Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-11, 08:02   #2011
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Bine ai revenit , Cornele !

Adauga si eu cate ceva cu Ludovic Balint - Lotzi ! de la festivitatea de premiere a sezonului 1978, alaturi de prietenul si adversarul pe circuit Gheorghe Urdea - Dodo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG (2) - Copy.jpg
Views:	82
Size:	78.8 KB
ID:	2230954   Click image for larger version

Name:	IMG (2).jpg
Views:	111
Size:	859.2 KB
ID:	2230955  
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com

Last edited by 26WRC; 20-11-11 at 08:49.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 09:28   #2012
7CS61

Stage 1
 
7CS61's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 20
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Este excelenta interventia si nu trebuie sati ceri scuze...este bine ca acest forum ne uneste pe cei din vechea garda auto si chiar si din noua garda de la mii de km departare si am primit telefoane din State, din Australia, Germania, Noua Zeelanda cu felicitari pt ce scriem si postam aici noi boshorogii...asa ca asteptam noi poze si povesti despre cum se faceau cursele in romania pe vremea salamului cu soia si oaselor de la macelarie ...si pt o informare corecta spune si un nume inafara de 7cs61 pt ca mi se pare mai normal
Draga Cornele, sper sa nu te deranjeze adresarea directa (merge in ambele sensuri) ca la varsta mea (1945) se foloseste. Spune-mi simplu Constantin. Nu te astepta acuma sa dai de o vedeta. Voi stiti bine ca pe vremea aceea pasiunea si mirosul Benzinei conta... De fapt am vrut sa "tensionez" un pic identificarea. Pentru Domnii Nemtenau s-au Rusanescu cred ca nu mi-a reusit jocul, pentru ceilalti "7CS61" este Licentza sub care m-am "tras" si eu pe circuitele si coastele Romaniei atuncea cind ne "preparam" Motoarele cutia de viteze si Diferentialul pe Balkonul Blockului, carandu-le cinci etaje in sus si in jos. Chiar mi-am gasit Legitimatia semnata de Domnul Dobrescu (cred) cu toate stampilele. Si Carnetul de ACR! Oare mai sint Membru???
O Dumineca frumoasa la toti va doresc.

Last edited by 7CS61; 20-11-11 at 09:33.
7CS61 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 09:33   #2013
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Dar, dar , dar vrem povesti din curse, poze, amintiri, etc etc
mai ales ca ati activat in familie in automobilismul acelor ani. Asadar, asteptam noutati si amintiri inedite ! 7Cs61 !
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 09:47   #2014
7CS61

Stage 1
 
7CS61's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 20
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Dar, dar , dar vrem povesti din curse, poze, amintiri, etc etc
mai ales ca ati activat in familie in automobilismul acelor ani. Asadar, asteptam noutati si amintiri inedite ! 7Cs61 !
Da Domnule Nemtanu, Doamna Presedinte va saluta din spate si este la fel de interesata de publicarile din Forum ca si toti participantii.
Din pacate nu mai gasesc nici o poza. Este adevarat ca nu ma "sapat" peste tot... In schimb am putinele Cupe castigate pe ici pe colo... dar astea nu intereseaza pe nimeneaCand dau cu ochii de ele i-mi face bine... Amintiri, amintiri...
As avea o intrebare: Stie cineva ce s-a ales de Renault 8 Gordini fosta masina a lui Eugen Ionescu Cristea (aceea cumparata preparata de la Renault)? Masina a vandut-o Cristea unui Resitean care nu a folosit-o la concursuri. Am avut Norocul sa mi-o imprumute si mie de vreo doua ori. I-am pirdut urma dar probabil a fost desmembrata de mult... Pacat cu o asemena masina pe vremea aceea nu putei sa "cazi" mai jos de locurile 1,2 maximal 3!
7CS61 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 12:42   #2015
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Din zvonurile care umbla pe forumuri de specialitate respectiva masina s-ar afla la Cluj, in proces de restaurare de aproape 10 ani. La un moment dat am primit din partea unui amic o poza (pe care din pacate nu o mai gasesc) care prezenta caroseria extrem de "afectata" a acestui 8G. Cu alte cuvinte, eventuala restaurare vizeaza o recarosare.
__________________
Dacia Break Alpineliebe https://www.youtube.com/watch?feature...&v=-qRd8N3XU5Y

Intalnirea Dacia Clasic 2013 https://www.4tuning.ro/evenimente-aut...013-18457.html
BH 59 FIF is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 13:32   #2016
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Si pentru a-i saluta pe doamna si domnul " 7Cs61 ", si pentru a marca depasirea pragului de 100.000 de vizitatori, iata doua instantanee vechi si interesante, recent recuperate :
[B]21 sept 1975[B]Circuit de viteza Braila
1. se pregatea de start in antrenamente 46 = C. Bornaz din Bucuresti pe Fiat 850Coupe urmat de Cornel Caprita. ( iar militianul sista traversarea trecatorilor )
2. In prim plan: Ing Paul Alexandrescu - parintele automobilismului sportiv din Romania anilor' 60 -'70- presedintele federatiei
In spate Nicolae Ionescu - presedintele comisiei de automobilism locale - cel care a adus etapa de circuit la Braila,
Radu Dobrescu- secretarul federatiei
Alexandru Turcanu - primarul Brailei foarte multumit de eveniment
si in umbra, sub copac un stagiar, atunci !! pasionat si dornic sa posteze in continuare pentru Dvs multe amintiri
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG.jpg
Views:	147
Size:	272.2 KB
ID:	2231347   Click image for larger version

Name:	IMG_0004.jpg
Views:	107
Size:	173.5 KB
ID:	2231348  
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 13:50   #2017
7CS61

Stage 1
 
7CS61's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 20
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Si pentru a-i saluta pe doamna si domnul " 7Cs61 ", si pentru a marca depasirea pragului de 100.000 de vizitatori, iata doua instantanee vechi si interesante, recent recuperate :
[B]21 sept 1975[B]Circuit de viteza Braila
1. se pregatea de start in antrenamente 46 = C. Bornaz din Bucuresti pe Fiat 850Coupe urmat de Cornel Caprita. ( iar militianul sista traversarea trecatorilor )
2. In prim plan: Ing Paul Alexandrescu - parintele automobilismului sportiv din Romania anilor' 60 -'70- presedintele federatiei
In spate Nicolae Ionescu - presedintele comisiei de automobilism locale - cel care a adus etapa de circuit la Braila,
Radu Dobrescu- secretarul federatiei
Alexandru Turcanu - primarul Brailei foarte multumit de eveniment
si in umbra, sub copac un stagiar, atunci !! pasionat si dornic sa posteze in continuare pentru Dvs multe amintiri
Dar de unde le mai scoateti? Le dati cu lingurita sa ne tinei incoradti! Da au fost timpurile noastre cu bune cu mai putin bune dar ale noastre...
7CS61 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 14:19   #2018
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

[QUOTE=cornel1955;4726907]
Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Bine ai revenit Cornel!

Ludovic BALINT (1948-1994)

Născut la Braşov, pe data de 2 februarie 1948, Ludovic Balint a debutat în cursele auto la vârsta de 17 de ani, mai exact la 2 mai 1975, când a luat parte ca navigator la Raliul Tineretului de la Braşov. În acea zi a avut marea şansă de a-l cunoaşte pe ing. Dumitru Telescu, cel care, mai târziu, i-a călăuzit paşii spre marea performanţă.


Heheheheeee!!! Eram sigur dar a fost o provocare cu Road ca team vazut online nea Mitica....asa, sa informam largul auditoriu, sa se stie

Ludovic BALINT la superlativ !

Un pilot uriaş, cu un potenţial excepţional, în momentul în care venea Loţi pe probă te pregăteai să vezi un elicopter pe virajele respective, nu un autoturism.
Dar cum mergea el, nu mergea nimeni !! Un uriaş cu ochi blonzi, adus uşor de spate, parcă pentru a se apleca spre noi cei de rând ! Am avut o exemplificare care i-ar putea supăra pe ceilalţi piloţi: în vârful piramidei valorice a acelor ani stătea Loţi, urmau trei rânduri libere dedesubt, apoi ceilalţi.

Singurul pilot din lume care făcea din Dacia o Lancia.

Şi când era şofer de taxi, călătorii care se urcau în maşina condusă de el nu trebuiau să facă greşeala de a spune că se grăbesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vdvf.jpeg
Views:	120
Size:	101.6 KB
ID:	2231423   Click image for larger version

Name:	ludovic-balin-si-dan-zarnescu-2.jpg
Views:	111
Size:	105.3 KB
ID:	2231424  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 14:39   #2019
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Ludovic Balint a fost declarat de cinci ori cel mai bun automobilist al Romaniei (1984, 1987, 1989, 1991, 1993). In anul 1987 a cistigat Raliul Dunarii, fiind singurul sportiv roman care se poate mindri cu o asemenea performanta. In 1993, in baza clasamentelor anuale intocmite de FRAK, este desemnat drept cel mai bun automobilist roman din ultimii 25 de ani.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1988.jpg
Views:	90
Size:	24.8 KB
ID:	2231439   Click image for larger version

Name:	balint zarnescu.jpg
Views:	112
Size:	98.6 KB
ID:	2231440   Click image for larger version

Name:	ludovicbalint85portugal.jpg
Views:	87
Size:	79.5 KB
ID:	2231441  

Click image for larger version

Name:	efwfwef.JPG
Views:	155
Size:	131.7 KB
ID:	2231442  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 06:57   #2020
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by 7CS61 View Post
Dar de unde le mai scoateti? Le dati cu lingurita sa ne tinei incoradti! Da au fost timpurile noastre cu bune cu mai putin bune dar ale noastre...
Cred ca o sami permit sati spun Costica...rasfoieste forumul de la cap la coada si ai sa vezi ca aici este un izvor nesecat de poze si amintiri frumoase...cu lingurita, incet ca asa e frumos ...cel putin eu am bagat o gramada de poze care numai eu le am in format digital si sunt facute de mine si de nevastamea in "epoca de aur"...trebuie sa ne cinstim automobilistii si sai pomenim mai ales ca multi DE MARE VALOARE din pacate nu mai sunt printre noi ...va salut pe toti cu respectul cuvenit unor DOMNI !!!
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 08:58   #2021
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Ludovic Balint a fost declarat de cinci ori cel mai bun automobilist al Romaniei (1984, 1987, 1989, 1991, 1993). In anul 1987 a cistigat Raliul Dunarii, fiind singurul sportiv roman care se poate mindri cu o asemenea performanta. In 1993, in baza clasamentelor anuale intocmite de FRAK, este desemnat drept cel mai bun automobilist roman din ultimii 25 de ani.
Stii cumva istoria ultimei fotografii?
daca imi permiti, eu cred ca e "isprava de la Constanta ". Se petrecea in anul 198.....si ceva, cand un producator de uleiuri Pennzoil, a finantat desfasurarea unui raliu etapa de campionat national, dar...in Constanta.
Pe atunci Loti Balint incepuse sa concureze cu Stroescu, si prin ratarea unei dictari !, a sarit la o curba de dreapta de 90 gr direct pe celalt mal !!!
daca se potriveste O.K. daca nu, macar ca ... poveste !
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 11:48   #2022
iocodesign

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 62
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by 7CS61 View Post
Buna seara, am aflat mai mult intamplator printr-un "lant al slabiciunilor" despre Forumul acesta si sigur ca am iceput sa ma (re)familiarizez cu imagini si informatii pe care le-am pus demult intr-un sertar pe care nu l-am mai deschis pana acuma. Nu pot spune nici pe departe ca sint familiarizat cu Forumul dar am tot timpul... sant (aproape) pensionar, dar voi insista.
M-am decis sa-mi aduc aportul pentru ca m-a impresionat frumosul articol despre Grigoras pe care l-am cunoscut personal alergand impreuna cu el (eu insa faca veleitati de a oferi cuiva paroli...).
Intamplarea face ca soarta sa ne aduca (cu Grigoras) impreuna multi ani mai tarziu - banuiesc ca in anul in care el s-a hotarat sa plece din tara 1989 - eu fiind deja stabilit de mai multi ani in Germania, orasul Mannheim. Intr-o seara, uite ca nici nu mai stiu ce anotimp era, si nici imprejurarile, stiu numai ca trebuia sa-mi alimentez masina. Spre surprinderea mea am vazut alaturat o masina Dacia cu numar de Romania alimentand. Cand ma uit mai bine, imi spun Domnule eu il cunosc pe cel care alimenteaza, dar de unde...? Au inceput sa mi se invarteasca rotitele in cap si ... da omul acesta este Grigoras! L-am intrebat cu oarecare nesiguranta - mai ales ca arata foartze obosit si undeva speriat - spune nu esti cumva Grigoras alergatorul si asa mai departe...? Foarte sfios si cu vadita teama mi-a confirmat. L-am invitat la noi acasa l-am cazat ospatat si i-am ascultat povesta, stiti fiecare isi are povestea lui... Mai multe poate intr-un nou articol... Imi cer scuze daca contributia mea nu va fi interesanta prea multe persoane dar este normal eu apartinand de generatia 1976 - 1983.

va rog din suflet. vreau mai multe amanunte despre nicu grigoras.
iocodesign is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 12:57   #2023
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by iocodesign View Post
va rog din suflet. vreau mai multe amanunte despre nicu grigoras.
Cred ca nu ai rabdare dar toate la timpul lor....ce pot sati spun acum este o treaba unica la vremea aceea cand eu mergeam la B8 Easter...NICU GRIGORAS la Sf. Gheorghe la circuit a ridicat capota "monstrului" de 200 si ceva de cai si mia aratat ce are acolo....ma numar printre putinii piloti care au vazut ce are Nicu acolo...apoi a felicitato pe nevastamea pt performantele mele....ma dau si eu cocosh acum dar vroiam sa subliniez ca a fost UN GEST SPORTIV din partea unui mare OM si mare campion al neamului romanesc care sa numit NICU GRIGORAS...+RIP...




Vali vezi ca ai "luato pe aratura" si nu imi convine......mai baga copiilor de aici dalea periculoase de pe vremuri ca Road si nea Mitica sunt cu un tur in fatza ta...heheheheeee!!!....eu din pacate am epuizat "stocul" de foto...ma bazez pe voi...oricum se pare ca de cand am iesit pe aici sa animat forumul...iar ma laud dar este real..heheheeee!!!...si te rog frumos sa nu mai bagi cu Ghe. Teodor fostul meu coleg de club ca este OFF TOPIC...el nu a reusit sa faca decat indemanare....la VTM si viteza pe circuit am prioritate si 30 de cupe....Ia sa fiu RAU si sai zic aici si acum ca lam vazut ce face cu 150 de CP si este jalnic...merg mai repede cu spatele decat merge el la slalom cu fatza :d






Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Bine ai revenit , Cornele !

Adauga si eu cate ceva cu Ludovic Balint - Lotzi ! de la festivitatea de premiere a sezonului 1978, alaturi de prietenul si adversarul pe circuit Gheorghe Urdea - Dodo
bine vam gasit sanatosi !!! poza care ai bagato acum am vazuto....si este de o valoare imensa...CINE ESTE SUS PESTE Genu Cristea si cine este in stanga lui ???...cine sunt cei de jos ca ei iEu stiu...TEST !!!





Quote:
Originally Posted by iocodesign View Post
1.Werner Hirschvogel
2.formula easter la pitesti
precizeaza si anul acelor poze pt ca eu am pierdut pozele de la Pitesti cu ultimul Easter monococa '89...daca le ai face moshu' cinste mare

Last edited by 26WRC; 21-11-11 at 17:47.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 19:02   #2024
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...t/page-44.html


Va atasez un link cu un baiat din Londra pasionat de Dacie , care a adus de la noi din tara o Dacie modificata de baietii din Dacia Rally Team . Consider ca este o poveste frumoasa si demna de aplauze .


Masina a alergat la noi la coasta . Este 1.8 16v cu orizontale ! A fost a lu' Morcov ( alearga la noi in campionat )


Doream sa impartasesc asta cu cititorii topicului. Va doresc o seara placuta . Numai bine
Buga is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 19:05   #2025
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by Buga View Post
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...t/page-44.html


Va atasez un link cu un baiat din Londra pasionat de Dacie , care a adus de la noi din tara o Dacie modificata de baietii din Dacia Rally Team . Consider ca este o poveste frumoasa si demna de aplauze .


Masina a alergat la noi la coasta . Este 1.8 16v cu orizontale ! A fost a lu' Morcov ( alearga la noi in campionat )


Doream sa impartasesc asta cu cititorii topicului. Va doresc o seara placuta . Numai bine
dane linkul corect ca eu sunt pe Linux si mielu' asta nu accepta virusi
cornel1955 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -