Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-11, 17:06   #1996
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

9 mai 1976 - Circuit de viteza Braila
Radu Dobrescu - secretar federatie de automobile,
in planul secund automobilul Ford Capri pe care alerga Mircea Popescu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0003.jpg
Views:	158
Size:	295.3 KB
ID:	2227692  
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 11:24   #1997
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

O fotografie foarte veche, cu Ovidiu Mazilu si o parte din colegii de la Politehnica. De la dr. la stg: Ovidiu , Andrei Doici, Catalin Petcu, Mugurel Mina, Vlad Anton.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fdbdsf.jpg
Views:	264
Size:	97.3 KB
ID:	2228766  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 18:02   #1998
7CS61

Stage 1
 
7CS61's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 20
Thumbs up Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Nici nu le mai actualizeaza nimeni , dar la acea adresa de E-mail poti sa incerci, domnul e un domn

-----------------------------------

Acum o sa pun fisa de sportiv a lui Grigoras Nicu...

Nicu GRIGORAŞ

A fost cel mai bun vitezist şi preparator de automobile de curse din Romānia. S-a născut la 12 septembrie 1948, īn Hudesti, Bacău. Absolvent īn 1971 al Politehnicii din Iaşi. Din 1973 este angajat al IAP unde, īnainte de a ajunge la compartimentul de competiţii, şi-a făcut ucenicia la bancul de probe. Īn curse a debutat īn 1976. Primul titlu de campion l-a obţinut īn 1977 (viteză īn coastă, pe Dacia 1300 de grupa 2). A fost maestru al sportului din 1981 şi a fost declarat de cinci ori primul automobilist al anului. Sezonul de vārf al său este 1980 cīnd şi-a trecut īn palmares cinci titluri individuale şi două cu echipa. Este selecţionat īn echipa naţională de viteză pe circut cu care participă la cursele din Cupa Păcii şi Prieteniei. In 1986, īn afară de cele două titluri obţinute la circuit şi coastă, Nicu Grigoraş a cāstigat cursa internaţională de la Reşiţa, fiind primul pilot romān care realizează o astfel de performanţă īn Cupa Prietenia. A fost un foarte bun preparator de motoare şi caroserii, maşina cu care a obţinut majoritatea titlurilor, Dacia Sport Turbo, fiind o dovadă īn acest sens. Īn august 1989, pleacă din ţară şi se stabileşte īn Belgia, dar nu şi-a găsit locul pe care şi-l dorea. Moare īn 7 aprilie 1999 departe de ţară, răpus de o boală necruţătoare.

Eu zic ca este prima masina a lui Grigoras... Cea cu care a debutat(1976) si a fost folosita pana in 1979....



va continua....
Buna seara, am aflat mai mult intamplator printr-un "lant al slabiciunilor" despre Forumul acesta si sigur ca am iceput sa ma (re)familiarizez cu imagini si informatii pe care le-am pus demult intr-un sertar pe care nu l-am mai deschis pana acuma. Nu pot spune nici pe departe ca sint familiarizat cu Forumul dar am tot timpul... sant (aproape) pensionar, dar voi insista.
M-am decis sa-mi aduc aportul pentru ca m-a impresionat frumosul articol despre Grigoras pe care l-am cunoscut personal alergand impreuna cu el (eu insa faca veleitati de a oferi cuiva paroli...).
Intamplarea face ca soarta sa ne aduca (cu Grigoras) impreuna multi ani mai tarziu - banuiesc ca in anul in care el s-a hotarat sa plece din tara 1989 - eu fiind deja stabilit de mai multi ani in Germania, orasul Mannheim. Intr-o seara, uite ca nici nu mai stiu ce anotimp era, si nici imprejurarile, stiu numai ca trebuia sa-mi alimentez masina. Spre surprinderea mea am vazut alaturat o masina Dacia cu numar de Romania alimentand. Cand ma uit mai bine, imi spun Domnule eu il cunosc pe cel care alimenteaza, dar de unde...? Au inceput sa mi se invarteasca rotitele in cap si ... da omul acesta este Grigoras! L-am intrebat cu oarecare nesiguranta - mai ales ca arata foartze obosit si undeva speriat - spune nu esti cumva Grigoras alergatorul si asa mai departe...? Foarte sfios si cu vadita teama mi-a confirmat. L-am invitat la noi acasa l-am cazat ospatat si i-am ascultat povesta, stiti fiecare isi are povestea lui... Mai multe poate intr-un nou articol... Imi cer scuze daca contributia mea nu va fi interesanta prea multe persoane dar este normal eu apartinand de generatia 1976 - 1983.
7CS61 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:48   #1999
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by 7CS61 View Post
Buna seara, am aflat mai mult intamplator printr-un "lant al slabiciunilor" despre Forumul acesta si sigur ca am iceput sa ma (re)familiarizez cu imagini si informatii pe care le-am pus demult intr-un sertar pe care nu l-am mai deschis pana acuma. Nu pot spune nici pe departe ca sint familiarizat cu Forumul dar am tot timpul... sant (aproape) pensionar, dar voi insista.
M-am decis sa-mi aduc aportul pentru ca m-a impresionat frumosul articol despre Grigoras pe care l-am cunoscut personal alergand impreuna cu el (eu insa faca veleitati de a oferi cuiva paroli...)... Mai multe poate intr-un nou articol... Imi cer scuze daca contributia mea nu va fi interesanta prea multe persoane dar este normal eu apartinand de generatia 1976 - 1983.
.

Ne interesează foarte mult poveştile din automobilism, aşa că vă rugăm să continuaţi.
Mulţumim!
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 08:03   #2000
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

[QUOTE=7CS61;4723788]Buna seara, am aflat mai mult intamplator printr-un "lant al slabiciunilor" despre Forumul acesta si sigur ca am iceput sa ma (re)familiarizez cu imagini si informatii pe care le-am pus demult intr-un sertar pe .......................

Bine ati venit !!
Continuati, va rog sa va cunoastem povestea si prezentarea sertarului cu amintiri....
asteptam....
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 17:14   #2001
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Iata ca acest topic a ajuns la 100.000 de accesari si la 2000 de postari.
Vreau sa multumesc tuturor si sper ca si pe viitor sa continuam in a descoperi povesti legendare in ale automobilismului sportiv din Romania.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 18:45   #2002
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by 7CS61 View Post
Buna seara, am aflat mai mult intamplator printr-un "lant al slabiciunilor" despre Forumul acesta si sigur ca am iceput sa ma (re)familiarizez cu imagini si informatii pe care le-am pus demult intr-un sertar pe care nu l-am mai deschis pana acuma. Nu pot spune nici pe departe ca sint familiarizat cu Forumul dar am tot timpul... sant (aproape) pensionar, dar voi insista.
M-am decis sa-mi aduc aportul pentru ca m-a impresionat frumosul articol despre Grigoras pe care l-am cunoscut personal alergand impreuna cu el (eu insa faca veleitati de a oferi cuiva paroli...).
Intamplarea face ca soarta sa ne aduca (cu Grigoras) impreuna multi ani mai tarziu - banuiesc ca in anul in care el s-a hotarat sa plece din tara 1989 - eu fiind deja stabilit de mai multi ani in Germania, orasul Mannheim. Intr-o seara, uite ca nici nu mai stiu ce anotimp era, si nici imprejurarile, stiu numai ca trebuia sa-mi alimentez masina. Spre surprinderea mea am vazut alaturat o masina Dacia cu numar de Romania alimentand. Cand ma uit mai bine, imi spun Domnule eu il cunosc pe cel care alimenteaza, dar de unde...? Au inceput sa mi se invarteasca rotitele in cap si ... da omul acesta este Grigoras! L-am intrebat cu oarecare nesiguranta - mai ales ca arata foartze obosit si undeva speriat - spune nu esti cumva Grigoras alergatorul si asa mai departe...? Foarte sfios si cu vadita teama mi-a confirmat. L-am invitat la noi acasa l-am cazat ospatat si i-am ascultat povesta, stiti fiecare isi are povestea lui... Mai multe poate intr-un nou articol... Imi cer scuze daca contributia mea nu va fi interesanta prea multe persoane dar este normal eu apartinand de generatia 1976 - 1983.
Asteptam cu nerabdare orice puteti impartasii cu noi
Buga is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 05:32   #2003
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Credeati ca ati scapat de dracu'...adica de mine ????!!!...nici o sansa ...sunt viu si dau din maini si din picioare...cat mai pot )...este imbucurator ca ne mai aducem aminte de fostii piloti campioni sau nu, dar care cu sacrificii au facut curse pe vremuri...ma refer desigur la postul de mai sus cu Nicu Grigoras...deasemenea cine are poze sau info cu un alt excelent pilot care se numea Ludovic Balint sa iasa la interval (cred ca iese Road imediat ) )....despre Nea Fane Iancovici vam rasfatat cu poze din '83-'86 prin paginile de inceput.....si sa iasa si mielu' ala BEHEHEEE ! care stia ca lucram la masina de curse dupa program si sa spuna cine e si de unde stie el asta ca il ia dracu'...adica IO !!! )
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 05:45   #2004
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by 7CS61 View Post
Buna seara, am aflat mai mult intamplator printr-un "lant al slabiciunilor" despre Forumul acesta ... Imi cer scuze daca contributia mea nu va fi interesanta prea multe persoane dar este normal eu apartinand de generatia 1976 - 1983.
Este excelenta interventia si nu trebuie sati ceri scuze...este bine ca acest forum ne uneste pe cei din vechea garda auto si chiar si din noua garda de la mii de km departare si am primit telefoane din State, din Australia, Germania, Noua Zeelanda cu felicitari pt ce scriem si postam aici noi boshorogii...asa ca asteptam noi poze si povesti despre cum se faceau cursele in romania pe vremea salamului cu soia si oaselor de la macelarie ...si pt o informare corecta spune si un nume inafara de 7cs61 pt ca mi se pare mai normal

Last edited by cornel1955; 20-11-11 at 05:54.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 05:53   #2005
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Bine ai revenit Cornel!

Ludovic BALINT (1948-1994)

Născut la Braşov, pe data de 2 februarie 1948, Ludovic Balint a debutat īn cursele auto la vārsta de 17 de ani, mai exact la 2 mai 1975, cānd a luat parte ca navigator la Raliul Tineretului de la Braşov. Īn acea zi a avut marea şansă de a-l cunoaşte pe ing. Dumitru Telescu, cel care, mai tārziu, i-a călăuzit paşii spre marea performanţă. Īn acelaşi an, el debutează īn Campionatul naţional de raliuri şi obţine titlul de vicecampion naţional la clasa Dacia 1300, grupa 1. Īn anul următor, Loţi obţine primul titlu de campion naţional, la viteză pe circuit, īn anii 1977 şi 1978 obţinānd, la aceeaşi clasă, īncă patru titluri de campion naţional de viteză (coastă şi circuit). Īn 1980 se transferă la echipa Dacia Piteşti. Se specializează īn raliuri, alături de Constantin Zărnescu obţinānd şase titluri de campion naţional absolut de raliuri: īn 1981, 1982, 1986, 1987, 1989, 1991. Al şaptelea titlu şi ultimul īl cucereşte īn 1993, avānd-o coechipieră pe Gabi Stroescu. Īn această perioadă cucereşte şi patru titluri de campion naţional cu echipa Dacia Piteşti. Maestru al sportului din 1979, Ludovic Balint a fost declarat de cinci ori cel mai bun automobilist al Romāniei (1984, 1987, 1989, 1991, 1993). Īn 1993, conform clasamentelor anuale īntocmite de FRAK, revista Auto Top l-a desemnat drept cel mai bun automobilist din ultimii 25 de ani. A decedat pe data de 22 iulie februarie 1994, īn urma unui accident stupid de circulaţie, după o perioadă de spitalizare.
Palmares:
Internaţional:
Raliu:
1978 Raliul Gunaydin loc VII cls. general
1980 Raliul DUNĂRII-DACIA loc VII cls. general, loc IV – Cupa Păcii şi Prieteniei
1981 Raliul HEBROS loc XII cls. general, loc II la clasa 1300
1984 Raliul NISIPURILE DE AUR loc XV cls. general, loc IV grupa A, loc I clasa 1300
1985 Raliul PORTUGALIEI loc XIX cls. general, loc XI grupa A, loc II clasa 1300
1985 Raliul DUNĂRII-DACIA loc VII cls. general, loc I grupa A, loc I clasa 1300
1987 Raliul NISIPURILE DE AUR loc XI cls. general, loc III clasa 1300
1987 Raliul DUNĂRII-DACIA loc I cls. general, fiind singurul sportiv romān care se poate māndri cu asemenea performanţă, pānă īn acest an.
1990 Raliul GUNAYDIN loc VIII cls. general, loc I clasa 1300
1992 Raliul NISIPURILE DE AUR loc XV cls. general, loc VII clasa 1300
Naţional:
Raliu:
1981 Campion absolut, cu DACIA Piteşti
1981 Campion grupa V, cu DACIA Piteşti
1982 Campion absolut, cu DACIA Piteşti
1982 Campion grupa C, cu DACIA Piteşti
1986 Campion absolut, cu DACIA Piteşti
1986 Campion grupa C, cu DACIA Piteşti
1987 Campion absolut, cu DACIA Piteşti
1987 Campion grupa C, cu DACIA Piteşti
1989 Campion absolut, cu DACIA Piteşti
1989 Campion grupa C, cu DACIA Piteşti
1991 Campion absolut, cu DACIA Piteşti
1991 Campion grupa C, cu DACIA Piteşti
1993 Campion absolut, cu DACIA Piteşti
1993 Campion grupa H, cu DACIA Piteşti

Viteză īn coastă:
1977 Campion clasa V, cu UNIVERSITATEA Braşov
1978 Campion clasa V, cu UNIVERSITATEA Braşov

Viteză pe circuit:
1976 Campion clasa V, cu UNIVERSITATEA Braşov
1977 Campion clasa V, cu UNIVERSITATEA Braşov
1978 Campion clasa V, cu UNIVERSITATEA Braşov
Attached Files
File Type: doc Ludovic.BALINT.doc (85.5 KB, 29 views)
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 05:57   #2006
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

[QUOTE=Rusanescu;4726906]Bine ai revenit Cornel!

Ludovic BALINT (1948-1994)

Născut la Braşov, pe data de 2 februarie 1948, Ludovic Balint a debutat īn cursele auto la vārsta de 17 de ani, mai exact la 2 mai 1975, cānd a luat parte ca navigator la Raliul Tineretului de la Braşov. Īn acea zi a avut marea şansă de a-l cunoaşte pe ing. Dumitru Telescu, cel care, mai tārziu, i-a călăuzit paşii spre marea performanţă.


Heheheheeee!!! Eram sigur dar a fost o provocare cu Road ca team vazut online nea Mitica....asa, sa informam largul auditoriu, sa se stie
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 06:11   #2007
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

L. Balint, cāştigător īn Raliul BANATULUI, cu un copilot de excepţie Mircea PANAITE (+ Braşov).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1980.11_R.BANATULUI.jpg
Views:	81
Size:	35.4 KB
ID:	2230937  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 06:15   #2008
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Ludovic BALINT, locul I īn cls.general al Raliului ZĂPEZII -1981, cu un alt copilot excepţional Constantin (Dan) ZĂRNESCU. Īn reportaj, la clasamente e scris greşit, pentru că Mircea PANAITE a fost copilotul lui Ştefan VASILE.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1981.03_R.ZAPEZII.jpg
Views:	116
Size:	218.2 KB
ID:	2230944  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 06:25   #2009
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Ludovic BALINT īn echipaj cu Contantin (Dan) ZĂRNESCU, locul I grupa C şi clasament general la Raliul CIBINIUM 1984.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1984.07_R.CIBINIULUI.jpg
Views:	121
Size:	176.8 KB
ID:	2230945  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 06:28   #2010
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Ludovic BALINT, locul I īn cls.general al Raliului ZĂPEZII -1981, cu un alt copilot excepţional Constantin (Dan) ZĂRNESCU. Īn reportaj, la clasamente e scris greşit, pentru că Mircea PANAITE a fost copilotul lui Ştefan VASILE.
EXACT!!! Balint a mers cu Zarnescu iar in '82-'83 Zarnescu a mers si la VTM si circuit...am poze cu el la Resita pe la pagina 4 sau 5...nu mai stiu ????
cornel1955 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -