Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-09, 19:28   #571
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ESPinoza View Post
nu stiu de ce stau sa ma mai chinui sa iti citesc posturile, le lungesti asa mult sa pari mai cunoscator? repeti aceleasi lucruri mereu.

1. bmw are softclosse
2. nu te mai kk atata cu siguranta la audi ca nu e full-proof
3. zici ca audi a facut istorie in dtm? pai hai sa vedem:
1984-castigator BMW 635 CSi
1985-castigator Volvo 240 Turbo
1986-castigator Rover Vitesse
1987-castigator BMW M3
1988-castigator Ford Sierra Cosworth
1989-castigator BMW M3
1990-castigator Audi V8 quattro(s`au trezit si ei dupa 6 ani)
1991-castigator Audi V8 quattro
1992-castigator AMG-Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evo 2
1993-castigator Alfa Romeo 155 V6 TI
1994-castigator Mercedes C-class
1995-castigator AMG-Mercedes C-Klasse
1996-castigator Opel Calibra V6
2000-castigator Mercedes-Benz CLK
2001-castigator Mercedes-Benz CLK-DTM
2002-castigator Abt-Audi TT-R
2003-castigator AMG- Mercedes-Benz CLK
2004-castigator Audi A4 DTM
2005-castigator AMG-Mercedes-Benz C-Klasse
2006-castigator AMG-Mercedes-Benz C-Klasse
2007-castigator Audi A4 DTM
2008-castigator Audi A4 DTM

deci avem asa: cu un titlu- volvo, ford, alfa romeo, rover si opel
cu 3 titluri bmw
cu 5 titluri audi
si cu 8 titluri mercedes. probabil e clar cine a facut istorie.

hai sa luam si ETCC / WTCC Champions:
unde mini cooper , porsche si seat au cate 1 titlu.
jaguar si volvo cu cate 2 titluri
ford si alfa romeo cu cate 4 titluri
si bmw cu .... ghici cate? 26
si in final audi cu senzationalul numar de 0, da e zero.
DTM sau WTTC sau cum ii spune nu e un etalon pentru maisnile care vreti sa le comparati.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 19:39   #572
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by OveR View Post
Daca nu ma insel eu M3 e46 CSL bate la RS4 adica 360 cp vs 420 cp .
Raspundemi si mie de ce audi au nevoie de turbo sau de motoare de litraj mare ca sa bata bmw . Fiecare masina are farmecul ei dar tu deja esti ca un obsedat de audi si chiar te repeti am inteles ca iti place audi .
Dar daca cauti atent pe net o sa vezi ca rs4 isi ia bataitza de la m3 csl si faimosul tau r8 care are un amarat de motor de 4.2 adica e cam submotorizata pentru divizia la care vrea sa ia parte e calcata rau pe bataturi de m6.
Ca sa nu ne mai lovim de CSL-fobia, M3, atat in variante coupe cat si sedan, bate RS4.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 19:43   #573
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
DTM sau WTTC sau cum ii spune nu e un etalon pentru maisnile care vreti sa le comparati.
era doar un raspuns legat de istoria audi`ului in campionatele de turisme.
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 19:45   #574
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Audi participa in WTTC ? Parca nu, deci e destul de greu sa castigi intr-o competitie unde nu participi. Insa in DTM unde au participat amandoi Audi are mai multe titluri. In AMS/LeMans nu prea au avut competitie 8 ani de zile, in schimb BMW in F1 recent a facut fix nimic. Lasati istoria ca nu avantajeaza BMW-ul, nici ca vechime (100 ani vs 80) nici ca succes.

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Ca sa nu ne mai lovim de CSL-fobia, M3, atat in variante coupe cat si sedan, bate RS4.
Cred ca s-a discutat despre CSL care bate si M3 E92, nu numai RS4. Evident o masina facuta special pentru circuit e rapida acolo si bate altele mai noi si chiar mai puternie facute sa fie potrivite si pentru zi cu zi, cu mai multe dotari, suspensia setata si pentru ceva confort si alte chestii. Lasati CSL-ul ala in pace.

PS: R8 submotorizat ? Vezi ca 4.2 V8 nu e singura motorizare.

PS2: Quattro e mai sigur si mai greu de scapat de sub control decat RWD, asta nu inseamna ca nu poti face accident cu el, mai ales daca soferul se crede pe circuit cum era ala din video.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 27-08-09 at 19:52.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 19:56   #575
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Audi participa in WTTC ? Parca nu, deci e destul de greu sa castigi intr-o competitie unde nu participi. Insa in DTM unde au participat amandoi Audi are mai multe titluri. In AMS/LeMans nu prea au avut competitie 8 ani de zile, in schimb BMW in F1 recent a facut fix nimic. Lasati istoria ca nu avantajeaza BMW-ul, nici ca vechime (100 ani vs 80) nici ca succes.



Cred ca s-a discutat despre CSL care bate si M3 E92, nu numai RS4. Evident o masina facuta special pentru circuit e rapida acolo si bate altele mai noi si chiar mai puternie facute sa fie potrivite si pentru zi cu zi, cu mai multe dotari, suspensia setata si pentru ceva confort si alte chestii. Lasati CSL-ul ala in pace.

PS: R8 submotorizat ? Vezi ca 4.2 V8 nu e singura motorizare.
nu i`am lasat eu sa participe?
nu ma incanta castigarile de la lemans, nu o sa ajunga pe mana nimanui un audi r15 sau cum naiba se cheama ala de la lemans, eu vorbesc de turisme.

nu vreau sa fiu pus in aceeasi oala cu oameni ca tine sau disperatu alalalt, nu dispreturiesc audi, chiar sunt modele f reusite dar m`am saturat de incuiati ca voi, cand m`am inregistrat pe forumu asta era la moda cu bmw rullz, efectiv ma scoteau din minti, acuma probabil ca au disparut aia ori au mai crescut si s`au maturizat.
apoi a venit altu ulysse care pupa mercedesu in cur peste tot, cea mai tare masina.
acuma voi doi cu audi. mai era si altu cu masinile din grupu fiat dar ala era mai realist oricum.
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 19:58   #576
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

de-aia m-am referit la M3
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:10   #577
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ESPinoza View Post
nu i`am lasat eu sa participe?
nu ma incanta castigarile de la lemans, nu o sa ajunga pe mana nimanui un audi r15 sau cum naiba se cheama ala de la lemans, eu vorbesc de turisme.

nu vreau sa fiu pus in aceeasi oala cu oameni ca tine sau disperatu alalalt, nu dispreturiesc audi, chiar sunt modele f reusite dar m`am saturat de incuiati ca voi, cand m`am inregistrat pe forumu asta era la moda cu bmw rullz, efectiv ma scoteau din minti, acuma probabil ca au disparut aia ori au mai crescut si s`au maturizat.
apoi a venit altu ulysse care pupa mercedesu in cur peste tot, cea mai tare masina.
acuma voi doi cu audi. mai era si altu cu masinile din grupu fiat dar ala era mai realist oricum.
Pai si crezi ca turismele au ceva in comun cu masina care o cumperi tu in afara de forma (partial) ? SI din moment ce nu s-au inscris acolo nu are rost comparatia, dar pana una alta si un amarat de Seat TDI bate BMW asa ca n-are rost.

Ce am eu cu Audi ? Ti se pare ca vorbesc singur p'aci si discreditez in ultimul hal alt brand ca ulyse sau cine stie ce user fara nicio sansa ? Cred ca incurci oalele.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:11   #578
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ESPinoza View Post
nu i`am lasat eu sa participe?
nu ma incanta castigarile de la lemans, nu o sa ajunga pe mana nimanui un audi r15 sau cum naiba se cheama ala de la lemans, eu vorbesc de turisme.

nu vreau sa fiu pus in aceeasi oala cu oameni ca tine sau disperatu alalalt, nu dispreturiesc audi, chiar sunt modele f reusite dar m`am saturat de incuiati ca voi, cand m`am inregistrat pe forumu asta era la moda cu bmw rullz, efectiv ma scoteau din minti, acuma probabil ca au disparut aia ori au mai crescut si s`au maturizat.
apoi a venit altu ulysse care pupa mercedesu in cur peste tot, cea mai tare masina.
acuma voi doi cu audi. mai era si altu cu masinile din grupu fiat dar ala era mai realist oricum.
nu ii mai lua si tu in seama, citeste si amuza-te, unul are 16 ani dar stie cat altul de 40 de ani (ma amuza totusi cand incearca sa fie ironic sau cand se chinuie sa vorbeasca elevat folosind termeni care il depasesc) altul are Matiz (nu-i nimic rau in asta) dar a condus toata gama Audi, Bmw si Mercedes, deci chiar nu are rost sa iti bati capul crede-ma....audi e audi, stiu ei ce zic.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:16   #579
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post

Ce am eu cu Audi ? Ti se pare ca vorbesc singur p'aci si discreditez in ultimul hal alt brand ca ulyse sau cine stie ce user fara nicio sansa ? Cred ca incurci oalele.
Esti mai rau ca Ulyse, Ulyse macar mai avea si dreptate uneori....fiind Mercedes naŽ e logic sa fie nr.1 la multe capitole dar Audi??? au scos 1000 de modele RS peste noapte si gata sunt si ei premium sau ce? Pana acum 1-2 ani vindeau masini cu motorizari TDI PD pe modelele lor.....pai bine, ce marca premium care se respecta isi bate joc de clientii sai in asemenea hal? ceri cat un bmw dar vinzi o masina cu un motor de secolul trecut....asta da marca premium.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:19   #580
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Macar ai simtul umorului, pacat ca nu prea ai treaba.

Totusi ca sa iti dau o mica explicatie, la PD s-a renuntat din cauza costului de fabricatie mai mare nu ca CR ar fi cine stie ce. Condu un 2TDI PD apoi un 2TDI CR sa vezi care este mai bun. Si la capitolul nazuri la motorina de la noi PD statea mai bine, si la potential de tuning. Daca din posturile mele nu ai priceput nimic referitor la Audi e un bun semn ca forumuri cu profil auto nu sunt pe gustul tau si nu ai treaba cu ele. Postul tau e unul din cele mai amuzante de pe thread, mult mai pe langa subiect comparativ cu PvD.

PS: Cand nu stii nimic despre un user e bine sa arunci informatii eronate, fie referitor la varsta fie la vocabular sau altele. Daca pe mine ma depasesc unii termeni dupa spusele tale pe tine te depaseste complet gramatica de baza. Propozitia incepe cu litera mare, mai pui o virgula, una alta.

Last edited by _anaconda_; 27-08-09 at 20:26.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:20   #581
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

cu ceva ajutor (mult mai mic decat in LM).Cand bagi 2.7 bar in turbo ala si concurezi cu aspirate, le mai si restrictionezi la rpm...

Acuma si motorsportul asta e relavant ca si know-how...dar daca o luam asa, ar trebui sa bagam si Ford, Citroen sau Peugeot in liga asta.

Last edited by carutasu; 27-08-09 at 20:26.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:25   #582
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Macar ai simtul umorului, pacat ca nu prea ai treaba.

Totusi ca sa iti dau o mica explicatie, la PD s-a renuntat din cauza costului de fabricatie mai mare nu ca CR ar fi cine stie ce. Condu un 2TDI PD apoi un 2TDI CR sa vezi care este mai bun. Si la capitolul nazuri la motorina de la noi PD statea mai bine, si la potential de tuning. Daca din posturile mele nu ai priceput nimic referitor la Audi e un bun semn ca forumuri cu profil auto nu sunt pe gustul tau si nu ai treaba cu ele. Postul tau e unul din cele mai amuzante de pe thread, mult mai pe langa subiect comparativ cu PvD.
nici macar nu ai carnet si dai lectii de condus pe net? tu realizezi cat de penibil esti?

LA PD NU S-A RENUNTAT DIN CAUZA COSTULUI DE FABRICATIE MAI MARE, din contra a fost mentinut mult timp din cauza costurilor mici de fabricatie si profitului mare pe care il obtineau, daca nici hotii de la VAG care prostesc copii ca tine nu stiu marketing atunci nimeni nu stie....spre deosebire de tine care vorbesti din auzite si de pe net eu mai si conduc, iar diferenta intre un pd si cr este ca pd-ul trage linear pana la 4200-4500 insa este mai zgomotos si consuma ulei (doar e Audi, marca premium)....asa ca lasa nfs-ul, youtube-ul, forumurile auto si cautati o ocupatie, fa-ti o viata sociala....ca esti absolut penibil!
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:27   #583
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
nici macar nu ai carnet si dai lectii de condus pe net? tu realizezi cat de penibil esti?

LA PD NU S-A RENUNTAT DIN CAUZA COSTULUI DE FABRICATIE MAI MARE, din contra a fost mentinut mult timp din cauza costurilor mici de fabricatie si profitului mare pe care il obtineau, daca nici hotii de la VAG care prostesc copii ca tine nu stiu marketing atunci nimeni nu stie....spre deosebire de tine care vorbesti din auzite si de pe net eu mai si conduc, iar diferenta intre un pd si cr este ca pd-ul trage linear pana la 4200-4500 insa este mai zgomotos si consuma ulei (doar e Audi, marca premium)....asa ca lasa nfs-ul, youtube-ul, forumurile auto si cautati o ocupatie, fa-ti o viata sociala....ca esti absolut penibil!
Vezi ca ai incurcat CR trage liniar...
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:28   #584
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
asa ca lasa nfs-ul, youtube-ul, forumurile auto si cautati o ocupatie, fa-ti o viata sociala....ca esti absolut penibil!
Ai 40 de ani sau cat ai, stai pe forum si imi spui mie sa imi fac viata sociala ? Mai aduci si penibilitatea in discutie ?

Oricum am vazut cunostintele in domeniu, PD cost de fabricatie mai mic ca la CR.... Eu ma retrag, mai bine se discuta despre bambi.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:29   #585
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ai 40 de ani sau cat ai, stai pe forum si imi spui mie sa imi fac viata sociala ? Mai aduci si penibilitatea in discutie ?

Oricum am vazut cunostintele in domeniu, PD cost de fabricatie mai mic ca la CR.... Eu ma retrag, mai bine se discuta despre bambi.
40 de ani? Doamne Fereste..........

de unde le scoti pustiule?
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -