din pricina felului in care arata mai ales si cum ma simt la volan. Pai sa ma duc eu la dealer sa iau un BMW de peste 40.000 euro ca sa primesc un cockpit in care nu ma simt in largul meu, in care totul e atat de banal ca ma indoiesc de calitatea premium a interiorului, in care idrive-ul mi-a mancat zilele, apasam pe butonul ala imens si nu mergea, trebuia sa apas de mai mult ori ca sa intre in meniu, patetic. Cand BMW o sa faca masini premium sa ma chemati si pe mine))
Cat despre seria 7 nou chiar am trait cea mai rea experienta in el, de ce?!Simplu ca directia e atat de "asistata" ca incepe sa scartaie la parcare, iar locul de depozitare a scrumului din spate nu vroia sub nici o forma sa se inchida, a incercat si dealer-ul asta, cat despre spatiu nu mai zic nimic, in spate aproape ca atingeam plafonul cu capul asta la 1.91m...deci BMW face masini pentru incuiati ca voi care apreciaza doar niste ochi cariati si o tractiune spate ineficienta. Aveti bani de anvelope baieti?Sau doar de la SH?!Ca tractiunea spate papa anvelopele ca pe paine...
Cat despre Quattro, ar trebui sa inveti sa conduci un quattro probabil ca sa stii cum se comporta, eu am trait experiente placute in Audi cu Quattro si n-am sa ma plang vreodata de ceva, decat de faptul ca la Audi optionalele sunt foarte scumpe si multe, in rest totul de bine.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -