Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-09, 17:28   #361
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Review la S5:
In January of 09 I bought an Audi s5, the “s” stands for SLOW! The steering is like mush, the road noise is way too loud, the rear view mirror is of no use, the seat are like old park benches, the windshield wipers are so bad they drag the water back over part of the windshield, I think it’s really powered by two very old chipmunks, the top of the line sound system is almost as nice as my old close and play, the doors close like a 78 pinto! This car is just a VW jetta with pretty led lights!

=))) nostim tare acest review... n-am ce zice )

S5-ul nu e o masina sport, este doar un GT, cu un motor si o putere destul de mare, dar departe de slow ... oricum, nu stiu ce ai vrut sa zici prin acest "review" dar e pur si simplu penibil

Acuma ca poate S-urile, Rs-urile nu dau senzatia de viteza, de acceleratie f brutala, desi sunt rapide ... asta depinde de gusturi, daca vrei sa mergi repede, sau doar sa ai impresia ca mergi repede...

Vad ca toata lumea de pe acest topic a inceput sa o ia pe campii... mai calmi baieti ca nu sunteti sponsorizati nici de Audi, nici de BMW si nici de Mercedes...

Sunt marci diferite, pentru gusturi diferite, marci premium ce au si calitati si defecte.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 18:02   #362
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Bang&Olufsen ca si Bose sunt niste mizerii in hi fi, orice audiofil zambeste malitios cand aude afirmatii de genul "Daca si Bang/Bose nu se aud bine..." , probabil si tipul cu review-ul tendentios la adresa lui S5 este un entuziast hi fi si car audio daca a spus ce a spus despre sistemul "high end" de pe Audi...

E offtopic discutia despre audio si imi cer scuze dar uite un review foarte interesant:

http://www.intellexual.net/bose.html

Este mult de citit dar merita ca sa nu mai "puneti botul" la artificii de marketing si sa platiti 3 4 mii de euro pe un sistem audio "premium' care nu valoreaza probabil nici a 10-a parte din cat vi se cere, acasa sau in masina.

"The message I want everyone to take from this lengthy review is that Bose, like Bang & Olufsen and Nakamichi, sell lifestyle and designer products whose prices are very heavily saturated by image and appeal. They are by no means, no means at all performance products. They have no cost-effectiveness, no bang-for-the-buck value, and draw no respect from any true audio enthusiests. If your goal is to appeal to and impress housewives, then this system gets the job done, but if your goal is high fidelity, high performance, high endurance, upgradeability, and fair market value pricing then I would very highly suggest you look elsewhere.

Popularity. Popularity of a name brand doesn't equate to quality. Bose mystique feeds off of its well-targeted audience: the ignorant, ill-informed, mass-market consumers who search for simplified hifi audio solutions in "all-in-one" chain stores such as Walmart, Best Buy, Sam's Club, Price Costco, Sears, Montgomery Wards, etc. A Bose speaker, when put up against the in-store competition of Technics, Cerwin Vega, Pioneer, Kenwood, and Sony speakers, may indeed sound like a better buy. Since these Japanese mega-icons are established corporate monsters, the buyer will feel confident knowing that he or she made a thorough comparison with other household brand names. The truth is that generally the companies that make the best electronics, tend to make the worst speakers. Their mass-production business models of cheap labor, overseas assembly, nonexistant QA, and focus on bottom line spending leaves little room for the integral psychoacoustic research required for designing an outstanding speaker. I would estimate that the vast majority of current Bose owners are the victims of miseducation or a complete lack of audio education, and a false belief that they own the best speakers on the market. A small minority will buy Bose for the actual sound quality knowing full well that they are paying more for a badge than for performance. The size factor by itself should be a non-issue since Polk, Gallo, and others have already made smaller speakers than Bose for less the price and equally big sound. A simple way to test this theory is to see just how familiar a Bose owner is with the real industry leading brands, like Klipsch, Paradigm, Definitive Technology, and B&W. "What's that? I've never heard of that no-name brand."

Audio newbies often throw out the "But I heard that Bose is good!" defense, to which I respond "From who?" Was it a sound engineer, electrical engineer, materials scientist, studio engineer, sound producer, recording professional, musician, Mark Levinson? Ray Dolby? George Lucas? Anyone credible? Or was it your neighbor with the GoldStar walkman, Teac boom box, Funai mini-system, and Sylvania receiver? Perhaps the ubiquitous Bose Ads that they find in completely irrelevant magazines such as Popular Science, Times, Playboy, GQ, People, Astronomy, etc, had some sort of subliminal effect against the better of their judgment? But that's just conjecture..."
Inteleg ca vrei sa pari cunoscator dar aici nu este cazul. Ti se pare ca le-am comparat cu niste hi fi de 10 000 USD sau mai mult ? Nu, era vorba de masini si cand vine vorba de masini sistemele audio de la Audi (Bose / B&O) sunt sus in top, poate chiar cele mai bune. Pot sa zambeasca aia cat or vrea dar pentru 99.99% din populatie niste sisteme de genu' suna extrem de bine, avand in vedere ca majoritatea asculta la niste boxe de 50 lei. In plus chiar si pentru audiofili un sistem de genu suna decent, departe de ai calca pe creier.
Evident ca sunt si sisteme mult peste care costa cat o bomba nucleara dar nu vad legatura cu topicul dar diferenta de calitate intre un sistem bun si unul hi fi de jdemii de euro este simtibila doar la cineva maniac in domeniul asta, si sunt extrem de putini. Ca sa nu mai spun ca de la un punct pentru fiecare minim de calitate/performanta primit platesti exorbitant (asta e valabila in orice domeniu, Audio, IT sau ce vrei voi).

Lexus mai au sisteme audio bune pe masini, evident cele de top. Asa ca sa ramanem de unde am plecat, faptul ca oricat de audiofil ai fi un sistem de genu' tot este decent...pentru restul oamenilor intregi la cap este foarte bun.

PS: In plus nu vad legatura intre sistemul ala audio de la Bose de 1300$ care este de pe vremea lu' ceasca si sistemele audio de pe Audi din 2009.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 31-07-09 at 18:16.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 01:21   #363
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Anacoda, faptul ca tu nu vezi si nu intelegi multe nu e o scuza, e mai degraba un simptom la chestii mai grave, pe alt thread te-am vazut ca afirmi despre un logan ca e o masina superioara unui e36 din orice punct de vedere deci... .

Un sistem audio "high end" pe un S 5 nu se aude cum ar trebui sa se auda un sistem high end , exact cum a punctat tipul ala pe care il injura toti ca are tupeul sa nu ii placa S5 desi poate omul nu traieste pe internet din linkuri ci a avut si alte masini in afara de s5 si chiar nu i-au placut niste chestii la ea, nu bag mana in foc ca e asa, e doar o ipoteza, la faza cu sistemul audio a avut dreptate, intamplator la asta ma mai pricep si eu, s5 inca nu am avut .


Dar destul cu offtopicul.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 01-08-09 at 01:27.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 02:21   #364
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Daca un sistem premium de pe S5 nu il multumeste atunci niciun sistem audio de pe nicio masina nu il multumeste. Daca are pretentii sa se auda ca un sistem hi fi de 20 000 USD atunci e problema lui. Dar pentru cineva intreg la bila ala este arhisuficient si se aude bine. In plus ce inteleg eu nu cred ca iti poti da tu seama, vad ca tu nu ai inteles prea multe de pe thread-ul ala cu E36. Sa compari o coaja de 15 ani cu o masina noua e aberant. La fel ca orice comparatie SH vs nou...ca tot veni vorba de simptome.

Trebuie facuta diferenta intre sisteme hi fi de top si sisteme audio de pe MASINI. Printre masini nu prea sunt sisteme audio mai bune ca cele BOSE / B&O de la Audi, Lexux mai are ceva interesant.

E una sa nu iti placa S5 dar sa aberezi si sa debitezi ca individul ala e alta poveste. In plus sigur ala e vreun copil frustrat care a vazut S5 doar in poze. Numai faptul ca a zis ca este o Jetta (Golf) denota cam cat de obiectiv era, legatura intre platforma aia si cea pe care este bazat S5 este inexistenta. In plus chiar audiofil sa fii nu ai cum sa fii asa indignat de un sistem de genul, pe care multi consumatori de rand il gasesc foarte performant. Ca nu te satisface ca cine stie ce alte boxe e una dar sa bati campii asa e alta.

Last edited by _anaconda_; 01-08-09 at 02:23.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 17:10   #365
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Hai sa va explic ceva, nu stiu cati ati ascultat Bang & Olufsen pe A5/S5 sau pe A8, eu unul le-am auzit pe amandoua, e diferenta mare si ca putere si ca fidelitate, cel de pe A8 e mult peste cel de pe A5, dar dpdv al calitatii sunetului fi sigur ca doar Bowers & Wilkins de pe Jaguar il poate egala sau depasii in unele frecvente, iar la capitolul sunet optional si nu custom made mai bun de atat nu se poate. Vrei sunet ultra hi-fi iti cumperi frumos Brax si Helix, dai cat juma de masina si rezolvi "problema", niciodata ceva standard nu va fi mai bun decat cel custom made pus dupa achizitionarea masinii, poate doar la capitolul suspensie (cea magnetica) si frane ceramice care sunt maxim din industrie, dar la capitolul sunet clar ce e varf de gama de la producatori de lux in car audio n-ai cum sa dai gresi.
Nu mai vb in necunostiinta de cauza ca va faceti de rahat singuri. Intai ascultati, testati, atingeti si simtiti masina si sunetul si tot si dupa vorbiti. S5 coupe e o masina incredibila...
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 18:10   #366
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

franele ceramice nu sunt maximul in industrie.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 18:56   #367
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Pardon franele pneumatice dar sunt doar proiect, abia in 2010-2011 va fi productie de serie... In F1 tot ceramice se folosesc asa ca de ce n-ar fi cele mai bune?!
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 19:08   #368
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Hai sa va explic ceva, nu stiu cati ati ascultat Bang & Olufsen pe A5/S5 sau pe A8, eu unul le-am auzit pe amandoua, e diferenta mare si ca putere si ca fidelitate, cel de pe A8 e mult peste cel de pe A5, dar dpdv al calitatii sunetului fi sigur ca doar Bowers & Wilkins de pe Jaguar il poate egala sau depasii in unele frecvente, iar la capitolul sunet optional si nu custom made mai bun de atat nu se poate. Vrei sunet ultra hi-fi iti cumperi frumos Brax si Helix, dai cat juma de masina si rezolvi "problema", niciodata ceva standard nu va fi mai bun decat cel custom made pus dupa achizitionarea masinii, poate doar la capitolul suspensie (cea magnetica) si frane ceramice care sunt maxim din industrie, dar la capitolul sunet clar ce e varf de gama de la producatori de lux in car audio n-ai cum sa dai gresi.
Nu mai vb in necunostiinta de cauza ca va faceti de rahat singuri. Intai ascultati, testati, atingeti si simtiti masina si sunetul si tot si dupa vorbiti. S5 coupe e o masina incredibila...
Iar aberezei, este foarte usor sa faci sunet custom made peste ce exista varf de gama la BMW, Audi, Mercedes (probabil la tine custom made inseamna Sony sau Panasonic) si aici ma refer la calitatea sunetului, ca la putere este banal normal.
Totul de depinde de oamenii acre monteaza si brandurile care le alegi.
Bosse, B&O si altii de gen nu sunt referinta in materie, au doar un renume (mai mult sau mai putin meritat) iar unii din ei au si serii profesionale si asta este altceva.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 01-08-09 at 19:10.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 19:47   #369
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Cred ca ai probleme de vedere...ia citeste ce am scris: SUNET CUSTOM BRAX SI HELIX, poate chiar Focal JM Lab, de unde aberezi u cu Sony, Panasonic?! Esti venit de pe Venus?! E clar ca nu stii sa citesti...mai sus ca Brax, Helix, Rainbow, Focal nu prea exista, sau daca exista e doar pt muzica simfonica ceea ce nu e cazul. Puritatea muzicii electronice cu kick-ul curat si puternic pe toate frecventele poate fi redat doar cu Brax si Helix, muzica electronica necomerciala e ff complexa, dar ce sa stii tu...
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 20:18   #370
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Nu vreţi, vă rog, să lăsaţi cuvintele tari în afara postărilor de pe 4t?
GTR, presupun că ai citit invers, cum că nu există custom made mai bun decât echiparea de serie, fraza lui PvDTranceAddicted a fost alambicat scrisă, dar nu e cazul să ne scuipăm pentru o părere, vă rog eu.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 22:03   #371
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Pardon franele pneumatice dar sunt doar proiect, abia in 2010-2011 va fi productie de serie... In F1 tot ceramice se folosesc asa ca de ce n-ar fi cele mai bune?!
Ca sa nu ametesti: varful sistemelor de franare in momentul de fata il reprezinta franele electrice, pantentate de Bosch.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 23:36   #372
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Aleks, pe tine nu te enerveaza afirmatiile absolute, maniheiste si convingerile imbecile pe care le debiteaza patologic un anume user de pe threadul asta?

Numai prostii sunt convinsi ca au intotdeauna dreptate iar unii merg foarte departe in chestia asta si sunt foarte enervanti mai ales prin modul categoric prin care afirma aberatii fara nici o baza "stiintifica" , mkay?

Scuze de off.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 00:17   #373
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Nu prea contează ce mă enervează pe mine şi ce nu, să zicem că discuţia, deşi sterilă şi pe lânga subiect, uneori, a devenit mai firească decât până acum 2-3 săptămâni. Singurele lucruri pe care le putem elimina sunt off-topicul, jignirile şi exagerările prea evidente. Lipsa de cunoştinţe tehnice şi/sau de logică este dificil de oprit şi de combătut altfel decât cu argumente.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 01:30   #374
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ca sa nu ametesti: varful sistemelor de franare in momentul de fata il reprezinta franele electrice, pantentate de Bosch.
Tot ce e posibil, probabil se referea ca in mare franele ceramice sunt varful, fie ca e vorba de Audi, Ferrari, MB, Porsche sau Formula 1.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 02:07   #375
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Hai sa va explic ceva, nu stiu cati ati ascultat Bang & Olufsen pe A5/S5 sau pe A8, eu unul le-am auzit pe amandoua, e diferenta mare si ca putere si ca fidelitate, cel de pe A8 e mult peste cel de pe A5, dar dpdv al calitatii sunetului fi sigur ca doar Bowers & Wilkins de pe Jaguar il poate egala sau depasii in unele frecvente, iar la capitolul sunet optional si nu custom made mai bun de atat nu se poate. Vrei sunet ultra hi-fi iti cumperi frumos Brax si Helix, dai cat juma de masina si rezolvi "problema", niciodata ceva standard nu va fi mai bun decat cel custom made pus dupa achizitionarea masinii, poate doar la capitolul suspensie (cea magnetica) si frane ceramice care sunt maxim din industrie, dar la capitolul sunet clar ce e varf de gama de la producatori de lux in car audio n-ai cum sa dai gresi.
Nu mai vb in necunostiinta de cauza ca va faceti de rahat singuri. Intai ascultati, testati, atingeti si simtiti masina si sunetul si tot si dupa vorbiti. S5 coupe e o masina incredibila...
Poate ca ai uitat tu sa lucrezi cu virgula si am inteles gresit, nu ai observat?
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -