Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-14, 10:02   #5491
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Dragos78 View Post
O intrebare :
Prin acei ani a mai fost un pilot in Resita, Constantin Gherghel parca il chema, se zicea ca ar fi fost miliţian. Asa e ?
Eu asta nu stiu ! Sigur Tibi stie cum a stat treaba .


#2 - Constantin GHERGHEL in acea poza de la MP Bucuresti 1984 ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image64.jpg
Views:	97
Size:	229.9 KB
ID:	3056658   Click image for larger version

Name:	Valea_Cetatii85.jpg
Views:	98
Size:	178.3 KB
ID:	3056659  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 14-12-14, 10:23   #5492
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dragos,asa este C-tin(Costica)Ghergel a fost militian,ani de zile soferul comandantului militiei un om foarte de treaba,simpatic care ajuta pe toata lumea,a locuit in Moroasa si din pacate nea parasit mult prea devreme a construit al doilea Easter in Resita,a inceput doua luni dupa mine si ambele au fost gata aproximativ in acelasi timp,de asemenea a mai construit inca un Easter una din cele 5 monococi
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-14, 11:13   #5493
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

masina din poza color cu nr.2 este sora geamana a masini mele,deja in varianta imbunatatita usurata si cu spoiler in fata
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-14, 13:30   #5494
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Dragos78 View Post
O intrebare :
Prin acei ani a mai fost un pilot in Resita, Constantin Gherghel parca il chema, se zicea ca ar fi fost miliţian. Asa e ?
Da, așa e, parcă chiar a contribuit la construcția mașinilor de formulă. Din păcate nu mai este printre noi, e sus în cer lângă ceilalți „plecați”....RIP.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-14, 16:13   #5495
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mitica asa este,cum am spus mai sus a construit al 2 lea Easter in Resita,cel din poza cu care a iesit si campion in 82,cred si a construit si una din cele 5 monococi cu motor Dacia si reductor
CA SA SPUN ADEVARUL el a fost un mare patriot si nu a vrut sa renuntze la motorul de Dacia,a crezut pana in ultimul moment in promisiunile UAP ca primim motoare tari si imediat in faza urmatoare motoare cu axa cu came in cap nu leam vazut niciodata si Costica a fost asa de dezamagit incat sa retras este singurul repros pe care pot sa il fac in rest un om jos cu palaria ODIHNEASCASE IN PACE
NU ASI FI SCRIS ACEST LUCRU;DAR AM PROMIS SA SCRIU NUMAI ADEVARUL
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-14, 16:57   #5496
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Mitica asa este,cum am spus mai sus a construit al 2 lea Easter in Resita,cel din poza cu care a iesit si campion in 82,.........CA SA SPUN ADEVARUL el a fost un mare patriot si nu a vrut sa renuntze la motorul de Dacia,.... ODIHNEASCASE IN PACE
NU ASI FI SCRIS ACEST LUCRU;DAR AM PROMIS SA SCRIU NUMAI ADEVARUL
Mulțumesc, Tibi, că ai completat cu privire la Costică, oricum știi mai bine fiind în echipa de aur a Reșiței de ieri. Să fii sănătos și să mai scrii despre ce a fost.

Last edited by Rusanescu; 14-12-14 at 16:59.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-14, 22:36   #5497
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

apropo,in postul 5491 poza alb negru este a 2 masina alui Gherghel,monococa
Mitica,eu am sa incerc sa scriu mai departe,dar din pacate deoarece pe mine ma interesat intotdeauna partea tehnica si constructiva pot sa scriu aici mai mult despre asta decat despre curse stiu ca multi nu vor intelege de ce am mers la curse daca nu voiam sa castig,sigur voiam sa obtin locuri fruntase dar nu cu orice mijloace si numai prin munca,eu am vrut sa fac cat mai mult si sa cumpar numai piese pe care nu le puteam face cauciucuri,ulei,samd
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 12:58   #5498
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Zi mare astazi
La multi ani,Mitica si multa sanatate
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 13:10   #5499
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mulțumesc, Tibi, parcă au trecut și trec prea repede. Să fie de vină rezonanța SCHUMANN?
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 19:03   #5500
INMT-Bucuresti

Stage 2
 
INMT-Bucuresti's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 46
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

La multi ani, nea Mitica, multa sanatate din partea mea si tot inainte.
Nicu
INMT-Bucuresti is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 19:22   #5501
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

LA MULTI ANI MITICA SI SANATATE MULTA SA AI IMPREUNA CU FAMILIA ! ...multumesc totodata pt urarea de la multi ani pt fata mea Corina ! Ce mica este lumea
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 19:37   #5502
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
apropo,in postul 5491 poza alb negru este a 2 masina alui Gherghel,monococa
Mitica,eu am sa incerc sa scriu mai departe,dar din pacate deoarece pe mine ma interesat intotdeauna partea tehnica si constructiva pot sa scriu aici mai mult despre asta decat despre curse stiu ca multi nu vor intelege de ce am mers la curse daca nu voiam sa castig,sigur voiam sa obtin locuri fruntase dar nu cu orice mijloace si numai prin munca,eu am vrut sa fac cat mai mult si sa cumpar numai piese pe care nu le puteam face cauciucuri,ulei,samd
Toti am facut parte din pilotii care cu pasiune si munca la greu au ajuns unde au ajuns si cu sacrificii mari luand de la gura familiei (stiu ca tu nu ai luat ) ca sa ne facem damblaua si sa demonstram ca se poate face ceva in tara asta cu mijloacele modeste de atunci dar cu cheltuieli foarte mari...nebunia la mine a fost maxima....si eu am fost un perfectionist dar recunosc nu la nivelul tau...am avut un mecanic foarte bun si un profesor de exceptie care se numea Stefan Iancovici si alaturi de el "creierul" Traian Macarie si mam limitat numai la a conduce o masina care nu ma tradat niciodata... motorizare LADA
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 15-12-14 at 19:40.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 19:52   #5503
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Tibi Gedeon la Schleiz
LA MULTI ANI ROAD SA FII SANATOS ....eu percutez cu intarziere ...asa sunt eu mai retardat ....in stanga spate se vede Eugen Peteanu #111 iar Tibi avea #115 ulterior al lui Mircea Ponta
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 21:45   #5504
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dragilor, vă mulțumesc pentru urări, pe care vi le întorc cu mare drag. Să fiți sănătoși și să depănați mai departe istoria automobilismului românesc. Vă mulțumesc și pentru asta. Tot înainte!
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 22:45   #5505
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mitica,daca este rezonantza Schumann devina sau nu,nu stiu,adevarul este ca si mie mi se pare ca timpul trece mai repede,dar,ce sai faci asta este,eu zic sa ne bucuram de cat mai avem,sa depanam amintiri din cand in cand mai mancam cate ceva ce ne place si maibem din cand in cand un vin sau o tuica cel putin filozofia mea pe care o recomand calduros
lui cornel am sai raspund maine,azi fiind deja tarziu
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -